Aromaterapia – czy olejkami eterycznymi można wyleczyć przeziębienie?

6. 2. 2021 · 7 minut czytania

Aromaterapia olejkami eterycznymi to dobry sposób na wspieranie tradycyjnej terapii przy przeziębieniu czy grypie. Pomaga złagodzić ból czy udrożnić drogi oddechowe.

Irmina Turek
Irmina Turek
Aromaterapia – czy olejkami eterycznymi można wyleczyć przeziębienie?

Aromaterapia to naturalna metoda terapii wykorzystująca moc olejków eterycznych. Czy można za jej pomocą całkiem pozbyć się przeziębienia? Dodatek olejków do terapii farmakologicznej na pewno skutecznie i naturalnie złagodzi objawy infekcji górnych dróg oddechowych. Zobacz, jak działają olejki i aromaterapia.

Aromaterapia i olejki eteryczne − zastosowanie

Aromaterapia może mieć różne zastosowanie. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby sięgać po olejki eteryczne zarówno w przeziębieniu, jak i przy bólach głowy czy mięśni. Sprawdzają się też w różnego rodzaju masażach relaksacyjnych czy zabiegach spa. Taka aromaterapia w domu jest bardzo przyjemna.

Olejki eteryczne wykorzystywane w aromaterapii to nic innego jak mieszanina różnych związków chemicznych pochodzących z konkretnego surowca. Swoje właściwości zawdzięczają naturalnym składnikom, które pozyskuje się z roślin w procesie destylacji. Ten prosty sposób otrzymywania olejków sprawił, że są to najdłużej wykorzystywane przez ludzi składniki lecznicze pochodzenia roślinnego.

aromaterapia

 

Olejki eteryczne są często składnikami różnego rodzaju preparatów na skórę czy do wdychania. Stosuje się je w rozcieńczeniach poprzez łączenie w zależności od ich przeznaczenia z oliwą z oliwek albo z kremami czy maściami. Często bywają również dodawane do kąpieli czy do odpowiednio przystosowanych nawilżaczy powietrza i kominków do aromaterapii. Znajdują też powszechne zastosowanie w branży spożywczej i kosmetycznej jako substancje poprawiające zapach i smak oraz nadające korzystne właściwości produktom.

Sprawdź też leki na przeziębienie i grypę.

Aromaterapia na przeziębienie − co pomoże?

Aromaterapia idealnie dopełnia leczenie przeziębienia. Oprócz regularnego zażywania leków na gorączkę i katar warto wspomóc się naturalnymi metodami. Olejki możesz dodawać do kąpieli, żeby się rozgrzać i rozluźnić. Środki z sosny czy eukaliptusa skutecznie i naturalnie załagodzą objawy infekcji górnych dróg oddechowych. W aptekach dostępne są również preparaty w formie sztyftów do nosa, które nasączone są olejkami eterycznymi. Wąchanie takie sztyftu powoduje odetkanie zapchanego nosa i polepsza oddychanie.

W walce z przeziębieniem najlepiej sprawdzą się olejki: sosnowy, eukaliptusowy, anyżowy, tymiankowy, z mięty pieprzowej i z drzewa herbacianego. Znane są z działania antybakteryjnego i przeciwwirusowego. Pomagają też w walce ze stanem zapalnym i mogą wspomagać odkrztuszanie.

Żeby wzmocnić efekt, możesz odpowiednio łączyć poszczególne olejki. Np. do inhalacji przy przeziębieniu z katarem i zatkanymi zatokami zmieszaj wyciąg z eukaliptusa z olejkiem z lawendy i mięty. Dodawaj je w niewielkich ilościach (parę kropli) do naczynia z gorącą wodą i inhaluj się powstałą parą. Nakryj głowę ręcznikiem i delikatnie nadstaw ją nad naczynie z roztworem. W trakcie inhalacji zamknij oczy, żeby ich nie podrażnić. Zobacz, jakie cuda potrafią zdziałać inhalacje w artykule: Inhalacje na zatoki, katar, kaszel. Na co pomagają inhalacje?.

Inhalacje z olejków eterycznych nie są wskazane dla dzieci poniżej 6. roku życia. Dla maluchów możesz kupić specjalne preparaty na bazie wyciągów roślinnych w aptece. Występują zarówno w formie maści, preparatów do kąpieli, jak i plasterków. Są bezpieczne dla młodszych dzieci.

olejki aromaterapia

Jak stosować olejki eteryczne w aromaterapii?

Długa historia wykorzystywania olejków eterycznych sprawia, że ich działanie zostało bardzo dobrze poznane. Właściwości poszczególnych olejków zależą w głównej mierze od rośliny, z któej zostały wydestylowane. Różnią się one nie tylko zapachem, ale przede wszystkim strukturą chemiczną, wchodzącą w reakcję z Twoim organizmem. Dlatego w zależności od efektu, jaki chcesz uzyskać, sięgaj po odpowiedni olejek. Na przykład działanie uspokajające będą wykazywać olejki z melisy czy róży, a pobudzające z mięty pieprzowej lub tymianku. Na problemy i infekcje skórne sprawdzą się preparaty z bergamotki czy drzewa herbacianego, a przy problemach z zasypianiem − te z lawendy. Przeczytaj więcej o olejku lawendowym tu: Olejek lawendowy w kosmetyce. Jego właściwości Cię zaskoczą!.

aromaterapia naturalnymi olejkami

 

Wszystkie olejki powinny być przechowywane w odpowiednio zamkniętych buteleczkach z ciemnego szkła. Pomoże to jak najdłużej zachować ich walory lecznicze i zapachowe. Ze względu na intensywność smaków oraz zapachów olejków bardzo często są one używane właśnie jako swoiste „poprawiacze” tych właściwości do leków i kosmetyków.

Wspólną cechą wszystkich stężonych olejków eterycznych jest ich działanie drażniące na skórę i błony śluzowe. Są to produkty bardzo stężone, dlatego używa się je w dużych rozcieńczeniach, żeby uniknąć podrażnień.

Przed zastosowaniem olejków eterycznych ważne jest, żeby zwrócić uwagę na zastosowanie odpowiedniej ilości (tak, jak zaleca producent). Nie przekraczaj rekomendowanych dawek i zawsze miej na uwadze, że aromaterapia to dopełnienie kuracji, a nie jej pełne zastąpienie. W zależności od intensywności objawów najlepiej skonsultować się z lekarzem i zastosować zalecaną terapię farmakologiczną. Jednak dobrodziejstwo olejków eterycznych sprawia, że w odpowiednich okolicznościach aromaterapia dla każdego przyniesie pewne korzyści.

aromaterapia olejki

Właściwości olejków eterycznych

Jak widzisz, przeznaczenie olejków eterycznych jest bardzo różne. W zależności od składników konkretnego olejku mogą wykazywać działanie dezynfekujące (np. olejek tymiankowy czy z drzewa herbacianego) i przeciwzapalne. Istnieją też substancje łagodząco-kojące, takie jak np. olejek różany. Popularne są też preparaty o właściwościach rozkurczowych i rozluźniających mięśnie oraz takie, które uśmierzą ból (mają zwykle w składzie mentol czy eugenol). Niektóre olejki eteryczne poprawiają procesy trawienia i pomagają poradzić sobie z ciężkostrawnym jedzeniem (mięta, anyż, oregano).

Oto krótka charakteryzacja najbardziej popularnych olejków eterycznych.

Olejek rozmarynowy

Działa antyseptycznie i bakteriobójczo. Może być również stosowany pomocniczo w reumatyzmie i bólach głowy. Bywa też używany jako składnik preparatów działających rozgrzewająco na skórę. Zobacz też artykuł: Rozmaryn w kosmetyce i medycynie naturalnej − panaceum na wszystko?.

olejki eteryczne

Olejek sosnowy

Idealnie nadaje się do wspomagania leczenia infekcji oddechowych i zatok. Dodany do nawilżaczy, oczywiście przystosowanych do stosowania olejków, nie tylko przyjemnie pachnie, ale i oczyszcza zatoki, udrażnia nos i ułatwia oddychanie. Dodatkowo działa też wykrztuśnie.

Olejek eukaliptusowy

Stosowany w formie inhalacji drażni błonę śluzową dróg oddechowych i nasila produkcję śluzu. W efekcie tego ułatwia odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. Dodatkowo ma działanie antyseptyczne i naturalnie wspomaga układ odpornościowy.

Olejek eukaliptusowy

Olejek jałowcowy

Składniki olejku drażnią na kanaliki nerkowe, przez co działają moczopędnie oraz rozkurczająco na drogi moczowe. Bywa stosowany jako składnik preparatów wspomagających usuwanie małych złogów kamieni nerkowych. Więcej o kamieniach nerkowych przeczytać możesz tu: Męskie kamienie nerkowe − ból jak przy porodzie?.

Olejek rumiankowy

Olejek eteryczny z rumianku, a konkretniej zawarte w nim związki z grupy azulenów, mają właściwości przeciwzapalne. Dodatkowo surowiec rozkurcza i rozluźnia struktury układu pokarmowego. Zobacz także, jakie zastosowanie ma rumianek w kosmetyce: Bisabolol: łagodzące działanie rumianku.

Olejek rumiankowy

Olejek tymiankowy

Wykazuje działanie wykrztuśne, bo pobudza wytwarzanie śluzu w drogach oddechowych. Dzięki dużej zawartości fenoli działa też przeciwbakteryjnie przeciwgrzybiczo i przeciwwirusowo. 

Olejek cynamonowy

Oprócz oczywistych walorów zapachowych preparat ten może poprawić apetyt i wzmagać łaknienie. A wszystko dzięki dużej zawartości substancji goryczkowych. Olejek cynamonowy wspaniale rozgrzewa, a co więcej − wspomaga pamięć i koncentrację!

Olejek cynamonowy

Olejek miętowy

Często stosowany w problemach trawiennych, wspomaga wytwarzanie i wydzielanie do układu pokarmowego żółci, przez co bezpośrednio ułatwia procesy trawienia. Zobacz także, jak stosuje się go w kosmetyce: Olejek miętowy – zastosowanie w kosmetyce.

Olejek miętowy

Olejek lawendowy

Ma zastosowanie przeciwzapalnie, a także koi i uspokaja. Często bywa stosowany wspomagająco w bólach głowy. Prowadzono też badania nad olejkiem lawendowym, które wykazały, że może łagodzić lęk przed operacjami.

Olejek z drzewa herbacianego

Znany od pokoleń jako naturalna odpowiedź na problemy skórne wywołane przez drobnoustroje. Odkaża i ma właściwości przeciwbakteryjnie. Dodatkowo tonizuje skórę, a więc przywraca jej naturalne pH. Bardzo często jest używany w kosmetykach dla osób z trądzikiem. Więcej na ten temat przeczytasz tu: Olejek z drzewa herbacianego likwiduje wypryski trądzikowe!

Olejek z drzewa herbacianego

Aromaterapia na przeziębienie? Stosuj śmiało

Dodawanie olejków eterycznych do kominków do aromaterapii, nawilżaczy powietrza czy klasycznych parówek może wspomóc Twoją walkę z chorobą. Zwróć jednak uwagę, że nie wszystkie olejki nadają się do stosowania u dzieci. Destylaty z roślin mogą pomóc udrożnić drogi oddechowe, ułatwić Ci oddychanie, a nawet pokonać męczący kaszel. Choć oczywiście sama aromaterapia nie pokona infekcji, to jest doskonałym uzupełnieniem tradycyjnego leczenia czy walki z chorobą, zwłaszcza że większość infekcji wirusowych kuruje się jedynie objawowo.

 

Źródła:

  1. Kohlmünzer S.: Farmakognozja: podręcznik dla studentów farmacji, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 1998.
  2. Wesołowski R., Woźniak A., Gackowska M.: Zastosowanie aromaterapii w zmniejszaniu stresu i lęku. Wydawnictwo Uczelniane Wyższej Szkoły Gospodarki, 2014.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Irmina Turek
    Irmina Turek
    Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny czas przeznaczam na podróże, bo nic tak nie cieszy, jak poznawanie nowych miejsc, smaków i ludzi.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Irmina Turek
    Irmina Turek
    Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny...
    Przeczytaj więcej od tego autora