Butelki dla dzieci – poradnik dla totalnego laika. Doświadczone mamy radzą!

28. 2. 2021 · 8 minut czytania
Karmienie piersią nie zawsze jest możliwe. W takich przypadkach z pomocą przychodzą butelki dla dzieci. Jaką wybrać dla niemowlaka? Podpowiadamy!
Magdalena Mossakowska
Magdalena Mossakowska
Butelki dla dzieci – poradnik dla totalnego laika. Doświadczone mamy radzą!

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca karmienie niemowlęcia wyłącznie piersią do 6. miesiąca życia. Po rozszerzeniu diety o inne produkty, o ile to tylko możliwe, powinno się kontynuować karmienie piersią. Niestety nie zawsze jest to możliwe i butelka dla noworodka staje się najlepszym kompanem mamy. Jak ją wybrać?

Jaka butelka dla noworodka będzie najlepsza?

Ty i butelka dla noworodka musicie stanowić zgrany duet, stąd nie można zdać się na przypadek. Dostępna na rynku liczba marek i rodzajów butelek może przytłaczać, dlatego przed wycieczką do sklepu, zapoznaj się z artykułem, żeby nie pogubić się w gąszczu niejasnych opisów.

„Ssanie piersi najlepiej kształtuje aparat mowy dziecka i wpływa na rozwój maluszka. Wybierając akcesoria do alternatywnego karmienia, sprawdź, czy nie kolidują z karmieniem piersią i nie zaburzają naturalnego odruchu ssania”

− mówi lek. med. Magdalena Stoczyńska.

Butelki dla dzieci dzielimy ze względu na materiał wykonania, rodzaj smoczka oraz przeznaczenie. To, jaka butelka dla noworodka będzie najlepsza, zależy od wielu czynników.

niemowle z butelką

Butelki do mleka dla dzieci: rodzaje

W aptece czy sklepie z akcesoriami dla maluchów znajdziesz wiele różnych rodzajów butelek. Oto najważniejsze z nich.

Szklane butelki dla dziecka

Szklane butelki dla dzieci znajdują uznanie szczególnie wśród wielbicieli czystości. Łatwo się je czyści i wyparza - można je myć w zmywarce. Są idealne dla noworodków, kiedy butelkę podtrzymuje rodzic. Odradza się je jednak starszym niemowlętom, które łapią za butelkę lub zaczynają pić samodzielnie, gdyż łatwo można je stłuc.

     

    Butelki dla niemowląt

     

    Butelka dla noworodka  z polipropylenu

    Taka butelka dla niemowlaka stanowi idealne zastępstwo dla szklanego poprzednika. Śmiało możesz dać ją dziecku, by samodzielnie ją podtrzymywało. Jest lekka i wystarcza na długo.

    Silikonowa butelka dla dzieci

    Będzie idealna, jeśli właśnie rozszerzasz dietę swojego malucha. Do takiej butelki często dołączona jest łyżeczka do jedzenia pierwszych musów i zupek.

     

    Ważne!
     

    Butelki są doskonałą pożywką dla bakterii, dlatego wymagają dokładnego mycia, a raz na jakiś czas dobrze im zrobi wyparzenie. Pamiętaj o tym również przed pierwszym użytkowaniem.

     

    Jaka butelka dla dziecka będzie najlepsza?

    Butelka dla dziecka – wybieraj te bez BPA

    Agnieszka Kawa pisze:

     „Wybierając butelkę, zwróć uwagę, żeby nie było w niej Bisfenolu A (BPA). Jeszcze kilka lat temu BPA był powszechnie używany w produkcji butelek dla niemowląt. Jednak ostatnie badania wskazują, że może zaburzać funkcjonowanie układu hormonalnego (w tym powodować zaburzenia płodności). Zwiększa też ryzyko otyłości, alergii, a także raka piersi i prostaty. Badania dowiodły, że BPA, nawet w temperaturze pokojowej, ma zdolność migrowania z butelek do znajdującej się w niej żywności.

    Dlatego wybieraj butelki dla dzieci, które nie zawierają Bisfenolu A. Najczęściej producenci oznaczają je jako „BPA free”. Wprawdzie od kilku lat prawo unijne i polskie zakazuje produkcji butelek dla niemowląt z BPA, jednak zawsze warto się upewnić. Nawiasem mówiąc, zwróć też uwagę na to, czy inne produkty plastikowe, których używasz Ty i Twoja rodzina, nie zawierają tej toksycznej substancji”.

    Butelka dla noworodka

    Smoczki do butelki: rodzaje

    Wybór butelki to dopiero początek. Kiedy zdecydujesz się już na konkretny model, czas na wybór  smoczka dla dzieci.

    Masz do wyboru:

    • lateksowy: jest przeźroczysty i miękki, ale pamiętaj, że czasami lateks może uczulać,
    • silikonowy: dość twardy, wymaga „wyrobienia” przez malucha, nie posiada smaku ani zapachu, przez co jest polecany wtedy, gdy chcesz łączyć dokarmianie z karmieniem piersią,
    • z kauczuku: nieprzeźroczysty o żółtawym kolorze, miękki, nie jest tak trwały jak silikonowy, ale za to bardziej odporny na gryzienie.

    Wszystkie smoczki dość szybko się zużywają i wymagają częstej wymiany. Dlatego, kiedy znajdziesz ten odpowiedni dla Twojego maleństwa, kup od razu co najmniej dwie sztuki, żeby nie ryzykować braku produktu w sklepie, kiedy będzie potrzebny.

    Jeśli zdecydowałaś się na wariant karmienia mieszanego, potrzebujesz smoczka najbardziej odwzorowującego kształt piersi. Nie bez znaczenia będą też wrażenia dotykowe i materiał, z którego wykonany został smoczek do butelki. Dziecko powinno się „napracować” przy jedzeniu z butelki w podobnym stopniu, jak przy jedzeniu z piersi. Chodzi o utrzymanie prawidłowego odruchu ssania.

    Sprawdź też, dlaczego dziecko płacze.

    Jakie butelki dla noworodka?

     

    Agnieszka Kawa dodaje:

    „Przy wyborze smoczka do butelki dla niemowlaka kieruj się wskazaniami producenta dotyczącego przedziału wiekowego dziecka. Źle dobrany smoczek może powodować problemy z gryzieniem czy mówieniem. Pamiętaj, że to, czy maluch zaaprobuje dany smoczek, stanowi sprawę dość indywidualną i czasem trzeba spróbować kilka rodzajów, zanim traficie na ten odpowiedni”.

    Butelka dla niemowlaka − jak dużą butelkę wybrać?

    Można powiedzieć, że butelka dla dziecka powinna rosnąć wraz z nim. Im starszy maluch, tym większą butelkę możesz mu kupić. Dla noworodka przeznaczone są butelki o małych pojemnościach. Na początek wystarczy 120-150 ml z jedną, niewielką dziurką w smoczku. 

    Najlepsza butelka dla noworodka

     

    Z kolei dziecko, które jeszcze nie skończyło pół roku, powinno mieć butelkę o pojemności 180-220 ml. Jedna dziurka na smoczku już nie wystarczy. Teraz powinno być ich tam od 2 do kilku. Z kolei dla półrocznego i starszego malucha potrzeba już dużej, 250-ml flachy. W smoczku powinna być duża dziurka lub szczelina. Możesz w niej podawać dziecku także kaszki i kleiki.

    Jaka butelka dla noworodka – antykolkowa czy nie?

    Agnieszka Kawa pisze:

    „Kolka dotyka nawet co 5. noworodka. Wciąż nie wiadomo do końca, skąd się bierze, ale łatwo ją rozpoznać u dziecka. Najczęściej towarzyszy jej rozdrażnienie, przeraźliwy płacz i brak możliwości uspokojenia. Więcej na temat kolki u niemowląt (o tym skąd się bierze i jak sobie z nią radzić), przeczytasz w artykule Agnieszki Raczkowskiej: Kolka jelitowa – skąd się bierze?”.

     

       

      Zaraz po narodzinach dziecka butelka antykolkowa stanowi pierwszy wybór rodziców. Zawdzięcza ona swą nazwę specjalnym rozwiązaniom, które mają zminimalizować kolkę, co w pierwszych tygodniach życia malca jest szczególnie ważne. W tym celu butelka antykolkowa wyposażona zostaje w zawory odprowadzające powietrze z butelki, aby trafiło go jak najmniej do małego brzuszka i nie powodowało wzdęć.

      Niektórzy producenci chwalą się takimi patentami jak uwalnianie pokarmu z butelki pod takim samym ciśnieniem jak z piersi matki. Dobrym udogodnieniem będą też płatki umiejscowione po wewnętrznej stronie smoczka zapobiegające jego zapadaniu podczas ssania.

      Szklane butelki dla niemowląt

       

      Nasza ekspertka Agnieszka Kawa pisze:

      „To, jaka butelka dla noworodka będzie najodpowiedniejsza − antykolkowa, czy też nie, zależy często jedynie od preferencji Twojego dziecka”.

      Dokarmianie dzieci karmionych piersią – jaka butelka dla noworodka będzie najlepsza?

      Agnieszka Kawa wyjaśnia:

      „Jeżeli wciąż karmisz piersią, a jedynie dokarmiasz dziecko mieszanką lub swoim odciągniętym pokarmem, wtedy wybór odpowiedniej butelki ma ogromne znaczenie. Gdy chcesz karmić jak najdłużej, wtedy dobierz taki smoczek do butelki, który zminimalizuje ryzyko zaburzenia odruchu ssania. Niektóre dzieci mogą później odrzucać pierś, bo łatwiej im uzyskać pokarm z butelki. Z tego względu warto zapatrzyć się w smoczek z wolnym przepływem, który uniemożliwia zbyt szybkie picie i zmniejsza ryzyko zakrztuszenia. Polecam Ci też artykuł: Co zrobić, żeby karmienie piersią było przyjemnością dla Ciebie i dla dziecka?.

      Skąd masz wiedzieć, czy butelka ma dobry przepływ? Po pierwsze, kieruj się wskazaniami producenta co do przedziału wiekowego. Po drugie, prawidłowe ssanie powinno trwać około 10 minut. Jeżeli niemowlak najada się w 5 minut, to znaczy, że przepływ jest za szybki.

      Wybierając smoczek do butelki dla dzieci dokarmianych, sprawdź, czy ma kształt anatomiczny, czyli jak najbardziej przypominający kobiecą pierś”.

      Szklana butelka dla dzieci

      Jak karmić butelką? Pozycje wygodne dla Ciebie i dziecka

      Równie ważna, co wybór butelki, jest pozycja karmienia. Nawet najlepsze butelki polegną, jeśli będziesz źle trzymać malucha. W dodatku mogą pojawić się kolki, jeśli zapomnisz o odpowiednim nachyleniu dziecka. Trzymaj je pewnie w ramionach, z główką powyżej tułowia. Natomiast smoczek do butelki powinien być zawsze napełniony mlekiem, aby uniknąć zasysania powietrza.

      Sprawdzone!

      Jeśli musisz szybko musisz, wcześniej przygotowane mleko, podgrzej je, wkładając butelkę do miski lub garnka z wrzątkiem lub polewaj butelkę gorącą wodą z kranu.

      Kiedy odstawić butelkę?

      Agnieszka Kawa pisze:

      „Specjaliści twierdzą, że najpóźniej do pierwszego roku życia dziecko powinno przestać pić z butelki ze smoczkiem i przestawić się na kubek.

      Dlaczego nie warto zwlekać z odstawieniem butelki?

      • Dziecko, które pije mleko modyfikowane z butelki, ma mniejszą ochotę na przyjmowanie zróżnicowanych posiłków stałych.
      • Przedłużające się korzystanie z butelki może powodować wady zgryzu i próchnicę.
      • Dziecko, które zbyt długo pije z butelki, może wolniej rozwijać umiejętność mówienia.
      • Picie z butelki działa na dziecko uspokajająco, przez co może mieć w przyszłości problem z uspokojeniem się w inny sposób.

      Z doświadczenia wiem, że odzwyczajenie dziecka od butelki jest niezwykle trudne i stresujące: zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Dlatego warto zdecydować się na ten krok w czasie, gdy dziecko nie ma żadnych innych stresorów (np. pojawienie się rodzeństwa). Bądź konsekwentna, ale wyrozumiała i czuła. Dziecko powinno wiedzieć, że butelka to nie jest jedyny sposób na uspokojenie i że zawsze znajdzie ukojenie w ramionach rodziców”.

       

      Źródła:

      1. Żukowska-Rubik M.; Dokarmianie dzieci karmionych piersią – kiedy, czym i jak, Standardy Medyczne/Pediatria, T. 11, 2013, s. 189-199.
      2. Weker H.; Barańska M. (red.),  Żywienie niemowląt i małych dzieci. Zasady postępowania w żywieniu zbiorowym, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 2020
      3. Rogala D.; Kulik-Kupka K.; Spychała A.; Śnieżek E.; Janicka A.; Moskalenko O.; Bisfenol A – niebezpieczny związek ukryty w tworzywach sztucznych, Problemy Higieny i Epidemiologii 2016, 97(3), w. 213-219. 

        Więcej artykułów na ten temat

        O autorze
        Magdalena Mossakowska
        Magdalena Mossakowska
        Świeżo upieczona mama. Na trasie „przewijak - łóżeczko - pralka” staram się wyrwać chwilę dla siebie. Brak czasu sprawił, że miejsce ukochanych książek, chwilowo zastąpiły krótkie teksty i felietony, a wycieczki do kina – seriale. Jako, że szkoda czasu na nietrafione pozycje i godzinne poszukiwania w internecie, tutaj znajdziecie efekty moich poszukiwań nt. opieki i zdrowia dziecka.
        Przeczytaj więcej od tego autora
        O autorze
        Magdalena Mossakowska
        Magdalena Mossakowska
        Świeżo upieczona mama. Na trasie „przewijak - łóżeczko - pralka” staram się wyrwać chwilę dla siebie. Brak czasu sprawił, że miejsce ukochanych książek, chwilowo zastąpiły krótkie teksty i felietony, a...
        Przeczytaj więcej od tego autora