Suche skórki wokół paznokci - jak sobie z nimi poradzić?

30. 8. 2021 · Aleksandra Anna Wolska · 16 minut czytania

Brzydkie skórki wokół paznokci mogą zniweczyć efekt najlepszego manicure. Nie zawsze bardzo głębokie ich wycinanie będzie dla Ciebie dobre. Czasem wystarczy tylko odpowiednio je nawilżyć i odsunąć drewnianym patyczkiem. Kiedy pozwalasz innym dbać o swoje skórki wokół paznokci (kosmetyczce), pamiętaj, żeby wybierać specjalistę, który korzysta ze sterylnych narzędzi i prawidłowo je usunie. Co jest dobre na skórki przy paznokciach? Oto kilka przydatnych porad.

Dlaczego masz suche skórki wokół paznokci? Przyczyny

Skórki wokół paznokci bardzo często padają ofiarą nieprawidłowej pielęgnacji dłoni. Jeżeli zapominasz o regularnym nawilżaniu skóry rąk kremami, to prawdopodobnie Twoje skórki również są przesuszone, co sprawia, że bardzo łatwo ulegają uszkodzeniu. Szybciej rogowacieją, można nimi o coś zahaczyć i uszkodzić zdrowy naskórek na palcu. Suche skórki mogą być też objawem choroby skóry − uszkodzenia płaszcza hydrolipidowego, alergii czy atopii.

Ale najczęściej wysuszone skórki wokół paznokci możesz uszkodzić samodzielnie przez nieprawidłowe ich usuwanie. Często zbyt głębokie wycinanie cążkami może powodować szybkie narastanie, uszkodzenia czy zadzieranie. Nie oznacza to jednak, że usuwanie skórek jest zakazane. Jak więc to robić? Już wyjaśniam.

suche skórki wokół paznokci

Czym nawilżyć skórki wokół paznokci?

Jeżeli chcesz mieć piękne, zdrowe i zadbane paznokcie oraz otaczające ją skórę, staraj się nawilżać je regularnie. Możesz to robić np. za pomocą olejku rycynowego − ten nie tylko wzmacnia płytkę paznokcia, o czym pisałam w artykule: Olej rycynowy na paznokcie − sposób na regenerację płytki po hybrydzie?, ale także dobrze nawilża. Suche skórki wokół paznokci skorzystają także przy olejowaniu paznokci. Pisałam o nim w artykule: Olejowanie paznokci. Jakie oleje stosować, żeby wzmocnić kruche paznokcie?. O skórki przy paznokciach najlepiej dbać w podobny sposób, jak o skórę na dłoniach.

Sposób na suche skórki wokół paznokci to regularne wcieranie w dłonie kremów do rąk. Podczas ich regularnego stosowania nie zapominaj o wcieraniu kosmetyku także w wały paznokcia. Dzięki temu Twoje skórki staną się gładkie i nie będą się zadzierały. Najlepiej nałóż nieco więcej kremu na miejsce przy paznokciach i pozostaw taką warstewkę przez kilka minut. Do takich zabiegów polecam Ci  Atoderm Mains & Ongles, który ma w swoim składzie ochronne masło shea i glicerynę. Inny krem, który dobrze sprawdzi się przy suchych skórkach, to Emolium Skin Repair z aloesem i olejem z orzechów makadamia. 

suche skórki wokół paznokci przyczyny

Jest też bardzo wiele preparatów do nawilżenia skórek wokół paznokci, które w drogerii znajdziesz przy lakierach do paznokci. Mogą być to kremy lub żele w tubce czy też płyny, które nakłada się na skórki za pomocą pędzelka (takiego, jak do lakieru do paznokci). Wypróbuj trójfazowy Regital − zawiera fazę olejową (natłuszcza wysuszone skórki wokół paznokci), witaminową (pomaga regenerować się paznokciom przy samej macierzy) oraz odżywczą (zapobiega rozdwajaniu się paznokci i ich kruszeniu). Innym doskonałym produktem godnym uwagi jest żelowy eliksir Orientana, którego tajny składnik to śluz ślimaka.

Na skórki wokół paznokci pomogą także specjalne sera. Jednym z nich jest witaminowe Regenerum, zawierające w sobie kompleks witamin A i E, a także nawilżającą prowitaminę B5 (pantenol). Ten ostatni składnik znajdziesz również w kremie mocno regenerującym paznokcie i skórę marki Gehwol Med. O nawilżenie skóry wokół paznokci w serum dba także olej z róży. Na przesuszone skórki pomoże także L'biotica Biovax. Kosmetyk ma w swoim składzie proteiny jedwabiu, które odżywiają płytkę paznokci i skórki. Oprócz tego za nawilżenie skórek odpowiada prowitamina B5, olej z soi i oliwa z oliwek.

sucha skóra wokół paznokci

Co na skórki przy paznokciach z domowych sposobów?

Przede wszystkim oliwa z oliwek! To genialne źródło witaminy E i kwasów tłuszczowych omega, które współgrają chemicznie z Twoją skórą. Oliwę z oliwek możesz wcierać w paznokcie codziennie albo też raz na 2 lub 3 dni urządzić paznokciom kąpiel w oliwie. Oliwę podgrzej w garnku, ale nie doprowadzaj do wrzenia, żeby nie straciła właściwości odżywczych. Paznokcie mocz przez około 5 minut. Składnik ten możesz także wcierać w paznokcie na noc. W takim wypadku dłonie najlepiej okryj rękawiczkami, aby nie pobrudzić pościeli.

Przy skórkach wokół paznokci sprawdzi się też olej kokosowy, olejek z jojoba czy nawilżający miód. Scukrzony możesz stosować nawet jako organiczny peeling na paznokcie, który pomoże Ci odsunąć narastające skórki.

Moim sprawdzonym sposobem na skórki wokół paznokci, jest... kapsułka z witaminą E i igła. Wystarczy taką kapsułkę przebić, a wydostający się z niej płyn wetrzeć w skórki. W ten sposób przyspieszysz także regenerację skóry, w razie zadzierania się skórek.

Domowym sposobem na suche skórki wokół paznokci jest też kąpiel parafinowa, o której pisałam w artykule: Regeneracja stóp parafiną. Jak wykonać ją w domu?. Możesz ją także wykonać w na dłoniach. Parafina pozostawia po sobie film, który otoczy Twój naskórek i go zmiękczy. Wiele źródeł jednak dowodzi, że nie nawilża dogłębnie, a jedynie wzmacnia płaszcz hydrolipidowy. Warto więc przed kąpielą parafinową nasmarować ręce grubą warstwą kremu nawilżającego, np. z d-pantenolem.

suche skórki wokół paznokci brak witaminy

Pielęgnacja skórek paznokci − wycinać czy nie?

Wycinać czy nie wycinać? To zależy… co wolisz! Skórki możesz odsuwać lub wycinać. Są różne szkoły: jedna mówi o tym, że skórki można jedynie odsuwać, inna dopuszcza puszczenie w ruch cążków, nożyczek lub innych przyrządów do usuwania błonki narastającej na paznokcie. A więc naprawdę wszystko zależy od Ciebie i Twoich preferencji. Jeżeli udajesz się do kosmetyczki na manicure, dobrze byłoby, gdyby specjalista zapytał Cię, czy chcesz skórki wyciąć, czy tylko odsunąć. Usuwanie skórek może odbywać się jednak na wiele sposobów. Niektóre z nich są jednak barbarzyńskie i mogą bardzo zniszczyć Twoje dłonie.

Jak usuwać skórki wokół paznokci? Różne szkoły manicure

Istnieje kilka rodzajów manicure. Np. klasyczny manicure biologiczny, który stosowany jest także u panów, polega na odkażeniu rąk, obcięciu i ukształtowaniu paznokci i usunięciu skórek za pomocą cążków. Z kolei manicure „bezcążkowy” polega na odsunięciu skórek wokół paznokci po ich wcześniejszym zmiękczeniu.

     

    Skórek nie usuwa się cążkami także w przypadku manicure japońskiego. To specjalny zabieg, który ma wzmocnić paznokcie i wetrzeć w nie pastę ze składnikami odżywczymi. Skórki przy tym zabiegu jedynie się odsuwa, a nadmiar narośniętej skórki usunięty jest w procesie wcierania pasty w płytkę paznokcia.

    wysuszone skórki wokół paznokci

    Istnieje jeszcze jedna, najnowsza szkoła dbania o paznokcie i skórki. To manicure kamyczkowy. Polega na usuwaniu skórek za pomocą kamienia mineralnego i specjalnego włókna bawełnianego. Jest mniej inwazyjny od manicure biologicznego, a cążki używa się przy nim w minimalnym stopniu. Technika ta polega na wykorzystaniu kamyczka krzemionkowego, który złuszcza skórki, a następnie odsuwa je z płytki paznokcia. Na koniec w płytkę wciera się płyn zmiękczający za pomocą bawełnianego materiału. Metoda ta opatentowana została w Polsce.

    Dlaczego odsuwamy skórki z paznokci?

    Ale właściwie, po co się je usuwa? Skórki, które porastają paznokieć od nasady, mają za zadanie chronić go przed uszkodzeniami miazgi. To taka bariera ochronna przed dostawaniem zarazków. Jednak, jak każda część Twojej skóry, tak i skórki wokół paznokcia rosną i rogowacieją, przez co z czasem może Ci się wydawać, że jest ich coraz więcej i zarastają coraz większą powierzchnię paznokcia.

    Jak wspomniałam wcześniej, to czy powinnaś wycinać, odsuwać, czy może zostawić w spokoju swoje skórki, zależy od Twoich upodobań i przede wszystkim od Twoich predyspozycji. Być może masz paznokcie, których skórki są tak delikatne, że ledwo widoczne. W takim przypadku wycinanie może tylko im zaszkodzić, bo mogą gwałtownie narastać. A może masz tendencję do rogowacenia naskórka, który szybko narasta, przez co wycinanie stanowi jedyną opcję, żeby odsłonić ładną płytkę paznokcia. Często w takim wypadku samo ich odsunięcie powoduje, że w kąciku paznokcia pojawia się rulonik skórki.

    Niezależnie, czy zdecydujesz się na usunięcie skórek przez ich wycięcie, usunięcie peelingiem czy odsunięcie, pamiętaj, żeby robić to umiejętnie. Czym usuwać skórki? Już wyjaśniam!

    sposob na suche skorki wokol paznokci

    Jak wycinać skórki? Cążki w ruch!

    Wycinanie skórek, niezależnie czy robisz to ciążkami, czy nożyczkami, polega na trwałym usunięciu skórek wyrastających z wału paznokcia. Przy wycinaniu najważniejsze jest wcześniejsze zmiękczenie fragmentów, które zamierzasz wyciąć. Inaczej będziesz odczuwać ból, a skóra zacznie po prostu krwawić. Chyba warto tu wspomnieć, że wycinanie nie powinno w ogóle boleć, bo to martwy naskórek. Jeżeli jest inaczej, przerwij procedurę!

    Do zmiękczania służy specjalny żel czy płyn, np. Long 4 Lashes. Żel taki w swoim składzie powinien zawierać substancje nawilżające i zmiękczające, np. alantoinę, d-pantenol, aloes, olej z kiełków pszenicy, witaminę E, olej rycynowy czy inne tego typu substancje. Po nałożeniu płynu zmiękczającego do paznokci i skórek odczekaj około 2 minuty, żeby nabłonek dobrze nawilgł.

    Po zmiękczeniu skórek wokół paznokcia możesz je delikatnie odsunąć za pomocą specjalnego patyczka drewnianego, kopytka czy metalowego przyrządu. Im miększe jest narzędzie, którym to robisz, tym więcej zyskuje Twoja płytka paznokciowa − nie rysujesz jej.

    bardzo suche skórki wokół paznokci

    Dopiero taką odsuniętą warstwę naskórka zacznij wycinać dobrze zdezynfekowanymi cążkami. Pamiętaj, że sterylizacja narzędzi do manicure jest ważna. Bardzo łatwo można uszkodzić sobie skórę takim narzędziem. A zabrudzone cążki pokryte bakteriami i krew to prosta droga do zakażenia.

    Cążki to najlepsze urządzenie do wykonania tego zadania. Jeżeli masz na tyle wprawy, możesz wyciąć skórki za pomocą nożyczek specjalnie do tego przeznaczonych. Nie wycinaj skórek jednak zbyt głęboko. Pamiętaj, że pełnią ważną funkcję − zabezpieczają przed bakteriami, więc zostaw delikatną warstwę ochronną tuż przy nasadzie paznokcia.

    UWAGA! Pamiętaj, żeby za każdym razem zdezynfekować cążki, nożyczki i przyrząd do usuwania skórek po ich użyciu. Jeżeli robisz to sama w domu, po skończeniu manicure umyj narzędzia w ciepłej wodzie, a następnie dokładnie wyczyść za pomocą wacika nasączonego spirytusem. Te przyrządy kosmetyczne, jak tarka do stóp czy pilnik, zbierają na sobie Twój martwy naskórek, który stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii.

    Jeżeli wykonujesz manicure u kosmetyczki, zwróć uwagę na to, żeby używała zdezynfekowanych narzędzi. Moje manicurzystki zawsze otwierają przy mnie opakowanie świeżo odkażonych narzędzi po sterylizacji. Standard sterylizacji nie powinien obiegać od tego, który stosuje się w przypadku narzędzi chirurgicznych. Dzięki temu wiem, że po wizycie w gabinecie nie grozi mi żadna infekcja paznokci czy coś jeszcze gorszego.

    usunięcie skórek wokół paznokci

    Wycinanie skórek ma bardzo dużą zaletę. Pozbywasz się naskórka na dobre 2, a jeżeli masz szczęście to i 3 tygodnie (pisząc to, właśnie spoglądam na mój 3-tygodniowy manicure z wyciętymi skórkami i specjalnie nie widzę nowych, grubych skórek narośniętych na paznokciach). Zarzutem wobec tej metody jest to, że skórki odrastają, a ich usuwanie może tylko je wzmocnić i przez to będą narastały szybciej i staną się grubsze. Jak wspomniałam, nie zawsze się to sprawdza. Zależy to od Twoich indywidualnych predyspozycji.

    Po skończeniu manicure, a więc po wyschnięciu lakieru czy odżywki, dobrze natłuść skórki wokół paznokci. Polecam Ci przede wszystkim olej arganowy. Więcej o tym oleju przeczytasz w moim artykule: Śpij w rękawiczkach – nocna maska z olejkiem arganowym na paznokcie.

    jak usunąć skóki wokół paznokci

    Jak odsuwać skórki z płytki paznokcia? Drewniany patyczek

    Jeżeli uważasz, że Twoje skórki są na tyle mało problematyczne i boisz się, że po wycięciu zaczną narastać jak szalone, albo po prostu nie chcesz samodzielnie używać cążków czy nożyczek, możesz po prostu poprzestać na etapie odsunięcia skórek.

    Zanim odsuniesz skórki, dobrze je zmiękcz, tak samo jak przed wycinaniem. Możesz najpierw przygotować dłoniom kąpiel z olejkami lub też wykorzystać do tego specjalny preparat. Zwróć uwagę, że w drogerii lub w aptece znajdziesz płyny, które całkowicie rozpuszczają skórki. Oczywiście, zadziałają tylko przy delikatnych tkankach. Jeżeli masz gruby naskórek, który dodatkowo szybko rośnie, taki płyn może nie poradzić.

    Po dobrym namoczeniu skórek zacznij je odsuwać. Możesz zrobić to za pomocą drewnianych patyczków, elastycznego kopytka czy specjalnego narzędzia. Pamiętaj też o dezynfekcji po każdym użyciu.

    czy usuwać skórki wokół paznokci

    Jak usunąć skórki z paznokci za pomocą kosmetyków? Peelingiem!

    Wspomniałam Ci wcześniej o manicure japońskim. No właśnie, jest jeszcze jeden sposób na usuwanie skórek na paznokciach. A mianowicie peeling! Możesz usuwać skórki na paznokciach za pomocą dobrze przygotowanego scrubu do paznokci. Podczas japońskiego manicure skórki usuwa się w procesie polerowania paznokcia specjalną pastą odżywczą. Peeling używa się również w tzw. manicure bezcążkowym.

    Scrub do skórek przy paznokciach możesz też wykonać samodzielnie. Wystarczy, że łyżkę cukru brązowego zmieszasz z oliwą z oliwek lub wetrzesz w skórki scukrzony miód wymieszany z olejkiem rycynowym.

    jak dbać o skórki wokół paznokci

    Tego nie rób swoim paznokciom! Jak nie usuwać skórek z paznokci?

    Na sam koniec - przestroga! W sieci znalazłam wiele dziwnych metod usuwania skórek i muszę Cię przed nimi ostrzec.

    1. Radełko

    To nie najlepsze narzędzie do usuwania skórek. Choć jest proste w użyciu, wycina skórki nieprecyzyjnie i łatwo możesz się nim zaciąć. Często też uszkadza zdrowy naskórek. To nie najlepsze urządzenie do usuwania skórek.

    2. Frezarka

    Frezarki używa się do polerowania paznokcia (specjalną końcówką) lub też na sam koniec oczyszczania skórek do ich wyrównania wokół paznokcia, ale na powierzchni skóry. Tym przyrządem trzeba posługiwać się bardzo umiejętnie. Jeżeli kosmetyczka zacznie od samego początku odsuwać czy usuwać skórki wokół paznokci frezarką − uciekaj!

    3. Pilniki

    Pilnik służy do kształtowania paznokci lub ich skracania, ale nie do usuwania skórek. Pamiętaj, że ich usuwanie pilnikiem sprawi, że będą poszarpane i nierówne, nie mówiąc o tym, że podczas takiego "zabiegu" o krew i zacięte skórki nie trudno.

     

    kosmetyka skórek wokół paznokci

    Cążki, patyczek czy kosmetyki? Jak dbać o skórki wokół paznokci?

    Usuwanie skórek to Twoja indywidualna decyzja. Jeżeli skórki są grube i szybko narastają − pewnie najlepiej sprawdzi się u Ciebie wycięcie. Jeżeli jednak są delikatne i ledwo widoczne, możesz poprzestać na ich odsunięciu. Niezależnie, jaką metodę wybierzesz, pamiętaj, żeby robić to umiejętnie!

    Źródła:

    1. Żabińska-Lubowiecka E., Rogowacenie kanalikowe paznokci, [w:] Kosmetologia Estetyczna, 6/2015/vol.4. Dostępny w Internecie: http://kosmetologiaestetyczna.com/ike/6.2015/files/assets/common/downloads/publication.pdf, [dostęp: 15.08.2021] 

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
      Przeczytaj więcej od tego autora