Masaż niemowlaka: jak go wykonać krok po kroku?

20. 1. 2020 · 5 minut czytania

Czy wiesz, że masaż niemowlaka pobudza jego rozwój i wzmacnia więź z dzieckiem. Jak prawidłowo wykonać masaż? Na co uważać? Więcej dowiesz się z naszego artykułu!

Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Masaż niemowlaka: jak go wykonać krok po kroku?

Masaż niemowlaka stymuluje rozwój dziecka i ułatwia jego zasypianie. Kojący dotyk rodzica wzmacnia również więź z dzieckiem. Masaż brzuszka pomaga w łagodzeniu dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Zobacz, jak krok po kroku wykonać masaż niemowlaka.

Badania wykazują, że dzieci (w tym przede wszystkim wcześniaki), poddawane terapeutycznym masażom, lepiej się rozwijają. Dzięki masażom stymulowany jest układ nerwowy, układ krążenia i układ oddechowy. Masaż niemowląt sprzyja ich wzrostowi i przybieraniu na wadze.

Odpowiednie techniki masażu brzuszka pomagają też w dolegliwościach „kolkowych”. Taki dotyk wzmacnia relację rodzica z dzieckiem. Sprawia, że dziecko jest spokojniejsze i ma mniejsze problemy z zasypianiem.

Wykonywanie masażu niemowlęcia ma również pozytywne skutki dla dorosłych. Masowanie dziecka pomaga zwalczyć u mamy „baby blues” i depresję poporodową. Z kolei, tatusiowie, którzy praktykują regularny masaż na swoim dziecku, są mniej zestresowani, mają większe poczucie właśnie wartości i budują ze swoim dzieckiem silną i trwałą więź.

Zobacz, na czym polega baby blues w artykule: Trudne emocje po porodzie, czyli baby blues

masaż niemowlaka

 

Jak przygotować masaż dla niemowląt?

1. Wybierz odpowiednią chwilę

Masaż powinien być wykonywany w chwili spokoju. Nic nie powinno Was rozpraszać: ani telefon, ani przypalający się obiad. Dziecko powinno być wypoczęte i najedzone. Jednak masaż świeżo napełnionego brzuszka nie jest wskazany. Dobrym momentem na masaż  jest czas po kąpieli, gdy chcesz wyciszyć dziecko przed snem.

2. Wybierz odpowiednie miejsce

W pokoju powinno być cicho i ciepło (około 23 stopnie C). Możesz przyciemnić światło i włączyć spokojną muzykę, żeby „stworzyć nastrój” i ułatwić wyciszenie dziecka.

3. Naturalne olejki do masażu

Do masażu użyj naturalnych olejków (np. ze słodkich migdałów) lub oliwek przystosowanych do wieku dziecka. Przed użyciem, rozgrzej olejek w swoich dłoniach.

Zobacz, jak działa olejek ze słodkich migdałów na skórę: Cudowny olejek ze słodkich migdałów − właściwości i zastosowanie w kosmetyce.

4. Miejsce masażu

Masaż możesz wykonać na przewijaku, łóżku lub innym wygodnym podłożu. Niemowlę połóż na pieluszce tetrowej czy kocyku.  Dziecko powinno być rozebrane do naga (bez pieluszki).

masaż dla niemowląt

Jak bezpiecznie masować niemowlę?

Istnieje wiele różnych technik masażu niemowlaka. Możesz masować praktycznie każdą  część ciała swojego dziecka. Połóż dziecko na pleckach i zacznij od delikatnego masażu główki, wykonując ruchami małe kółeczka na główce dziecka. Potem, możesz przejść do masażu klatki piersiowej i brzuszka.

    Masaż wykonuj kolistymi ruchami od środka ciała w bok. Nożyki i rączki dziecka „rozwałkowuj”,  delikatnie przesuwając dłonie w dół kończyn. Następnie, połóż dziecko na brzuszku i kolistymi ruchami wymasuj mu plecki. Masaż możesz zacząć też od kończyn. Tak naprawdę, po jakimś czasie zaobserwujesz, co Twojemu dziecku podoba się najbardziej i masaż właśnie warto zacząć od tego, co sprawia mu największą frajdę.

    Sprawdź też kosmetyki dla dzieci.

    masaż antykolkowy noworodka

     

    Masaż należy wykonywać delikatnie, jednak na tyle „mocno”, żeby nie łaskotało dziecka. Tak naprawdę, dziecko na pewno zakomunikuje Ci, czy mu się podoba. Nie  musisz znać żadnych specjalnych technik masażu. Warto jednak skorzystać czasem z rad specjalistów, np. położnej.

    Jedną z coraz bardziej popularnych metod masażu jest masaż Shantala. Ta indyjska metoda masażu niemowlęcia Wykonuje się go w tradycyjnie ustalonej kolejności. Najpierw masuj klatkę piersiową, ręce, brzuch, nogi, stopy. Następnie − kręgosłup i plecy, a na samym końcu twarz.  Masaż wykonuj powoli i rytmicznie, nie odrywając rąk od ciała niemowlaka.

    Masaż możesz wykonywać nawet kilka razy w ciągu dnia. Nie powinien on trwać dłużej niż 5 − 10 minut. Jeżeli dziecko zaczyna być niespokojnie, masaż przerwij.

    „Masaż niemowlaka to wspaniały sposób na budowanie więzi z maluchem oraz zaspokojenie jego potrzeb fizycznej bliskości z rodzicem. Pamiętaj jednak, by zanim zaczniesz regularnie masować maluszka, skonsultować się z pediatrą, który zaleci w jaki sposób prawidłowo to robić”

    − komentuje lek. med. Aleksandra Malewska.

    Jak masować brzuch niemowlaka?

    Masaż antykolkowy noworodka jest uznawaną metodą w walce z dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi najmłodszych. Jak masować niemowlakowi brzuch, żeby nie zrobić mu krzywdy?

    Badania sugerują, że każda pozycja, w której brzuszek dziecka jest lekko uciskany, może pomoc w walce z kolkami. Dlatego warto kłaść dziecko na brzuszku, nosić w chuście (gorąco polecam!) lub stosować tzw. chwyt kolkowy. Polega on na noszeniu dziecka na swoim przedramieniu, tak, żeby główka opierała się na dłoni. W łagodzeniu dolegliwości „kolkowych” pomaga również masaż.

    Sprawdź też artykuły higieniczne dla dzieci i niemowląt.

    Jak masować brzuszek niemowlaka przy kolce? Krok po kroku

    1. Połóż dziecko na pleckach.

    2. Delikatnie zegnij nóżki dziecka i przyciągnij je do brzuszka na około 10 sekund.

    3. Potem rozprostuj nóżki.

    4. Powtarzaj taki ruch kilka razy.

    jak masować brzuch niemowlaka

     

    Możesz spróbować również także metody „młyńskiego koła”. Dłonie ułóż w poprzek brzuszka dziecka. Następnie, delikatnie przesuń je (jak łopatki koła młyńskiego) od góry do dołu brzuszka.

    Przy kolce niemowlęcej możesz się wesprzeć również produktami farmaceutycznymi, przeznaczonymi dla noworodków, np: Humana benelife AColic, Bobotic Forte krople doustne. Ostatnie badania sugerują, że przyczyną kolki może być niedostatecznie rozwinięta flora bakteryjna. Dlatego, warto (po uprzedniej konsultacji z pediatrą), podawać dziecku probiotyki, np. krople Diflos.

    Masaż może również pomóc przy wzdęciach i zaparciach u małego dziecka. O tym, jak masować brzuszek niemowlaka przy zaparciach, pisałam w artykule: Zatwardzenie u niemowlaka – co może pomóc maluszkowi?

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad, a brak czasu zmusił mnie nieraz do improwizacji. Mimo że bycie mamą to praca na pełen etat, wciąż jeszcze znajduję chwilę na dokształcanie się. Rezultatami moich wielogodzinnych dociekań dzielę się z Tobą właśnie tutaj. Zaoszczędzony czas będziesz mogła poświęcić na zabawę ze swoimi pociechami.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad,...
      Przeczytaj więcej od tego autora