Jak dbać o higienę jamy ustnej?

29. 11. 2018 · 5 minut czytania

Nieświeży oddech, pożółkłe szkliwo – to objawy, które często wynikają z niewłaściwej higieny jamy ustnej. O czym pamiętać, szczotkując zęby? Jak prawidłowo czyścić przestrzenie międzyzębowe? Sprawdź!

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Jak dbać o higienę jamy ustnej?

Przykry, nieświeży oddech i pożółknięte zęby − to niejednokrotnie powód do wstydu i zażenowania. Prawidłowa higiena jamy ustnej pomoże Ci tego uniknąć! Zobacz, jak powinna wyglądać profilaktyka jamy ustnej i jak na co dzień dbać o piękny uśmiech! A wszystko zaczyna się tak: „szczotka, pasta, kubek, ciepła woda”...

Jak dbać o higienę jamy ustnej?

Przede wszystkim regularnie! Nie wystarczy co jakiś czas obudzić się w przerażeniu, że Twoje zęby nagle pożółkły więc trzeba je wybielić. Higiena jamy ustnej, o którą dbasz codziennie to podstawa pięknego i zdrowego uśmiechu, a także przyjemnego oddechu. Zobacz, jak dbać o świeży oddech: 16 sposobów, jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust.

Higiena zębów i jamy ustnej to przede wszystkim kilka podstawowych kroków, o których nie należy zapominać od najmłodszych lat.

 

Prawidłowa higiena jamy ustnej w 5 krokach

1. Szczotkowanie zębów!

O tym, że mycie zębów zapobiega próchnicy wie chyba każde dziecko. Zęby staraj się myć przynajmniej 2 razy dziennie: rano i wieczorem. Ale możesz też robić to częściej! Przy szczotkowaniu zębów najważniejsze jest usuwanie płytki nazębnej. Pomoże Ci to zrobić odpowiednia szczoteczka do zębów. O tym, jaką szczoteczkę wybrać najlepiej powie Ci Twój stomatolog, którego warto odwiedzić co 6 miesięcy na profilaktyczny przegląd zębów, a raz do roku na higienizację jamy ustnej i ściąganie kamienia nazębnego. Więcej o usuwaniu kamienia przeczytasz w artykule: Czy usuwać kamień nazębny? Co kamień nazębny robi z zębami?

Szczoteczka do zębów nie powinna być ani zbyt twarda, ani zbyt miękka. Najlepiej wybierz szczoteczkę o średniej twardości i długości. Pamiętaj, że szczoteczkę powinno się wymieniać co 2 − 3 miesiące. Włosie szczoteczki i jej główka po pewnym czasie mogą stać się siedliskiem zarazków. Dlatego lepiej regularnie ją zmieniać.

mycie zębów - nakładanie pasty

 

A jak szczotkować prawidłowo zęby? Jedną z najbardziej popularnych technik mycia zębów wśród dorosłych jest tzw. roll. Metoda ta polega na przykładaniu szczoteczki do zębów pod kątem 45 stopni do dziąseł i zębów i wymiataniu z przestrzeni zębowych resztek jedzenia. Zawsze staraj się myć zęby przy otwartej buzi, bo zaciśnięta szczęka sprawia, że szczoteczka nie dotrze do każdego miejsca. Zęby myj dłużej niż 2 minuty. Wyszczotkuj dokładnie i kilkukrotnie każdy ząb z osobna.

    Do mycia zębów wybieraj raczej pasty zawierające fluor, bo takie właśnie chronią zęby przed próchnicą. Pamiętaj, że niektóre pasty wybielające mogą szkodzić na szkliwu zębów i je osłabiać, dlatego nie przesadzaj z cudownie wybierającymi pastami. Jeżeli cierpisz na nadwrażliwość zębów, lekarz może polecić Ci ziołowe pasty do zębów bez fluoru, np. od Sylveco, w której za walkę z próchnica odpowiada ksylitol. Naturalną, ziołową ochronę zębów bez fluoru zapewni Ci też pasta do zębów Himalaya.

    2. Płyn do płukania jamy ustnej

    Po porządnym wyszczotkowaniu zębów, przepłucz usta antybakteryjnym płynem do płukania jamy ustnej. W ten sposób wymieciesz resztki płytki nazębnej z ust, odkazisz dokładnie całą jamę ustną, a dzięki temu zyskasz wspaniały świeży oddech. Takim płynem, który możesz stosować po umyciu zębów jest np. Listerine Zero płyn do płukania czy Listerine Total Care.

    Niektóre płukanki do ust mogą zapobiegać podrażnieniu czy zapaleniu dziąseł, wyciszać stanu zapalne czy nadkażenia bakteryjne w buzi. O dobry płyn do płukania jamy ustnej zapytaj swojego stomatologa. Możesz też użyć płynu do płukania jamy ustnej, który stosuje się przed szczotkowaniem zębów. Taki płyn będzie miał za zadanie zmiękczyć płytkę nazębną, którą łatwiej usuniesz następnie szczoteczką.

    nalewanie płynu do płukania jamy ustnej

     

    Usta płukaj ponad 30 sekund, żeby składniki aktywne płynu zdążyły zadziałać. W płynach do płukania jamy ustnej możesz znaleźć takie składniki jak: sole cynku (odpowiadają za biel zębów), sole potasowe (działają na nadwrażliwość zębów), związki aminowe (działają przeciwbakteryjnie), związki sodu (zmniejszają ryzyko wystąpienia kamienia nazębnego).

    3. Czyszczenie języka

    To etap higieny jamy ustnej, który bardzo często jest pomijany. A to właśnie nagromadzone na języku bakterie i resztki jedzenia mogą powodować brzydki zapach z ust i różne choroby. Jak czyścić język? Możesz to robić za pomocą zwykłej szczoteczki do zębów. Pocieraj język od tyłu do przodu, tak jakby wymiatając z języka bakterie, zarazki i resztki jedzenia.

    Możesz też użyć do czyszczenia języka specjalnej skrobaczki. W ten sposób pozostawisz go w absolutnej czystości. Pamiętaj jednak, żeby zawsze dobrze oczyścić ten sprzęt po jego użyciu.

    czyszczenie języka

    4. Nici dentystyczne

    Czy wiesz, kiedy używać nici dentystycznej? Najlepiej jak najczęściej! Żeby skutecznie pozbyć się resztek jedzenia z przestrzeni między zębami, użyj nici przed szczotkowaniem zębów. Działaj od szczegółu do ogółu, w ten sposób dokładniej zadbasz o higienę jamy ustnej. O niciach dentystycznych przeczytasz więcej w artykule: Jak używać nici dentystycznej? Stomatolog radzi! Żeby nie poradzić swoich dziąseł możesz użyć woskowanej nici dentystycznej Oral B Essential Floss.

    kobieta używająca nici dentystycznej

    5. Dieta!

    Eksperci podkreślają, że na higienę jamy ustnej wpływa także to, co jesz! Już dzieci w przedszkolu są uczone, że nadmiar cukru w diecie może powodować próchnicę. Zła dieta może powodować nieprzyjemny oddech, który nie zawsze będzie tylko spowodowany zalegającymi resztkami jedzenia w zębach.

    Jak widzisz, higiena jamy ustnej to nie fizyka kwantowa. Wystarczy tylko wypracować w sobie kilka przydatnych nawyków, a fotel stomatologa będziesz odwiedzać tylko na bezbolesne przeglądy!

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
      Przeczytaj więcej od tego autora