Łuszcząca się skóra na twarzy – co oznacza? Poznaj przyczyny

19. 1. 2022 · 7 minut czytania

Łuszcząca się skóra na twarzy może być wynikiem różnych dolegliwości. Sprawdź, co może stanowić jej przyczynę!

Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Łuszcząca się skóra na twarzy – co oznacza? Poznaj przyczyny

Każdy marzy o pięknej, świetlistej i nawilżonej cerze. Jeśli jest w dobrej kondycji, dodaje uroku i odejmuje lat! Co jednak zrobić, kiedy nagle zaczyna doskwierać Ci łuszcząca się skóra na twarzy? Przyczyną może być zarówno trądzik, jak i różne odmiany zapaleń skóry. Możliwe, że jest to także reakcja alergiczna.

Czym jest sebum i co sprzyja przesuszeniu skóry?

Łój skórny, czyli sebum, to wydzielina produkowana przez gruczoły łojowe, która w naturalny sposób nadaje Twojej skórze miękkość i gładkość. Substancja ta w dużej mierze składa się z lipidów, które tworzą na barierę ochronną. Warstwa sebum chroni Twoją skórę przed wysuszeniem i infekcjami. Niestety produkcja łoju bardzo często jest zaburzona, co prowadzi do nadmiernego przesuszenia lub przetłuszczenia się skóry.

Zaczerwieniona, łuszcząca się skóra to objaw różnych schorzeń dermatologicznych, ale może również wynikać z jej nieprawidłowej pielęgnacji. Problem ten często dotyczy młodych kobiet po 25 roku życia, które dotychczas zmagały się raczej z nadmiarem sebum i łojotokiem.

Do nadmiernego wysuszenia skóry prowadzą nieprawidłowe nawyki pielęgnacyjne, takie jak:

  • zbyt agresywne złuszczanie naskórka,
  • stosowanie wysuszających kosmetyków na bazie alkoholu,
  • picie zbyt małych ilości wody,
  • opalanie.

Jeśli dokucza Ci wzmożona szorstkość skóry i nadmierne złuszczanie, a Twoja skóra twarzy jest matowa i ściągnięta, to zwykle pierwsze objawy tego, że potrzebuje ona porządnej dawki nawilżenia! W bardziej zaawansowanych przypadkach pojawiają się też zaczerwienienia w postaci rumieniowych plam oraz nadmierna wrażliwość skóry lub świąd. 

łuszczenie skóry

Jak pielęgnować łuszczącą się skórę twarzy?

Prawidłowa pielęgnacja to klucz do pięknej i zdrowej cery. Jeśli błędy pielęgnacyjne skutkują przesuszeniem i łuszczeniem skóry, jak najszybciej wprowadź zmiany. Co konkretnie musisz robić? 

Przede wszystkim całkowicie zrezygnuj z kosmetyków zawierających alkohol oraz klasyczne mydło, ponieważ substancje te usuwają warstwę sebum i wysuszają skórę, pozostawiając ją całkowicie bezbronną. Odstaw również kosmetyki przeznaczone do cery łojotokowej, gdyż zawierają składniki ściągające i wysuszające, takie jak cynk czy glin. Dwa razy dziennie używaj odżywczego kremu nawilżającego, który uzupełni niedobór wody w powierzchownych warstwach naskórka, a tym samym zmniejszy złuszczanie. By spotęgować efekt nawilżenia, raz w tygodniu stosuj głęboko nawilżające maseczki do twarzy, np. na bazie alg.

łuszcząca się skóra

Nie zapominaj też o nawilżaniu od wewnątrz – pij przynajmniej 2,5 litra płynów dziennie, takich jak woda i ziołowe herbatki. Picie kawy i czarnej herbaty nie sprzyja niestety nawodnieniu, dlatego też do każdej filiżanki małej czarnej wypijaj szklankę wody! Ponadto unikaj klimatyzowanych pomieszczeń, korzystania z solarium oraz dymu tytoniowego, gdyż pogłębiają one problemy skórne.

Łuszcząca się skóra na twarzy – przyczyny

Gdy pomimo prawidłowej pielęgnacji i odpowiednich nawyków Twoja skóra nadal się nadmiernie łuszczy, może to niestety być oznaka choroby. Jeśli złuszczaniu towarzyszy świąd, stan zapalny, bolesność, zwiększone ucieplenie lub inne niepokojące objawy, jak najszybciej udaj się do dermatologa.

łuszcząca się skóra na twarzy

Łojotokowe zapalenie skóry

Nasilone złuszczanie to objaw, który obserwowany jest w wielu problemach skórnych. Pamiętaj też, że nie wszystko, co się łuszczy, musi być suche! Łuszcząca się skóra na twarzy, czerwone plamy z tłustymi łuskami w okolicy nosa, brwi, za uszami i na owłosionej skórze głowy mogą oznaczać łojotokowe zapalenie skóry.

Trądzik różowaty

Czerwona, łuszcząca się skóra na twarzy może wskazywać również na trądzik różowaty. Jeśli złuszczanie jest niewielkie, natomiast dominuje nagłe czerwienienie się twarzy lub pojawiają się zmiany grudkowo-krostkowe, może to oznaczać właśnie tę chorobę. Przeczytaj, na czym polega pielęgnacja skóry trądzikowej.

łuszcząca się skóra przyczyny

Atopowe zapalenie skóry

Na twarzy osoby chorej na atopowe zapalenie skóry dają o sobie znać suche, rumieniowe wykwity, którym towarzyszy bardzo silne uczucie świądu. Podstawą pielęgnacji w tym przypadku są odpowiednie kosmetyki do stosowania na co dzień i krem na atopowe zapalenie skóry

Wyprysk o podłożu alergicznym

Nie sposób również nie wspomnieć o wyprysku na podłożu alergicznym, który powoduje uczulenie, np. na kosmetyki do makijażu. Łuszcząca się skóra na twarzy to także symptom np. źle dobranego preparatu do demakijażu. Choć powód Twoich zmartwień może być prozaiczny, zawsze warto zasięgnąć porady dermatologa, który rozpozna ewentualną chorobę, wdroży odpowiednie leczenie oraz zaleci Ci właściwą pielęgnację.

łuszcząca się skóra jak pielęgnować

Łuszczyca

Farmaceutka Irmina Turek dodaje:

Łuszczyca to przewlekła choroba zapalna, podczas której często występują charakterystyczne zmiany skórne. Przyczyny dalej nie są do końca znane, wiadomo jednak, że duży wpływ na jej występowanie mają geny. Choroba ta objawia się powstaniem na skórze czerwonobrunatnych zmian o łuszczącej się powierzchni. Terapia jest złożona i ma na celu nie tylko pozbycie się blaszek łuszczycowych, ale i ograniczenie stanu zapalnego oraz unormowanie działania układu immunologicznego. Dużą rolę w leczeniu odgrywa maść na łuszczycę, stosowaną w zaostrzeniu schorzenia oraz kosmetyki używane w trakcie remisji”.

Łuszcząca się skóra na twarzy

Egzema

Farmaceutka Irmina Turek kontynuuje:

Egzema, nazywana również wypryskiem atopowym, to miejscowy stan zapalny skóry. U jej podłoża leżą zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne i nie zawsze jest wynikiem alergii. Egzema powstaje w przypadku infekcji skórnych, zaburzeń wytwarzania sebum, alergiach pokarmowych i skórnych, czy podrażnień przez substancje chemiczne. Występuje też w przebiegu atopowego zapalenia skóry. W terapii tej choroby, oprócz zastosowania leków takich jak krem na egzemę, istotne jest poznanie dokładnej przyczyny, która wywołuje stan zapalny, tak aby móc zadziałać nie tylko objawowo”. 

Łuszcząca się skóra na twarzy – domowe sposoby

Farmaceutka Irmina Turek pisze:

„Łuszczenie skóry to znak, że Twojej twarzy brakuje nawilżenia. Jest wiele zabiegów kosmetycznych, które wykonasz w salonach urody – przywrócą skórze blask i poprawią jej nawilżenie. Nie jest to jednak najtańsze rozwiązanie. Poznaj parę sposobów, jak poprawić nawilżenie skóry w domowych warunkach. 

Sięgaj po kosmetyki zawierające aloes – polepszy on nawodnienie skóry. Roślina ta jest znana od wieków ze swoich właściwości wiązania cząsteczek wody, nawilżania i kojącego działania na skórę. Żele i kosmetyki na bazie aloesu stosuje się też w podrażnieniach czy poparzeniach skóry. Związki w nim zawarte łagodzą i przyspieszają regeneracje skóry. Dostępne są nie tylko kosmetyki z dodatkiem wyciągu z aloesu, ale też naturalne żele aloesowe. Do domowych kosmetyków dodawaj też sok z tej rośliny, aby wzmocnić ich właściwości nawilżające. 

co na łuszczącą się skórę twarzy

Witamina A i witamina E to również cenne składniki w walce z suchą skórą. Ich połączenia znajdziesz w kosmetykach o działaniu nawilżającym. Witaminy te działają antyoksydacyjnie, hamują starzenie i wzmacniają oraz odżywiają skórę. Poprawiają też elastyczność i nawilżenie skóry, a ich niedobory prowadzą do przesuszenia, nadmiernego rogowacenia i złuszczania się skóry. Więcej o ich zdrowotnych właściwościach przeczytasz w artykułach: Skóra lubi witaminę A, czyli retinol w kosmetykach i Sekrety witaminy młodości − witamina E w kosmetykach.

Łuszczenie skóry zmniejszysz, zachowując odpowiednią kolejność w Twojej codziennej pielęgnacji skóry. To jak dokładnie wygląda taka rutynowa pielęgnacja, zależy między innymi od tego, czy się malujesz. Jeśli tak, to pamiętaj o codziennym demakijażu. Najpierw zmyj makijaż przy pomocy odpowiednich płynów, następnie umyj twarz. W ten sposób dokładnie oczyścisz skórę twarzy. Jeśli masz wrażliwą cerę, osuszaj ją w delikatny sposób. Nie trzyj ręcznikiem twarzy, a jedynie lekko przyłóż go do skóry tak, aby wchłonął wilgoć. Następnie użyj odpowiedniego kosmetyku do tonizacji, aby przywrócić naturalne pH skóry. Po takim przygotowaniu na twarz nałóż odpowiednie serum do twarzy i krem na dzień lub na noc. 

co na łuszczącą się skórę twarzy

Osobną kwestią jest dobór kosmetyków do każdego z tych etapów. Jeśli cierpisz na przesuszoną skórę twarzy, wybieraj łagodne produkty o działaniu nawilżającym, najlepiej pozbawione zbędnych dodatków konserwujących czy poprawiających ich kolor i zapach. Balsamy o działaniu nawilżającym powinny zawierać substancje odżywcze i wiążące wodę wewnątrz skóry. Do takich składników należą np. olej makadamia, masło shea, kwas hialuronowy, witamina A+E, mocznik w odpowiednich stężeniach, czy gliceryna. 

Jeśli masz czas, możesz pokusić się nawet o stworzenie niektórych kosmetyków samemu. Składniki, jakie często wykorzystuje się w domowych produkcjach kosmetyków o działaniu nawilżającym to wymieniany wcześniej sok z aloesu, olej lniany, awokado, czy oliwa z oliwek”. 

łuszcząca się cera

Zadbaj o cerę!

Jak w naturalny sposób poprawić kondycję skóry? Zwróć uwagę na to, co dostarczasz organizmowi. Podstawą jest zdrowa i różnorodna dieta oraz nawodnienie. Używaj nawilżających kosmetyków, w których składzie znajdziesz m.in. masło shea, aloes i olej z awokado. Jeśli problem nie zniknie, udaj się na wizytę do dermatologa. Specjalista znajdzie przyczynę występowania łuszczącej się skóry na twarzy i wdroży odpowiednie leczenie w przypadku choroby.

Źródła:

  1. Gajewski P., Szczeklik A., Interna Szczeklika, MP, Kraków 2013,

  2. Mutschler E., Farmakologia i toksykologia, red. Buczko W., Wyd. III polskie, MedPharm Polska, Wrocław 2013,

  3. Brunton L.L., Lazo J.S., Parker K.L., Farmakologia Goodmana i Gilmana, Czelej, 2007.

 

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w tym publikacje, dotyczą przede wszystkim pacjentów chorujących na autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej. Nieodłączną częścią dermatologii jest też wenerologia, czyli dziedzina związana z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem. Razem z dwiema koleżankami prowadzę blog o tematyce dermatologiczno-lifestyle’owej: DermaToLook, gdzie prosty w sposób mówimy o problemach dermatologicznych i o tym, jak dbać zdrową i piękna skórę.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w...
    Przeczytaj więcej od tego autora