Luteina na oczy − czy naprawdę poprawia wzrok?

10. 6. 2018 · 3 minuty czytania

Luteina pozytywnie wpływa na wzrok. Zmniejsza ryzyko zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej. Jakie jeszcze ma właściwości? Szczegóły znajdziesz w naszym artykule!

 

Agnieszka Raczkowska
Agnieszka Raczkowska
Luteina na oczy − czy naprawdę poprawia wzrok?

Czy chcesz cieszyć się przez długie lata sokolim wzrokiem? Na pewno słyszałeś o dobroczynnym działaniu, jaki ma luteina na wzrok.  Dzisiaj skonfrontuję tę pogłoskę z wynikami badań naukowych, które zostały opublikowane na przestrzeni ostatnich lat. Czy preparaty z luteiną na oczy naprawdę działają?

Luteina na oczy − co to jest?

Luteina naturalnie występuje w przyrodzie. Jest żółtym barwnikiem, który należy do grupy karotenoidów. Zazwyczaj luteina występuje razem z zeaksantyną, swoim podobnie wyglądającym odpowiednikiem. Ich najlepszym źródłem są żółtka jaj, a także zielone i żółte warzywa.

Co to jest luteina

Luteinę znaleźć możesz w:

  • jarmużu
  • szpinaku
  • sałacie
  • natce pietruszki
  • brokule
  • pokrzywie
  • aksamitce
  • kukurydzy.

 

Badanie opublikowane przez Christophera N. Blesso w czasopiśmie Food & Function w 2013 roku dowiodło, że dzienne spożycie 3 jaj przez 12 tygodni zwiększyło luteinę i zeaksantynę odpowiednio o 21% i 48% u 20 dorosłych. Pamiętaj, że żółtko jaja jest ważnym źródłem luteiny i zeaksantyny w profilaktyce chorób wzroku u dorosłych!

 

U człowieka luteina i zeaksantyna kumulują się w soczewce oka i w centralnej części siatkówki – plamce żółtej. Chronią one narząd wzroku przed zmianami wywoływanymi przez wolne rodniki i promieniowanie UV.

Sprawdź też krople do oczu.

 

Luteina na oczy – opinie naukowców

Z badań wynika, że luteina i zeaksantyna to ważne karotenoidami, które zmniejszają ryzyko zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej w oku. Gdy w plamce żółtej jest odpowiednie stężenie luteiny, Twoje oko działa niczym wysokiej jakości lupa! Luteina i zeaksantyna w plamce żółtej będą zapewniać Ci ostrość obrazu i odpowiednią percepcję kolorów.

Luteina na oczy

 

Osoby w młodym wieku zwykle nie zdają sobie sprawy, że wraz ze zbliżaniem się jesieni życia będzie u nich rosło ryzyko schorzeń plamki żółtej. Zdiagnozowane wcześniej wady wzroku, wieloletnia nadmierna ekspozycja oczu na promieniowanie UV oraz dieta uboga w przeciwutleniacze są głównymi przyczynami utraty ostrości widzenia u osób w starszym wieku.

Zwyrodnienie plamki żółtej mogą nasilać również:

  • częste oglądanie telewizji oraz praca przy komputerze
  • palenie papierosów
  • niedostateczna ochrona oczu podczas opalania
  • przebywanie w środowisku pełnym zanieczyszczonego powietrza
  • choroby przewlekłe, w tym cukrzyca i nadciśnienie tętnicze

Sprawdź też preparaty wspomagające rzucenie palenia.

Zwyrodnienie plamki żółtej

 

Dobra dieta, a także preparaty z luteiną i zeaksantyną na oczy będą zwiększać komfort widzenia i zapobiegać pogłębianiu się wad wzroku. Luteina i zeaksantyna są pożywieniem dla oczu – w tej kwestii opinia środowiska lekarskiego jest absolutnie zgodna.

Preparaty z luteiną na oczy – które wybrać?

Organizm ludzki nie potrafi samodzielnie wyprodukować luteiny i zeaksantyny, dlatego trzeba je dostarczać do organizmu w jedzeniu, a czasem i wspomagać się suplementami diety.

Preparaty z luteiną na oczy wydają się być niezbędnym narzędziem do utrzymania kondycji wzroku. Dane amerykańskich i europejskich instytutów żywienia wskazują, że ilość luteiny dostarczanej organizmowi w diecie wynosi odpowiednio 1,7 mg dziennie wśród Amerykanów i 2,2 mg w populacji Europejczyków. Jest to zdecydowanie za mało. Według zaleceń Towarzystwa Chorych na Zwyrodnienie Plamki Żółtej, spożycie luteiny powinno wynosić co najmniej 6 mg dziennie.

Preparaty z luteiną na oczy

Wybierając preparat z luteiną na oczy, kieruj się 3 wytycznymi:

  • dobierz odpowiednią proporcję luteiny i zeaksantyny w preparacie – stosunek tych karotenoidów powinien wynosić mniej więcej 5:1,
  • zadbaj, żeby oprócz luteiny były obecne w preparacie również kwasy omega-3, które zapewniają lepsze wbudowanie karotenoidów w docelowe struktury oka,
  • mile widziana będzie obecność wyciągu z borówki, witamin A, C, E oraz cynku, selenu i miedzi.

 

UWAGA: najlepsza luteina na oczy to ta, którą wiesz, jak stosować!

 

Ilość luteiny, która jest potrzebna do zmniejszenia o 50% ryzyka wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej szacowana jest na 6 − 14 miligramów dziennie. Ale to nie wszystko! Nawet najlepsza luteina na oczy nie wchłonie się z pożywienia, jeśli nie będzie jej towarzyszył posiłek bogaty w tłuszcze. Luteina i zeaksantyna to karotenoidy rozpuszczalne w tłuszczach, dlatego niewielka ilość masła lub oleju jest potrzebna do ich efektywnego wchłaniania w jelicie cienkim.

    Więcej artykułów na ten temat

    • Dieta na oczy? 6 sposobów na poprawę wzroku!

      Dieta na oczy? 6 sposobów na poprawę wzroku!

      · 7 minut czytania
      Co jest, aby dbać o wzrok? Jakie witaminy i minerały dostarczać wraz z pożywieniem? Sprawdź, jaka powinna być dieta na oczy!
    • Pieką Cię oczy podczas pracy w biurze lub w domu w sezonie jesienno-zimowym? Powodem jest m.in. suche powietrze. Podpowiadamy, jak poradzić sobie z problemem suchych i szczypiących oczu!
    • Jak często badać wzrok?

      Jak często badać wzrok?

      · 4 minuty czytania
      Choć kontrole okulistyczne nie sprawiają bólu, wiele osób przez lata nie odwiedza specjalisty. Czy słusznie? Dlaczego warto regularnie badać wzrok? Sprawdź!
    O autorze
    Agnieszka Raczkowska
    Agnieszka Raczkowska
    Jestem farmaceutką, absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Chociaż studia dawno za pasem, to nauki nie ma końca. Ciągle dokształcam się, analizując najnowszą literaturę medyczną, uczestnicząc w szkoleniach i rozmawiając z autorytetami w branży. Zarówno z pasji, jak i racji zawodu, zgłębiam tajniki długiego zdrowia. Jestem fanką picia herbatek ziołowych i nalewek leczniczych. W wolnym czasie redaguję bloga Pułapki w Aptece, a wieczorami czytam kryminały i szukam okazji do kreatywnych zabaw z rodziną.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Agnieszka Raczkowska
    Agnieszka Raczkowska
    Jestem farmaceutką, absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Chociaż studia dawno za pasem, to nauki nie ma końca. Ciągle dokształcam się, analizując najnowszą literaturę medyczną, uczestnicząc w szkoleniach i rozmawiając z...
    Przeczytaj więcej od tego autora