Jak nosić noworodka w chuście! Nauka chustonoszenia dla rodziców!

20. 8. 2020 · 9 minut czytania

Noszenie dziecka w chuście ma wiele zalet. Przede wszystkim uspokaja i buduje poczucie bliskości z dzieckiem. Jak wybrać odpowiednią chustę i nosić w niej maleństwo? Sprawdź!

Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Jak nosić noworodka w chuście! Nauka chustonoszenia dla rodziców!

Chustonoszenie, na pierwszy rzut oka wydaje się jakąś „wiedzą tajemną”, zarezerwowaną dla wybrańców. Jednak wystarczy trochę chęci, żeby zostać „chustomamą” , uwolnić swoje ręce i cieszyć się bliskością ze swoim dzieckiem. Oto wszystko, co musisz wiedzieć, kiedy zaczynaasz przygodę z chustonoszeniem.

Noszenie dziecka w chuście – dlaczego warto?

Jest bardzo dużo korzyści noszenia niemowlaka w chuście. Oto niektóre z nich:

  • Dziecko mniej płacze, jest spokojniejsze. Chustonoszenie normuje akcję serca, oddech i temperaturę niemowlaka. Jest to świetna metoda na uspokojenie dziecka, którego męczą kolki. Dla mam „kolkowych” dzieci, chusta może się okazać wybawieniem.
  • Dziecko lepiej się rozwija, bo czuje się spokojnie i bezpiecznie, a do tego może oglądać świat z innej (niż leżąca) perspektywy!
  • Prawidłowo „zamotana” chusta dobrze wpływa na rozwój stawów biodrowych u niemowlaka.
  • Maluch szybciej przybiera na wadze, ma lepszy sen. Dla mnie nie ma lepszej metody usypiania dziecka niż spacery w chuście.
  • Dzięki temu, że skóra dziecka jest kolonizowana Twoją florą bakteryjną, maluch napiera odporności.

Sprawdź też, kiedy wybrać się z dzieckiem na pierwszy spacer.

Jak nosić noworodka w chuście

 

Chustonoszenie to również bardzo duże udogodnienie dla rodziców.

Jakie korzyści niesie za sobą chustonoszenie dla mamy i innych opiekunów?

  • Wolne ręce – podczas gdy dziecko spokojnie sobie siedzi lub śpi w chuście, Ty możesz zrobić tyle rzeczy!
  • Noszenie dziecka w chuście jest dużo wygodniejsze i lepsze dla Twojego kręgosłupa niż noszenie na rękach!
  • Spokój i mniej stresów − spokojne dziecko to spokojna mama.
  • Chustonoszenie działa pobudzająco na laktację.
  • Chusta jest bardzo wygodna w podróży – zajmuje mało miejsca i wszędzie się możesz z dzieckiem zmieścić. Nie ma problemów z nierównymi chodnikami, schodami czy leśnymi drogami!

Sprawdź też, jak długo werandować dziecko.

Jak nosić noworodka w chuście?

 

Ważne jest to, że tylko w chuście możesz nosisz noworodka. Nie jest to możliwe w żadnym nosidełku. Chusta to jedyny sprawdzony sposób na to, jak prawidłowo nosić noworodka.

„Noszenie dziecka w chuście to w ostatnich latach bardzo popularny sposób transportowania malucha. Zanim jednak zaczniesz swoją przygodę z chustą, skonsultuj się z pediatrą. Lekarz powinien ocenić, czy taka forma noszenia dziecka jest odpowiednia właśnie dla Was. Nie ucz się też zakładania chusty na własną rękę – zapytaj o to profesjonalistów”

− komentuje lek. med. Aleksandra Malewska.

 

Jaką chustę wybrać?

Wybór chusty nie jest wcale taki prosty. Powiem szczerze, że wybór pierwszej chusty to było dla mnie nie lada wyzwaniem.

Oto podstawowe rodzaje chust:

  • Tkane – są to najbardziej uniwersalne chusty. Nadają się do noszenia zarówno noworodków, jak i większych dzieci. Polecane są jako pierwsza chusta.
  • Elastyczne – są łatwiejsze do związania, bo nie wymagają ciągłego dociągania. Mogą sprawdzić się szczególnie na początku, gdy dzidziuś jest mały, a Ty nie masz wprawy w chustonoszeniu. Jednak dla noworodka lepiej wybrać tkaną, bo w chuście elastycznej trudniej utrzymać prawidłową pozycję takiego maluszka. Warto też wiedzieć, że chusty elastyczne po pewnym czasie „tracą swoje właściwości”. Rozciągają się, przez co mogą nie trzymać prawidłowo dziecka. Większego bobasa lepiej motać w chuście tkanej
  • Kółkowe – są to pasy materiału zakończone na końcu 2 kółkami. Jest łatwiejsza do zamotania: wystarczy przełożyć w odpowiedni sposób ogon chusty przez kółka. Minusem jest to, że cały ciężar dziecka spoczywa na jednym ramieniu. Dlatego, polecana jest dla mniejszych dzieci i na krótsze dystanse.

Sprawdź też kosmetyki dla dzieci.

Noszenie noworodka w chuście

 

To jednak nie wszystko: kiedy wybierasz chustę, masz do wyboru różnego rodzaju tkaniny, sploty i gramatury. Jak się w tym nie pogubić? 

Najbardziej uniwersalną i najczęściej spotykaną chustą jest ta, zrobiona z bawełny. Jednak można się spotkać że do bawełny dodawane są inne materiały, np. len, wełna, bambus, jedwab czy kaszmir. Na początku chustonoszenia warto wybrać chustę bawełnianą.

Tkaniny, z których wykonane są chusty mają też różne sploty. Najbardziej popularne to:

  • skośno-krzyżowy
  • diamentowy
  • jodełkowy
  • żakardowy

Na początek przygody z chustowaniem polecany jest splot skośno-krzyżowy. Takie chusty są lekkie, dość miękkie i łatwiej je motać.

Oprócz tego, do wyboru jest też różna gramatura chust. Na początek polecana jest taka o umiarkowanej grubości – między 200 a 250 g/m2.

    Potem możesz już spokojnie eksperymentować, zarówno z rodzajem chusty, jak i jej splotem czy gramaturą, aż znajdziesz to, co Tobie i Twojemu dziecku pasuje najbardziej!

    Zwróć też uwagę, żeby na chuście był zaznaczony jej środek. Bardzo ułatwia to późniejsze motania. Dla początkujących rodziców polecam również chusty w pasy. Chodzi tutaj nie tyle o estetyczne walory, co o wygodę. Pasy ułatwiają bowiem dociąganie chusty.

    Sprawdź też, kiedy pierwszy raz zabrać dziecko w gości.

    Nauka noszenia noworodka w chuście

    Jak wybrać rozmiar chusty?

    To, jaki rozmiar chusty wybrać zależy od 2 rzeczy: tego kto będzie nosił i jak będzie nosił. Jeżeli chcesz wiązać dziecko w najprostszy sposób (na kieszonkę) wtedy długość chusty powinna wynieś minimum 4,6 metra, biorąc pod uwagę to, że jesteś małej lub średniej postury. Dla mnie tkana chusta bawełniana o tej długości to był pierwszy wybór. Ja mam 160 cm, a mój partner 185 i obydwoje mogliśmy się zrobić „kieszonkę”.  Do innych wiązań wystarczy krótsza chusta.

    Nauka chustonoszenia dla rodziców

    Jak wygląda prawidłowa pozycja dziecka w chuście?

    Istnieje kilka reguł, których należy przestrzegać, niezależnie od tego w jakiej chuście nosisz dziecko. Oto one:

    • Dziecko powinno być zawsze ułożone przodem do ciała rodzica. Wszystkie nosidła pozwalające na noszenie dziecka w pozycji „przodem do świata” nie są prawidłowe!
    • Dziecko powinno swobodnie oddychać w chuście. Główka powinna być lekko uniesiona do góry, a nie przygięta do klatki piersiowej. Jeżeli niemowlę nie trzyma samo główki, chusta powinna ją przytrzymywać.
    • Kręgosłup dziecka ma być lekko zaokrąglony (w kształcie litery C) i ułożony symetrycznie do ciała rodzica.
    • Nóżki powinny być zgięte w stawach biodrowych i kolanowych na tzw. pozycję żabki. Rączki nie powinny wystać z chusty!
    • Chusta powinna dość ciasno otulać dziecko (niczym bandaż).

    Sprawdź też, jak budować więź emocjonalną z dzieckiem po porodzie.

    Jak wiązać chustę do noszenia dziecka − 5 najpopularniejszych wiązań

    1. Kieszonka

    Jest to najbardziej podstawowe wiązanie chusty. W mojej opinii jest też najprostsze i warto do niego zacząć przygodę z motaniem. Jak się za nie zabrać?

    Żeby zrobić to wiązanie potrzebna będzie chusta tkana o długości o4,6 m, a dla większych rodziców 5,2 m. Nadaje się do noszenia noworodków i większych dzieci.

    Zamiast tłumaczyć jak to zrobić, lepiej obejrzyj filmik:

    O czym pamiętać przy tym wiązaniu:

    • Nogi dziecka nie powinny być zbyt szeroko rozstawione, a pupa zbyt nisko
    • Materiał powinien przylegać do ciała, a nie odstawiać – dlatego ważne jest, żeby go porządni naciągnąć, łapiąc za kolejne pasy chusty
    • Nie wciskamy zwojów chusty pod kolanka dziecka. Raczej staramy się, żeby było tam jak najmniej materiału.
    • Minusem tego wiązania jest to, że nie za bardzo nadaje się na lato, bo tu materiał najbardziej nas oplata. Będzie w nim gorąco i Tobie i dziecku.

    2. Kangur

    Kangur, pomimo że jest nieco trudniejszy do zamotania niż kieszonka to jeżeli już uda Ci się go zawiązać to masz pewność, że dziecko jest w dobrej pozycji. Po prostu: wszystko albo nic. Plusem jest to, że motylki z chusty, które powstają na ramionach rodziców, odciążają jego kręgosłup. Z drugiej strony nieco krępuje ruchy ramion.   

    Zamotanie kangurka może być też trudne jeżeli dziecko jest niespokojne i wierci się

    Sprawdź też, dlaczego kangurowanie po porodzie jest tak ważne.

    3. Plecak prosty

    Jest to sposób na wiązanie dziecka z tyłu opiekuna, tak jak się nosi plecak. Można go stosować od około 4 miesiąca życia, jak dziecko stabilnie trzyma główkę. Idealnie sprawdzi się na leśne i górskie wycieczki! Daje dużo swobodny! Dodatkowo, kiedy nosisz dziecko w ten sposób, ćwiczysz mięśnie dna miednicy. Naukę tego wiązania radzę jednak rozpocząć z pomocą drugiej osoby, a najlepiej doradcy. Samodzielne zamotanie dziecka na placach na początku jest dość trudne. Do tego wiązania wystarczy chusta o wymiarze 4,1 (dla osób o średniej posturze i dziecku do ok. 10 kg).

     

    To nie są wszystkie wiązania chusty. Jednak jak opanujesz te, to świat stoi przed Tobą otworem. Możesz potem próbować motać inne wiązania: koala, na biodrze czy kołyska.

    Chustonoszenie – mój historia

    Wiem, że na początku chustonoszenie może przerażać. Dla mnie zawiązanie wokół siebie i dziecka prawie 5 metrów materiału wydawało się nie do ogarnięcia. Dlatego, kiedy byłam w ciąży nawet nie myślałam, że będę dziecko nosić w chuście. Jako antytalent manualny, stwierdziłam że to nie dla mnie. Jednak, po jakimś czasie okazało się, że moja córka jest „nieodkładana”. Do tego, nie jest w stanie wyleżeć w wózku nawet 5 minut. Moje wyobrażenie o długim spacerach z wózkiem, przerywanych lekturą książki na ławce, okazało się bardzo złudne. Dlatego, postanowiłam przełamać się i zamówić chustę.

    Najpierw przez 2 dni szukałam odpowiedniego modelu. Przerażona ilością i różnorodnością chust i nosideł, byłam bliska zrezygnowania z tego pomysłu. Jednak, w końcu postawiłam na prostą, tkaną chustę 4,6 m. Za pomocą filmików z Internetu opanowałam najprostsze wiązanie: kieszonkę. Dopiero później nauczyłam się innych. Chusta służy nam do tej pory. Wprawdzie teraz noszę w niej syna, ale i starsza córka czasem się do niej wepcha.

    Jak nosić noworodka w chuście

     

    Dlatego, jeżeli i Ciebie przeraża chustonoszenie, pamiętaj o tym, że wszystko da się opanować. Zapewniam Cię, że potem już będziesz umiała motać w minutę. Uwierz mi, że pokochasz chustonoszenie! Twoje dziecko jeszcze bardziej!

    Sprawdź też, jak uśpić niemowlaka.

    Doradca chustowy – czy warto?

    Bardzo warto! Ja żałuję, że od razu nie wybrałam się do takiej doradczyni, tylko sama próbowałam ogarnąć te wszystkie wiązania na własną rękę. Dało się, ale chyba zbyt wysokim kosztem.

    Uważam, że naprawdę warto wybrać się do profesjonalnej doradczyni, która nauczy Cię, jak prawidłowo wiązać chustę.  Zwłaszcza, jeżeli nie czujesz się zbyt pewna, czy to aby na pewno dobre rozwiązanie dla Ciebie i Twojego dziecka. Na profesjonalne szkolenie możesz wybrać się zarówno przed urodzeniem dziecka, jak i później z bobasem. Odradzam jednak takie warsztaty w zaawansowanej ciąży, bo zamotanie lalki jest wtedy niemożliwe. Lepiej udać się wraz ze swoim dzieckiem na takie szkolenie, bo motanie ruszającego się maluszka jest nieco bardziej wymagające niż nieruchomej lalki.

    Noszenie noworodka w chuście

     

    Doradczyni pomoże Ci również z doborem chusty. Możesz sprawdzić wcześniej jak Wam się sprawdzą określone chusty, które wiązania będą dla Was najwygodniejsze. Dzięki profesjonalnej pomocy możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy, a przede wszystkim nerwów! Nauczysz się, jak nosić dziecko w chuście, żeby nie zrobić mu krzywdy. Dzięki temu będziesz bardziej spokojna.

    Wiem, że w wielu miejscowościach takie dziewczyny udzielają lekcji w domu świeżo upieczonej mamy. Jest to naprawdę bardzo wygodna opcja. Możesz też popytać na lokalnych grupach facebookowych dotyczących chustonoszenia.

      Więcej artykułów na ten temat

      • Jak przygotować się na wakacje z noworodkiem? Co zabrać ze sobą? O czym pamiętać, szykując się do podróży? Tego dowiesz się z naszego artykułu. Zachęcamy do lektury!
      • Usypianie dziecka wymaga ogromnej cierpliwości. Co zrobić, by pomóc maluszkowi zasnąć? Dlaczego warto zadbać o wprowadzenie i przestrzeganie codziennych rytuałów? Sprawdź!
      • Moje niemowlę chrapie! Co robić?

        Moje niemowlę chrapie! Co robić?

        · 4 minuty czytania
        Zatkanie nosa, alergia, skrzywienie przegrody nosowej czy przeziębienie – to tylko niektóre powody chrapania niemowląt. Kiedy udać się do lekarza z dzieckiem? Dowiedz się więcej!
      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad, a brak czasu zmusił mnie nieraz do improwizacji. Mimo że bycie mamą to praca na pełen etat, wciąż jeszcze znajduję chwilę na dokształcanie się. Rezultatami moich wielogodzinnych dociekań dzielę się z Tobą właśnie tutaj. Zaoszczędzony czas będziesz mogła poświęcić na zabawę ze swoimi pociechami.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad,...
      Przeczytaj więcej od tego autora