Chondromalacja rzepki − gdy Twoje kolana chrupią...

16. 8. 2018 · 3 minuty czytania

Jeśli odczuwasz ból kolana podczas wchodzenia po schodach czy dłuższym siedzeniu, być może cierpisz na chondromalację kolana. Na czym polega to schorzenie? Sprawdź!

Irmina Turek
Irmina Turek
Chondromalacja rzepki − gdy Twoje kolana chrupią...

Czym jest i z czym się wiąże chondromalacja kolana? Objawy jakie możesz u siebie zauważyć to np. trzeszczenie kolana, ból w kolanie po wchodzeniu po schodach czy dłuższym siedzeniu, wyczuwalna niestabilność w stawie kolanowym czy nawet opuchlizna na kolanie. Zobacz, czym jest rozmiękanie chrząstki rzepki i czy ból rzepki może oznaczać chondromalację kolana?

Chondromalacja rzepki − przyczyny

Chondromalacja rzepki, która przebiega z postępującym rozmiękaniem chrząstki rzepki, występuje najczęściej u osób młodych (w wieku około 17 − 20 lat). Może wynikać ona z przebytych zwichnięć czy złamań rzepki lub urazów związanych z bezpośrednim uderzeniem w kolano. Przyczyną może być również nadmierne osłabienie mięśni otaczających kolano, czy zbyt duży nacisk na rzepkę podczas uprawiania sportów (np. biegania czy jazdy na nartach). Dolegliwość ta może towarzyszyć też innym chorobom układu chrzęstno-kostnego.

Sprawdź też, czym jest gonartroza kolana.

Chondromalacja rzepki − przyczyny

 

Co to jest chondromalacja rzepki?

Dolegliwość ta oznacza proces zwyrodnieniowy chrząstki rzepki, który będzie zachodził wraz z procesami rozwłóknienia rzepki. Przypadłość ta często nazywana jest również procesem rozmiękania chrząstki rzepki. Zaczyna się ona zwykle od łuszczenia chrząstki i pojawiania się szczelin pomiędzy włóknami. Powierzchnia chrząstki traci gładkość, a cała tkanka sprężystość i twardość.

Chondromalację rzepki możemy podzielić na cztery stopnie zaawansowania:

  • powierzchnia tkanki uwypukla się, ale zachowuje ciągłość
  • pojawiają się powierzchniowe pęknięcia
  • pęknięcia występują na całej grubości tkanki chrzęstnej
  • uszkodzenia chrząstki sięgają do warstwy podchrzęstnej

Zmiany w obrębie tkanki chrzęstnej powodują, że przestaje ona spełniać swoją funkcją, jaką jest m.in. ochrona leżących głębiej tkanek podchrzęstnej i kostnej, co może prowadzić do zwiększonego narażenia ich na urazy.

Sprawdź też, skąd bierze się ból palców u nóg.

Chondromalacja rzepki − objawy

Przy tym schorzeniu możesz odczuwać objawy głównie ze strony stawu kolanowego.

Chondromalacja rzepki − objawy

Objawy chondromalacji rzepki to m.in.:

  • ból, który pojawia się przy chodzeniu po schodach, kucaniu czy dłuższym siedzeniu ze zgiętymi nogami
  • trzeszczenie, jakie może być słyszane podczas zginania stawu
  • może ujawniać się osłabienie mięśnia czworogłowego uda
  • tarcie wyczuwalne w rzepce podczas poruszania się
  • wyczuwalna niestabilność w stawie kolanowym
  • pojawienie się opuchlizny w stawie kolanowym

Lekarz może skierować Cię na badania diagnostyczne. Największe znaczenie w potwierdzeniu występowania chondromalacji kolana będzie mieć badanie artroskopowe.

Objawy chondromalacji rzepki

Ból rzepki – co dalej?

Uszkodzona rzepka w kolanie często daje wiele objawów ze strony stawu kolanowego, ale rzadko bywa wskazaniem do jakiegokolwiek postępowania operacyjnego. Zwykle stosuje się leczenie zachowawcze, które polega na wzmacnianiu mięśnia czworogłowego, stosowaniu preparatów kolagenowych czy leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Lekarz może zalecić również odpowiednią modyfikację aktywności fizycznej i rehabilitację. W przypadku osób z nadwagą zalecana będzie jej stopniowa redukcja, żeby odciążyć staw i zmniejszy nacisk na niego. Przy nasilonych dolegliwościach pomocne mogą okazać się również odpowiednie ortezy stabilizujące i odciążające uszkodzoną strukturę.

Ból rzepki

 

Dużym problemem, jeśli chodzi o tkankę chrzęstną jest fakt, że nie jest ona ukrwiona. W praktyce oznacza to że wszystkie substancje odżywcze będą do niej transportowane głównie przez płyn stawowy. Ten sposób odżywiania utrudnia szybkie gojenie się tkanki czy sprawną jej regenerację.

Czy możemy zapobiec chondromalacji? Schorzenie to może wynikać z różnych przyczyn, dlatego nie będzie to takie proste. Istnieje natomiast szereg dobrych nawyków, które mogą pomóc Ci zapobiec wystąpieniu uszkodzenia rzepki czy przynajmniej je ograniczyć. Jednym z takich nawyków jest dokładna rozgrzewka, która powinna być zawsze wykonywana przed treningiem czy różnego rodzaju wzmożoną aktywnością fizyczną. Przy potwierdzonej chondromalacji rzepki warto zaopatrzyć się w stabilizator stawu kolanowego. Będzie on chronił przed przeciążeniem stawu podczas wykonywania ćwiczeń, czy codziennych obowiązków.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Irmina Turek
    Irmina Turek
    Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny czas przeznaczam na podróże, bo nic tak nie cieszy, jak poznawanie nowych miejsc, smaków i ludzi.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Irmina Turek
    Irmina Turek
    Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny...
    Przeczytaj więcej od tego autora