Kwasy na przebarwienia – jakie dają efekty i jak je stosować?

4. 7. 2023 · 6 minut czytania

Odkryj potęgę kwasów w redukcji przebarwień skóry. Poznaj różne rodzaje kwasów i dowiedz się, jak działają, aby rozjaśnić i wyrównać koloryt skóry.

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Kwasy na przebarwienia – jakie dają efekty i jak je stosować?

Przebarwienia na twarzy to jedna z najtrudniejszych do usunięcia zmian skórnych. Przybierają formę mniejszych lub większych plam wyróżniających się na tle zdrowej części skóry, przez co wyglądają nieestetycznie i mogą być źródłem kompleksów. W jaki sposób możesz rozprawić się z przebarwieniami? Stosując kwasy! Zobacz, jakie kwasy pomogą zredukować niedoskonałości i jak je aplikować.

Co powoduje przebarwienia?

Znajdujące się na skórze piegi, znamiona czy plamki to efekt umiejscowienia w niej melaniny – substancji odpowiadającej za kolor karnacji. Zdarza się jednak, że komórki zaczynają produkować większe ilości melaniny, która w nieregularny sposób rozkłada się w skórze, wskutek czego powstają przebarwienia na twarzy. Jakie może być źródło plam pigmentacyjnych?  

  • Najczęściej jest to niechciana pamiątka z wakacji, podczas których pomijałaś zabezpieczenie skóry kremem z odpowiednio wysokim filtrem, ale nie tylko.  
  • Mogą być także rezultatem przebytego trądziku.  
  • Skłonność do przebarwień determinują również: 
  • Predyspozycje genetyczne, 
  • Zmiany hormonalne,
  • Przyjmowane antybiotyki lub leki przeciwzapalne, 
  • Niektóre kosmetyki, a nawet perfumy.

Wszystkie wymienione czynniki, połączone dodatkowo z nadmierną ekspozycją na promieniowanie UV mogą przyczynić się do powstania brzydkich plam. Co zrobić, gdy na skórze zauważasz nieestetyczne przebarwienia? Z pewnością należy działać i próbować je usunąć, aczkolwiek ostateczny efekt zależy od podłoża problemu oraz jego nasilenia. Płytkie, jasnobrązowe przebarwienia naskórkowe są z reguły łatwiejsze do wyeliminowania. Najwięcej kłopotu sprawia usunięcie ciemnobrązowych plam umiejscowionych głęboko w skórze. Proces zajmie więcej czasu i wymaga cierpliwości, jednak nie jest niemożliwy.

Kwas na przebarwienia u kosmetyczki

Jakie kwasy na przebarwienia sprawdzą się najlepiej?

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na walkę z niechcianymi przebarwieniami są kwasy, które stymulują regenerację skóry, odnawiają naskórek, złuszczają, a także przebudowują skórę właściwą. Poszczególne kwasy różnią się intensywnością działania, dlatego efekt zależy nie tylko od jego kwasu, ale również od stężenia i pH substancji. W redukcji przebarwień wykorzystywane są między innymi: 

  • Kwasy AHA, czyli alfahydroksykwasy, nazywane kwasami owocowymi. Do tej grupy zalicza się kwas migdałowy, glikolowy, kwas mlekowy czy kwas cytrynowy. Działają złuszczająco, a ponadto normalizują i poprawiają koloryt skóry. Stymulują fibroblasty do produkcji kolagenu i ujędrniają skórę, dlatego sprawdzą się w każdym wieku, 
  • Kwasy BHA, betahydroksykwasy. Do grupy kwasów BHA zalicza się np. kwas salicylowy, który silnie oczyszcza, ogranicza wydzielanie sebum, a w odpowiednim stężeniu wyrówna koloryt skóry. Sprawdź, dlaczego warto sięgać po kosmetyki z BHA
  • Kwasy PHA, polihydroksykwasy, które charakteryzują się działaniem podobnym do kwasów AHA, jednak nie przenikają do głębszych warstw skóry, w efekcie czego nie wykazują potencjału drażniącego. Do grupy kwasów PHA zaliczamy między innymi kwas laktobionowy

Wprowadzając kwasy do codziennej pielęgnacji, pamiętaj o podstawowych zasadach, które obowiązują podczas stosowania preparatów na ich bazie.  

  • Przede wszystkim zadbaj o ochronę przed słońcem, ponieważ kwasy mogą uwrażliwiać na promieniowanie UV, w efekcie czego walcząc z przebarwieniami, zafundujesz sobie kolejne. 
  • Systematycznie nawilżaj i regeneruj skórę. Najlepiej zdecyduj się na jeden kosmetyk z kwasem i obserwuj reakcje skóry.  
  • I najważniejsze – daj kwasom czas! Proces depigmentacji i odnowy naskórka może trwać nawet kilka miesięcy. Nie przyspieszaj go, zwiększając częstotliwość lub aplikując podwójną porcję kosmetyku, ponieważ może się to skończyć podrażnieniem skóry. 

Zobacz ranking najlepszych kremów na przebarwienia

Kwasy na przebarwienia efekty

Kwas na przebarwienia w domu – po jakie kosmetyki warto sięgnąć?

Płytkie przebarwienia można zniwelować za pomocą kosmetyków przeznaczonych do samodzielnego zastosowania w domowym zaciszu. Preparaty na przebarwienia dostępne w sprzedaży zawierają w swoim składzie substancje wykazujące działanie rozjaśniające. Proces depigmentacji może trwać nawet kilka miesięcy, dlatego będzie wymagał od Ciebie cierpliwości i konsekwencji. Do wyboru masz między innymi kremy do twarzy, maski, peelingi do twarzy, a także skoncentrowane sera, wzbogacone dodatkowymi substancjami aktywnymi, np. kwasem kojowym, witaminą C, arbutyną czy niacynamidem.

Kremy na przebarwienia słoneczne z kwasami:

Skoncentrowane sera na przebarwienia do stosowania w domu: 

Kwasy na przebarwienia w domu

Kwas na przebarwienia u kosmetyczki

Najskuteczniejszym i najszybszym sposobem na zlikwidowanie przebarwień są zabiegi w gabinecie kosmetycznym. Doświadczona kosmetyczka dobierze odpowiedni kwas do potrzeb skóry, ale też wykona zabieg z uwzględnieniem problemu skórnego i oczekiwanych rezultatów. Zabiegi z użyciem kwasów, tzw. peelingi chemiczne po nałożeniu na skórę efektywnie rozpuszczają warstwę wiążącą komórki naskórka, które z kolei stopniowo zaczynają się od siebie oddalać, a w konsekwencji złuszczać. Proces ten trwa do 5 dni po zabiegu, co oznacza, że twarz w tym czasie może wyglądać niereprezentacyjnie.

  • W kosmetyce wykorzystuje się kwasy organiczne pojedynczo lub w mieszankach. 
  • W zależności od wybranego kwasu ich cząsteczki różnią się wielkością, co przekłada się na efekty zabiegu.  
  • Nie bez znaczenia jest również stężenie użytego preparatu, ilość nałożonej substancji, grubość naskórka, a także czas kontaktu ze skórą.  
  • Stężenie kwasu podczas zabiegu gabinetowego jest znacznie wyższe niż w przypadku ogólnodostępnych kosmetyków.  
  • Dla przykładu kwas glikolowy może być użyty w stężeniu nawet 70%, co przekłada się silną regenerację i złuszczanie, sięgając nawet do skóry właściwej. 

Przeciwwskazaniem do wykonania peelingu chemicznego jest m.in.: 

  • Aktywna opryszczka,  
  • Otwarte rany na skórze,  
  • Alergia na składniki preparatu,  
  • Ekspozycja skóry na słońce  
  • Terapia retinoidami. 

Kwasy na przebarwienia – efekty

Systematyczne stosowanie kwasów w celu redukcji przebarwień przynosi efektywną poprawę kondycji skóry. Ich działanie opiera się na złuszczaniu martwego naskórka, pobudzaniu odnowy komórkowej i równomiernym rozjaśnianiu skóry. Wprowadzenie kwasów do rutyny pielęgnacyjnej zmniejsza widoczność przebarwień, rozjaśnia skórę i nadaje jej jednolity koloryt. Należy jednak pamiętać o odpowiednim doborze produktów. W przypadku wątpliwości i obaw związanych z działaniem kwasów zaleca się konsultację ze specjalistą, dzięki której unikniesz niepożądanych efektów ubocznych.  

Podsumowanie

Jak widzisz, przebarwienia to nie wyrok, ponieważ istnieją skuteczne metody, które ułatwiają i przyspieszają walkę z niechcianymi plamami. Do wyboru masz szereg drogeryjnych kosmetyków zawierających kwasy organiczne i substancje wspomagające rozjaśnienie naskórka, a także profesjonalne zabiegi gabinetowe, które działają szybciej i bardziej spektakularnie. Niezależnie od wybranej metody nie zapominaj o ochronie skóry przed promieniowaniem UV. W przypadku terapii kwasami porządny krem z filtrem to podstawa!

Żródła:

1. A. Kapuścińska, I. Nowak, Zastosowanie kwasów organicznych w terapii trądziku i przebarwień skóry, https://phmd.pl/resources/html/article/details?id=141749&language=pl [dostęp 11.07.2023 r.] 
2. Kakita LS, Lowe NJ. Azelaic acid and glycolic acid combination therapy for facial hyperpigmentation in darker-skinned patients: a clinical comparison with hydroquinone. Clinical therapeutics. 1998 Sep 1;20(5):960-70. 
3. A. Lizak, I. Załęska, A. Matuła, M. Morawiec, M. Wasylewski, Ocena skuteczności preparatów i zabiegów kosmetycznych u osób z przebarwieniami skóry twarzy, http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2018.3-1.pdf [dostęp 11.07.2023 r.] 

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Iwona Bąkowska
    Iwona Bąkowska
    Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ na organizm. Swoją wiedzą dzielę się za pomocą merytorycznych artykułów, niosących realną wartość dla czytelników.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Iwona Bąkowska
    Iwona Bąkowska
    Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ...
    Przeczytaj więcej od tego autora