Jak szybko zajść w ciążę?

27. 7. 2017 · 5 minut czytania

Zależy Ci na jak najszybszym poczęciu dziecka? Jeśli tak, przeczytaj nasz artykuł. Znajdziesz w nim porady dotyczące określania dni płodnych, a także dowiesz się, jakie badania warto wykonać.

Magdalena Mossakowska
Magdalena Mossakowska
Jak szybko zajść w ciążę?

Niezależnie od tego na jakim etapie życia podjęłaś decyzję o zajściu w ciążę, jedno jest pewne. Jeśli decyzja już zapadła, to chcesz, aby stało się to natychmiast.  Jednoznaczna odpowiedź na pytanie, jak szybko zajść w ciążę, nie istnieje. Na szczęście, są sposoby na to, by wspomóc realizację tego cudownego planu.

Po pierwsze, określ dni płodne

Jak wspomóc zajście w ciążę? Po pierwsze i najważniejsze, obserwuj swój cykl miesiączkowy, by ustalić dni płodne. Jest on liczony od pierwszego dnia miesiączki (krwawienia) do dnia poprzedzającego kolejną miesiączkę.

Wbrew powszechnie panującym przekonaniom, owulacja nie występuje w połowie cyklu. Dotyczy to jedynie sytuacji, gdy masz dokładnie 28–dniowy cykl. Przy czym warto zaznaczyć, że zazwyczaj nie jest to wartość stała. Wystarczy byle przeziębienie, stres, a nawet nagła zmiana pogody, żeby zaburzyć cykl i zmienić czas jajeczkowania. Stąd tak ważna jest znajomość swojego ciała i zachodzących w nim procesów. Właściwa interpretacja zmian zachodzących w Twoim organizmie pozwoli Ci określić, kiedy  występuje owulacja.

Istnieje wiele metod, które mogą Ci to ułatwić, m.in. obserwacja śluzu, czy pomiar temperatury. Dodatkowo, niektóre kobiety w trakcie owulacji odczuwają:

  • ból w okolicach podbrzusza,
  • zwiększone łaknienie oraz libido,
  • a piersi stają się wrażliwsze na dotyk.

W Internecie można znaleźć wiele kalendarzyków, programów czy aplikacji mobilnych do ściągnięcia, które służą do wyliczenia dni płodnych.

Za dni płodne uznaje się okres zaczynający się 2-3 dni przed owulacją, a kończący się dzień po. W tym czasie szansa na zajście w ciążę jest największa! W trakcie owulacji następuje uwolnienie komórki jajowej do jajowodu. Jeśli dojdzie do spotkania plemnikiem, może dojść do zapłodnienia. Jajeczko żyje do 24 godzin, plemniki natomiast ok. 3 dni. Najsilniejsze mogą przetrwać nawet do 5 dni.  

Po drugie, zabierz się do pracy! Let the show begin!

Mając powyższą wiedzę, nie pozostaje nic innego, jak zwiększyć starania w czasie dni płodnych. Celowo piszę „zwiększyć”, gdyż należy uprawiać seks jak najczęściej, nie popadając w schemat kilku dni płodnych w cyklu.
starania o dziecko

 

Częste współżycie pozytywnie wpływa na Waszą płodność. U mężczyzn poprawia jakość plemników, a u kobiet ukrwienie jajników i jajowodów. Dzięki temu łatwiej „zwycięskiemu” plemnikowi dostać się do jajeczka.

Pamiętajcie! Najsilniejsze plemniki mogą przetrwać nawet 5 dni, dlatego regularne współżycie zwiększa szanse na zajście w ciążę, jeśli z jakiś powodów owulacja się przesunie  lub nie znasz jej dokładnej daty. Chyba nie potrzeba już większej zachęty!

Czas rozprawić się z kolejną legendą, jakoby określone pozycje seksualne sprzyjały zapłodnieniu. Nie ma żadnych badań potwierdzających taki stan rzeczy. Pozostańmy więc przy twierdzeniu, że seks w ogóle zwiększa szanse na zajście w ciążę

Podkreśla się jednak wagę pozycji bezpośrednio po stosunku. Pozostanie w pozycji leżącej ułatwia plemnikom pokonanie drogi do jajowodów. Długie „przytulasy” po seksie mogą być więc dla Was nie tylko przyjemne, ale pełnią też ważną funkcję.

Po trzecie, wiek ma znaczenie

Wiek jest jednym z najważniejszych czynników, które determinują płodność. Kobieca płodność zaczyna maleć już po 27. roku życia, a gwałtownie spada po 40. Spadek płodności u mężczyzn następuje nieco później i ma łagodniejszy przebieg.

Nawet jeśli u Twojego partnera zdiagnozuje się małą ruchliwość plemników, istnieją obecnie takie medyczne rozwiązania, które wyizolowują najlepsze (najruchliwsze) plemniki ze spermy. Gorzej jest w przypadku kobiet, które już na wstępie rodzą się z gotowymi setkami tysięcy jajeczek. Starzeją się one razem z Tobą i tracą szansę na uwolnienie.

    Po czwarte, dokładnie się przebadaj

    Niestety, często przy okazji nieskutecznych prób zajścia w ciążę, wychodzą na jaw zdrowotne dolegliwości, czy anatomiczne uwarunkowania utrudniające zapłodnienie, jak np. torbiele na jajnikach, mięśniaki macicy, tyłozgięcie macicy, endometrioza, chlamydia, zespół policystycznych jajników, czy nadczynność/niedoczynność tarczycy. Chociaż moja przyjaciółka ma i tyłozgięcie macicy i torbiel, ale ginekolog skutecznie ją uspokoił, żeby nie czytać opinii w Internecie, wyluzować i po prostu się kochać, a z poczęciem nie będzie problemu :) 

    Każdy przypadek jest więc indywidualny. Ważne są za to regularne wizyty u ginekologa i badania kontrolne. Mogą Ci oszczędzić wiele czasu i uchronić przed rozwojem ewentualnej choroby.

    Na ogromną wagę konsultacji medycznych i właściwego trybu życia przy próbach zajścia w ciążę wskazują sami specjaliści:

    Dzięki odpowiednim przygotowaniom możesz zwiększyć szansę zajścia w ciążę oraz zmniejszyć ryzyko niepowodzenia we wczesnym okresie ciąży. Kluczowy jest regularny tryb życia, zmiana nawyków żywieniowych, poprawa kondycji fizycznej oraz opanowanie stresu. Warto skonsultować się ze swoim ginekologiem, by upewnić się że jesteś w pełni zdrowa i wolna od chorób zakaźnych, a przede wszystkim przenoszonych drogą płciową. Pamiętaj, że przygotowania do zajścia w ciążę najlepiej zaplanować już na 12 miesięcy przed poczęciem.

     - mówi lekarz Magdalena Stoczyńska.

    Jeśli od roku bezskutecznie staracie się o dziecko, należy skonsultować się lekarzem, aby ustalić przyczyny i w razie potrzeby skierować partnera na badanie nasienia.

    Po piąte,  pamiętaj o właściwym nastawieniu i stylu życia

    Przy problemach z zajściem w ciążę, nie bez znaczenia pozostaje Wasz styl życia. Stres, szybkie tempo życia, niewłaściwa dieta, brak ruchu, używki (kawa, alkohol, papierosy), ale też siedzący tryb życia wpływają niekorzystnie na Waszą płodność.

    Nadwaga u mężczyzn wpływa na jakość spermy. Im większa liczba kilogramów, tym niższy poziom testosteronu, a tym samym – mniejsza liczba plemników. Negatywny wpływ na jakość plemników ma też częsta jazda na rowerze, która sprzyja przegrzewaniu jąder.

    Okazuje się, że znaczenie może mieć nie tylko obecny tryb życia. Podczas badania przyczyn niepłodności,  padają szczegółowe pytania o choroby, odżywianie, czy charakter pracy. Wywiad może też dotyczyć okresu prenatalnego, czyli przebiegu ciąży matki każdego z partnerów.

    Wprawdzie nie ma potwierdzonych badań na temat wpływu stresu na bezpłodność, ale wiadomo, że stres nie pomaga w zapłodnieniu. Nadmierny wysiłek i stresujące sytuacje nie sprzyjają też romantycznej atmosferze w sypialni. Dlatego zamartwianie się kolejną nieudaną próbą zajścia w ciążę tylko pogorszy sprawę. Zabrzmi to być może trywialnie, ale seks ma Was do siebie zbliżać. Takie nastawienie często okazuje się najszybszym sposobem na zajście w ciążę.

    problem z zajściem w ciążę

      Więcej artykułów na ten temat

      • Od wielu lat bezskutecznie starasz się o dziecko? Jeśli tak, dowiedz się, co może wpływać na problemy z zajściem w ciążę. Sprawdź, jak ważne jest zminimalizowanie stresu! 
      • Wiarygodność testów ciążowych

        Wiarygodność testów ciążowych

        · 6 minut czytania
        Współczesne testy ciążowe cechują się dużą wiarygodnością, wynoszącą nawet 99%. Co ważne, pozwalają na wykrycie ciąży na bardzo wczesnym etapie - nawet przed upływem 2 tygodni od zapłodnienia.
      • Żeby zwiększyć prawdopodobieństwo zajścia w ciąże, warto współżyć w czasie dni płodnych. W wyznaczeniu owulacji pomocne są testy diagnostyczne? Jak działają? Sprawdź!
      O autorze
      Magdalena Mossakowska
      Magdalena Mossakowska
      Świeżo upieczona mama. Na trasie „przewijak - łóżeczko - pralka” staram się wyrwać chwilę dla siebie. Brak czasu sprawił, że miejsce ukochanych książek, chwilowo zastąpiły krótkie teksty i felietony, a wycieczki do kina – seriale. Jako, że szkoda czasu na nietrafione pozycje i godzinne poszukiwania w internecie, tutaj znajdziecie efekty moich poszukiwań nt. opieki i zdrowia dziecka.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Magdalena Mossakowska
      Magdalena Mossakowska
      Świeżo upieczona mama. Na trasie „przewijak - łóżeczko - pralka” staram się wyrwać chwilę dla siebie. Brak czasu sprawił, że miejsce ukochanych książek, chwilowo zastąpiły krótkie teksty i felietony, a...
      Przeczytaj więcej od tego autora