Krople do oczu: soczewki potrzebują specjalnych preparatów?

28. 1. 2021 · 7 minut czytania
Nosisz soczewki kontaktowe i zastanawiasz się, jakie krople do nawilżenia oka wybrać? Wyjaśniamy temat, zwracając też uwagę, czy można nawilżać oko płynem do soczewek.
Irmina Turek
Irmina Turek
Krople do oczu: soczewki potrzebują specjalnych preparatów?

Czy przy szkłach kontaktowych można stosować każde krople do oczu? Soczewki korekcyjne wymagają zwykle specjalnych preparatów bez konserwantów. Najczęściej adnotacja, czy krople nadają się do soczewek, znajduje się na opakowaniu lub w ulotce. A co z płynem do soczewek? Czy on nie wystarczy do nawilżenia oka? Wyjaśniam poniżej.

Krople do oczu do soczewek − kiedy je stosować?

Preparaty w formie kropli czy maści do oczu stosuje się w przebiegu różnego rodzaju chorób i infekcji oczu, żeby miejscowo walczyć z przyczyną dolegliwości. Różne krople do oczu działają regeneracyjne, przeciwzapalnie, przeciwalergicznie, gojąco czy nawilżająco. Wszystko zależy od składu preparatu i jego przeznaczenia. Ogólnie jednak można powiedzieć, że kiedy czujesz suchość pod powiekami lub pieczenie oczu, szczególnie po długiej pracy przy komputerze, krople przyniosą Ci natychmiastową ulgę. Są także niezwykle pomocne przy zespole suchego oka. 

Czym jest zespół suchego oka?

To różne objawy, które wiążą się z niedostatecznym nawilżeniem powierzchni oka przez film łzowy. Pojawia się np. w efekcie zaburzeń składu filmu łzowego lub jego nadmiernego odparowania i wysychania rogówki oraz spojówki. Zespół suchego oka towarzyszy często przy menopauzie, chorobach autoimmunologicznych dermatologicznych czy neurologicznych (np. w chorobie Parkinsona). Daje o sobie znać także przy zażywaniu niektórych grup leków lub po laserowej korekcji wzroku. W wielu przypadkach na suche oko skarżą się palacze. Główne objawy zespołu suchego oka to: uczucie piasku pod powiekami, lekkie zaczerwienienie i przeważnie poczucie suchości oczu. Co ciekawe, w niektórych przypadkach pojawić się może też łzawienie.

Pamiętaj, że dobieranie rodzaju kropli do oczu zależy od tego, czy nosisz soczewki, czy też nie. Jeżeli na co dzień wkładasz szkła kontaktowe, musisz wybrać specjalny preparat, który nie będzie wchodził z nimi w reakcję.

Sprawdź też krople do oczu.

krople do oczu soczewki

 

Nawilżające krople do oczu do soczewek, czyli jakie?

Jak wspomniałam, gdy nosisz szkła kontaktowe, zwróć uwagę, żeby krople do oczu były dostosowane do Twoich soczewek. Z jakiego powodu? Miękkie szkła kontaktowe źle znoszą składniki konserwujące znajdujące się w niektórych preparatach. Soczewki pod ich wpływem mętnieją, a to może utrudniać widzenie. Krople do soczewek zawsze mają odpowiednią adnotację czy oznaczenie na opakowaniu lub w ulotce, że można stosować je ze szkłami kontaktowymi. Nie wszystkie rodzaje kropli dostępne w aptekach się do tego nadają!

krople do soczewek

 

Jaka jest ogólna zasada doboru preparatów nawilżających do oczu przy soczewkach korekcyjnych? Szukaj kropli, które nie zawierają konserwantów! Co więcej, środki bez konserwantów lepiej sprawdzą się też u osób z tendencją do podrażnień spojówki czy gałki ocznej. Jeśli rzadko używasz kropli i robisz sobie przerwy od noszenia soczewek, możesz wybrać preparat, który po prostu będziesz aplikować tylko wtedy, kiedy nie używasz soczewek. To jednak nie najwygodniejsze rozwiązanie.

krople do oczu do soczewek

 

Nawilżające krople do oczu możesz spotkać pod nazwą sztuczne łzy”. Będą się nieco różniły składem i długością przydatności do użycia po otwarciu opakowania − wynika to z konstrukcji dozownika i zastosowania substancji konserwujących. Zwykle nawilżają, zmniejszają dyskomfort, który często wynika z suchości oka, łagodzą podrażnienia i koją. Możesz je stosować przy zespole suchego oka oraz kiedy spędzasz wiele godzin przed monitorem komputera. Sztuczne łzy do szkieł kontaktowych powinny mieć specjalne oznaczenie na opakowaniu, np. napis „do soczewek”.

Sprawdź też soczewki kontaktowe.

Składniki nawilżające kropli do soczewek

Składniki nawilżające w sztucznych łzach to najczęściej sólsodowa kwasu hialuronowego, sorbitol, trehaloza i hydroksypropyloceluloza. Często też krople mogą zawierać dodatek dekspantenolu o działaniu kojąco-regenerującym lub wyciągi roślinne (na przykład ze świetlika). 

Ciekawostka
 

Jeżeli używasz kropli regularnie, niezależnie czy masz na oku soczewkę, czy nie, zdecydowanie polecam Ci te bez substancji konserwujących. Choć sporadyczne używanie niejednokrotnie tańszych, zakonserwowanych kropli nie powinno negatywnie wpłynąć na Twoje zdrowie, pamiętaj, że nie warto narażać oczu na częsty, regularny kontakt ze sztucznymi składnikami.

krople nawilżające do oczu soczewki

Rodzaje kropli do oczu − konsystencja i opakowanie

Krople do oczu różnią się nie tylko składem, ale i konsystencją czy opakowaniem, w tym budową dozownika.

Konsystencja żelowa sprawdzi się przede wszystkim wtedy, kiedy zdarzyło Ci się już używać kropli nawilżających, ale były dla Ciebie mało wydajne i męczyła Cię częsta potrzeba aplikacji kolejnych dawek. Żel dłużej się utrzymuje, nie spływa tak szybko, przez co oko cały czas będzie wilgotne, a Ty poczujesz komfort na dłużej. Jedyną ich wadą jest to, że chwilkę po aplikacji mogą zaburzać widzenie. Dlatego lepiej ich nie używać przed prowadzeniem samochodu. Jeśli potrzebujesz kropli sporadycznie, to zdecydowanie wystarczy Ci klasyczna płynna wersja sztucznych łez.

W przypadku, kiedy używasz kropli naprawdę rzadko i nie chcesz kupować dużych opakowań, których i tak nie wykorzystasz, możesz rozważyć zakup środka nawilżającego w tzw. minimsach. Są to produkty w jednorazowych ampułkach, pakowane po 10 lub 20 sztuk. W razie potrzeby możesz otworzyć 1 ampułkę i wykorzystać ją na raz. Pozostałe ampułki zużyj przed upływem terminu przydatności do użycia. Przeważnie środki te nie zawierają konserwantów.

Sprawdź też, jak dbać o higienę oczu, stosując soczewki kontaktowe.

płyn do soczewek

Płyn do soczewek a krople do oczu − jaka jest różnica?

Nie myl kropli do oczu do soczewek z płynem do szkieł kontaktowych. O ile krople to środki stosowane doraźnie, w razie objawów suchego oka, przy podrażnieniach czy infekcjach, o tyle płyn do soczewek to po prostu produkt do ich czyszczenia i przechowywania, który wykorzystuje się codziennie.

Płyny łączą w sobie wiele funkcji − nawilżają soczewki i mają działanie odkażające. Dodatkowo usuwają osady białkowe. Wygodnie się ich używa i pozwalają cieszyć się komfortem soczewek przez cały okres przydatności. Innym, rzadziej stosowanym wariantem są płyny oksydacyjne, których działanie skupia się na czyszczeniu i dezynfekowaniu soczewki.

Płyny różnią się składnikami nawilżającymi i usuwającymi osady oraz konserwantami. Podstawową zasadą jest używanie tego samego płynu do danej pary soczewek, od samego początku ich stosowania do końca. Pozwoli Ci to uniknąć niekorzystnych reakcji chemicznych, jakie mogłyby zajść między substancjami różnych płynów, a co za tym idzie, podrażnień oczu i dyskomfortu.

krople do oczu przy soczewkach

 

Główne składniki dostępnych na rynku płynów to woda, substancje rozpuszczające osady białkowe i tłuszcz, środki nawilżające (sorbitol, sól sodowa kwasu hialuronowego), bufory (odpowiadają za utrzymanie odpowiedniego pH) oraz konserwanty odpowiednie do soczewek. Coraz częściej producenci starają się ograniczyć do minimum środki konserwujące, żeby płyny były delikatniejsze.

Czy krople do oczu przy soczewkach są konieczne? Naturalne nawilżenie oka

Zwróć uwagę, że krople nawilżające to preparaty, które łagodzą objawy suchych oczu. Warto zastanowić się więc, jaka jest przyczyna pieczenia, swędzenia czy uczucia piasku pod oczami. Jeżeli stan ten trwa już długo, wybierz się do okulisty, żeby dokładnie to zbadać.

Możesz też poprawić swój komfort patrzenia przez tzw. fizjologiczne nawilżenie. Jak to zrobić?

  1. Ustaw komputer tak, żeby ekran znajdował się poniżej poziomu oczu − wtedy nie będziesz otwierać oczu tak szeroko, kiedy patrzysz na monitor, co sprawi, że film łzowy będzie wolniej parował.
  2. Rób sobie przerwy w pracy przy komputerze − będzie miało to dobry wpływ zarówno dla Twoich oczu, jak i kręgosłupa!
  3. Unikaj przebywania w pomieszczeniach z dymem tytoniowym.
  4. Zwróć uwagę na prawidłowe oświetlenie w miejsca pracy.
  5. Zadbaj o dobrą wilgotność powietrza w mieszkaniu − szczególnie w sezonie grzewczym! Zobacz, jak to zrobić w artykule: Jak nawilżyć powietrze w domu? Czyli alergik kontra suche powietrze.
  6. Staraj się chronić oczy przed silnym wiatrem.

Sprawdź także artykuł: Pieczenie oczu? 10 sposobów, jak dbać o oczy w okresie grzewczym.

jakie krople do oczu do soczewek?

Krople do oczu a soczewki − co warto zapamiętać?

Kiedy czujesz suchość oczu, pieczenie, świąd, podrażnienie, a nosisz szkła kontaktowe, możesz zastosować nawilżające krople do oczu. Wybierz te, które są przeznaczone specjalnie do soczewek. Ale nie myl płynów do szkieł kontaktowych z kroplami nawilżającymi! Staraj się wprowadzić zdrowe nawyki, które pomogą Ci naturalnie nawilżyć oko.

 

Źródła:

  1. Skorupski M.: Klasyfikacja powikłań związanych z noszeniem miękkich soczewek kontaktowych – schematy. W: Konferencja Optometria, 2015.
  2. Urgacz A., Mrukwa E., Gawlik R.: Adverse events in allergy sufferers wearing contact lenses. W: Postępy Dermatol. Alergol., 2015
  3. Wagner H., Richdale K., Mitchell G.L., Lam D.Y., Jansen M.E., Kinoshita B.T., Sorbara L., Chalmers R.L., CLAY Study Group: Age, behavior, environment, and health factors in the soft contact lens risk survey. W: Vis. Sci., 2014

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Irmina Turek
    Irmina Turek
    Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny czas przeznaczam na podróże, bo nic tak nie cieszy, jak poznawanie nowych miejsc, smaków i ludzi.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Irmina Turek
    Irmina Turek
    Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny...
    Przeczytaj więcej od tego autora