Domowy zmywacz do paznokci: 3 sposoby na usunięcie lakieru bez acetonu!

31. 3. 2021 · 4 minuty czytania

Zastanawiasz się, czym można zmyć lakier z paznokci bez zmywacza? Można. Wystarczy, że połączysz kilka ogólnodostępnych produktów i stworzysz domowy zmywacz do paznokci. Zobacz nasz przepis!

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Domowy zmywacz do paznokci: 3 sposoby na usunięcie lakieru bez acetonu!

Co zrobić, kiedy koniecznie musisz zmyć z paznokci stary lakier, ale nie masz w domu kropli zmywcza? Nie wpadaj w panikę i przestań obskubywać na siłę paznokcie! W ten sposób tylko zniszczysz płytkę. Zapewniam Cię, że masz w domu produkty, z których wykonasz domowy „zmywacz do paznokci”. Potrzebować będziesz tylko wacika i octu, spirytusu lub wody utlenionej. Sprawdź, jak zmyć paznokcie bez acetonu.

Jeżeli sądzisz, że możesz usunąć z płytki lakier od paznokci tylko za pomocą zmywacza z drogerii, to Cię zaskoczę. Zwykły lakier, nie hybrydowy, utrwalony w lampie UV, możesz rozpuścić np. za pomocą produktów z alkoholem. Domowe chemiczki urodowe na wielu blogach czy w mediach społecznościowych podpowiadają, że lakier usuniesz perfumami czy dezodorantem z alkoholem. Ja zdecydowanie jestem zwolenniczką czystszych rozwiązań. Dlatego w tym urodowym przepisie polecam Ci jednoskładnikowe zmywanie paznokci.

Gorzej, kiedy musisz usunąć z paznokcia hybrydę. O tym, jak to zrobić pisałam w artykule: Jak zdjąć hybrydę i nie zniszczyć paznokci? Aceton czy frezarka?.

Domowy zmywacz do paznokci

 

Jak zrobić zmywacz do paznokci? Domowy zestaw ratunkowy!

Kiedy muszę zmyć paznokcie i nie mam w domu pod ręką zmywacza, a ten zazwyczaj kończy się w najmniej oczekiwanych momentach, czyli właśnie wtedy, kiedy lakier z paznokci postanowił zacząć schodzić sam, najpierw udaję się do apteczki. Tam znajduję zwykle wodę utlenioną lub stężony spirytus salicylowy. Pomoc znajdziesz też w kuchni − możesz sięgnąć po prostu po zwykły ocet.  

Spirytus

Alkohol powinien rozpuścić zwykły lakier bez większego problemu. Im wyższe jego stężenie, tym większa skuteczność. Uważaj jednak! Spirytus, nawet kosmetyczny, bardzo wysusza skórę i jej produkty, czyli również paznokcie. Dlatego po zmyciu lakieru koniecznie natłuść płytkę oliwką lub naturalnym olejem, np. oliwą z oliwek (sprawdź jej działanie w artykule: Oliwa z oliwek. Dlaczego tak kochali ją greccy bogowie?) lub gęstym, woskowym olejem z jojoba (o jego właściwościach z kolei pisałam tu: Olej jojoba zamiast kremu na noc? Poznaj tajemnicze właściwości złotego wosku).

Jak zrobić domowy zmywacz do paznokci ze spirytusu?

  1. Nasącz wacik spirytusem kosmetycznym.
  2. Przyłóż go do pomalowanego paznokcia na kilka sekund.
  3. Zetrzyj lakier z płytki.
  4. Jeżeli lakier nie zszedł cały, powtórz czynność.
Zmywanie paznokci wodą utlenioną

Ocet

Ocet to tak naprawdę nic innego, jak roztwór kwasu octowego. Z chemicznego punktu widzenia jest to produkt fermentacji octowej alkoholu, pomocny nie tylko w domowym laboratorium urodowym, ale i podczas sprzątania czy prania.

Jak zrobić zmywacz do paznokci w domu z octu?

  1. Dobrze zmocz wacik kosmetyczny octem.
  2. Przyłóż do paznokcia na ok. 30 sekund.
  3. Zetrzyj lakier wacikiem.
Jak zmyć paznokcie octem?

 

Ocet jest ekologiczny i powinien mniej podrażnić skórę niż spirytus. Pamiętaj jednak, żeby i po tym zabiegu dobrze natłuścić ręce kremem do rąk. Możesz także wetrzeć w skórki i paznokcie kosmetyk w ampułkach, taki jak np. keratynowa odżywka do paznokci Gal

Woda utleniona

Innym sposobem na usuwanie lakieru do paznokci jest woda utleniona. Ta znajdująca się często w domowej apteczce substancja to roztwór nadtlenku wodoru. Choć wydaje się leczyć, w rzeczywistości degeneruje tkanki skóry i jest dla nich szkodliwa. Poradzi sobie także z rozpuszczeniem lakieru do paznokci.

Jak zrobić zmywacz do paznokci z wody utlenionej?

  1. Wacik nasącz w wodzie utlenionej.
  2. Przyłóż wacik z wodą utlenioną do paznokcia i poczekaj kilka sekund.
  3. Potrzyj wacikiem płytkę i zetrzyj lakier.
Domowy zmywacz do paznokci

 

Także i po tym zabiegu zabezpiecz paznokcie przed wysychaniem. Sięgnij po emolientowe kremy do rąk, aby odbudować powłokę płytki paznokciowej.

Tak naprawdę nawet po zmywaniu lakieru do paznokci zwykłym zmywaczem warto odżywić swoje dłonie. Sprawdź, jak wykonać w domu olejowanie płytki paznokcia: Olejowanie paznokci. Jakie oleje stosować, żeby wzmocnić kruche paznokcie?. Dobrym rozwiązaniem może okazać się także zabieg parafinowy w domu. Oto jak wykonać go krok po kroku: Parafinowanie dłoni: jak wykonać krok po kroku w domu.

Domowy zmywacz do paznokci − co jeszcze może za niego posłużyć?

Domowe eksperymentatorki często wymieniają także inne substancje, które pomogą Ci pozbyć się zwykłego lakieru z paznokci. Są to np.:

  • benzyna − nasącz nią wacik i zmyj lakier,
  • inny lakier do paznokci lub top coat − nałóż je na lakier i zetrzyj od razu, kiedy jeszcze warstwa jest mokra. Następnie użyj oleju, żeby oczyścić płytkę,
  • perfumy lub dezodorant − o nich wspomniałam już we wstępie, działają dzięki zawartemu w nich alkoholowi.

A czym nie zmywać lakieru do paznokci w domu? Po pierwsze, nigdy nie zrywaj lakieru do paznokci z płytki. W ten sposób możesz jedynie ją uszkodzić i zerwać jej wierzchnią warstwę. Po drugie, nie próbuj spiłowywać zwykłego lakieru do paznokci. Warta tej substancji jest miększa i cieńsza niż hybrydy. Stąd łatwiej o uszkodzenie płytki. Po trzecie, nie sięgaj po rozpuszczalnik. Nie jest on przeznaczony do pielęgnacji skóry i może Cię podrażnić.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Aleksandra Anna Wolska
    Aleksandra Anna Wolska
    Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Anna Wolska
    Aleksandra Anna Wolska
    Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
    Przeczytaj więcej od tego autora