Jak przyspieszyć poród? 4 bezpieczne, domowe sposoby

8. 4. 2020 · 4 minuty czytania

Szykujesz się na poród, a jest już po terminie? Dowiedz się, czy można przyspieszyć pojawienie się akcji porodowej i przeczytaj, kiedy zgłosić się do szpitala!

Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Jak przyspieszyć poród? 4 bezpieczne, domowe sposoby

Moje obydwie ciąże były przenoszone. Dlatego znam ten „stan”, kiedy już ledwo się ruszasz, nie śpisz i czujesz jakbyś zaraz miała pęknąć. Z utęsknieniem czekasz też na moment, żeby w końcu zobaczyć malucha, którego 9 miesięcy nosisz w swoim brzuchu. Na szczęście, istnieją naturalne sposoby na przyspieszenie porodu.

Co zrobić jak już jesteś po terminie porodu?

Statystyki wskazują na to, że jedynie około 5% kobiet rodzi dokładnie w dniu porodu. Wynika to z tego, że metody obliczenia dnia porodu nie są do końca dokładne i nie da się stwierdzić ze 100-procentową pewnością, kiedy doszło do poczęcia.

Co ważniejsze, jedne dzieci są już gotowe do porodu w 38. tygodniu ciąży, inne dopiero w 42. tygodniu. Urodzenie w tym przedziale czasowym jest normalne i bezpieczne. Jednak, jeżeli wyznaczony termin porodu minął, lepiej skonsultować się ze swoim ginekologiem, który sprawdzi, czy maluszek jest zdrowy i bezpieczny. Lekarz zaleci Ci dalsze postępowanie. Być może, będziesz musiała codziennie zgłaszać się na badania KTG lub też w pewnym momencie udać się do szpitala. Wszystko to będzie zależeć od decyzji Twojego lekarza.

Sprawdź też, jak przygotować się do porodu.

„Poradniki dla kobiet w ciąży są pełne informacji o tym, jak bezpiecznie przyspieszyć poród. Pamiętaj jednak, żeby żadnej z tych metod nie stosować zanim nie skonsultujesz się ze swoim ginekologiem lub położną. To, co dla jednej kobiety może być całkowicie bezpieczne, w Twoim przypadku może wywołać zupełnie odwrotny efekt”

− przestrzega lek. med. Aleksandra Malewska.

jak przyspieszyć poród

 

Jak przyspieszyć poród domowymi sposobami?

1. Współżycie

Jest to najbardziej popularna metoda na to, jak naturalnie przyspieszyć poród. Stosowano ją już w starożytności. Seks może być skuteczną metodą przyspieszania porodu z kilku względów.

Po pierwsze, podczas stosunku seksualnego, dochodzi do naturalnego masażu szyjki macicy, co może uruchomić regularną akcję skurczową. Po drugie, sperma zawiera w sobie prostaglandyny − hormony, które powodują dojrzewanie szyjki macicy, przygotowując ją w ten sposób na poród.  Po trzecie, podczas orgazmu wydziela się w dużej ilości oksytocyna, która stymuluje skurcze szyjki macicy.

W czasie seksu (choć nie tylko) warto również stymulować brodawki. Również w tym wypadku dochodzi do wyrzutu oksytocyny i do intensyfikacji skurczów szyjki macicy. Seks w ciąży możesz uprawiać od jej początku aż do końca, o ile Twój lekarz nie stwierdzi żadnych przeciwskazań.

Z moich doświadczeń wynika, że skuteczność tej metody wynosi 50%. Za pierwszym razem się nie udało, a za drugim już tak. Wtedy kilka godzin po wypróbowaniu tej metody, byłam już na porodówce.

Sprawdź też, o czym pamiętać, uprawiając seks w ciąży.

współżycie z ciężarną

2. Aktywność fizyczna

Spacery, chodzenie po schodach − to najczęstsze aktywności przywoływane przez lekarzy i położne na przyspieszenie porodu. W czasie chodzenia, porusza się miednica i dziecko ma szansę wpasować się w kanał rodny. Dziecko, naciskając na szyjkę macicy, przygotowuje ją do porodu. Proces ten dodatkowo wspomaga grawitacja.

    Dzięki aktywności fizycznej uwalniają się również endorfiny, które pozwalają odstresować się i poprawić nastrój. Jednakże nie każdy rodzaj aktywności fizycznej na tym etapie ciąży będzie bezpieczny i wskazany. Wieszanie firanek czy intensywne ćwiczenia mogą być niebezpieczne dla Ciebie i dziecka. Więcej na temat tego, jaką aktywność fizyczną możesz wykonywać na poszczególnych etapach ciąży, pisałam w artykule: Co można robić w ciąży na siłowni, czyli 9 miesięcy fit mamy.  

    aktywność fizyczna

    3. Jedzenie z ostrymi przyprawami

    W jaki sposób może to przyspieszyć poród? Przy zwiększonych ruchach jelit, obkurcza się też macica, co może ją „zachęcić” do regularnych skurczy. Popularną metodą wciąż jest spożywanie leków przeczyszczających w postaci np. olejku rycynowego, Niemniej jednak, nie powinnaś tego robić na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem lub położną!

    jak naturalnie przyspieszyć poród

    4. Olej z wiesiołka, napar z liści malin, ananas

    Są to produkty, które zawierają w sobie substancje zmiękczające szyjkę macicy. Ich spożywanie po 37. tygodniu ciąży jest jak najbardziej bezpieczne, jednak to, czy skutecznie przyspieszy to poród − to już bardzo dyskusyjne. Moje położne ze szkoły rodzenia zalecały spożywanie herbatki z liści malin i olejku z wiesiołka od 38. tygodnia ciąży, aby uelastycznić szyjkę macicy i w konsekwencji usprawnić poród i uniknąć nacięcia krocza.

    jak przyspieszyć poród domowymi sposobami

    Skąd będziesz wiedzieć, że poród się zaczęło?

    Uwierz mi, jak się zacznie to będziesz wiedzieć.

    A tak na poważnie, to oznakami zbliżającego się porodu są:

    • regularne skurcze, które z czasem stają się coraz częstsze i boleśniejsze
    • odejście wód płodowych (może to być zarówno dość szybkie i widowiskowe, jak i powolne wyciekanie. O tym, jak rozpoznać wyciekające wody płodowe, pisała Irmina w artykule: Czy wiesz, jak odróżnić wody płodowe od posikiwania?
    • odejście czopa śluzowego (jest to taka różowa, galeretowata wydzielina)
    • biegunka i nudności
    • bóle kręgosłupa (w okolicy lędźwiowej)
    naturalne sposoby na przyspieszenie porodu

    Odpoczynek przede wszystkim!

    Wiem, że ostatnie dni przed porodem są bardzo stresujące. Jednak w tym okresie naprawdę warto zadbać o odpoczynek i relaks. Ciepła kąpiel, masaż czy czytanie książki − stosuj każdą praktykę, która pozwoli Ci na odstresowanie się. Dlaczego to takie ważne? Stres powoduje wydzielanie się kortyzolu. Ten zaś może jeszcze opóźnić zbliżającą się akcję porodową.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad, a brak czasu zmusił mnie nieraz do improwizacji. Mimo że bycie mamą to praca na pełen etat, wciąż jeszcze znajduję chwilę na dokształcanie się. Rezultatami moich wielogodzinnych dociekań dzielę się z Tobą właśnie tutaj. Zaoszczędzony czas będziesz mogła poświęcić na zabawę ze swoimi pociechami.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad,...
      Przeczytaj więcej od tego autora