Czy po tabletkach antykoncepcyjnych się tyje? Odwieczny problem kobiet

20. 7. 2018 · 3 minuty czytania

Wiele kobiet boi się zażywania tabletek antykoncepcyjnych w obawie przed nadmiernym tyciem. Źle dobrane mogą powodować nadmierny przyrost masy ciała. Dowiedz się więcej!

Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Czy po tabletkach antykoncepcyjnych się tyje? Odwieczny problem kobiet

Antykoncepcja hormonalna (tabletki antykoncepcyjne) to wprowadzenie do organizmu syntetycznych hormonów. Mają one taki sam wpływ na organizm kobiety, jak hormony naturalne. Choć istnieje szereg działań niepożądanych, jakie może wywołać antykoncepcja hormonalna, większość pacjentek obawia się przede wszystkim wzrostu wagi. Czy słusznie? Czy po tabletkach antykoncepcyjnych się tyje? Zobacz, jak antykoncepcja hormonalna wpływa na Twoje ciało.

Jak działa antykoncepcja hormonalna?  Skład tabletek antykoncepcyjnych

Żyjemy w ciągłym pośpiechu, co nie pozwala Ci się spokojnie wsłuchać we własne ciało. A  to właśnie dobre poznanie Twojego cyklu miesiączkowego pozwala zrozumieć Ci, jak dokładnie działają tabletki antykoncepcyjne i w jaki sposób zapobiegają ciąży. Doustne środki hormonalne zawierają syntetyczne hormony. Blokują one owulację oraz modyfikują charakter śluzu szyjki macicy, który staje się barierą nieprzepuszczalną dla plemników. Co zawierają tabletki?

Jak działa antykoncepcja hormonalna

 

Wśród hormonalnych środków antykoncepcyjnych wyróżnić można preparaty dwuskładnikowe i jednoskładnikowe. Tabletki dwuskładnikowe zawierają dwa hormony − syntetyczny estrogen (etynyloestradiol) i jeden z syntetycznych gestagenów (np. drospirenon czy lewonorgestrel). Ten rodzaj tabletek, przez składnik estrogenowy, hamuje dojrzewanie pęcherzyka w jajniku. Natomiast dzięki gestagenom, tabletki wstrzymują owulację. Tabletki dwuskładnikowe wpływają też na endometrium (błonę śluzową macicy) i śluz wydzielany przez szyjkę macicy. Jednoskładnikowe tabletki, mimo że zawierają tylko jeden hormon (progestagen), mają podobną skuteczność, co preparaty dwuskładnikowe.

Sprawdź też lubrykanty i prezerwatywy.

 

Czy po hormonach się tyje? Skutki uboczne antykoncepcji hormonalnej

Jak każdy lek antykoncepcja hormonalna również ona ma wiele działań niepożądanych.

Do skutków ubocznych antykoncepcji hormonalnej należą:

  • krwawienia międzymiesiączkowe
  • bolesność i tkliwość piersi
  • nadmierna lub wręcz przeciwnie, zbyt mała ilość śluzu szyjki macicy
  • nawracające bóle głowy
  • migrena
  • osłabienie libido
  • zaburzenia nastroju
  • zakrzepica lub zatorowość płucna
  • bóle brzucha
  • nudności i wymioty
  • biegunka
  • wypadanie włosów
  • trądzik
  • przebarwienia skóry
  • wzrost lub osłabienie apetytu
  • wzrost masy ciała
  • spadek masy ciała

Sprawdź też tabletki na migrenę.

Skutki uboczne antykoncepcji hormonalnej

Tabletki hormonalne a tycie, czyli czy od tabletek antykoncepcyjnych się tyje?

Przed włączeniem antykoncepcji pacjentki najczęściej pytają nie tylko o to, czy od tabletek hormonalnych się tyje, ale też o wzrost wagi po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. Niestety, na  te pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi i wciąż jest to kwestia sporna!

Większość tabletek antykoncepcyjnych, wśród zarejestrowanych skutków niepożądanych, ma zarówno wzrost, jak i spadek masy ciała. Niektóre kobiety, które stosują antykoncepcję hormonalną podają, że w trakcie terapii ich apetyt wzrósł, przez co przytyły. Jest jednak druga grupa pacjentek, które zgłaszają, że tabletki nie miały wpływu na ich apetyt, a nawet go osłabiły. Co ciekawe, wśród zarejestrowanych działań ubocznych tabletek antykoncepcyjnych wymieniona jest nawet anoreksja! Jednak hormony zawarte w tabletkach (estrogeny) mogą zatrzymywać wodę w organizmie, z czego może wynikać wzrost masy ciała.

Sprawdź też, z czego wynika nadmierne pocenie okolic intymnych.

Czy po hormonach się tyje

 

Jak więc dobrać tabletki antykoncepcyjne, aby nie przytyć? Tabletki hormonalne zawsze dobiera ginekolog, który w razie stwierdzenia działań niepożądanych, zmieni preparat. Weź też pod uwagę, że wzrost masy ciała u kobiet po 30. roku życia jest zjawiskiem normalnym i ma związek ze zwolnieniem metabolizmu. Gdy zbiegnie się to z włączeniem antykoncepcji hormonalnej, to pacjentki niesłusznie obwiniają za dodatkowe kilogramy właśnie tabletki!

Dlatego właśnie, jeżeli stosujesz tabletki antykoncepcyjne i obawiasz się wzrostu wagi, zadbaj regularną aktywność fizyczną. Pomoże Ci to utrzymać prawidłową masę ciała i co bardzo ważne, może zapobiec incydentom zakrzepowo-zatorowym.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w tym publikacje, dotyczą przede wszystkim pacjentów chorujących na autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej. Nieodłączną częścią dermatologii jest też wenerologia, czyli dziedzina związana z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem. Razem z dwiema koleżankami prowadzę blog o tematyce dermatologiczno-lifestyle’owej: DermaToLook, gdzie prosty w sposób mówimy o problemach dermatologicznych i o tym, jak dbać zdrową i piękna skórę.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w...
    Przeczytaj więcej od tego autora