Odbijanie po karmieniu noworodka. Czy naprawdę jest konieczne?

29. 10. 2019 · 5 minut czytania

Na czym polega odbijanie dziecka po karmieniu? Dlaczego jest to tak istotne? Co się stanie po pominięcie tej czynności? Szczegóły na ten temat zdradzamy w naszym artykule!

Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Odbijanie po karmieniu noworodka. Czy naprawdę jest konieczne?

Podczas jedzenia, dziecko oprócz pokarmu, pochłania również powietrze. Odbicie potrzebne jest do uwolnienia powietrza, które zalega w nadmiarze w układzie pokarmowym. Towarzyszy temu charakterystyczny dźwięk bekania. To zalegające powietrze może być powodem kolek, wzdęć i ulewania u Twojego maluszka. Zobacz, jak poprawnie odbijać niemowlę po karmieniu!

Maluch, podczas jedzenia wraz z pokarmem połyka powietrze. Dzieje się tak przy karmieniu piersią, jak i butelką. Ale, jeżeli poprawnie karmisz piersią, dziecko nie powinno pochłaniać dużej ilości powietrza. Dziecko samo jest w stanie kontrolować (przez ssanie) przepływ mleka z piersi do buzi.

Inaczej jest w przypadku karmienia butelką. Dziecko karmione w tej sposób, bez względu na siłę ssania, otrzymuje nieprzerwany przepływ mleka, co może skutkować tym, że do jego układu pokarmowego dostaje się więcej powietrza. Czy możesz temu zapobiec? W pewnym stopniu tak. Po pierwsze, używaj butelek ze smoczkiem o jak najmniejszym przepływie. Po drugie, trzymaj butelkę w taki sposób, żeby smoczek zawsze był wypełniony pokarmem. I po trzecie, postaraj się robić przerwy podczas karmienia butelką.

Sprawdź też, jak radzić sobie ze wzdęciami u noworodka.

karmienie piersią

 

Jak odbijać niemowlę po jedzeniu?

Dla świeżo upieczonej mamy temat odbijania jest zawsze powodem do stresu. Zarówno konsultantka laktacyjna, jak i położna przeprowadzająca wizyty w domu po porodzie są najlepszym źródłem wiedzy na temat tego, w jaki sposób postępować z niemowlęciem po karmieniu. Każda mama po pewnym czasie uczy się potrzeb i nawyków swojego dziecka, dlatego każdy kolejny tydzień jest coraz łatwiejszy

komentuje lek. med. Aleksandra Malewska.

Jest kilka zasad dotyczących tego,  jak powinno się odbijać dziecko po karmieniu:

1. Odbijaj noworodka po każdym karmieniu

Przynajmniej na początku, zanim nauczysz się swojego dziecka. Być może okaże się, że Twój maluch wcale tego nie potrzebuje. O tym, czy odbijanie jest zawsze koniecznie, piszę poniżej.

2. Podczas odbijania nie poklepuj dziecka po pleckach

Pomimo, że babcie i mamy robiły tak od zawsze, okazuje się, że wcale nie jest to dobre. Dużo lepszą metodą na odbicie jest masowanie plecków niemowlaka w pozycjach, o których piszę poniżej.

3. Jak długo odbijać dziecko po karmieniu?

Najlepiej do momentu aż mu się odbije. Jednak, nie zawsze tak się dzieje. Dlatego, jeżeli po kilkunastu minutach, Twój maluch wciąż sobie nie beknął, ułóż go na boku (a nie na pleckach). Wtedy, jeżeli przy odbiciu uleje mu się nieco pokarmu, nie grozi to zakrztuszeniem. Warto też obserwować dziecko, któremu nie odbiło się po karmieniu. Jeżeli jest niespokojnie, może to oznaczać, że w jego układzie pokarmowym wciąż zalega powietrze.

Sprawdź też, czy gazy u noworodka to powód do niepokoju.

     

    karmienie noworodka

    Odbijać dziecko można w różnych pozycjach. Oto niektóre z nich:

    1. Pozycja na ramieniu

    Weź dziecko na ręce i oprzyj jego główkę na swoim ramieniu. Jego nóżki powinny być lekko zgięte. Jedną ręką podtrzymuj główkę i plecki, a drugą pupę noworodka. Jego główka i tułów nie powinny się odchylać do tyłu. Taka pozycja sprawia, że brzuszek dziecka jest masowany i pomaga to uwolnić nagromadzone w przewodzie pokarmowym powietrze. Możesz delikatnie masować plecki dziecka.

    odbijanie po karmieniu noworodka

     

    2. Pozycja na udach

    Pozycja to polega na ułożeniu tułowia dziecka na swoich udach, brzuszkiem do dołu. Na jednym udzie oprzyj pupę dziecka, a na drugim klatkę piersiową i pachy dziecka. Twoje drugie udo powinno być nieco uniesione tak, aby ciało dziecka było ułożone pod kątem około 45 stopni do podłogi. Jedną dłonią masuj delikatnie plecki dziecka, a drugą podeprzyj jego brodę.

    odbijanie po karmieniu na udach

     

    3. Pozycja półleżąca

    Połóż się tak, żeby Twoje ciało znajdowało się w pozycji 45 stopni do podłoża. Oprzyj dziecko pleckami o swój brzuch. Główka powinna spoczywać na Twoim przedramieniu, a pupa dziecka na udzie. Ta pozycja zalecana jest dopiero po skończeniu 3. miesiąca życia, w szczególności, jeżeli dziecko często ulewa.

    Sprawdź też, jak prawidłowo karmić dziecko piersią.

    Karmienie na leżąco a odbijanie

    Wiele mam martwi się, że jeżeli karmi dziecko piersią na leżąco w nocy, a następnie razem z maluszkiem zasypiają w tej pozycji, mogą zrobić dziecku krzywdę.  Jak jest naprawdę? Okazuje się, że jeżeli dziecko jest senne, wtedy połyka mniej powietrza. Dlatego w takim przypadku odbijanie może się okazać zbędne. Dla pewności, lepiej jednak położyć dziecko na boku.

    karmienie na leżąco

    Odbijanie po jedzeniu noworodka - czy zawsze jest konieczne?

    Odbijanie to czysto fizjologiczne zjawisko, które dotyczy większości dzieci. Jednak nie wszystkie dzieci muszą beknąć po jedzeniu. Moja córka jest przykładem dziecka, które prawie nigdy nie odbijało. Na początku było to dla mnie źródłem ogromnego stresu. Bo przecież każde dziecko powinno odbijać po karmieniu! Dlatego pierwsze tygodnie życia mojej córki spędziłam na karmieniu jej, przewijaniu i trzymaniu do odbicia. Niestety, ile czasu nie spędziłabym na delikatnym  masowaniu i poklepywaniu jej plecków, nie mogłam się doczekać żadnego beknięcia z jej strony. Dlatego, jeżeli pomimo prób, Twoje dziecko nie odbija po karmieniu, nie powinnaś się tym przejmować. Czasem tak bywa. Badania zaś pokazują, że jeśli chodzi o częstotliwość kolek u noworodków, nie ma znaczenia, czy dziecko odbija po karmieniu, czy też nie.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad, a brak czasu zmusił mnie nieraz do improwizacji. Mimo że bycie mamą to praca na pełen etat, wciąż jeszcze znajduję chwilę na dokształcanie się. Rezultatami moich wielogodzinnych dociekań dzielę się z Tobą właśnie tutaj. Zaoszczędzony czas będziesz mogła poświęcić na zabawę ze swoimi pociechami.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad,...
      Przeczytaj więcej od tego autora