Alergia pokarmowa − objawy, po których ją rozpoznasz

13. 11. 2019 · 4 minuty czytania

Po czym poznać alergię pokarmową? Jakie objawy świadczą o nietolerancji produktów spożywczych? Jak diagnozować alergię? Dowiedz się więcej z naszego artykułu!

Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Alergia pokarmowa − objawy, po których ją rozpoznasz

Jak wygląda alergia pokarmowa? Objawy to swędząca skóra, bąble pokrzywkowe, napadowy kaszel, wodnisty katar czy biegunka. Mimo dużej różnorodności, każdy z tych objawów może świadczyć o rozwijającej się u Ciebie alergii pokarmowej. Obecnie szacuje się, że na alergię pokarmową choruje około 10% populacji i częściej dotyczy ona dzieci niż dorosłych. Sprawdź, jak wyglądają objawy alergii pokarmowej i jak rozpoznać, jakich produktów spożywczych unikać.

Alergia pokarmowa to zespół różnorodnych objawów, które rozwijają się za każdym razem, kiedy alergik ma kontakt z uczulającym go produktem. Reakcja alergiczna jest zależna od układu immunologicznego, który rozpoznaje i nieprawidłowo reaguje na alergen.

Alergia pokarmowa

 

Alergia pokarmowa - objawy

Objawy alergii pokarmowej mogą się bardzo od siebie różnić. Niektóre dotyczą samej skóry lub błony śluzowej oczu i nosa. Inne mogą też mieć postać ciężkich reakcji wielonarządowych ze strony układu oddechowego, przewodu pokarmowego i układu krążenia.

Objawy alergii pokarmowej: przewód pokarmowy

Alergia pokarmowa może dawać objawy praktycznie z każdego odcinka przewodu pokarmowego. Do najczęstszych objawów uczulenia na pokarm należą biegunki, bóle brzucha, nudności i wymioty, zgaga, uczucie pełnego żołądka czy wzdęcia. U części pacjentów rozwinąć się może aftowe zapalenie jamy ustnej, które uniemożliwia choremu normalne jedzenie.

Sprawdź też, co to jest alergia krzyżowa.

Alergia pokarmowa  objawy

Objawy alergii pokarmowej: Zmiany skórne

Objawy alergii pokarmowej bardzo często pojawiają się na skórze. Jednym z częstszych symptomów uczulenia są bąble pokrzywkowe. Są to bardzo swędzące, różowe lub porcelanowo białe wykwity, które szybko się pojawiają i znikają bez śladu. Bąble pokrzywkowe pojawiają się krótko po zjedzeniu uczulającego produktu. Może im dodatkowo towarzyszyć obrzęk warg, języka czy twarzy.

Wskutek alergii pokarmowej może też dochodzić do zaostrzenia atopowego zapalenia skóry (AZS), czyli przewlekłej zapalnej choroby skóry bardzo charakterystycznej dla osób dotkniętych atopią. Skóra chorego na atopowe zapalenie skóry po zjedzeniu pokarmu zawierającego uczulający go alergen staje się czerwona, swędząca i sucha.

Zobacz, jak dbać o skórę z AZS: Jak wybrać odpowiednie kosmetyki do skóry atopowej?

alergia pokarmowa u dziecka objawy

Objawy alergii pokarmowej: układ oddechowy

Podobnie jak atopowe zapalenie skóry, również astma oskrzelowa i alergiczny nieżyt nosa mogą się zaostrzać przy współistnieniu alergii pokarmowej. Do typowych objawów takiego zaostrzenia należy napadowy, świszczący kaszel, duszność, trudności w oddychaniu. Wodnisty katar, kichanie i swędzenie w nosie to również możliwe do zaobserwowania objawy alergii pokarmowej.

Objawy alergii pokarmowej: wstrząs anafilaktyczny

Alergia pokarmowa może powodować objawy, które stanowią zagrożenie dla życia. Przykładem jest wstrząs anafilaktyczny, czyli wielonarządowa reakcja w wyniku kontaktu z alergenem.

Po zjedzeniu takich pokarmów jak orzeszki ziemne, krewetki, kiwi czy banany u osoby uczulonej w ciągu minut rozwijają się niepokojące objawy.

Najbardziej niebezpiecznym symptomem jest obrzęk górnych dróg oddechowych, co może prowadzić do uduszenia pacjenta. W przebiegu wstrząsu znacząco spada ciśnienie krwi, pojawiają się kurczowe bóle brzucha, biegunka i wymioty, na skórze natomiast pojawiają się rozległe, swędzące zmiany pokrzywkowe.

Reakcja anafilaktyczna rozwija się bardzo szybko, stąd potrzebna jest natychmiastowa pomoc. Chory, który wie o tym, że jest uczulony na określony pokarm np. orzeszki ziemne, powinien mieć zawsze przy sobie ampułkostrzykawkę z adrenaliną, która w przypadku kontaktu z alergenem stanowi dla niego jedyny ratunek.

Sprawdź też zasady udzielania pierwszej pomocy przy wstrząsie anafilaktycznym.

objawy alergii pokarmowej

Alergia pokarmowa - przyczyny

Alergię pokarmową może wywołać każdy rodzaj jedzenia, są jednak pewne grupy pokarmów, które powodują uczulenie częściej.

Wśród dzieci najczęściej rozpoznaje się alergię na mleko krowie i jego produkty, dorośli natomiast częściej chorują na alergię na ryby i skorupiaki. Pokarmy o wysokim potencjale uczulającym to również jaja, orzeszki ziemne i inne orzechy, soja oraz gluten.

Zobacz, jak wyglądają objawy alergii na mleko: Objawy alergii na mleko u dzieci. Jak je rozpoznać?

Alergia pokarmowa  przyczyny

Alergia pokarmowa u dzieci niemowlaka - objawy

Z uwagi na rosnący problem, jakim obecnie staje się alergia pokarmowa, pediatrzy wykazują dużą czujność. Dzięki temu diagnoza ta stawiana jest już u bardzo małych dzieci.

 

Objawy alergii pokarmowej u niemowlaka są niestety mało charakterystyczne i rodzic może je łatwo pomylić np. z sezonową infekcją.

 

Niemowlę z alergią pokarmową może być niespokojne, płaczliwe, mogą wystąpić u niego bóle brzucha, biegunki i wymioty, na skórze natomiast pojawiać się mogą suche i swędzące zmiany rumieniowo-grudkowe i nadmierne złuszczanie.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w tym publikacje, dotyczą przede wszystkim pacjentów chorujących na autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej. Nieodłączną częścią dermatologii jest też wenerologia, czyli dziedzina związana z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem. Razem z dwiema koleżankami prowadzę blog o tematyce dermatologiczno-lifestyle’owej: DermaToLook, gdzie prosty w sposób mówimy o problemach dermatologicznych i o tym, jak dbać zdrową i piękna skórę.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w...
    Przeczytaj więcej od tego autora