Bimatoprost, Bimatoprostum - dawkowanie, działanie, ulotka, skutki uboczne

  (10)

Bimatoprost to syntetyczna pochodna kwasu tłuszczowego, która działa podobnie do prostaglandyny F2α. Jest stosowany głównie jako lek w okulistyce w celu obniżenia podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego, które jest typowe dla schorzeń takich jak jaskra czy nadciśnienie wewnątrzgałkowe. Działa poprzez zwiększenie odpływu cieczy wodnistej z gałki ocznej.

Sortuj według
    Bimatoprost

    Bimatoprost

    Wskazania do stosowania bimatoprostu

    Bimatoprost jest składnikiem leków okulistycznych. Może występować samodzielnie lub z β-blokerem o działaniu miejscowym. Stosuje się go do obniżania podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego u dorosłych oraz w leczeniu przewlekłej jaskry otwartego kąta przesączania

    Mechanizm działania bimatoprostu

    Bimatoprost to syntetyczna pochodna prostamidów. Działa podobnie do prostaglandyny F2α. Obniża ciśnienie w oku poprzez zwiększenie wypływu cieczy wodnistej i poprawę odpływu przez naczyniówkę i twardówkę. Jego działanie trwa do 24 godzin. W trakcie leczenia bimatoprostem zaobserwowano zwiększony wzrost rzęs i zmiany w pigmentacji, częstsze niż przy latanoproście.

    Dawkowanie bimatoprostu

    Lek należy aplikować  wieczorem do chorego oka. Jeśli jednocześnie stosowane są inne preparaty okulistyczne, zachowaj pięciominutową przerwę między nimi. Nie należy stosować bimatoprostu częściej - może to obniżyć jego skuteczność. Nie ma danych o bezpieczeństwie u osób poniżej 18 roku życia. Osoby z problemami wątroby lub nerek powinny być ostrożne podczas leczenia.

    Przeciwwskazania bimatoprostu

    Leku nie można stosować w przypadku nadwrażliwości na bimatoprost.

    Ostrzeżenia i środki ostrożności przy stosowaniu bimatoprostu

    Skutki uboczne

    Bardzo częste: wzrost rzęs, świąd oka, przekrwienie spojówek.

    Częste: alergiczne zapalenie spojówek, zapalenie brzegów powiek i rogówki, podrażnienie, suchość i ból oka, zmniejszona jakość widzenia, obrzęk spojówek, wydzielina z oka, zwiększone łzawienie, ściemnienie rzęs, zmiana koloru tęczówki, osłabienie wzroku, świąd i zaczerwienienie powiek.

    Niezbyt częste: obrzęk plamki, zapalenie tęczówki, krwawienie do siatkówki, zapalenie naczyniówki, rumień oczodołowy

    Inne możliwe skutki uboczne, o nieznanej częstości występowania: bóle głowy, nadciśnienie tętnicze, zmiana koloru skóry wokół oka, nieprawidłowe wyniki badań wątroby, nadmierne owłosienie, osłabienie, nudności, zawroty głowy.

    Wpływ na prowadzenie pojazdów

    Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów czy obsługę maszyn. Jeśli wystąpią zaburzenia wzroku po użyciu bimatoprostu, nie nalezy prowadzić pojazdu do momentu powrotu normalnego widzenia.

    Wpływ na ciążę

    Nie zaleca się stosowania bimatoprostu w ciąży.

    Wpływ na laktację

    Ze względu na ograniczone dane, przed zastosowaniem w okresie karmienia piersią, konieczna jest ocena korzyści dla matki i potencjalnego ryzyka dla dziecka.

    Interakcje z lekami

    Jednoczesne stosowanie bimatoprostu z latanoprostem, tafluprostem lub trawoprostem może osłabić jego działanie. Wszystkie te substancje stosowane są w okulistyce.

    Inne środki ostrożności

    • Bimatoprost może powodować nadmierny wzrost włosów w miejscach kontaktu.
    • Osoby z problemami serca, w tym blokami serca i niewydolnością mięśnia sercowego, powinny być ostrożne podczas terapii tym lekiem.
    • Pacjenci z astmą lub przewlekłą chorobą płuc mogą doświadczyć zaostrzenia objawów.
    • Możliwe są zmiany pigmentacji tęczówki, wydłużenie rzęs i ściemnienie skóry powiek.
    • Zmiana koloru tęczówki może być trwała.
    • Jeśli leczenie dotyczy jednego oka, kolory tęczówek mogą się różnić.
    • Osoby z problemami wzroku powinny być ostrożne.
    • U pacjentów z ryzykiem obrzęku plamki zgłaszano przypadki obrzęku.
    • Osoby po zakażeniach oczu lub zmianach rogówki mogą doświadczyć nawrotów.
    • Bezpieczeństwo u pacjentów z jaskrą o wąskim kącie przesączania lub stanami zapalnymi nie zostało potwierdzone.

    Portal ma charakter edukacyjny. Staramy się, aby treści były poprawne merytorycznie, jednak nie powinny zastępować porady lekarza lub farmaceuty, dietetyka, kosmetologa czy fizjoterapeuty odnoszącej się do indywidualnej sytuacji pacjenta. Redakcja i wydawca nie ponoszą odpowiedzialności za skutki zastosowania się do zamieszczonych informacji. Prosimy, skonsultuj się ze specjalistą, zanim zdecydujesz o podjęciu danej terapii mającej wpływ na Twoje zdrowie.