Jak nawilżyć powietrze w domu? Czyli alergik kontra suche powietrze

14. 10. 2018 · 3 minuty czytania

Suche powietrze negatywnie wpływa na zdrowie i może zwiększać ryzyko alergii, dlatego warto zadbać o prawidłowe nawilżenie powietrza. Jak to zrobić? Sprawdź!

Irmina Turek
Irmina Turek
Jak nawilżyć powietrze w domu? Czyli alergik kontra suche powietrze

Suche powietrze w domu nie jest dobre dla alergików. Ale nie tylko! Zbyt wysuszone powietrze może podrażniać Twoją śluzówkę dróg oddechowych i sprawiać, że łatwiej złapiesz infekcje. Jak zwiększyć wilgotność w pokoju? Oto sposoby na suche powietrze w domu.

Zbyt suche powietrze w mieszkaniu?

Jakie powinno być powietrze w mieszkaniu, żeby zmniejszyć objawy alergii czy polepszyć warunki życia chorego na astmę? Dużo zależy od tego, na co uczulony jest chory. Ogólna zasada jest taka, że zbyt suche powietrze w domu może powodować kaszel i podrażnienia w drzewie oskrzelowym. Utrzymywanie nawilżenia na odpowiednim poziomie ułatwi Ci oddychanie i poprawi kontrolować dolegliwości alergiczne.

Sprawdź też leki i preparaty na alergie.

suche powietrze - kaszląca kobieta

 

Warto wiedzieć jednak, że w przypadku uczulenia na roztocze kurzu domowego lepiej nie przesadzić z nawilżaniem powietrza. Duża wilgotność stwarza idealne warunki dla mnożenia się roztoczy. Sytuacja wygląda analogicznie przy zbyt wysokiej temperaturze w mieszkaniu. W tym przypadku warto utrzymywać temperaturę do 20 stopni C i wstrzymać się od nawilżania powietrza.

 

Suche powietrze w mieszkaniu

Suche powietrze w mieszkaniu może być wynikiem wielu czynników. Najistotniejszym z nich jest ogrzewanie w zimie, które znacząco obniża wilgotność powietrza. Prawidłowo wilgotność powinna mieścić się w zakresie od 40% do 60%. Natomiast w sezonie grzewczym w domach i mieszkaniach potrafi obniżyć się do kilkunastu procent.

Jakie są konsekwencje oddychania suchym powietrzem? Przede wszystkim Twój układ oddechowy gorzej się oczyszcza. Suche powietrze w domu sprawia też, że wilgoć, która musi dotrzeć do płuc jest pobierana m.in. z nosa. W nosie powietrze jest nawilżane i ogrzewane. Ale kiedy powietrze jest zbyt suche, jego przejście przez nos może nie wystarczyć. W efekcie do dróg oddechowych dostaje się zbyt suche i gorzej oczyszczone powietrze, które może podrażniać. Pamiętaj też, że przy zatkanym nosie, czy utrudnionym przepływie powietrza przez nos zaczynasz również częściowo oddychać ustami, co powoduje jeszcze lepszy dopływ suchego powietrza do oskrzeli.

Sprawdź też leki na katar sienny.

Suche powietrze może uszkodzić błony śluzowe dróg oddechowych. To zwiększa Twoją podatność na infekcje. Zwróć też uwagę, że suche powietrze będzie oddziaływać również na oczy i skórę i  powodować przesuszenie i podrażnienia.

Jak nawilżyć powietrze w pokoju?

Przy wyborze nawilżacza powietrza warto pamiętać, żeby dostosować go do wielkości pomieszczenia. W sprzedaży dostępne są nawilżacze:

  • ewaporacyjne

Działanie tego typu nawilżacza jest związane ze zjawiskiem ewaporacji. Ewaporacja to naturalne odparowywanie wody ze specjalnego układu. Nawilżacze tego typu są zwykle najbardziej polecane, bo są wyposażone w specjalne maty, które także oczyszczają powietrze z drobinek kurzu i pyłów. Dodatkowo nawilżacze tego typu zwykle nie zużywają dużo energii.

Sprawdź też leki alergiczne do oczu.

nawilżanie ewaporacyjne
  • ultradźwiękowe

Nawilżacze ultradźwiękowe działają w oparciu o ultradźwięki. Przy ich pomocy dochodzi do rozbijania większych skupisk cząsteczek wody i wytworzenia mgiełki, która nawilża powietrze. Zwykle największą zaletą tego typu nawilżaczy jest ich cicha praca.

  • parowe

Ten typ nawilżaczy działa poprzez gotowanie wody za pomocą odpowiednio zamontowanej grzałki. Wytworzona para uwalnia się z nawilżacza i zwiększa wilgotność powietrza. To dość wydajny rodzaj nawilżacza jednak zwykle zużywający więcej energii niż pozostałe.

suche powietrze - nawilżanie parowe

Jak zrobić domowy nawilżacz powietrza?

Jak nawilżyć powietrze w domu, bez kupowania specjalnej aparatury? Możesz wprowadzić do codziennej rutyny parę drobnych nawyków, które pomogą Ci zadbać o nawilżenie powietrza. Pamiętaj, żeby w sezonie grzewczym nie przegrzewać mieszkania w dzień i w nocy − do komfortowego snu spokojnie wystarczy 18 stopni C. Warto też regularnie wietrzyć mieszkanie, o ile tylko prognozy smogowe tego nie odradzają. Dobry wpływ na wilgotność mają też rośliny doniczkowe w mieszkaniu. Dodatkowo, możesz wieszać pojemniki z wodą przy grzejnikach czy zwilżone ręczniki. Warto również kontrolować efekt pracy nawilżacza czy domowych sposobów nawilżania przy użyciu wilgotnościomierza.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Irmina Turek
Irmina Turek
Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny czas przeznaczam na podróże, bo nic tak nie cieszy, jak poznawanie nowych miejsc, smaków i ludzi.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Irmina Turek
Irmina Turek
Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny...
Przeczytaj więcej od tego autora