Alergiczne zapalenie spojówek – czym jest i jak przebiega?

23. 9. 2017 · 3 minuty czytania

Świąd, zaczerwienienie i ból oka – to główne objawy alergicznego zapalenia spojówek. Jakie alergeny najczęściej wywołują te objawy? Na czym polega profilaktyka? Szczegóły w naszym poradniku!

Klaudia Dopytalska
Klaudia Dopytalska
Alergiczne zapalenie spojówek – czym jest i jak przebiega?

Alergiczne zapalenie spojówek powstaje na skutek bezpośredniego kontaktu z alergenem, czyli substancją uczulającą. Jak się objawia, jakie ma przyczyny, kogo najczęściej dotyka, czy jest zaraźliwe i jak je leczyć?

Alergiczne zapalenie spojówek to bardzo częsta dolegliwość i może dotyczyć aż 5 – 22% populacji. Warto zauważyć, że podobnie jak w przypadku innych chorób o podłożu alergicznym częstość występowania alergicznego zapalenia spojówek w ostatnich latach wzrasta.

Objawy alergicznego zapalenia spojówek

Najczęstszym, a zarazem bardzo uporczywym objawem alergicznego zapalenia spojówek jest bardzo intensywny świąd. Do innych objawów należy śluzowa wydzielina czy wrażenie „ciała obcego” w oku. U niektórych osób pojawia się światłowstręt.

Niekiedy możesz zaobserwować u siebie zaczerwienienie spojówek, a nawet obrzęk powiek. Dodatkowo dolegliwości są bardziej odczuwalne, jeśli cierpisz na zaburzenia wydzielania filmu łzowego, czyli na zespół suchego oka.

Pamiętaj o tym, że alergiczne zapalenie spojówek może dotyczyć tylko jednej spojówki. Może również przebiegać łącznie z zapaleniem rogówki, któremu często towarzyszą dolegliwości bólowe oka.

zapalenie spojówek - chora kobieta

 

Alergiczne zapalenie spojówek: od czego się bierze?

Przyczyną alergicznego zapalenia spojówek jest bezpośredni kontakt z substancjami uczulającymi.

Najczęstszymi alergenami, które mogą wywoływać alergiczne zapalenie spojówek, są:

  • roztocza kurzu domowego
  • zarodniki grzybów
  • pyłki roślinne
  • metale
  • lateks
  • środki odkażające
  • pyły
  • substancje zapachowe
  • tworzywa sztuczne
  • środki ochrony roślin

Liczba potencjalnych substancji uczulających jest bardzo długa i zależy od Twoich predyspozycji.

Alergiczne zapalenie spojówek może mieć charakter sezonowy, spowodowany zwykle naturalnymi alergenami, np. pyłkami roślin, lub może występować w postaci całorocznej, przewlekłej.

Sprawdź, co to jest alergia krzyżowa.

Inną postacią choroby jest ostre alergiczne zapalenie spojówek, które pojawia się na skutej ostrej reakcji na substancję uczulającą. Wyróżniamy również kontaktowe zapalenie skóry powiek i spojówek, które może być spowodowane przez leki okulistyczne czy kosmetyki. 

Zapalenie spojówek: czy jest zaraźliwe? Kogo najczęściej dotyka?

Alergiczne zapalenie spojówek zwykle dotyka osób z predyspozycją do chorób alergicznych. Badania pokazują, że może dotyczyć aż 90% pacjentów z alergią na pyłki roślin oraz 42 – 70% z alergicznym, przewlekłym zapaleniem błony śluzowej nosa lub przebiegać z innymi chorobami o podłożu atopowym, takimi jak astma alergiczna czy atopowe zapalenie skóry.

Sprawdź leki na katar sienny.

 

Czy wiesz, że...
 

Alergiczne zapalenie spojówek nie jest „zaraźliwe” - nie jest to choroba infekcyjna.

 

Kiedy udasz się do lekarza, ten podczas ustalania przyczyny zapalenia spojówek sprawdzi, czy nie jest ono wywołane przez infekcję spowodowaną przez bakterie, wirusy czy grzyby. Zapalenie tego typu może dawać podobne objawy, jakie pojawiają się w przypadku alergii, jednak jest to zupełnie inna jednostka chorobowa.

Innymi chorobami, które należy wykluczyć, są choroby ogólnoustrojowe takie jak choroby tkanki łącznej, trądzik różowaty czy zespól suchego oka.

Co na zapalenie spojówek (alergiczne)? Leczenie

Terapię alergicznego zapalenia spojówek możemy podzielić na trzy etapy:

1. Leczenia przyczynowe

Podstawową zasadą leczenia jest unikanie lub zmniejszenie kontaktu z substancją uczulającą. W przypadku alergii IgE-zależnej (potwierdzonej przez alergologa!) i braku skuteczności farmakoterapii możliwa jest immunoterapia swoista, czyli odczulanie.

2. Leczenie objawowe

W przypadku wystąpienia objawów stosuje się leczenie miejscowe w postaci kropli oraz doustne leki przeciwhistaminowe.

3. Leczenie prewencyjne

Najważniejszym elementem prewencji jest unikanie substancji uczulającej. Gdy lekarz stwierdził alergiczne zapalenie spojówek, krople (tzw. „sztuczne łzy”) i leki przeciwhistaminowe mogą być wybawieniem. Ważne jest również leczenie współwystępującego zespołu suchego oka.

Sprawdź, jak leczyć zespół suchego oka.

W każdym przypadku konieczna jest wizyta u okulisty, który odpowiednio zdiagnozuje alergiczne zapalenie spojówek i wdroży odpowiednią terapię i leczenie.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Klaudia Dopytalska
    Klaudia Dopytalska
    Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z dermatologii. Na co dzień przykładam wagę do zdrowego trybu życia i uprawiam różne formy aktywności fizycznej.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Klaudia Dopytalska
    Klaudia Dopytalska
    Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z dermatologii. Na co dzień przykładam wagę do zdrowego trybu życia i uprawiam różne formy aktywności fizycznej.
    Przeczytaj więcej od tego autora