Rozstępy na piersiach – jak wyglądają i jak się ich pozbyć?

7. 8. 2018 · 8 minut czytania

Dowiedz się, jak skutecznie zapobiegać i redukować rozstępy na piersiach. Artykuł zawiera praktyczne porady i skuteczne metody pielęgnacji skóry, które pomogą Ci zachować zdrową i piękną skórę na biuście.

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Rozstępy na piersiach – jak wyglądają i jak się ich pozbyć?

Jednym z następstw naturalnego rozciągania się skóry pod ciężarem tkanki tłuszczowej są rozstępy, którymi zagrożona jest nie tylko skóra na brzuchu czy pośladkach, ale również w innych obszarach ciała, między innymi na piersiach, a nawet łydkach czy ramionach. Czy rozstępy na piersiach da się zlikwidować? Odpowiedź znajdziesz w artykule.

Czym są rozstępy na piersiach?

Żeby wiedzieć, jak zapobiegać rozstępom, warto najpierw poznać mechanizm ich powstawania. Naukowa definicja mówi, że rozstępy to nic innego, jak porozrywane włókna kolagenowe znajdujące się w skórze.

  • Szybki wzrost lub nadmierne przybieranie na wadze sprawiają, że skóra może nie nadążyć z rozciąganiem, w efekcie czego powstają charakterystyczne pęknięcia i utrata jednolitej struktury.
  • Problem dotyczy całego ciała, jednak najczęściej rozstępy pojawiają się na brzuchu, udach i pośladkach, a także na piersiach.

Należy zaznaczyć, że pojawienie się rozstępów na piersiach często wpływa na samoocenę kobiet. Mimo że są to zmiany wyłącznie kosmetyczne i nie zagrażają zdrowiu, mogą być źródłem niezadowolenia. Dlatego wiele osób poszukuje skutecznych metod leczenia, takich jak kremy, lasery czy mikrodermabrazja, aby zmniejszyć widoczność zmian lub je zatuszować.

Czy możliwe jest całkowite pozbycie się niechcianych rozstępów? W przypadku świeżych, niezabliźnionych rozstępów szansa na ich zredukowanie jest całkiem duża. Jeśli natomiast Twoim celem jest usunięcie starszych, zabliźnionych zmian – jedyną opcją pozostają profesjonalne zabiegi kosmetologiczne i zabiegi medycyny estetycznej.

Czym są rozstępy na piersiach

Jak wyglądają rozstępy na piersiach?

Rozstępy na piersiach, podobnie jak na innych obszarach ciała, są na tyle charakterystycznymi zmianami, że trudno pomylić je z czymkolwiek innym. Jak wyglądają rozstępy? Osoby borykające się z problemem, zazwyczaj opisują je jako cienkie, wydłużone paski o nierównej szerokości, które początkowo mają czerwoną lub fioletową barwę, i bledną w miarę upływu czasu.

Co istotne, ostateczny wygląd rozstępów zależy od fazy rozwoju. Wymienia się dwa, podstawowe etapy i każdy z nich determinuje kształt i profil zmian na piersiach.

  • Faza zapalna – tzw. świeże rozstępy. W początkowej fazie rozstępów na piersiach można zauważyć czerwone lub fioletowe pręgi, skóra jest napięta i bywa bolesna lub swędząca. Obwód rozstępów jest wyraźnie zarysowany, a paski mogą mieć nieregularny kształt.
  • Faza zanikowa – tzw. rozstępy zabliźnione. Rozstępy stopniowo tracą swoją intensywne wybarwienie, stając się coraz bardziej białe lub srebrzyste. Są również mniej widoczne i zlewają się z otaczającą je skórą. Sama skóra z kolei staje się bardziej elastyczna, choć nadal może być napięta.

Rozstępy na piersiach – przyczyny

Pojawienie się rozstępów na piersiach to skutek procesów zachodzących w skórze właściwej. Ponieważ w tym obszarze ciała skóra jest delikatna i cienka, a piersi zbudowane są głównie z tkanki tłuszczowej, wskutek nadmiernego przyrostu wagi skóra rozciąga się pod ich ciężarem. Na powstawanie rozstępów ma również wpływ fakt, że w piersiach nie ma mięśni odpowiadających za ich podtrzymywanie, co w jeszcze większym stopniu przekłada się na predyspozycje do utraty kształtu i młodzieńczej jędrności.

  • Główną przyczyną powstawania rozstępów jest nagłe i nadmierne rozciągnięcie skóry na piersiach.
  • Rozciąganie skóry prowadzi do uszkodzenia struktury włókien kolagenowych i elastynowych, co jest kluczowym elementem rozwoju rozstępów.
  • Nadmierne rozciąganie się skóry może być spowodowane szybkim wzrostem masy ciała, zmianami hormonalnymi w okresie ciąży, intensywnym wzrostem w wieku dojrzewania oraz zwiększeniem rozmiaru piersi w krótkim czasie.
  • Osoby podatne na tego typu zmiany to przede wszystkim kobiety w ciąży, z nadwagą, nastolatki w okresie dojrzewania, kobiety aktywnie uprawiające kulturystykę, a także panie z częstymi wahaniami masy ciała – zarówno przybierające, jak i tracące na wadze.

Jak zlikwidować rozstępy na piersiach?

Likwidacja rozstępów na piersiach może być nie lada wyzwaniem, ponieważ są to zmiany skórne trudne do całkowitego usunięcia. Mimo to istnieją różne metody, których zadaniem jest redukcja widoczności rozstępów i poprawa wyglądu skóry. Jednym ze sposobów jest systematyczne wcieranie w obszar dotknięty zmianą specjalnych kremów i balsamów przeznaczonych do pielęgnacji skóry z rozstępami. Warto jednak zaznaczyć, że nawet najlepsze kremy na rozstępy nie usuną zabliźnionych, wieloletnich zmian, a jedynie, albo aż, wpłyną na kondycję skóry, nawilżą i poprawią jej elastyczność.

Jaki krem na rozstępy wybrać? Sprawdź propozycje produktów, których głównym celem jest przeciwdziałanie powstawaniu rozstępów.

W przypadku świeżych zmian można zastosować Mustela maternite serum korygujące rozstępy z olejem z awokado, gliceryną i kompleksem koncentratu oleju marakuja i kwasu hialuronowego, do korygowania nowo powstałych rozstępów.

Popularnym sposobem dbania o biust jest także wcieranie w skórę olejków. Sprawdź Bio-Oil, olejek naturalny, który zmniejsza ryzyko wystąpienia rozstępów oraz poprawia wygląd już istniejących blizn. Co ważne, z właściwości preparatu mogą również korzystać przyszłe mamy już od pierwszego trymestru ciąży, oczywiście, jeśli nie są uczulone na żaden ze składników formulacji. Pamiętaj, że jeśli spodziewasz się dziecka, warto wybierać krem na rozstępy w ciąży o bezpiecznym składzie, najlepiej z linii przeznaczonych dla ciężarnych. Przetestuj, między innymi Weleda, olejek do masażu na rozstępy dla kobiet w ciąży zawierający wyłącznie naturalne składniki.

Sprawdź również, ranking kremów na rozstępy w ciąży.

Rozstępy na piersiach – przyczyny

Rozstępy na piersiach – domowe sposoby

Efekty domowych sposobów na rozstępy na piersiach mogą być ograniczone, a ich skuteczność różnić się w zależności od indywidualnych predyspozycji. Oprócz specjalnych kremów warto wprowadzić do codziennej rutyny proste czynności, które wpłyną pozytywnie na wygląd i kondycję skóry.

  • Przykładem może być delikatny masaż z użyciem oliwy z oliwek, natomiast łącząc naturalny olej z fusami z kawy, otrzymasz domowy peeling, który złuszczy martwy naskórek, poprawi krążenie krwi i uelastyczni skórę.
  • Dobre rezultaty przynosi również smarowanie skóry na piersiach żelem aloesowym, znanym z właściwości nawilżających i kojących oraz sokiem z cytryny, który dodatkowo wykazuje działanie rozjaśniające, zmniejszające widoczność zmian.
  • Dodatkowo należy unikać długotrwałej ekspozycji na słońce, która może pogłębiać widoczność rozstępów, a przed planowaną kąpielą słoneczną stosować na obszarze piersi kremy z filtrem przeciwsłonecznym.

Zabiegi na rozstępy na piersiach

Skuteczną metodą na spłycenie rozstępów na piersiach są profesjonalne zabiegi w gabinecie medycyny kosmetycznej lub u kosmetologa. Przed podjęciem decyzji o zabiegach należy skonsultować się z doświadczonym specjalistą, który oceni stan skóry i zaproponuje odpowiednią terapię rozstępów. Zabiegi gabinetowe stosowane najczęściej to:

  • Mezoterapia na rozstępy – polega na wstrzykiwaniu w skórę specjalnych substancji aktywnych, takich jak kwas hialuronowy, witaminy czy peptydy, wskutek czego pomaga w nawilżeniu, odżywieniu i poprawia elastyczność skóry,
  • Mikrodermabrazja – polega na złuszczaniu skóry za pomocą urządzenia wyposażonego w drobinki diamentu, które w sposób praktycznie bezbolesny ścierają martwy naskórek. Zabieg stymuluje procesy regeneracyjne skóry, co prowadzi do zwiększenia produkcji kolagenu – białka strukturalnego skóry, które odpowiada za jej elastyczność i jędrność,
  • Zabiegi laserem – pobudzają produkcję kolagenu, pomagają wygładzić i rozjaśnić obszary z rozstępami. Dzięki zabiegowi laserowego usuwania rozstępów objęta leczeniem partia ciała staje się wyraźnie jędrniejsza, a wrzecionowate pasma rozjaśnione i mniej widoczne.

Jak zapobiec rozstępom na piersiach?

Jeśli chodzi o rozstępy, powiedzenie „lepiej zapobiegać niż leczyć” jest bardzo trafne. Spłycanie i rozjaśnianie zmian jest niezwykle skomplikowane i wymagające, dlatego warto codziennie dbać o stan swojej skóry, aby uniknąć pojawienia się rozstępów na piersiach.

6 kroków do zapobiegania rozstępom to:

  • Systematyczne nawilżanie – nawilżanie przyczynia się do zwiększenia jędrności skóry, nadając jej zdrowszy wygląd i zwiększając jej odporność na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Kosmetyki zawierające substancje nawilżające, takie jak pantenol, przyspieszają proces podziału komórkowego, a to oznacza, że organizm szybciej produkuje nowe komórki, co pozwala na dostosowanie się skóry do rozciągania,
  • Stymulacja produkcji kolagenu – stosowanie balsamów, emulsji lub olejków na skórę piersi, będzie korzystnie wpływało na syntezę kolagenu w skórze. W tym procesie kluczową rolę odgrywa witamina C. Na aktywność fibroblastów i wspieranie procesów odnowy skóry wpływają również inne substancje, w tym pirogronian sodu, kwas mlekowy, wyciąg z soi oraz związki krzemu,
  • Picie dużej ilości wody – skóra odwodniona jest bardziej podatna na utratę elastyczności, dlatego ważne jest regularne dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości płynów, aby wspierać jej kondycję i zdrowie,
  • Dieta bogata w witaminy i minerały – zdrowa dieta, bogata w witaminy (szczególnie witaminę C i E) oraz minerały (np. cynk i krzem), może pomóc w utrzymaniu zdrowej skóry. Staraj się spożywać świeże owoce, warzywa i produkty bogate we wspomniane składniki odżywcze,
  • Aktywność fizyczna – szczególnie w połączeniu z kontrolowanym treningiem siłowym. Jeżeli chcesz chronić skórę na piersiach przed rozciąganiem (co może prowadzić do pojawienia się rozstępów), wykonuj ćwiczenia, które zwiększą jędrność biustu i wzmocnią mięśnie klatki piersiowej. Mimo że ćwiczenia, takie jak podnoszenie sztangi lub pompki, mogą wydawać się nietypowe dla kobiet, każdy ekspert ds. treningu potwierdzi, że przyczynią się do utrzymania pięknego i jędrnego biustu,
  • Odpowiedni stanik – dobrze dobrany stanik zapewni odpowiednie wsparcie dla biustu, co przełoży się na utrzymanie jędrności skóry, szczególnie w okresie wzrostu masy ciała, ciąży czy okresie laktacji.
Rozstępy na piersiach, domowe sposoby

Podsumowanie

Chociaż rozstępy nie są groźne dla zdrowia, mogą stanowić dla kobiet poważny problem natury estetycznej. W celu redukcji widoczności rozstępów na piersiach warto rozważyć różne metody leczenia i pielęgnacji skóry, takie jak stosowanie kremów i balsamów czy zabiegi medycyny estetycznej. Uzupełnieniem terapii są domowe sposoby z użyciem naturalnych składników oraz działania profilaktyczne, głównie racjonalna dieta, nawadnianie organizmu oraz regularna aktywność fizyczna.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Iwona Bąkowska
      Iwona Bąkowska
      Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ na organizm. Swoją wiedzą dzielę się za pomocą merytorycznych artykułów, niosących realną wartość dla czytelników.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Iwona Bąkowska
      Iwona Bąkowska
      Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ...
      Przeczytaj więcej od tego autora