Kora dębu − właściwości kosmetyczne. Czy pomoże w leczeniu łupieżu?

9. 8. 2018 · 4 minuty czytania

Dąb słynie z prozdrowotnych właściwości. Skutecznie niweluje stany zapalne. Korę drzewa wykorzystuje się także w uśmierzaniu chorób dermatologicznych. Czym jeszcze się wyróżnia? Sprawdź!

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Kora dębu − właściwości kosmetyczne. Czy pomoże w leczeniu łupieżu?

Dąb to nasza polska duma. To piękne i dostojne drzewo daje nam jednak coś znacznie więcej niż potężny cień w lecie. Medycyna naturalna i kosmetologia upodobały sobie korę dębu. Ten naturalny produkt uśmierza stany zapalne, pomaga w leczeniu chorób skóry, np. łupieżu, a przede wszystkim jest polecany kobietom i mężczyznom przy problemach intymnych. Zobacz, jakie jeszcze tajemnicze właściwości skrywa w sobie kora dębu.

Kora dębu − właściwości

Korę dębu można wiosną zbierać z młodych pędów drzew także w Polsce. W medycynie ludowej ten składnik wykorzystuje się już od wielu wieków. Najcenniejszymi związkami, które występują w korze dębu są garbniki. Co to takiego?

Garbniki to naturalne, roślinne substancje antybakteryjne (antyseptyczne). Zaliczane są do tanin, a ich funkcja w roślinach to m.in. ochrona przed pasożytami (owadami, ale i grzybami). Kora dębu ma więc właściwości bakteriobójcze i antygrzybicze.  

Oprócz tego kora dębu zawiera w sobie flawonoidy, czyli antyoksydanty. Więcej o antyoksydantach przeczytasz: Antyoksydanty w kosmetyce: ochrona skóry mieszczucha! Kora dębu dobrze wpływa także na Twój organizm dzięki żywicom i solom mineralnym.

Kora dębu − właściwości

 

Kora dębu − zastosowanie na problemy intymne

A jak wykorzystuje się korę dębu w medycynie? Ma ona przede wszystkim działanie przeciwbólowe, antybakteryjne i przeciwzapalne.

Kora dębu najbardziej znana jest z tego, że pomaga w dolegliwościach kobiecych. Choć kora dębu przyda się także przy problemach intymnych panom! To świetny, naturalny środek, który może poradzić sobie przy problemach intymnych. Dlatego często możesz znaleźć kosmetyki do higieny intymnej np. hipoalergiczny żel do higieny intymnej kora dębu Biały Jeleń czy płyn do higieny intymnej z korą dębu o działaniu ściągającym Ziaja Intima. Kora dębu łagodzi stany zapalne, ból, a także doskwierające często przy problemach intymnych pieczenie i świąd.

Przy zapaleniu pęcherza, zapaleniu pochwy czy zapaleniu sromu możesz wykonywać nasiadówki. Co to takiego? Nasiadówka to, mówiąc bardzo obrazowo, parówka lub ciepła kąpiel dla dróg rodnych.

Kora dębu na problemy intymne

Jak zrobić nasiadówkę z kory dębu?

1.Do 1 łyżeczki kory dębu (np. Kawon) dodaj 1 szklankę wody.

2. Gotuj przez 15 minut.

3.Wywar pozostaw do ostygnięcia na kolejny kwadrans i następnie odcedź korę dębu.

4. Napar z kory dębu przelej do miedniczki z ciepłą wodą.

5. Usiądź nad miską lub w misce na 30 minut.

Takie nasiadówki są także skuteczne przy problemach z hemoroidami. 

Położne polecają nawet korę dębu do stosowania po porodzie. Kora dębu jest także bezpieczna w ciąży, choć przed jej zastosowaniem lepiej skonsultuj się ze swoim ginekologiem.

Kora dębu w medycynie

Kora dębu sprawdza się także jako środek przeciwbólowy na zęby. Napar z kory dębu można stosować do odkażania i płukania jamy ustnej przy stanach zapalnych czy gardła.

Generalnie kora dębu może wzmacniać układ odpornościowy i dobrze działa na podwyższony cholesterol. Co ciekawe, z przeprowadzonych badań wynika, że wino trzymane w dębowych beczkach pozytywnie wpływa na układ krążenia i zdrowie wątroby. Jak to możliwe? Wszystko dzięki elagitaninom, które są zawarte w dębie. Kora dębu uszczelnia naczynia krwionośne. W medycynie naturalnej stosowało się ją także na krwotoki z nosa.

Oprócz tego w medycynie stosuje się korę dębu na problemy żołądkowe. Napar z kory dębu możesz pić przy problemach z biegunką lub zatruciem pokarmowych. Zawarte w niej substancje zwalczają bakterie i grzyby.

Kora dębu w medycynie

 

Kora dębu ma też szerokie zastosowanie w leczeniu chorób skóry, w szczególności skóry z tendencją do łuszczycy, łojotokowego zapalenia skóry czy przy trądziku. Może też przyspieszać gojenie się ran.

Kora dębu − działanie kosmetyczne

Zawarte w korze dębu garbniki bardzo często wykorzystywane są w kosmetykach przeznaczonych do skóry trądzikowej i tłustej. Pomagają odkazić cerę, na której naturalnie mogą mnożyć się bakterie, a także chronią podrażnioną, trądzikową skórę z wypryskami przed ropnym stanem zapalnym. Garbniki mogą też regulować produkcję sebum, przez co skóra mniej się przetłuszcza.

Taniny te dobrze radzą sobie także z nadmierną potliwością. Tak więc jeżeli masz problemy z nadmierną potliwością stóp lub rąk możesz spróbować naturalnych kosmetyków z korą dębu lub samodzielnie wykonać taki specyfik. Zobacz też artykuł: Nadmierna potliwość stóp – jak ograniczyć pocenie?

To m.in. garbniki sprawiają, że kosmetyki dermatologiczne mają właściwości ściągające z jednej strony, ale i nawilżają skórę z drugiej. Ich działanie wpływa także na uśmierzenie stanów zapalnych.

Kora dębu − działanie kosmetyczne

Kora dębu na włosy?

Oczyszczające i przeciwgrzybicze działanie kory dębu sprawdza się także przy problemach ze skórą głowy. Napar z kory dębu jest pomocny przy przetłuszczających się włosach. Ma też działanie przeciwłupieżowe. Kora dębu zwalcza zarodniki grzybów, które powodują m.in. łupież.

Ale kora dębu to nie tylko środek leczniczy. Jeżeli chcesz przyciemnić włosy, możesz zrobić to dzięki płukance z korą dębu. Taka płukanka, jak wspomniałam dobrze działa na skórę z łupieżem, ale także zapobiega przetłuszczaniu się, a co za tym idzie, i wypadaniu włosów. Kiedy zadbasz o zdrowie skóry swojej głowy, efekt zobaczysz w mocnych, zdrowych i lśniących włosach.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Aleksandra Anna Wolska
    Aleksandra Anna Wolska
    Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Anna Wolska
    Aleksandra Anna Wolska
    Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
    Przeczytaj więcej od tego autora