Domowe sposoby na popękane naczynka na twarzy. Sprawdź!

4. 8. 2021 · Piotr Sobolewski · 12 minut czytania

Nie każde naczynko, które pojawi się na Twojej twarzy, jest pęknięte. Przy skórze naczynkowej najważniejsze znaczenie ma właściwa pielęgnacja odpowiednimi kremami i maściami, które zawierają m.in. witaminę C, flawonoidy czy rutynę. Kiedy zobaczysz na cerze pęknięte naczynko, prawdziwie skuteczną metodą pozbycia się go będzie profesjonalny zabieg u dermatologa lub w gabinecie medycyny estetycznej. Najpierw wypróbuj jednak domowe sposoby na popękane naczynka.

Czym są pękające naczynka?

Pękające naczynka, czyli medycznie mówiąc teleangiektazje, to poszerzone naczynia włosowate, prześwitujące przez naskórek. W rzeczywistości jeżeli takie naczynko pojawi się na Twojej cerze, nie świadczy to o tym, że pękło. Naczynia te ciągle kurczą się i rozszerzają, na przykład pod wpływem ciepła lub zimna. W wyniku różnych nieprawidłowości może jednak dojść do ich trwałego rozszerzenia. 

Farmaceutka Irmina Turek tłumaczy:

„Naczynko, które rzeczywiście pękło, będzie objawiać się jako miejscowe zasinienie (tak jak w przypadku siniaków). Uwidaczniające się jako rumień czy pajączki to tak naprawdę naczynka, które uległy jedynie rozszerzeniu”.

Sprawdź też: Pajączki na nogach: jak pielęgnować ciało ze skórą naczynkową?.

Jeśli popękane naczynka na twarzy występują pojedynczo i nie towarzyszą im żadne inne objawy, to nie są groźne. Jeżeli chcesz je ukryć lub zmniejszyć ich widoczność, najczęściej wystarczy prawidłowa pielęgnacja i odpowiednio dobrany makijaż.

Kiedy jednak masz dużo widocznych naczynek lub z czasem przybywają nowe, a dodatkowo zauważyłaś inne symptomy, np. rumień (przeczytaj również: Zaczerwienienia na twarzy − jak je zatuszować?), uczucie ciepła czy pieczenie – lepiej zwróć się po fachową poradę do lekarza. Może to być objaw rozwijającej się choroby dermatologicznej. Dowiedz się także: Choroby alergiczne skóry – z czym najczęściej przychodzimy do dermatologa?.

popękane naczynka na twarzy domowe sposoby

Przyczyny pękających naczynek na twarzy

Najczęściej pojawiają się one ze względu na:

Irmina Turek dodaje jeszcze 3 sprzyjające im czynniki:

  • „nadwrażliwość skóry,
  • predyspozycje genetyczne,
  • zaburzenia hormonalne.

Dodatkowo zmiany naczynkowe na twarzy pojawiają się najczęściej dopiero u dorosłych kobiet; rzadko występują w okresie nastoletnim. Zmiany te dotyczą m.in. pań znajdujących się w okresie okołomenopauzalnym i mających jasną karnację”.

domowe sposoby na popękane naczynka

Metody pielęgnacji pękających naczynek

Najważniejsze w przypadku cery naczynkowej i pojedynczych teleangiektazji są prawidłowa pielęgnacja i działanie profilaktyczne, które zmniejszają ryzyko pojawienia się nowych pękających naczynek na twarzy. 

Skóra naczynkowa jest najczęściej również wrażliwa. Wiele osób z nią się borykających nie toleruje większości kosmetyków dostępnych na rynku, bo powodują podrażnienia i pojawianie się kolejnych zmian. Jeśli do nich należysz, zdecydowanie unikaj np. preparatów o podłożu alkoholowym.

Jeśli jesteś posiadaczką cery naczynkowej, najlepiej używaj produktów będących barierą przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. W lecie stosuj kremy z filtrami UV, które zapobiegają uszkodzeniom skóry i naczyń spowodowanym przez promieniowanie słoneczne. Zimą natomiast postaraj się nakładać tłuste kremy, które ochronią Cię przed mrozem i wiatrem (przeczytaj także: Krem do twarzy na zimę − wybieramy najlepszą barierę przed mrozem!).

Metody pielęgnacji pękających naczynek

Jak wybrać dobrą maść na pękające naczynka na twarzy?

Przy doborze kosmetyków i maści do cery naczynkowej wybieraj te, które w swoim składzie mają substancje wzmacniające i chroniące naczynia krwionośne. Należą do nich:

  • Flawonoidy – związki te wykazują działanie przeciwzapalne oraz uszczelniające naczynia,
  • Witamina C – znana jest ze swojego działania antyoksydacyjnego oraz rozjaśniającego. 

Irmina Turek dopowiada:

„Ponadto pełni ważną rolę w tworzeniu kolagenu w skórze, wpływając na jej jędrność oraz na elastyczność naczyń”. 

  • Witamina PP – wpływa na normalizację ukrwienia, stąd jest powszechnie stosowana np. u pacjentów z trądzikiem różowatym,
  • Rutyna – substancja ta zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych oraz zwiększa odporność ich ścian,
  • Metylosulfonylometan – potwierdzona rola MSM w gojeniu się ran zwiększa znaczenie stosowania preparatów z jego zawartością u pacjentów z wysoką wrażliwością i skłonnością do podrażnień, tak jak ma to miejsce w przypadku trądziku różowatego czy też skóry naczynkowej,
  • Witamina K – zapewnia odpowiednią krzepliwość krwi i hamuje krwawienia. W kremach znajdują zastosowanie metabolity witaminy K, mające działanie przeciwobrzękowe i uszczelniające naczynia.
co na pękające naczynka na twarzy

Profesjonalne zabiegi czy domowe sposoby na pękające naczynka?

Niestety, gdy chcesz zlikwidować pękające naczynka na twarzy, domowe sposoby na niewiele się zdadzą. Prawidłowa pielęgnacja skóry działa jedynie profilaktycznie, a powstałe teleangiektazje nie znikną bez specjalnego leczenia.

Istnieje obecnie kilka metod, za pomocą których możesz skutecznie zamknąć poszerzone naczynka na Twojej twarzy. Zaliczamy do nich zabiegi z użyciem lasera, radiofrekwencji RF oraz elektrokoagulacji. Są one mało inwazyjne i najczęściej nie wymagają znieczulenia czy specjalnego przygotowania. Jeżeli chcesz uzyskać najlepsze efekty, zdecyduj się na ich przeprowadzenie w profesjonalnych gabinetach dermatologicznych lub medycyny estetycznej.

Pamiętaj, że aby były one skuteczne i bezpieczne, warto przed nimi skonsultować się z dermatologiem. Zanim lekarz skieruje Cię na zabieg, podczas wizyty powinien wykluczyć u Ciebie schorzenia skóry.

co zrobić z pękającymi naczynkami

Popękane naczynka na twarzy: domowe sposoby i nie tylko

Irmina Turek tłumaczy:

„Zastanawiasz się, skąd biorą się pękające naczynka pod oczami i jak można z nimi walczyć? Przyczyny mogą być bardzo różne i sposoby działania również. Podstawą jest dobranie odpowiedniej pielęgnacji na co dzień. Jeśli chcesz zatuszować zmiany podkładem, wybierz taki, który posiada wysoki filtr przeciwsłoneczny oraz pigmenty dobrze kryjące rumień na twarzy. Dodatkowo aplikuj odpowiednie dermokosmetyki, zawierające w składzie substancje wzmacniające naczynia. Regularna dbałość o kondycję cery oraz unikanie czynników działających niekorzystnie na skórę naczynkową przyniosą najlepsze efekty.

Z domowych sposobów na walkę z poszerzonymi naczyniami wymienić należy na pewno wzbogacenie diety w produkty z dużą zawartością witaminy C. Przykładowe składniki to warzywa, m.in.:

Bogate w nią są też owoce:

  • truskawki,
  • porzeczki,
  • kiwi
  • czy cytrusy.

Należy pamiętać, że witamina C jest wrażliwa na obróbkę termiczną, dlatego chcąc wydobyć jej jak najwięcej z wymienionych wyżej elementów, spożywaj je w jak najmniej przetworzonej formie. 

W tym miejscu nie sposób nie wspomnieć, że optymalizacja diety pod kątem spożywania jak najmniej gotowej, przetworzonej żywności potrafi czynić cuda, jeśli chodzi o kondycję skóry. Często nawet cięższe i nie do końca zdrowe posiłki, o ile przygotowane są samodzielnie i na bazie podstawowych składników, są dużo lepsze dla Twojego organizmu niż gotowce z supermarketu. Jeśli jednak masz napięty grafik lub po prostu nie lubisz gotować, zwracaj uwagę na skład dań kupowanych w sklepie i wybieraj te przygotowywane na świeżo oraz w jak najmniejszym stopniu przetworzone”.

pęknięte naczynka na twarzy

Popękane naczynka na nosie: domowe sposoby 

Irmina Turek kontynuuje:

„Rozszerzone naczynka na twarzy powodują dyskomfort i niezadowolenie u wielu borykających się z tym typem skóry kobiet. Z takimi zmianami poradzisz sobie, tuszując je codziennym makijażem, jednak na dłuższą metę, aby problem się nie zwiększał, powinnaś zacząć działać. W tym celu stosuj odpowiednie kosmetyki do cery naczynkowej na co dzień oraz chroń skórę przed mrozem i słońcem. Bardzo często właśnie na skutek nadmiernego opalania pojawiają się pęknięte naczynka na twarzy. 

Domowe sposoby na popękane naczynka czy to na nosie czy innych miejscach to również preparaty w tabletkach zawierające substancje wzmacniające. W tej roli dobrze sprawdzą się produkty z arniką, wyciągiem z kasztanowca czy aceroli (dowiedz się więcej na jej temat: Acerola – zastosowanie, działanie, właściwości rośliny bogatej w witaminę C!).

Kremy czy maści z pierwszym z wymienionych składników działają obkurczająco i wzmacniająco na naczynia. Często są stosowane w celu szybszego wchłaniania się siniaków i zmniejszania obrzęków, co jest możliwe głównie dzięki bogactwu flawonoidów oraz innych cennych substancji. Równie dobrze działającą rośliną jest kasztanowiec. Wyciąg z niego, oprócz wspomnianych wcześniej flawonoidów, zawiera saponiny (z czego najważniejsza jest wzmacniająca naczynia escyna), garbniki oraz karotenoidy. Te ostatnie mają zdolność poprawy syntezy kolagenu i elastyny w skórze".

pęknięte naczynka na twarzy domowe sposoby

Jakie nawyki nie są dobre dla cery naczynkowej?

Irmina Turek pisze:

„Wiele praktyk i nawyków dnia codziennego może wpływać niekorzystnie na poszerzone naczynka. I vice versa: czasem nawet drobne zmiany w Twoim postępowaniu mogą przynieść zaskakujący, długoterminowy efekt. Przede wszystkim, co niezwykle ważne i warte powtórzenia, stosuj kremy z wysokim filtrem przeciwsłonecznym oraz odpowiednio tłuste produkty jako ochronę przed mrozem i wiatrem. To właśnie m.in. dlatego rozszerzone naczynka szczególnie widoczne są na twarzy, bo jest ona najbardziej narażona na słońce i inne czynniki drażniące. 

Zimą kosmetyki lekkie i o dużej zawartości wody mogą działać negatywnie na cerę. Dodatkowo nie powinna ona być intensywnie opalana, nawet po nałożeniu filtrów, oraz myta w gorącej wodzie (sprzyja to rozszerzaniu naczyń krwionośnych). Jeśli masz wrażliwą skórę, powinnaś ostrożnie dobierać preparaty przeznaczone do peelingu twarzy, aby nie podrażnić i nie uszkodzić jej delikatnej powierzchni. 

Ponadto jeśli borykasz się czy to z pajączkami, czy problemami z naczyniami, powinnaś zadbać o odpowiednią dietę. Wzbogać codzienne posiłki w owoce i warzywa, które uzupełnią zarówno podaż witaminy C, jak i innych elementów potrzebnych naczynkom. Z kolei składniki takie jak alkohol, ostre przyprawy czy glutaminian sodu, obecne często w przetworzonej żywności, mogą sprzyjać ich poszerzeniu. 

Sprawdzi się również regularny wysiłek fizyczny o umiarkowanym nasileniu. Sprzyja on prawidłowym reakcjom drobnych naczyń w życiu codziennym, na takie aspekty jak wysiłek, rozgrzanie oraz ich prawidłowe rozszerzanie się i obkurczanie. Jeśli zastanawiasz się nad rodzajem aktywności, wybierz nie intensywne sporty, ale takie, w których wysiłek trwa dłużej i jest bardziej zrównoważony”.

co na pękające naczynka

Co warto zapamiętać o popękanych naczynkach?

Farmaceutka podsumowuje:

„Widoczne naczynka to nie oznaka ich pęknięcia, bowiem ciągle rozszerzają się i kurczą. Pojedyncze zmiany z łatwością zatuszujesz makijażem i unikniesz ich dzięki odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli jednak towarzyszą im inne objawy, takie jak rumień czy pieczenie, powinnaś udać się na wizytę do dermatologa, który wykluczy ewentualny rozwój chorób skórnych i wprowadzi odpowiednią kurację.

Źródeł pękających naczynek jest wiele, a należą do nich m.in. długotrwała ekspozycja na działanie zimna lub ciepła czy trądzik różowaty. W walce z nimi najlepiej postawić na kremy z filtrem UV i tłuste maści chroniące przed mrozem i wiatrem. Preparaty te powinny być bogate zwłaszcza w witaminę C. Pękające naczynka pojawiają się nie tylko na twarzy, ale też i innych częściach ciała, dlatego przydatne okażą się na pewno krem na opuchnięte nogi czy inne preparaty do cery naczynkowej. Nie bez znaczenia dla jej kondycji pozostaje również zbilansowana dieta oraz adekwatna dawka wysiłku fizycznego.”

Źródła:

  1. Encyklopedia zielarstwa i ziołolecznictwa. Red. H. Strzelecka, J. Kowalski. Warszawa, 2000.
  2. Janda, K.; Kasprzak, M.; Wolska, J. Witamina C – budowa, właściwości, funkcje i występowanie. Pomeranian Journal of Life Sciences. R. 2015, t. 61, nr 4, s. 419–425.
  3. Jaroszewska, B.: Kosmetologia. Wyd. 5. Warszawa, 2004.
  4. Htlapa, M. Zmiany w układzie naczyniowym skóry. Teleangiektazje i wenektazje. Polish Journal of Cosmetology. R. 2004, nr 1, s. 19–26.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Piotr Sobolewski
Piotr Sobolewski
Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji w dziedzinie dermatologii i wenerologii, a także lekarzem medycyny estetycznej. Obecnie pracuję jako młodszy asystent w Klinice Dermatologii CSK MSWiA w Warszawie. Z pasją zgłębiam temat dermatologii estetycznej i procesu starzenia się skóry, aby pomóc moim pacjentom utrzymać skórę w zdrowej kondycji przez jak najdłuższy czas.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Piotr Sobolewski
Piotr Sobolewski
Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji w dziedzinie dermatologii i wenerologii, a także lekarzem medycyny estetycznej. Obecnie pracuję jako młodszy asystent w Klinice Dermatologii CSK MSWiA w Warszawie. Z pasją zgłębiam...
Przeczytaj więcej od tego autora