Jak chronić się przed kleszczami? Czy domowe sposoby są skuteczne?

26. 4. 2019 · 5 minut czytania

Poznaj naturalne sposoby na ochronę przed kleszczami. Dowiedz się, dlaczego trzeba unikać tych pajęczaków i czym grozi ukąszenie przez owady. Więcej porad znajdziesz w naszym artykule!

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Jak chronić się przed kleszczami? Czy domowe sposoby są skuteczne?

Ukąszenie kleszcza może mieć poważne konsekwencje. Te pajęczaki przenoszą boreliozę, którą bardzo trudno wykryć, a jeszcze trudniej wyleczyć. Zobacz, jak nie złapać kleszcza i jakie są skuteczne, naturalne sposoby na kleszcze.

Z kleszczami tak naprawdę mamy do czynienia przez większość roku. Budzą się do życia w marcu i giną koło listopada. Kleszcze to niewielkie pajęczaki, które mogą przenosić groźne dla Ciebie choroby. Tą, o której mówi się najczęściej jest borelioza. Ta choroba upośledza wiele funkcji organizmu i co gorsza, czasem bardzo trudno ją wykryć. Ale borelioza to nie jedyne zagrożenie ze strony kleszcza. Bardzo groźne jest także odkleszczowe zapalenie mózgu (w skrócie KZM), którego tak naprawdę nie da się wyleczyć, a jedynie złagodzić objawy.

Sprawdź też akcesoria do usuwania kleszczy.

kleszcze jak się chronić

Jak chronić się przed kleszczami?

Choć ukąszenie kleszcza może nieść ze sobą poważne konsekwencje, pamiętaj, żeby zachować spokój. Nie każdy kleszcz może przenosić choroby. Szacuje się, że w Polsce koło 30% kleszczy jest zarażona boreliozą. Jak więc chronić się przed kleszczami?

Najlepiej poznać „wroga” i jego zwyczaje. Kleszcze wcale nie żyją na drzewach, więc nie skaczą na Ciebie z góry. Częściej ukrywają się w trawach czy w krzewach do wysokości 150 cm. Najczęściej można spotkać je na cienistych i wilgotnych łąkach, w lasach czy nad rzeką. Pajęczaki te nie lubią wygrzewać się na słońcu. Kleszcze najbardziej głodne są rano i popołudniu i to właśnie wtedy najczęściej wbijają się w skórę swojej ofiary. Kleszcze mogą atakować nie tylko ludzi, ale i zwierzęta. Żywią się po prostu krwią.

Sprawdź też domowe sposoby na usuwanie kleszczy.

kleszcze występowanie

 

Przed kleszczami najlepiej ochronić się zachowując zdrowy rozsądek. Kiedy wybierasz się na spacer unikaj nieuczęszczanych ścieżek, porośniętych gęstymi trawami. Staraj się też nosić wtedy długi rękaw i długie nogawki. Bardzo dobrym pomysłem jest chronienie głowy chustką lub czapeczką. Kleszcze mogą „podróżować” z Tobą na włosach czy na skórze, a dopiero później, kiedy wybiorą odpowiednie miejsce, wpijają się. Kleszcze lubią miejsca ciepłe i wilgotne, dlatego często możesz je znaleźć w zgięciach łokci czy w pachwinach. Właśnie dlatego, że kleszcze mogą z Tobą wędrować zanim się wpiją, najlepiej noś jasne ubrania, żeby można było szybko kleszcza zauważyć i go strzepnąć.

Po każdym spacerze w lesie czy na łące dobrze sprawdź swoją skórę. Najlepiej rozbierz się do naga i obejrzyj się dokładnie. Możesz poprosić też kogoś o sprawdzenie Twoich pleców, głowy czy tyłu nóg.

    Jakie zioła na kleszcze są skuteczne?

    Odstraszanie ziołami kleszczy może być skuteczne, choć nie daje to 100% gwarancji. Podobnie jak repelenty oparte na DEET. Dlatego pamiętaj, żeby zawsze zachować wszelkie środki ostrożności i dokładnie oglądać swoją skórę po spacerach na łonie natury.

    Ziołem, które nie tylko może odstraszać kleszcze, ale i hamować rozwój boreliozy (choć ostrożnie należy podchodzić do takich zapewnień medycyny ludowej) jest czystek. Najlepiej stosuj go w formie olejku eterycznego na skórę. W taki sam sposób możesz stosować olejek z wrotycza pospolitego. Ta roślina jest jednak trująca, więc raczej nie stosuj je na skórę dziecka.

    Sprawdź też olejki eteryczne.

    zioła na kleszcze

     

    Hitem w kwestii odstraszania owadów jest lawenda! Stężony olejek lawendowy będzie bardzo mocno działał na owady, które dadzą Ci po prostu spokój. Podobnie zadziała olejek goździkowy, cytrynowy, trwa cytrynowa, szałwia, rozmaryn, tymianek, mięta pieprzowa czy nawet aloes. Olejek z drzewa herbacianego także powinien odstraszyć kleszcze czy komary.

    olejek lawendowy właściwości

     

    Jak nakładać olejki na skórę? Najlepiej rozcieńcz je z olejem bazowym (może to być nawet zwykła oliwa z oliwek) w proporcji 5 – 10 kropli na 2 łyżki oleju bazowego. Następnie taki roztwór olejowy rozcieńcz wodą i przelej do atomizera. Możesz nimi spryskać ubrania i skórę.

    Jakich zapachów nie lubią kleszcze?

    Kleszcze nie widzą, a swoją ofiarę rozpoznają po zapachu potu i feromonów. Dlatego właśnie repelenty i naturalne sposoby odstraszania tych owadów mogą być skuteczne. Apteczne repelenty często zawierają w sobie DEET, czyli środek do odstraszania owadów. Substancja ta jest jednak chemiczną mieszanką. DEET znajdziesz m.in. w Ultrathon 25% DEET (działa także odstraszająco na inne insekty),  Mugga Roll-on 20,5% DEET (środek w sztyfcie) czy Vaco Max, spray na kleszcze, komary i meszki 30 % DEET.

    preparaty na kleszcze

     

    Jeżeli wolisz jej unikać sięgnij po naturalne zioła i mieszanki zapachowe, które mogą odstraszyć kleszcze. Kleszcze nie lubią intensywnych zapachów. Dlatego zioła, a olejki eteryczne w skoncentrowanej formie już szczególnie, mogą skutecznie je odstraszyć. Jak wspomniałam, najlepszym sposobem na odstraszenie kleszczy jest olejek lawendowy. Możesz połączyć go z cytryną i wanilią, a odstraszysz także komary.

    Sprawdź też, jak wyciągnąć kleszcza.

    Co zrobić po ukąszeniu kleszcza?

    Jak wspomniałam, najważniejszych jest spokój. Kleszcza trzeba wyciągnąć, ale nie przekręcać! Przekręcanie kleszcza może doprowadzić tylko do tego, że rozerwiesz owada, a jego części zostaną w Twojej skórze i trudno będzie je wyciągnąć. Co więcej, rozerwany kleszcz to tylko większe ryzyko zakażenia.

    Pamiętaj też, żeby kleszcza niczym nie smarować! Ani masłem, ani wazeliną, ani tym bardziej alkoholem. Możesz natomiast przemyć spirytusem narzędzie do usuwania kleszcza. Kiedy już kleszcza wyciągniesz, zdezynfekuj miejsce ukąszenia wodą utlenioną czy spirytusem właśnie. Możesz też zastosować później specjalny balsam kojący na ukąszenia owadów Mugga czy też Altamax Dr. Max (krem z lanoliną). Obserwuj miejsce ukąszenia i całe ciało. Sprawdzaj, czy nie pojawi się wędrujący rumień, który jest charakterystyczny dla boreliozy.

    Sprawdź też, jak chronić dziecko przed kleszczami: Jak zabezpieczyć dziecko przed kleszczami i nie zepsuć mu zabawy na łące?

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
      Przeczytaj więcej od tego autora