Kawa a karmienie piersią. Jak kofeina wpływa na laktację?

13. 1. 2020 · 4 minuty czytania

Czy karmiąc piersią, można pić kawę? W jaki sposób kofeina wpływa na dziecko? Czym grozi nadmierne spożywanie „małej czarnej”? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz na naszym blogu!

Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Kawa a karmienie piersią. Jak kofeina wpływa na laktację?

Kawa a karmienie piersią − jak to jest? Czy kiedy karmisz malucha, możesz pozwolić sobie od czasu do czasu na małą czarną? Picie kawy podczas karmienia piersią wciąż budzi spore kontrowersje. Niektóre mamy absolutnie odmawiają sobie nawet filiżanki kawy, inne nie wyobrażają sobie przeżycia dnia z niemowlakiem bez odpowiedniej dawki kofeiny. Zobacz, naukowe i szczegółowe odpowiedzi na to, jak kofeina może wpłynąć na karmiącą mamę i jej maleństwo.

Kofeina a kamienie piersią

Kofeina przedostaje  się do mleka mamy (jest to około 1% spożywanej kofeiny). Nie oznacza to jednak, że nie można spożywać jej podczas karmienia piersią. Szacuje się, że bezpieczna dawka kofeiny, jaką może dziennie przyjąć kobieta karmiąca to maksymalnie 300 mg. Ile to jest w praktyce? Jedna filiżanka średnio mocnej kawy to około 130 mg kofeiny. Dlatego, nie powinnaś spożywać więcej niż 2 filiżanki kawy dziennie.

Warto pamiętać o tym, że kofeina, zwarta jest nie tylko w kawie, ale także w innych produktach, np. w coca-coli, pepsi, herbacie czy czekoladzie. Kofeina jest też często jednym ze składników leków, np. przeciwbólowych.

Sprawdź też, czy w okresie karmienia piersi można pić alkohol.

kawa z ekspresu

 

Czarna herbata zawiera około połowę mniej kofeiny. Zauważ jednak, że herbatę często pijesz w dużo większej ilości. Kiedy pijesz kawę, lepiej zrezygnować z czarnej herbaty na rzecz czerwonej czy ziołowej. Działanie kofeiny może być spotęgowane działaniem takich substancji jak nikotyna (oczywiście palenie papierosów w czasie karmienia jest absolutnie zabronione) i tebromina. Ta ostatnia zawarta  jest w kakao i czekoladzie. Dlatego, jeżeli pijesz kawę, warto powstrzymać się przed spożywaniem czekoladowych produktów. Wprawdzie, kostka czekolady nie powinna zaszkodzić, ale już pół tabliczki z pewnością negatywnie wpłynie na sen Twój i Twojego dziecka.

 

Kawa rozpuszczalna a karmienie piersią

Kawa rozpuszczalna wprawdzie nie jest tak mocna, jak ta z ekspresu, jednak jest zdecydowanie mniej zdrowa od kawy z ziaren (zarówno tej zalewanej jak i tej z ekspresu), bo nie jest wytwarzana naturalnie.

karmienie piersią

Kawa zbożowa a karmienie piersią

Kawa zbożowa nie zawiera w swoim składzie kofeiny, dlatego podczas karmienia piersią możesz pić ją do woli (oczywiście jeżeli lubisz). Będzie to dobra alternatywna dla zwykłej kawy w pierwszych tygodniach życia dziecka.

Picie kawy a karmienie piersią − jak kawa wpływa na laktację?

Mitem jest to, że kawa podczas karmienia piersią negatywnie wpływa na laktację. Badania sugerują jednak, że picie kawy może powodować mniejsze spożywanie innych napoi, a odpowiednie nawodnienie jest konieczne do prawidłowego rozwoju laktacji. Dlatego, podczas karmienia pamiętaj o spożywaniu dużej ilości wody.

Sprawdź też objawy zapalenia piersi.

    Jeżeli masz problem z niewystarczającą ilością pokarmu, warto sięgnąć po produkty pobudzające wytwarzanie mleka. Udowodniono, że składnikiem, który pobudza laktację jest słód jęczmienny. Dlatego, warto do swojej diety włączyć produkty, które go zawierają, np.:  Femaltiker + Vitapil Mama lub Femaltiker Choco. Innym suplementem diety, który może pozytywnie wpłynąć na laktację jest Piulatte suplement diety. Więcej na temat pobudzenia laktacji, pisałam w artykule: Jak pobudzić laktację? Sprawdzone sposoby karmiącej mamy.

    picie kawy a karmienie piersią

    Karmienie piersią a kawa − jak kofeina może wpłynąć na Twoje dziecko?

    Im młodsze dziecko, tym wrażliwsze może być na spożywaną przez Ciebie kofeinę. Mamom wcześniaków i noworodków do 2 − 6 tygodnia życia w ogóle odradza się picie kawy. W organizmach takich maluszków kofeina spożyta wraz z mlekiem mamy rozkłada się bardzo długo. Przykładowo u noworodków, produkty przemiany kofeiny mogą się utrzymywać w ich organizmach do 100 godzin. Z kolei, u półrocznego dziecka jest to już zaledwie 2 − 3 godziny.

    Jakie negatywne skutki niesie za sobą zbyt duże stężenie kofeiny w mleku spożywanym przez niemowlę? Są to przede wszystkim: rozdrażnienie, płaczliwość i zaburzenia rytmu snu. Ponadto, u szczególnie wrażliwych niemowląt, kofeina zawarta w mleku mamy może być przyczyną różnych dolegliwości żołądkowych. Badania sugerują, że niemowlętom po 3. miesiącu życia, kofeina spożywana przez mamę nie zaburza już rytmu snu. U mamy, zbyt duża dawka kofeiny może być zaś powodem bolesności piersi. Co więcej, nadmierne spożycie kofeiny może prowadzić do niedoborów żelaza i wapnia (zwłaszcza przy nieprawidłowej diecie).

     

    czy można pić kawę karmiąc piersią

     

    Prawda jest taka, że to jak wypita przez Ciebie kawa wpłynie na Twoje dziecko w dużej mierze jest zależy od dziecka. Są dzieci bardzo wrażliwe, którym (zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia) kofeina może bardzo zaburzyć rytm dobowy i powodować dolegliwości żołądkowe. Inne dzieci mogą w ogóle nie odczuć żadnych skutków Twojego porannego cappuccino. Dlatego, najlepiej zrobisz obserwując swoje dziecko. Jeżeli zauważysz, że po wypiciu kawy staje się bardziej rozdrażnione i płaczliwe, wtedy warto rozważyć przejście na kawę bezkofeinową.

    Sprawdź też, jakie są rodzaje laktatorów.

    Czy można pić kawę karmiąc piersią?

    Podsumowując, należy stwierdzić, że jeżeli chodzi o picie kawy w czasie karmienia piersią, należy przede wszystkim zachować umiar. W pierwszych tygodniach życia dziecka, lepiej jej unikaj (zwłaszcza jeżeli zauważysz, że dziecko źle reaguje na spożywaną przez Ciebie kofeinę). Później możesz jak najbardziej pozwolić sobie na 1 − 2 filiżanki ulubionej kawy. Najlepiej takiej ciepłej i wypitej w ciszy i spokoju! W końcu Ci się naprawdę należy!

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad, a brak czasu zmusił mnie nieraz do improwizacji. Mimo że bycie mamą to praca na pełen etat, wciąż jeszcze znajduję chwilę na dokształcanie się. Rezultatami moich wielogodzinnych dociekań dzielę się z Tobą właśnie tutaj. Zaoszczędzony czas będziesz mogła poświęcić na zabawę ze swoimi pociechami.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad,...
      Przeczytaj więcej od tego autora