Domowe sposoby na pocenie się nóg. Sprawdź 13 sposobów!

27. 7. 2021 · Natalia Klonowska · 13 minut czytania

Nieustannie przepocone stopy odbierają Ci poczucie komfortu i pewności siebie? Chcesz wiedzieć, jakie mogą być przyczyny Twojego problemu? Często proste domowe sposoby na pocenie się nóg pomagają uregulować pracę gruczołów. Przeczytaj, czego unikać, co wzmaga pocenie oraz jak je unormować bez zaburzania termoregulacji organizmu.

Skąd bierze się nadpotliwość stóp?

Organizm każdego z nas poci się przez cały czas. W normalnych warunkach wydalamy ok.800 ml potu w ciągu doby. Wszystko po to, żeby odpowiednio schładzać organizm i pozbywać się toksyn. Im jest cieplej lub im większą aktywność podejmujemy, tym więcej wody tracimy. Trudno się dziwić, skoro w naszej skórze jest od 2 do 4 milionów gruczołów potowych. Poza tym stopy (obok dłoni i pach) w znacznie większym stopniu niż pozostałe części ciała reagują na bodźce emocjonalne.

Gdy zaobserwujesz u siebie zbyt duże w stosunku do aktualnych potrzeb organizmu wydzielanie potu, podejmij działania. Dlaczego? Nadmierne pocenie stóp może prowadzić do rozwoju zakażeń grzybiczych i bakteryjnych. Nieprzyjemny zapach to efekt metabolizmu bakterii. Sięgnij po domowe sposoby na pocenie nóg lub specjalne kosmetyki z odpowiednio dobranymi składnikami.

Nadpotliwość stóp – przyczyny

Warto wiedzieć, że przyczyny nadpotliwości stóp dzieli się na pierwotne i wtórne. Pierwotne to kwestia genów. Nadmierne pocenie mogłaś dostać w spadku po którymś przodku, a Twoje gruczoły potowe są dodatkowo pobudzane przez nerwowy układ współczulny.

domowe sposoby na potliwość stóp

Wtórne przyczyny nadpotliwości mogą być związane z zażywaniem określonych leków (np. antybiotyków czy antydepresantów), stosowaniem używek (alkoholu czy kofeiny), niezdrowym stylem życia, ciążą lub menopauzą. Całkowita ilość wytwarzanego przez nas potu zależy od liczby pracujących gruczołów potowych i ich aktywności. Ta aktywność jest regulowana przez nerwy i hormony. Płeć też ma znaczenie (mężczyźni pocą się bardziej niż kobiety).

Czy pocenie się nóg może być objawem chorobowym?

Nadmierna potliwość może mieć też związek z niektórymi chorobami, np. chorobą nowotworową (rak w komórkach układu limfatycznego organizmu lub rak krwi), cukrzycą, gruźlicą, otyłością, nadczynnością tarczycy, zaburzeniami lękowymi, infekcją zastawki serca (zapalenie wsierdzia) lub urazami w obrębie układu nerwowego. Skonsultuj się z lekarzem, jeśli nie możesz zapanować nad nadmiernym poceniem się stóp, zwłaszcza jeśli dostrzegasz przy tym inne nieprawidłowości typu szybkie bicie serca, ból w klatce piersiowej, duszności lub nagłe zmniejszenie masy ciała. W takich przypadkach należy natychmiast udać się do specjalisty.

Czasami pocenie się jest spowodowane niedoborem magnezu w ludzkim ciele. I na odwrót – nadmierne pocenie się może również skutkować niedoborem magnezu w organizmie. Dlatego powinieneś włączyć do swojej diety pokarmy bogate w magnez, aby zmniejszyć niepokój, który jest częstą przyczyną nadmiernego pocenia się.

Pokarmy bogate w magnez to:

  • awokado,
  • jabłka,
  • banany,
  • brokuły,
  • zielone warzywa liściaste,
  • orzechy,
  • rośliny strączkowe,
  • ziemniaki,
  • produkty pełnoziarniste.
sposoby na pocenie się stóp

Organem czuwającym na straży prawidłowej termoregulacji organizmu jest podwzgórze. Aby jak najlepiej wpłynąć na zwiększenie jego funkcji, zadbaj o prawidłowe spożycie chromu.

Najwięcej chromu mają:

  • brokuły,
  • pomarańcze,
  • banany,
  • jabłka,
  • ziemniaki,
  • czosnek,
  • bazylia,
  • indyk,
  • wołowina,
  • zielona fasolka.

Niektóre leki na receptę (zwłaszcza przeciwdepresyjne) też mogą czasami powodować zwiększone wydzielanie potu.

 

    Nadmierne pocenie stóp: co robić?

    Jeżeli coraz częściej zastanawiasz się, jak ograniczyć pocenie się stóp, pomyśl o poniższych rozwiązaniach. Domowe sposoby na pocenie się nóg są łatwe, jednak muszą być stosowane regularnie. Inaczej ciężko zaobserwować większe efekty.

    Domowe sposoby na pocenie się nóg

    1. Pij napar z szałwii (1-2 szklanki dziennie) – to dosyć popularne zioło i od dawna znany domowy sposób na pocenie się nóg. Naturalne działanie naparu z szałwii polega na zapobieganiu nadmiernego wydzielania potu.

    2. Pij napar z melisy (1-2 szklanki dziennie) – uspokaja, więc pomaga łagodzić jedną z przyczyn nadmiernej potliwości: uczucie stresu.

    nadmierne pocenie się stóp

    3. Unikaj niepokoju i stresu, ponieważ mogą powodować nadmierne wydzielanie potu. Wykonuj medytację, jogę, ćwiczenia oddechowe.

    4. Kolejny domowy sposób na pocenie nóg to kąpiele ziołowe (z szałwii, rumianku, kory dębu, brzozy, soli ziołowych). Kąpiele stóp pomogą ograniczyć rozwój flory bakteryjnej na powierzchni skóry oraz uregulują pracę gruczołów potowych i łojowych. Dodatkowo mają działanie przeciwzapalne i ściągające. Dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym i odwadniającym rumianek może być dobrym rozwiązaniem dla osób poszukujących prostego rozwiązania w zaciszu domowym.

    5. Domowe sposoby na potliwość nóg obejmują też częste mycie stóp (min. 2 razy dziennie). Pamiętaj, żeby dokładnie osuszać przestrzenie między palcami. Wilgoć i zwiększona potliwość sprzyjają powstawaniu infekcji grzybiczych.

    nadmierna potliwość stóp

    6. Czarna herbata zawiera kwas garbnikowy, który działa ściągająco i zwęża pory, a tym samym zmniejsza wydzielanie potu przez Twoje gruczoły. Możesz jej używać do kąpieli stóp.

    • Zagotuj wodę i dodaj 2-3 torebki lub łyżeczki czarnej herbaty.
    • Zaparzaj herbatę przez około 15 minut, aż będzie naprawdę czarna.
    • Dodaj 2 litry zimnej wody, aby stopy całkowicie zanurzyły się w kąpieli.
    • Zanurz stopy w wodzie z herbatą na 30 minut.
    • Zabieg powtarzaj raz dziennie przez tydzień.

    Nie zdziw się, jeśli Twoje stopy się zabarwią. Plamy z herbaty łatwo zmywa się wodą z mydłem.

    7. Dzięki właściwościom ściągającym i przeciwgrzybicznym olejek z drzewa herbacianego może również złagodzić objawy nadmiernej potliwości. Wystarczy rozpuścić kilka kropli olejku w 100 ml wody, zanurzyć w niej wacik i przecierać stopy raz dziennie.

    8. Proszek z białego drzewa sandałowego jest powszechnie stosowany w Ajurwedzie. Pomaga w leczeniu i kontroli nadmiernego pocenia się. Jest to możliwe, ponieważ zawiera pewne enzymy, które mogą sprzyjać wchłanianiu wilgoci ze skóry. Dzięki temu regularnie nakładana na stopy mikstura z proszku pomaga utrzymać świeżą i suchą skórę.

    pocenie sie stóp co zrobić

    Aromatyczny zapach drzewa sandałowego maskuje brzydkie zapachy. Aby przyrządzić miksturę, zmieszaj równe ilości proszku z białego drzewa sandałowego i wody różanej, a następnie dodaj odrobinę soku z cytryny, aby uzyskać konsystencję pasty. Po dokładnym umyciu stóp czystą wodą i po jej osuszeniu nałóż pastę i pozostaw aż do wyschnięcia. Powtarzaj metodę codziennie.

    9. Unikaj ostrej, słodkiej i chemicznie przetworzonej żywności. Jedz więcej winogron, ponieważ zawierają naturalne przeciwutleniacze, które mogą zrównoważyć temperaturę ciała i zmniejszyć pocenie się.

    10. Ogranicz spożycie kofeiny, ponieważ może podnosić temperaturę krwi.

    11. Przygotuj własny, domowy dezodorant.

    • Dodaj 1 łyżeczkę sody oczyszczonej do niewielkiej ilości wody.
    • Dobrze wymieszaj, aby uzyskać gładką pastę.
    • Dodaj 3-4 krople wybranego olejku eterycznego, takiego jak olejek lawendowy lub olejek rozmarynowy.
    • Nałóż miksturę na stopy i odczekaj około 15 minut, po czym zmyj stopy letnią wodą.
    • Powtarzaj regularnie.

    12. Pij wystarczająco dużo wody i płynów. Pocenie pomaga utrzymać prawidłową temperaturę ciała. Picie zalecanej dziennie ilości wody pomaga usprawnić proces termoregulacji. Napoje, po które możesz sięgnąć, aby utrzymać nawodnienie to:

    • lemoniada,
    • wspomniana wcześniej herbata ziołowa,
    • sok owocowo-warzywny
    • lub woda kokosowa.
    leczenie potliwości stóp

    13. Oczar wirginijski ma również właściwości przeciwpotne i ściągające. Ekstrakt z rośliny pomaga w obkurczaniu porów skóry, zapobiegając w ten sposób niepohamowanemu poceniu się. Dodatkowo przyjemny i lekki zapach naparu może skutecznie maskować nieprzyjemny zapach ciała.

    Przecieraj codziennie stopy naparem z oczaru w miejscu ich największej potliwości. Ewentualnie dodaj odrobinę proszku z kory oczaru wirginijskiego do niewielkiej ilości wody, tak aby uzyskać pastę. Nałóż pastę na stopy i odczekaj godzinę, zanim dokładnie zmyjesz ją zimną wodą. Zastosuj leczenie przez 1-2 tygodnie.

    Kosmetyki na nadmierne pocenie się stóp

    Aby pozbyć się problemu, sięgnij po antyperspiranty do stóp. Są to te same środki, których używasz na co dzień, tylko przeznaczone do stóp. Zawierają sole glinu, zabijające bakterie i blokujące kanaliki odprowadzające pot na zewnątrz. Gromadzący się pot wypycha ostatecznie blokadę, dlatego antyperspiranty mają ograniczony czas działania. Z preparatów tego typu możesz sięgnąć np. po Acerin Zdrowe stopy lub Scholl fresh step.

    Zdarza się, że antyperspiranty do stóp mają formułę balsamu, kremu (Ducray Hidrosis Control) lub lotionu. W ten sposób skóra jest dodatkowo chroniona przed wysychaniem i pękaniem. Dodatek olejków lub innych roślinnych środków odżywczych sprawia, że poza hamowaniem potu antyperspirant ma właściwości odżywcze dla skóry. Takim dodatkiem może być np. olejek z awokado i aloes jak w lotionie antyperspiracyjnym do stóp Gehwol.

    Blokowanie pocenia na tak małej powierzchni ciała nie wpływa negatywnie na termoregulację organizmu. Na jednym centymetrze kwadratowym skóry, która znajduje się na stopach, znajduje się około 600 gruczołów potowych, co stanowi 2% wszystkich, które ma człowiek.

    Obok antyperspirantów na rynku są dostępne również dezodoranty do stóp. Ich główna funkcja polega na ograniczaniu rozwoju bakterii i grzybów oraz odświeżaniu skóry i usuwanie nieprzyjemnego zapachu (np. Dezodorant do stóp Acerin Fungi czy aerozol Aflofarm Steper).

    co na pocenie się stóp

    Jeśli często korzystasz z basenów lub nosisz szczelne stroje ochronne w pracy, możesz potrzebować dobrej profilaktyki w postaci specjalnej zasypki z cynkiem. Zasypka ma działanie wspomagające, gdy leczysz się z grzybicy, ale chroni również zdrowe stopy przed infekcjami. Jednym z takich produktów jest Profitin-M z olejkiem z drzewa herbacianego.

    Zwróć uwagę na produkty do stóp z dodatkiem olejku lawendowego i rozmarynowego.

    • Olejek z lawendy hamuje nadmierne pocenie się stóp, likwiduje brzydkie zapachy oraz ma działanie przeciwzapalne i przeciwgrzybicze. Dodatkowo pozytywnie wpływa na stan paznokci, szczególnie jeśli są w złej kondycji.
    • Rozmaryn działa podobnie. Ma właściwości ściągające, dlatego ogranicza wydzielanie potu. Poza tym działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo.

    Oba olejki znajdziesz w soli do kąpieli stóp z olejkami Gehwol. Dopełnieniem pielęgnacji po kąpieli stóp może być balsam Gehwol Frische.

    Zabiegi na nadmierne pocenie się stóp

    Kiedy standardowe metody zawiodą, a pocenie jest naprawdę uciążliwe, skorzystaj z pomocy specjalisty, który zaproponuje Ci jeden z poniższych zabiegów:

    • Jonoforeza – to zabieg leczniczy z użyciem prądu elektrycznego. Brzmi złowrogo, ale jest niegroźny, nieszkodliwy i pomaga uregulować aktywność gruczołów potowych. Na czym polega? Stopy zanurza się w wodzie i przepuszcza się przez nią strumień prądu. Ma to na celu porażenie kanałów jonowych, które znajdują się w gruczołach potowych. Zabieg trwa od około 15 do 20 minut. Potrzeba 10 -15 wizyt, aby skutecznie zredukować ilość wydzielanego potu. Po paru miesiącach serię zabiegów warto powtórzyć. Cena jednego zabiegu jest bardzo przystępna – wynosi około 12 zł,

    • Śródskórne iniekcje toksyny botulinowej (neurotoksyny zwanej inaczej jadem kiełbasianym) – używa się jej w medycynie estetycznej i w odpowiedniej dawce wykazuje działanie lecznicze. Wstrzykuje się ją pod skórę w miejscach, gdzie szaleją gruczoły potowe. Jad kiełbasiany zapobiega przekazywaniu impulsów nerwowych, które pobudzają gruczoły do produkcji potu. Cały zabieg trwa około 30 minut. Jest bardzo skuteczny, ale trzeba go powtarzać raz do roku. Cena za zlikwidowanie problemu to 2200 zł.
    jak wyeliminować potliwość stóp

    Czego unikać przy nadmiernej potliwości stóp?

    Zdecydowanie unikaj noszenia nieprzewiewnego obuwia, butów ze sztucznych tworzyw, skarpet i rajstop, które nie chłoną wilgoci (tych ze sztucznych materiałów). Staraj się ściągać obuwie i wietrzyć stopy, kiedy tylko możliwe. Wypróbuj domowe sposoby na pocące się stopy, a jeśli nie widzisz efektów, sięgnij po specjalne kosmetyki hamujące potliwość w tym konkretnym obszarze ciała.

    Źródła:

    1. Dr. Weaver, B.: Sweaty Feet – Causes, Prevention & Treatment, W: Footvitals [online] 02.10.2015. Dostęp 23.07.2021. Dostępny w Internecie: https://www.footvitals.com/skin/sweaty-feet.html

    2. 21 Home Remedies For Excessive Sweating On Face, Palm & Feet. W: True Remedies [online] 06.20.2019. Dostęp 23.07.2021. Dostępny w Internecie: https://trueremedies.com/home-remedies-for-excessive-sweating/

    3. Bean, F.: Does Black Tea Stop Sweating? The Real Truth Behind Black Tea. W: EzineArticles [online]. 17.03.2010. Dostęp 23.07.2021. Dostępny w Internecie: https://ezinearticles.com/?Does-Black-Tea-Stop-Sweating?-The-Real-Truth-Behind-Black-Tea&id=3945251

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Natalia Klonowska
      Natalia Klonowska
      Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Natalia Klonowska
      Natalia Klonowska
      Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
      Przeczytaj więcej od tego autora