Depilacja woskiem czy pastą cukrową? Poznaj wady i zalety

5. 8. 2017 · 5 minut czytania

Depilacja woskiem czy pastą cukrową? Która metoda jest lepsza? Czym różnią się od siebie? Jakie są ich wady i zalety? Czy istnieją przeciwwskazania? Sprawdź!

Olga Steliga-Dykas
Olga Steliga-Dykas
Depilacja woskiem czy pastą cukrową? Poznaj wady i zalety

Jeśli chcesz pozbyć się owłosienia na długo, spróbuj depilacji woskiem albo za pomocą pasty cukrowej. Te dwie metody depilacji, choć są podobne, nieco się od siebie różnią. Którą z nich wybrać, aby uniknąć podrażnień i przez długi czas cieszyć się gładką skórą?

Depilacja woskiem: zalety

Długi okres pomiędzy zabiegami

Depilacja przeciwwskazania
 
Jeśli zdecydujesz się na ten rodzaj depilacji, będziesz mogła zapomnieć o goleniu przed dłuższy czas. Ile utrzymuje się efekt po depilacji woskiem? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ to, jak szybko rosną Ci włosy, to już Twoja indywidualna sprawa. Zwykle jednak jeśli poddasz się depilacji woskiem, efekt utrzyma się od trzech do nawet sześciu tygodni. W między czasie możesz zauważyć, że odrastają Ci pojedyncze włosy, a pozostała część skóry jest gładka.
 
W takim wypadku sięgnij po pęsetę i usuń zbędne owłosienie.

Osłabienie owłosienia

Im częściej będziesz właśnie w taki sposób pozbywać się włosów, tym cieńsze i słabsze będą one odrastać.

Depilacja woskiem: wady

Ból

Nie ma co ukrywać, że usuwanie owłosienia za pomocą wosku nie boli. Nie jest to jednak ból nie do wytrzymania, a po usunięciu plastra utrzymuje się on zaledwie przez kilka sekund.

Im częściej będziesz poddawać się woskowaniu, tym mniejszy ból będziesz odczuwać.

 

Problemy z odrastaniem włosków 

Długość włosów

 

Jeśli chcesz poddać się depilacji za pomocą wosku, włosy muszą mieć odpowiednią długość. Najczęściej nie mogą być krótsze niż 5mm. Część kobiet zanim będzie mogło się poddać depilacji, musi czekać od półtora do dwóch tygodni, co może być dosyć niekomfortowe. Sytuacja szczególnie komplikuje się w lecie, kiedy jest zbyt gorąco, by chodzić chociażby w długich spodniach.

Czasami zdarza się tak, że podczas depilacji, nie zostanie wyrwana cebulka. Wówczas włosy zaczną odrastać nierówno, a u Ciebie szybciej pojawi się tzw. "kaktus". Kolekcją wadą woskowania jest wrastanie włosów. Na skórze mogą pojawiać się grudki i zaczerwienienia. W takim przypadku również pomocna okaże się pęseta. 

Specjalna pielęgnacja skóry tuż po depilacji

Przez trzy dni po zabiegu skóra może być nieco nadwrażliwa. Dlatego lepiej w tym czasie nie brać długich gorących kąpieli, nie korzystać z sauny i nie opalać się.

Jeśli decydujesz się na depilację tuż przed urlopem, nie rób jej na ostatnią chwilę.

 

Niezależnie od miejsca, które depilowałaś, musisz na nie uważać. Jeśli usuwałaś tzw. wąsiki, w dniu depilacji zrezygnuj z fluidów i kremów z kwasami czy retinolem. W przypadku depilacji pach po dezodorant sięgnij dopiero kolejnego dnia. Pozwól Twojej skórze się nieco otrząsnąć.

Depilacja woskiem: przeciwwskazania

Niestety z tej metody usuwania owłosienia nie mogą skorzystać wszyscy. Bezwzględnie powinnaś się jej wystrzegać, jeśli masz żylaki, jesteś nadmiernie opalona i skóra jest poparzona lub  masz alergię na składniki wosku (naturalnego lub syntetycznego). Jeśli depilację będzie wykonywać Ci kosmetyczka, spodziewaj się, że zada Ci kilka pytań i dopiero wtedy zdecyduje, czy może wykonać zabieg. Przeciwwskazaniami do depilacji woskiem może być również cukrzyca, epilepsja, zapalenia grzybicze i wirusowe skóry, a nawet słaba krzepliwość krwi.

Sprawdź, jak uniknąć żylaków w młodym wieku.

    Depilacja woskiem nie jest również wskazana w przypadku uszkodzeń skóry (oparzeń, skaleczeń) lub znamion. Najczęściej jednak wystarczy na nie uważać i ominąć je, a pozostałe włoski wyrwać, np. za pomocą pęsety lub mniejszych plastrów. Pamiętaj jednak, żeby nie przyklejać ich zbyt blisko wszelkich zmian skórnych. Nad tego typu depilacją powinnaś się zastanowić również wtedy, gdy masz bardzo kruche naczynka krwionośne. Jeśli występują one jednak tylko miejscowo, to tak jak w przypadku znamion i skaleczeń, również wystarczy je ominąć.

    Depilacja woskiem a ciąża

    Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby kobiety w ciąży mogły usuwać owłosienie za pomocą wosku, o ile ich ciąża przebiega prawidłowo, nie ma zagrożenia przedwczesnego porodu, jakichkolwiek komplikacji, a przyszła mama nie skarży się na wysokie ciśnienie. Pamiętaj jednak, że jeśli jesteś w ciąży, tego typu zabiegi powinnaś konsultować ze swoim lekarzem.

    Jeśli decydujesz się na depilację w salonie kosmetycznym, uprzedź, że spodziewasz się dziecka. Kosmetyczka postara się być delikatniejsza i użyje wosku przeznaczonego do skóry wrażliwej. W okresie ciąży Twój próg bólu może być nieco niższy niż zwykle, a co za tym idzie, sam zabieg może stać się bardziej bolesny niż zwykle. Niekiedy kosmetyczki podejmą się jedynie depilacji nóg, rąk oraz pach, ponieważ ze względu na zmiany hormonalne wzgórek łonowy może być przekrwiony i opuchnięty.

    Depilacja pastą cukrową

    Alternatywą dla naturalnego lub syntetycznego wosku może być pasta cukrowa, którą możesz kupić lub sama wykonać w domu.

    Jak zrobić pastę cukrową w domu?

    Konsystencja pasty cukrowej

    Przygotuj:

    • 1/4 szklanki wody
    • 1/4 szklanki soku z cytryny
    • 2 szklanki cukru

    Co dalej? Zagotuj wodę. Kiedy ta zacznie wrzeć, dodaj do niej pozostałe składniki, przykręć nieco ogień i mieszaj, aż cukier się rozpuści. Na początku nie spuszczaj masy z oka, ponieważ wystarczy chwila nieuwagi, a na spodzie Twojego garnka znajdzie się trudny do usunięcia karmel.

    Kiedy uzyskasz jednolitą masę, jeszcze bardziej przykręć ogień i gotuj ją przez około 40 minut, co jakiś czas mieszając. Kiedy pasta uzyska bursztynowy kolor, a na powierzchni pojawią się bąbelki powietrza, masz pewność, że jest już gotowa. Teraz możesz już skręcić ogień i przelać ją do chłodnej miski. Pasta cukrowa powinna mieć konsystencję plasteliny. Jeśli masz problem z jej formowaniem, ponownie przełóż ją do garnka, dodaj odrobinę wody i podgrzewaj na wolnym ogniu.

    Jak depilować się pastą cukrową?

    Z jeszcze ciepłej pasty uformuj kulkę, dociśnij ją do miejsca, z którego chcesz usunąć włosy, rozprowadź ją pod włos, a następnie zerwij, ale uwaga!, w kierunku, w którym rosną włosy. Jeśli chcesz, możesz na pastę cukrową przykleić pasek z fizeliny, pergaminu lub bawełny. W przypadku gdy na skórze pozostały ślady pasty, usuń ją ciepłą wodą.

    Pasta cukrowa: wady i zalety

    Zalety

    Depilacja pastą cukrową wskazana jest szczególnie tym, którzy chociażby ze względu na alergię, nie mogą depilować ciała za pomocą wosku. Ponadto uważa się, że pasta cukrowa mniej podrażnia skórę. Jej kolejną zaletą jest to, że w przeciwieństwie do wosku, włoski, które chcesz usunąć, nie muszą być bardzo długie. Pasta poradzi sobie nawet z tymi, które mają tylko 2-3 mm.  

    Wady

    Zawarty w paście sok z cytryny może rozjaśniać skórę, dlatego lepiej nie eksperymentować z tą metodą szczególnie latem, gdy jesteś opalona.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Olga Steliga-Dykas
      Olga Steliga-Dykas
      Jestem absolwentką filologii polskiej, którą ukończyłam na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie pracuję jako redaktor, copywriter oraz specjalista ds. social media. W wolnym czasie sporo czytam, biegam i podróżuję. Obce mi są spontaniczne decyzje. Zanim kupię jakiś kosmetyk, czytam tony recenzji, ale przede wszystkim sprawdzam jego skład. Zwykle jeśli znajdę ideał, jestem mu wierna, jednak od czasu do czasu skuszę się na coś nowego.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Olga Steliga-Dykas
      Olga Steliga-Dykas
      Jestem absolwentką filologii polskiej, którą ukończyłam na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie pracuję jako redaktor, copywriter oraz specjalista ds. social media. W wolnym czasie sporo czytam, biegam i podróżuję. Obce mi są...
      Przeczytaj więcej od tego autora