Dermatoskopia − badanie znamion i pieprzyków

18. 6. 2020 · Aleksandra Malewska · 4 minuty czytania

Dermatoskopia to badanie, które może uchronić Cię przed rozwojem jednego z najbardziej niebezpiecznych nowotworów skóry − czerniakiem. Zobacz, jak przeprowadza się to badanie w  gabinecie dermatologa.

Dermatoskopia − co to?

Badanie dermatoskopowe skóry polega na zbadaniu całej powierzchni skóry przede wszystkim, żeby wykryć ewentualne zmiany nowotworowe. Do badania dermatoskopowego służy specjalne urządzenie, czyli dermatoskop. Jest to rodzajem specjalnej lupy powiększającej, przez które dokładnie obejrzeć można każde znamię. Dzięki odpowiedniemu powiększeniu i wbudowanemu oświetleniu lekarz za pomocą dermatoskopu może stwierdzić, czy badane znamię posiada jakiekolwiek niepokojące cechy. Najprościej mówiąc: dermatoskopia umożliwia odróżnienie zmian złośliwych od tych łagodnych.

Sprawdź też, kiedy usuwa się pieprzyki.

duży pieprzyk na szyi

Jak przebiega dermatoskopia?

Badanie znamion to całkowicie bezbolesna i nieinwazyjna procedura. W zależności od ilości znamion na skórze pacjenta dermatoskopia może trwać od 15 minut do nawet godziny. Przeciętnie badanie to trwa około 20 minut. Przed przystąpieniem do badania lekarz zbiera z pacjentem krótki wywiad.

O co może zapytać Cię lekarz?

  • czy u Ciebie lub któregoś z członków Twojej rodziny wystąpiły w przeszłości jakiekolwiek nowotwory skóry?
  • czy lubisz się opalać i czy dużo opalałeś się w przeszłości?
  • czy w dzieciństwie zdarzyło Ci się poparzenie słoneczne?
  • czy zawsze przed ekspozycją na słońce stosujesz wysokie filtry przeciwsłoneczne?
  • czy któreś ze znamion Cię niepokoi?
  • czy któreś ze znamion w ostatnim czasie urosło, zmieniło kształt, krwawi a może swędzi?

Sprawdź też, kiedy wykonuje się biopsję skóry.

dermatoskopia

Po zebraniu wywiadu, lekarz przystępuje do badania całej powierzchni jego skóry. Robi to przykładając dermatoskop do każdego znamienia po kolei. Ma wtedy możliwość przyjrzenia się dokładnie każdej ze zmian i porównania jej z pozostałymi. Dermatoskop umożliwia oglądanie znamion w 10 − 12-krotnym powiększeniu, a to pozwala dostrzec cechy niewidoczne gołym okiem.

Badanie dermatoskopowe skóry  − wyniki

Wynik badania dermatoskopowego skóry otrzymuje się bezpośrednio po badaniu. Specjalista po zakończeniu badania powie Ci, czy którakolwiek ze zmian budzi jego niepokój. Za pomocą badania dermatoskopowego lekarz może wykryć nie tylko czerniaka, ale też inne nowotwory skóry, jak na przykład raka podstawnokomórkowego (łac. Carcinoma basocellulare) czy raka kolczystokomórkowego (łac. Carcinoma spinocellulare). Więcej o tej chorobie możesz przeczytać w artykule: Rogowacenie słoneczne − leczenie zacznij szybko!

W przypadku podejrzenia nowotworu lekarz zleca pilne chirurgiczne usunięcie podejrzanej zmiany i badaniehistopatologiczne. Tylko taka procedura pozwala potwierdzić lub wykluczyć złośliwy charakter zmiany skórnej.

badanie dermatoskopowe

Dermatoskopia − rola w diagnostyce

Choć badanie to najczęściej kojarzy się z profilaktyką czerniaka, dermoskopia ma dużo szersze zastosowanie. Badanie skóry za pomocą dermatoskopu umożliwia też wytypowanie znamion do obserwacji, czyli takich, które wymagają częstszej niż pozostałe kontroli. Za pomocą dermatoskopii dermatolog może też zdiagnozować inne choroby skóry, jak na przykład świerzb.

Badanie znamion lub potocznie mówiąc „badanie pieprzyków” wykonuje najczęściej specjalista dermatolog lub onkolog specjalizujący się w badaniu skóry. Od niedawna również lekarze rodzinni, po ukończeniu specjalnych kursów, potrafią wstępnie ocenić niepokojące pacjenta znamię i zalecić odpowiednie postępowanie.

Badanie dermatoskopowe znamion powinno wykonywać się przynajmniej raz w roku. Specjaliści twierdzą, że coroczne badanie skóry pozwala na wykrycie ewentualnych zmian nowotworowych we wczesnym stadium i ich skuteczne usunięcie bez dalszych konsekwencji dla pacjenta. Częstsze niż raz w roku badanie znamion powinny wykonywać osoby obciążone dodatnim wywiadem nowotworów skóry i pacjenci z tak zwanym zespołem znamion atypowych.

Jak widzisz badanie znamion jest prostą i bezbolesną procedurą, dlatego nawet jeśli żadne z Twoich znamion Cię nie niepokoi, udaj się na profilaktyczną kontrolę. Pamiętaj, że krótka wizyta u dermatologa może uratować Ci życie.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w tym publikacje, dotyczą przede wszystkim pacjentów chorujących na autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej. Nieodłączną częścią dermatologii jest też wenerologia, czyli dziedzina związana z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem. Razem z dwiema koleżankami prowadzę blog o tematyce dermatologiczno-lifestyle’owej: DermaToLook, gdzie prosty w sposób mówimy o problemach dermatologicznych i o tym, jak dbać zdrową i piękna skórę.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w...
    Przeczytaj więcej od tego autora