Jak prać ubranka dla noworodka, żeby nie podrażnić jego skóry?

21. 5. 2018 · 4 minuty czytania

Skóra noworodka wymaga wyjątkowej pielęgnacji. W czym najlepiej prać dziecięce ubranka – w proszku, płynie, a może w płatkach mydlanych? Przeczytaj nasze porady!

Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Jak prać ubranka dla noworodka, żeby nie podrażnić jego skóry?

W czym prać ubranka noworodka, aby mu nie zaszkodzić? Proszki, płyny czy płatki mydlane? 40o, 60o czy 90o C?  Prasować czy nie? Różnorodność specyfików oraz sposobów prania może aż przytłaczać. Spokojnie − to nie jest aż tak skomplikowane. Postaram się w prosty sposób opowiedzieć o tym, jak prać dziecięce ubranka.

Czy wiesz, że skóra nowonarodzonego dziecka jest aż 5 razy cieńsza niż skóra dorosłego człowieka. Detergenty do prania dla dorosłych mogą podrażnić delikatną skórę Twojego Maluszka. Co gorsze, szkodliwe substancje mogą przeniknąć do jego organizmu i wyrządzić w nim spore szkody.

W czym prać ubranka dla noworodka?

Najważniejsze jest, żeby środek piorący nie zawierał związków chemicznych (np, kwasu borowego), barwników oraz substancji zapachowych.  Powinien być również hipoalergiczny i przetestowany dermatologicznie  Przed zakupem upewnij się, czy posiada on atest Państwowego Zakładu Higieny lub pozytywną opinię Instytucji Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka .

Sprawdź też, jak często kąpać noworodka.

Pranie ubranek dla noworodka

 

    Czy używać płynu do płukania lub zmiękczania?

    Nie. Każdy płyn do dodatkowa porcja substancji, które mogą uczulić Twoje dziecko. Preparaty do prania często w swoim składzie zawierają substancje zmiękczające (np. glinkę). Płyn zmiękczający to tylko dodatkowy, niepotrzebny wydatek.

    Moje dziecko dostało uczulenia na proszek.  Co robić?

    Podobnie jak dorośli, każde dziecko może inaczej reagować na dany produkt piorący. Dlatego zanim kupisz zapas proszku do prania, upewnij się, czy skóra Twojego dziecka na pewno dobrze zareaguje na dany detergent.

    Jeżeli używany proszek podrażnił skórę Twojego Maluszka, reaguj jak najszybciej! Po pierwsze, dokładnie umyj dziecko i załóż ubranko uprane w innym detergencie. Na umytą skórę zastosuj specjalny krem regenerujący podrażnioną skórę dziecka, np.: SVR Cicavit Baume, krem kojąco-regenerujący na uszkodzoną skórę, Calmapherol Baby, krem regenerujący do skóry podrażnionej.

    Jeżeli nie masz pod ręką kremu regenerującego, użyj po prostu preparatu, który stosujesz przy przewijaniu, np: Mustela Bebe, krem do przewijania 1>2>3, Palmer's Cocoa, maść przeciw pieluszkowemu zapaleniu skóry czy Bepanthen baby, maść ochronna.

    Jeżeli jednak objawy nie przejdą, koniecznie udaj się z dzieckiem do lekarza!

    Jak prać dziecięce ubranka?

    Po pierwsze, zawsze pierz nowo kupione ubranka dla dziecka. Nigdy nie wiadomo, gdzie i w jakich warunkach ubranka były produkowane i przechowywane.

    Po drugie, pierwsze pranie warto wykonać w wyższej temperaturze (nawet 90o C) i ustawić podwójne płukanie. Ważne, żeby zawsze wypłukać wszystkie resztki detergentu z ubranek.

    Po trzecie, pamiętaj też o właściwym dozowaniu środka piorącego. Zbyt duża ilość detergentu, które nie zostanie później wypłukana z ubranek dziecięcych, może spowodować alergię u Twojego dziecka.

    Sprawdź też leki na alergię dla dziecka.

    Jak prać ubranka noworodka

     

    Istnieje wiele teorii co do tego, w jakiej temperaturze prać ubranka dla noworodka. Zaleca się, żeby w pierwszych 3 miesiącach życia, ubranka dziecka brać w temperaturze 60o C. Taka temperatura wody zabija niebezpieczne bakterie, grzyby i roztocza.

    Kiedy piorę ubranka dla swojej córki zauważyłam jednak, że na metkach jest napisane, żeby prać w temperaturze 30o − 40o C. Co zrobić żeby ubranka nie straciły koloru? Możesz wyprać ubranka w niższej temperaturze, a następnie dokładnie wyprasować, żeby pozbyć się niebezpiecznych zarazków. Ja kolorowe ubranka swojej córki piorę temperaturze 60o C. Powód jest prosty: zanim ubranka stracą kolor, Twoje dziecko z nich wyrośnie.

    Jeżeli sama kompletujesz wyprawkę (a nie robią tego babcie i ciocie – jak było w moim przypadku) kup dla swojego Maluszka ubranka z wysokiej jakości bawełny, najlepiej w kolorze białym. Po pierwsze, masz wtedy pewność że nie zawierają one szkodliwych barwników. Po drugie, możesz je śmiało prać w wyższej temperaturze, nie obawiając się o utratę koloru.

    Sprawdź też artykuły higieniczne dla dzieci.

    Ubrania noworodka

    Co z prasowaniem?

    Zaleca się, żeby prasować ubranka dzieci co najmniej do 3 miesiąca życia. Wysoka temperatura żelazka działa jak stylizator. Zabija bakterie, roztocza czy też pleśń, która może się rozwinąć w trakcie suszenia prania w wilgotnych pomieszczeniach (np. w łazience).  Ponadto, u dzieci z wrażliwą skórą pogniecione ubranka mogą powodować podrażnienia.

    Sprawdź też pieluchy i pieluchomajtki.

    Jak dbać o ubrania noworodka żeby nie podrażnić jego skóry

    Prać razem czy osobno?

    Na pytanie: jak prać ubranka niemowlaka, każdy odpowie, że oddzielnie. Nie z praniem całej rodziny. Bo w innym proszku, bo w innej temperaturze….

    U mnie w domu robimy inaczej. Pierzemy wszystko razem płynem do prania dla dzieci, w temperaturze 60o C, z podwójnym płukaniem. Dlaczego?

    1.Ekonomia i wygoda

    Preparaty do prania dla dzieci wcale nie są dużo droższe. Dzięki wspólnemu praniu możemy zapełnić całą pralkę. Oszczędzamy wodę, prąd i czas!

    2. Higiena

    Przytulanie, noszenie, wspólne spanie – pomyśl, jak często Twoje dziecko ma kontakt z Twoimi ubraniami? Chcę uniknąć podrażnień i alergii u naszej córki, więc sami używamy detergentów i kosmetyków odpowiednich dla dzieci.

    Obawiasz się, że delikatny, dziecięcy płyn do prania nie wybierze większych zabrudzeń? Na rynku dostępnych jest wiele odplamiaczy dla ubranek dziecięcych, które z pewnością poradzą sobie z poważniejszymi plamami. Pamiętaj tylko, żeby nastawić w pralce co najmniej podwójne płukanie.

    Ale... „takie it easy!” Jeżeli wypierzesz w niższej temperaturze lub raz nie wyprasujesz pajacyka Twojego Maluszka, świat się nie zawali. Serio – sama sprawdzałam. 

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad, a brak czasu zmusił mnie nieraz do improwizacji. Mimo że bycie mamą to praca na pełen etat, wciąż jeszcze znajduję chwilę na dokształcanie się. Rezultatami moich wielogodzinnych dociekań dzielę się z Tobą właśnie tutaj. Zaoszczędzony czas będziesz mogła poświęcić na zabawę ze swoimi pociechami.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad,...
      Przeczytaj więcej od tego autora