Apteczka w góry − co zabrać ze sobą na wyjazd? Sprawdź niezbędne wyposażenie!

28. 5. 2019 · 6 minut czytania

Właściwe wyposażenie apteczki na wycieczkę w góry pozwoli zachować większy spokój podczas wędrówki i ewentualnych kontuzji. Zobacz, co powinna zawierać apteczka turystyczna w góry!

Bartosz Gruca
Bartosz Gruca
Apteczka w góry − co zabrać ze sobą na wyjazd? Sprawdź niezbędne wyposażenie!

Często spotykam się z opinią, że miejsca w plecaku na wędrówkę po górach jest na tyle mało, że szkoda go marnować na apteczkę. Nic bardziej mylnego! Najpotrzebniejsze rzeczy, które warto zabrać ze sobą na wycieczkę zajmą Ci naprawdę niewiele miejsca. Zobacz, jak powinna być wyposażona apteczka w góry.

Apteczka turystyczna w góry - gotowa czy stworzona przez Ciebie?

W Polsce nie ma usystematyzowanych standardów wyposażenia apteczek. Najczęściej spotykane, gotowe apteczki, które można kupić w aptekach, korzystają z niemieckich standardów, tzw. DIN ( z niem. Deutsches Institut für Normung). Tego typu zestawy są dość uniwersalne, ale i stosunkowo duże. Co więcej ich zawartość nie zawsze sprawdzi się przy kontuzjach, jakie mogą Cię spotkać w czasie górskiej wędrówki.

apteczka

 

Według Teodora Skoczyńskiego, ratownika medycznego i zapalonego górołaza z wieloletnim doświadczeniem, w praktyce lepiej sprawdzają się apteczki, które komponuje się samemu. Taka apteczka  na wycieczkę w góry, którą przygotujesz samodzielnie, pozwoli Ci ograniczyć zbędny nadbagaż. A będziesz mieć też pewność, że masz to, czego na pewno potrzebujesz. Zwróć więc uwagę nie tylko na wyposażenie apteczki, ale i jakość dobieranego sprzętu. Czasem warto dopłacić kilka złotych i mieć świadomość, że apteczka nie zawiedzie Cię w kryzysowej sytuacji.

Sprawdź też materiały opatrunkowe.

 

Apteczka w góry - wyposażenie. Co warto zabrać na wyprawę?

Magdalena Ślaska pisze:

"Apteczka w góry powinna zawierać akcesoria niezbędne na wypadek pojawienia się kontuzji, ran skaleczeń. Musisz być także przygotowany na udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej. Dodatkowo zabierz ze sobą inne potrzebne produkty, w tym plastry na odciski, chusty trójkątne."

O czym jeszcze pamiętać? Zapoznaj się z naszą listą!

apteczka na wyjazd w góry

Apteczka w góry na wypadek kontuzji

  1. W pierwszej kolejności pamiętaj o bezpieczeństwie, więc nie zapomnij spakować kilku par jednorazowych rękawiczek.

    "Zabierają one niewiele miejsca, a przydadzą się nie tylko w trakcie udzielania pomocy, ale choćby przy takich czynnościach jak sprzątanie śmieci"
    - do czego zachęca Teodor Skoczyński.

    Rękawiczki mogą być winylowe lub lateksowe, ale najlepiej sprawdzą się nitrylowe: są mocne, nie przepuszczają płynów i nie uczulają.

  2. Warto pomyśleć też o środkach do dezynfekcji. Najlepiej jeśli tego typu środki będą łagodne i uniwersalne. Podczas wędrówki dobrze sprawdzi się spray, np. Asept spray do dezynfekcji drobnych ran. Oprócz tego, warto zaopatrzyć się w gaziki nasączone alkoholem do szybkiej dezynfekcji ran lub zakażeń skórnych, np. Lortan gaziki do dezynfekcji. Kilka ampułek z solą fizjologiczną przyda się do przemycia rany, jak i przepłukania oka. Taki zestaw powinien w zupełności wystarczyć.

  3. Kolejnym elementem, który powinien znaleźć się w apteczce na wycieczkę w góry, jest gaza jałowa. W tym wypadku dobrze wziąć jeden półmetrowy lub metrowy pakiet gazy. Zaopatrzysz nią poważne krwawienie lub w razie potrzeby potniesz na mniejsze kawałki. Warto wziąć też kilka sztuk jałowych gazików pakowanych pojedynczo. Najczęściej występują one w rozmiarze 10, 7 i 5 cm, np. Matocomp gaza opatrunkowa jałowa ¼ m2. Tych ostatnich weź kilka sztuk więcej, bo przydadzą się do oczyszczania obtarć czy skaleczeń.

    Sprawdź też gotowe opatrunki.

    "Do drobnych ran przydadzą Ci się też plastry z opatrunkiem. W ich lepszym umocowaniu, jak również w wykonaniu bardziej skomplikowanych opatrunków, świetnie sprawdzi się plaster w rolce. Bardzo często może on spełniać też funkcje techniczne."

    - twierdzi Teodor Skoczyński.

  4. Jako dodatkowe wyposażenie apteczki na wyprawę w góry warto wybrać plastry na odciski. W takich okolicznościach plastry na odciski z kwasem salicylowym Dr. Max zapewnią Ci potrzebny komfort.

  5. Apteczka w góry powinna mieć też bandaże. Jest ich wiele rodzajów i pełnią różne funkcje. Pamiętaj jednak, że starasz się ograniczyć objętość i wagę bagażu. Najlepiej, żeby spełniały one jak najbardziej uniwersalną funkcję. Najlepiej sprawdzą się opaski elastyczne w różnych rozmiarach (15, 12, 10 i 8 cm). Posłużą one zarówno do stabilizacji kontuzjowanych stawów, jak również do zaopatrzenia poważniejszych ran. Dobierz ich rozmiary i ilość tak, żeby móc zabezpieczyć zarówno kolano, jak i kostkę.

  6. Do zestawu opatrunkowego warto dołożyć też chustę trójkątną bawełnianą Matopat. Pomoże Ci w unieruchamianiu kończyn, zrobienia temblaka czy w mocowania opatrunku zamiast bandaża.

  7. Apteczka pierwszej pomocy w góry powinna też zawierać maść przeciwbakteryjną, np. Tribiotic maść przeciwbakteryjna. Taki produkt działa antyseptycznie, dzięki czemu posłuży do leczenia nadkażeń skóry i trudnogojących się ran.

    Leki do apteczki na wyjazd w góry

    A co z lekami? Pamiętaj, żeby tego typu środki trzymać osobno. Pozwoli Ci to zachować porządek i nie będzie Ci przeszkadzało w udzieleniu szybkiej pomocy.

    "Dzięki temu rozwiązaniu ktoś, kto nie będzie wiedział, jak ich używać, nie zrobi ani sobie, ani Tobie nieumyślnie krzywdy."

    - mówi Teodor Skoczyński.

    A w sytuacji stresowej o taki błąd nietrudno, dlatego lepiej zabezpieczyć się na tę okoliczność.

    pierwsza pomoc na wakacjach z dzieckiem

     

    Jakie zatem leki zabrać ze sobą w góry? Po pierwsze, środki przeciwbólowe takie, jak paracetamol czy ibuprofen, np. tabletki Ibuprofen 400 mg Dr. Max. Poza dolegliwościami bólowymi, pozwolą zwalczyć objawy infekcji, takie jak podwyższona temperatura. Przydadzą się również środki na biegunkę i węgiel, który usuwa toksyny z organizmu. Pamiętaj jednak, że węgiel przyjmowany z innymi lekami może osłabiać ich działanie.

    Warto rozważyć też spakowanie leków przeciwalergicznych, np. tabletki AlleMax Dr. Max. Mogą okazać się pomocne choćby przy ukąszeniach owadów.

    apteczka na wakacje

    Apteczka na wyprawę w góry i przydatne akcesoria

    1. Twoja apteczka turystyczna w góry powinna zawierać również kilka dodatkowych i użytecznych przedmiotów. Przydać mogą się nożyczki - np. przy cieciu opatrunków lub plastrów. Na rynku znajdziesz wersje nożyczek ratunkowych z zagiętą końcówką (również w rozmiarze mini). Takie nożyczki mogą okazać się o wiele praktyczniejsze przy rozcinaniu ubrań osoby poszkodowanej.
    2. Pomocna będzie też pęseta. Usuniesz nią zarówno kleszcza, jak i drzazgę. Nie zapomnij też o agrafkach. Pomogą w pewnym umocowania opaski elastycznej, chusty trójkątnej, jak i w drobnych naprawach.
    3. Równie przydatnym elementem wyposażenie jest folia NRC. Materiał, z której jest wykonana bardzo dobrze izoluje zarówno przed chłodem, jak i gorącem. W wymagających górskich warunkach, pozwoli Ci zabezpieczyć osobę nieprzytomną przed utratą temperatury. Przyda się również jako nakrycie w chłodne wieczory lub dobra izolacja od zimnej ziemi.

    Do apteczki na wycieczkę w góry warto  spakować krem łagodzący i ochronny. Pamiętaj też o piance czy kremie łagodzącym oparzenia słoneczne, np. Nivea Sun After Sun Sensitive krem-żel.

    apteczka w góry

    Apteczka w góry z dzieckiem - zawartość. O czym pamiętać?

    "Jeśli wybierasz się na urlop z dzieckiem, zadbaj, by wyposażenie apteczki w góry było dostosowane do potrzeb malucha. Do niezbędnych elementów, które musisz ze sobą zabrać, zaliczają się produkty do opatrywania ran, np. plastry, bandaże, gaziki. Weź także przydatne akcesoria i przybory, jak nożyczki, termometr, chusteczki nawilżające. Przydadzą Ci się również kosmetyki, a szczególnie kremy przeciwsłoneczne czy środki na kleszcze i komary, np. Kick The Tick Max Junior Repelent Plus spray przeciw komarom, kleszczom i meszkom. Dodatkowo nie zapominaj o lekach. Spakuj m.in. syropy lub tabletki przeciwgorączkowe, a także elektrolity i środki na ból gardła, np. malinowe pastylki Cholinex Junior."

    - dodaje Magdalena Ślaska

     

    apteczka turystyczna

    Apteczka na wyjazd w góry to niezbędna rzecz!

    Wyprawa w góry zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Na pewno ciężko będzie Ci przygotować się na wszelkie możliwe niedogodności. Jednak dobrze wyposażona apteczka na wypadek kontuzji sprawdzi się w naprawdę wielu sytuacjach. Staraj się kompletować ją tak, żeby jeden jej element mógł w razie potrzeby spełniać kilka funkcji. Zadbaj też o to, żeby zawartość apteczki na wyprawę w góry była zabezpieczona przed wilgocią. Większość wyposażenia opatrunkowego można kupić już w potrzebnej folii wodoodpornej. Pamiętaj również o odseparowaniu apteczki z opatrunkami od tej z lekami. Pozwoli Ci to uniknąć niepotrzebnego ryzyka.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Bartosz Gruca
      Bartosz Gruca
      Jestem trenerem CrossFit, dyscyplin siłowych i wytrzymałościowych. 5 lat temu dałem się pochłonąć swojej największej pasji jaką jest CrossFit i uczyniłem z niej sposób na życie. Pracę trenera wzbogacam o udział w zawodach, co daje mi fun i pomaga w podnoszeniu sobie poprzeczki. Chętnie dzielę się swoją wiedzą i zdobytym dotychczas doświadczeniem, pozostając czujnym na wszelkie możliwości samorozwoju. Poza sportem relaksuje mnie dobra muzyka i film.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Bartosz Gruca
      Bartosz Gruca
      Jestem trenerem CrossFit, dyscyplin siłowych i wytrzymałościowych. 5 lat temu dałem się pochłonąć swojej największej pasji jaką jest CrossFit i uczyniłem z niej sposób na życie. Pracę trenera wzbogacam o...
      Przeczytaj więcej od tego autora