Jak używać lubrykantu podczas seksu? Poradnik

31. 1. 2022 · 7 minut czytania

Marzysz o intensywniejszych doznaniach seksualnych? Dowiedz się, jak działają lubrykanty i sprawdź kiedy warto je wybrać. Szczegóły na ten temat znajdzie w naszym blogowym wpisie!

Redakcja Dr. Max
Redakcja Dr. Max
Jak używać lubrykantu podczas seksu? Poradnik

Gdy dochodzi do zbliżenia, zdarza się, że Twoja pochwa jest zbyt sucha, a przez to seks jest nieprzyjemny. W takiej sytuacji na ratunek przychodzą lubrykanty i żele intymne, które pozwolą Ci odczuwać przyjemność. Dowiedz się, jak używać lubrykantów, a także czego unikać, aby nie wywołać dokuczliwych podrażnień.

Naturalne nawilżenie − lubrykacja narządów płciowych kobiety

Brak odpowiedniego nawilżenia podczas seksu sprawia, że zamiast przyjemności, czujesz ból (nie raz nie do zniesienia), pieczenie, czy obtarcia. Nawilżenie jest także ważne dla Twojego partnera, który będzie odczuwał znacznie większą przyjemność przy dobrej lubrykacji.

Kiedy czujesz się gotowa na seks, nabłonek Twojej pochwy zaczyna produkować wydzielinę, która ułatwi Wam stosunek. Produkcji naturalnego lubrykantu nie myl z wydzieliną pojawiającą się w Twoich drogach rodnych w odpowiednich dniach cyklu miesiączkowego. To prawda, podczas dni płodnych, Twoje ciało wytwarza śluz, który ma „zachęcić” Was do współżycia i spłodzenia potomstwa − to taka mądrość gatunkowa Twojego organizmu. Nie oznacza to jednak, że tylko te dni są odpowiednie dla udanego seksu.

jak używać lubrykantu

Twój organizm jest na tyle mądry, że w sytuacji pobudzenia seksualnego sam wytwarza odpowiednie warunki do udanego zbliżenia, czyli naturalny lubrykant. Jeżeli tak jednak się nie dzieje lub naturalne nawilżenie nie wystarcza, aby cieszyć się seksem, sięgnijcie po pomoc − lubrykanty, czyli żele intymne. 

 

    Niedostateczne nawilżenie w czasie seksu i suchość pochwy 

    Skoro organizm sam ma przygotowywać się do stosunku, to skąd bierze się suchość pochwy? Czasem w danym momencie nie jesteś gotowa na seks w sensie fizjologicznym. Nie oznacza to, że nie masz na niego ochoty − w niektórych sytuacjach lub w szczególnych dniach cyklu Twojemu ciału potrzeba kilku dodatkowych minut, więcej czułości, pieszczot, dłuższej gry wstępnej, zanim zdecydujecie się przejść do penetracji. Zobacz także artykuł: Gra wstępna − dla kobiet ważniejsza niż seks

    lubrykant jak stosować

    Możliwe więc, że Twoje organy płciowe nie otrzymały jeszcze odpowiedniego sygnału od Twojej głowy. Są sytuacje, w których stres, przemęczenie, czy strach przed stosunkiem biorą nad Tobą górę. Nie bój się powiedzieć Twojemu partnerowi, że w danej chwili nie jesteś jeszcze gotowa, żeby dał Ci chwilę, a może spróbował czegoś innego, żeby Cię pobudzić seksualnie.

    Zdarza się też i tak, że mimo usilnych starań Twój organizm nie współpracuje i nie jest w stanie zapewnić Ci odpowiedniego nawilżenia. Dzieje się tak np. w okresie poporodowym, czy podczas menopauzy. Czasem na brak wydzieliny w sytuacjach intymnych wpływają leki, szczególnie antyhistaminowe (przyjmowane w związku z alergią), antybiotyki, czy preparaty na nietrzymanie moczu. Brak naturalnej lubrykacji podczas stosunku wiąże się też z chorobami, np. infekcjami pochwy, a nawet cukrzycą. Zobacz także artykuł: Sucha pochwa to problem prawie co 4. kobiety w Polsce!

    domowe lubrykanty

    Podstawowe informacje o lubrykantach 

    Jaki żel nawilżający do okolic intymnych będzie dla Ciebie najlepszy? Na początek zapamiętaj jedną regułę: im skład będzie bardziej zbliżony do naturalnej wydzieliny pochwy, tym lepiej dla Twojego zdrowia! Zawiera ona głównie wodę, a także mocznik, kwas octowy, mlekowy, glikol, skwalen i pirydyny. Dlatego, jeżeli żel intymny oparty jest o składnik naturalnie produkowany przez okolice intymne, możesz być pewna, że żel będzie dla Ciebie bezpieczny. Takim lubrykantem jest np. Feminum, nawilżający żel intymny.

     

       

       

      Żele intymne dzielimy na 3 podstawowe kategorie:

      • wodne − są bardzo bezpieczne, mają zbliżony skład do naturalnej wydzieliny, nie podrażniają. Sięgnij po nie, jeśli masz skórę wrażliwą. Ich jedyną wadą jest mała wydajność − możliwe, że podczas jednego stosunku będziesz musiała nakładać go więcej niż jeden raz. Taki żel to np. Żel Unimil Natural i Unimil Skyn Aqua Feel;
      • oleiste − choć dają przyjemny efekt nawilżenia i natłuszczenia, są dość zdradliwe. Oleje źle wpływają na lateks i tworzywa sztuczne, przez co skuteczność prezerwatywy może zostać osłabiona! Dowiedz się więcej na temat antykoncepcji barierowej z artykułu: Prezerwatywy - wszystko, co musisz wiedzieć;
      • silikonowe − są to żele niezwykle wydajne i prawdopodobnie wystarczy Ci jednorazowa aplikacja niewielkiej ilości, żeby odczuć przyjemną różnicę podczas stosunku. Tego typu żelem jest np. Durex Play Realfeel czy Żel Unimil Infinity
      jak używać lubrykantu

      Doskonale sprawdzą się także żele intymne na bazie kwasu hialuronowego – nie podrażnia i nie wywołuje alergii, a przede wszystkim jest świetnym lubrykantem. Aby zwiększyć komfort i zadbać o dodatkowe nawilżenie, sięgnij też po łagodzący podrażnienia żel Durex z aloesem. Produkt ten nadaje się do masażu oraz jako lubrykant podczas stosunku. 

      Żele intymne nie tylko ułatwiają zbliżenie, ale także mogą dać Ci dodatkowe doznania podczas seksu. Producenci tworzą coraz to nowsze kompozycje smakowe i zapachowe lubrykantów. Dziś żele intymne komponowane są z myślą o doznaniach dla obojga partnerów. Stymulują dodatkowo narządy płciowe, pobudzają mikrokrążenie i zwiększają rozkosz podczas zbliżenia. Takim produktem jest np. Durex Play nawilżający żel intymny, dzięki któremu narządy płciowe są jeszcze bardziej wrażliwe na dotyk czy żel Durex potęgujący doznania, nadający się do każdego rodzaju seksu. 

      Kiedy i jak używać lubrykantu?

      Pamiętaj, że brak naturalnego nawilżenia podczas zbliżenia intymnego nie musi oznaczać wcale, ani choroby, ani też tego, że nie masz ochoty na seks. Sytuacja, w której mówiąc potocznie, jest Wam zbyt sucho, nie jest zero-jedynkowa. Czasem naturalne nawilżenie pojawia się, ale nie daje wystarczającego uczucia komfortu. Nie jest to żaden powód do wstydu!

      lubrykant w czasie ciąży

      Co więcej, brak odpowiedniego nawilżenia nie zawsze zależy od Twojego organizmu. Jeżeli używacie prezerwatyw, może zdarzyć się tak, że tradycyjny lubrykant z prezerwatywy wyschnie, a tworzywo sztuczne zacznie podrażniać Twoje miejsca intymne. W takim wypadku, żel załagodzi objawy bólowe i sprawi, że seks znów będzie przyjemny.

      A jak używać lubrykantu? W zależności od potrzeby, wyciśnij odpowiednią ilość lubrykantu na palce i nałóż na go na Twoje miejsca intymne, zanim partner rozpocznie penetrację. Możecie również wykorzystać żel w drugą stronę − kiedy będziecie już gotowi do penetracji, nałóż żel na penisa Twojego partnera. Ponadto wiele żeli intymnych jest jadalnych i nie powinny przeszkadzać w czasie seksu oralnego. Informację o tym znajdziesz na opakowaniu lubrykantu. 

      Domowe lubrykanty − co możesz wykorzystać, a czego nigdy nie stosować?

      Oprócz profesjonalnych lubrykantów, specjalnie dostosowanych do Twoich potrzeb, do zwiększenia nawilżenia części intymnych niektórzy wykorzystują tzw. domowe lub naturalne lubrykanty. Podczas seksu na części intymne pary nakładają:

      • olej kokosowy, 
      • oliwę z oliwek, 
      • jogurt, 
      • aloes, 
      • napar z rumianku
      • jaja kurze,
      • inne oleje roślinne. 
      kiedy stosować lubrykant

      Niestety nie wszystkie z nich są bezpieczne! Domowe lubrykanty mogą wywoływać reakcje alergiczne lub poważne podrażnienia miejsc intymnych. Dlatego w tym wypadku, nie zawsze to, co naturalne będzie dla Ciebie bezpieczniejsze. Najlepszą opcją jest wybór odpowiedniego lubrykantu z apteki, ewentualnie z drogerii. Tylko wtedy masz pewność, że produkt został należycie przebadany, a ryzyko występowania niepożądanych skutków ubocznych zostało niemal całkowicie wyeliminowane. 

      Jajko kurze to jeden z najsilniejszych alergenów znanych w medycynie i może wywołać naprawdę poważne podrażnienia. Oleje roślinne wpływają na osłabienie struktury prezerwatywy i podrażniają części intymne. Dodatkowo każdy produkt spożywczy wprowadzony na narządy intymne może prowadzić do infekcji, np. kandydozy. Olej kokosowy oddziałuje na równowagę pH pochwy, co w konsekwencji grozi grzybicą. Zobacz artykuł: Nawracająca grzybica pochwy.

      żele intymne jak stosować

      Mężczyźni bardzo często jako dodatkową, naturalną lubrykację stosują ślinę. Wydaje się to substancja kompatybilna z ludzkim ciałem, ale wcale nie daje ona dobrego nawilżenia. 

      Lubrykanty w czasie ciąży i menopauzy

      Za suchość pochwy często odpowiadają zaburzenia gospodarki hormonalnej, zwłaszcza niski poziom estrogenów. Zdarza się to zarówno w czasie ciąży, w okresie połogu, jak i podczas menopauzy. O ile w czasie połogu kobiety nie powinny współżyć, o tyle w ciąży czy w procesie przekwitania każda kobieta może cieszyć się seksem. Aby zwiększyć komfort, wykorzystaj lubrykanty. Tylko jakie?

      Niedostateczne nawilżenie pochwy w ciąży to zupełnie normalny stan rzeczy. Aby zapobiegać suchości pochwy, ginekolodzy zalecają stosowanie np. globulek dopochwowych, żeli czy tabletki zawierających substancje nawilżające, takie jak kwas mlekowy czy hialuronowy. W czasie ciąży używaj tylko aptecznych lubrykantów z odpowiednim atestem. Specjaliści odradzają żele rozgrzewające w tym okresie. Aby upewnić się, jaki rodzaj nawilżenia będzie dla Ciebie odpowiedni, koniecznie skonsultuj to z ginekologiem. 

      czy stosować lubrykant

      W przypadku kobiet w okresie menopauzy, lubrykanty są wręcz wskazane! Nie ma szczególnych przeciwwskazań do określonego rodzaju lubrykantów. Zdecydowanie lepiej jednak sięgać po bezpieczne, przetestowane formuły z apteki. 

      Lubrykant − jak stosować, żeby cieszyć się seksem?

      Lubrykanty, czyli żele intymne zwiększające nawilżenie i ułatwiające poślizg podczas zbliżenia intymnego potrafią naprawdę uprzyjemnić i ułatwić współżycie. Używanie żelu intymnego polecane jest nie tylko kobietom z suchością pochwy. Lubrykant sprawdzi się dobrze podczas pierwszego stosunku, który może być bolesny i nieprzyjemny. Wybierając żel, dowiedz się, na bazie czego został stworzony, aby nie osłabić działania prezerwatywy. Unikaj domowych lubrykantów − te mogą spowodować więcej szkody niż pożytku. 

      Źródła:

      1. Domowe lubrykanty: korzyści i zagrożenia, Krok do zdrowia, https://krokdozdrowia.com/domowe-lubrykanty-korzysci-i-zagrozenia/ (dostęp: 29.01.2022).

        Więcej artykułów na ten temat

        O autorze
        Redakcja Dr. Max
        Redakcja Dr. Max
        Przeczytaj więcej od tego autora
        O autorze
        Redakcja Dr. Max
        Redakcja Dr. Max
        Przeczytaj więcej od tego autora