Naderwanie mięśnia ramienia – jak dojść do sprawności po kontuzji?

30. 3. 2018 · 4 minuty czytania

Naderwanie mięśnia ramienia wiąże się z ogromnym bólem i wymaga leczenia. Jak powrócić do formy po kontuzji? Kiedy trzeba skonsultować się ze specjalistą? Sprawdź szczegóły!

Adrian Suszczyński
Adrian Suszczyński
Naderwanie mięśnia ramienia – jak dojść do sprawności po kontuzji?

Co może oznaczać bolący mięsień ramienia? Po pierwsze, trzeba stwierdzić, czy masz „tylko” naciągnięty mięsień ramienia, czy też naderwanie mięśnia dwugłowego ramienia. Zerwanie mięśnia ramienia potwornie boli, a samemu powstaniu takiego urazu może towarzyszyć dość nieprzyjemny dźwięk. W przypadku takiej kontuzji − udaj się czym prędzej do lekarza.

Naderwanie mięśnia ramienia − przyczyny

Do naderwania mięśnia ramienia może dojść z trzech powodów:

1. Urazu

Np. jeśli wywrócisz się i uderzysz ręką o ziemię lub biegnąc czy jadąc na rowerze „zahaczysz” o drzewo, słup czy inną przeszkodę twardszą od Twojej ręki.

Przy urazie może dojść do: naciągnięcia mięśnia ramienia, naderwania lub zerwania go, czy nawet do złamania kości. Dlatego też unikaj zderzania się z przeszkodami. Jeśli jednak doszło do urazu, nie czekaj aż „samo przejdzie”. Jeśli ból jest dotkliwy, jak najszybciej udaj się do lekarza. Na treningach dobrze mieć ze sobą lód w sprayu, czyli aerozol, który łagodzi ból i chwilowo znieczula. Sam byłem kiedyś potraktowany takim specyfikiem przez ratowników zabezpieczających trasę na jednym z maratonów MTB, i mogę powiedzieć, że na krótką metę jest skuteczny. Spray działał przez około pół godziny, co pozwoliło mi pokonać ostatnie 15 kilometrów i dotrzeć do mety wyścigu.

Sprawdź też maści na ból mięśni i stawów.

2. Z powodu przeciążenia

Np. dźwigniesz sztangę na siłowni, i/lub przed treningiem nie wykonasz rozgrzewki.

To sytuacja, w której dochodzi do zerwania włókien tkanki mięśniowej w wyniku gwałtownego przeciążenia. Jeśli zerwanych włókien jest niewiele, to wtedy mamy do czynienia z naciągnięciem. Jeśli jednak ilość przerwanych włókien jest średnia, to wtedy jest to naderwanie mięśnia. Żeby włókna mięśniowe były bardziej elastyczne trzeba się rozgrzewać przed aktywnością fizyczną. Dzięki temu mięśnie rozgrzeją się i będą mniej podatne na uszkodzenia. To trochę tak, jak silnik w samochodzie: jeśli na zimnym silniku ciśniesz gaz do deski, to możesz doprowadzić do uszkodzenia jego elementów, bo olej nie jest rozgrzany i nie smaruje odpowiednio wszystkich jego części ruchomych. To z kolei powoduje zwiększone tarcie i powstawanie uszkodzeń.

Przyczyny naderwania mięśnia ramienia

 

3. Z powodu częstego i powtarzalnego ruchu

Np. ładowania węgla łopatą.

Tu mechanizm naderwania mięśnia jest taki sam, jak w punkcie 2.

    Naderwanie mięśnia ramienia − objawy

    Jak rozpoznać naderwanie mięśnia dwugłowego ramienia? Jeśli naderwanie powstało w wyniku urazu, to na pewno pojawi się ostry ból. Będzie on punktowy i kłujący. Może też pojawić się krwiak, jeśli doszło do uszkodzenia naczyń krwionośnych. Niekiedy towarzyszy temu także obrzęk.

    W przypadku kontuzji, która wynika z przeciążenia, objawem będzie oczywiście ból. Będzie się on nasilał przy ruchu kontuzjowaną ręką. Dodatkowo mogą pojawić się częste skurcze mięśnia, zagłębienie w miejscu uszkodzenia ze zgubieniem wokół rany, a także stan zapalny.

    Sprawdź też maści i żele na kontuzje.

    Objawy naderwania mięśnia ramienia

    Naderwanie mięśnia dwugłowego ramienia − leczenie

    Jeżeli ból nie jest bardzo dokuczliwy, to można na początku zastosować zimny okład. Przyłóż go do mięśnia jak najszybciej po urazie. Pomóc może też wspomniany spray chłodzący, jeśli akurat masz taki pod ręką.

    Jak leczyć naderwanie mięśnia długłowego ramienia

     

    Mięsień potrzebuje czasu, żeby się zregenerować. Dlatego trzeba mu po prostu dać czas na odpoczynek i stosować ciepłe okłady. Naciągnięty mięsień ramienia regeneruje się dość szybko, pod warunkiem, że nie będziesz go zbytnio używać.

    Jeśli jednak objawy nie ustąpią,  skonsultuj się ze specjalistą, który zdiagnozuje, jak poważna jest kontuzja i zaleci odpowiednie leczenie.

    Rehabilitacja po naderwaniu mięśnia ramienia

    Naderwanie mięśnia dwugłowego ramienia – powrót do treningów

    Tak, jak przy każdej kontuzji, po ustąpieniu objawów można powrócić do treningów. Oczywiście nie oznacza to, że od razu możesz rzucić się na najcięższe żelazo w zasięgu wzroku.

    Po pierwsze, zawsze pamiętaj o odpowiedniej rozgrzewce. Jeśli już podczas rozgrzewki pojawi się bolesność mięśnia ramienia to znaczy, że kontuzja nie jest wyleczona. Oczywiście udaj się do specjalisty. Żeby powrócić do pełnej sprawności i zapobiec odnowieniu się kontuzji obciążenie zwiększaj powoli i stopniowo.

    Zobacz też jak uniknąć kompensacji po kontuzji w moim artykule: Jak powrócić do sportu po kontuzji?

    Pamiętaj, że raz uszkodzona tkanka, zawsze już będzie bardziej podatna uszkodzenie. Powrót do pełnej sprawności jest oczywiście możliwy, ale pamiętaj o rozsądku i daj organizmowi czas na regenerację.

    Powrót do treningu po naderwaniu mięśnia ramienia

     

    Nie zapominaj też o rozgrzewce i rozciąganiu! W tej ostatniej kwestii, nie stosuj techniki pogłębiania rozciągnięcia w sposób „skokowy”. Zawsze rozciągaj się „liniowo”, dzięki temu nie będziesz narażał tkanek na „szarpanie”, które może powodować mikrouszkodzenia, a w efekcie odnowienie starej lub powstanie nowej kontuzji.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Adrian Suszczyński
    Adrian Suszczyński
    Od dziecka wychowywany w kulturze sportu i dbania o zdrowie. Jestem w ciągłym ruchu. Do pracy jeżdżę rowerem, a w weekendy startuję w górskich maratonach kolarskich, reprezentując od ponad 10 lat bikeBoard Team, a także biegam i pływam, z nadzieją, że pewnego dnia wystartuję w triatlonie. Jestem też patentowanym żeglarzem - Jeziora Mazurskie przepłynąłem wzdłuż i wszerz, a na pokładzie S.Y. Zawiszy Czarnego opłynąłem Grecję i okoliczne wyspy. Zimą jeżdżę na snowboardzie (zjazdowym), zdarza mi się też na biegówkach, a z dziećmi na nartach (najczęściej tyłem).
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Adrian Suszczyński
    Adrian Suszczyński
    Od dziecka wychowywany w kulturze sportu i dbania o zdrowie. Jestem w ciągłym ruchu. Do pracy jeżdżę rowerem, a w weekendy startuję w górskich maratonach kolarskich, reprezentując od ponad 10...
    Przeczytaj więcej od tego autora