Peeling enzymatyczny: poznaj moc enzymów owocowych!

20. 1. 2021 · Aleksandra Chojnowska · 5 minut czytania

Peeling enzymatyczny to kosmetyk, po który mogą sięgać także osoby z cerą wrażliwą, suchą i naczynkową. Wykorzystując właściwości kwasów owocowych, pomaga odsłonić idealnie gładką i świeżą skórę. Dowiedz się, jak działają peelingi enzymatyczne i dlaczego warto dbać o cerę z ich pomocą!

Peeling enzymatyczny − co to jest?

Złuszczanie enzymami to najbardziej precyzyjny, a jednocześnie delikatny sposób usuwania martwego naskórka w swojej własnej łazience. Kwasy owocowe wnikają w naskórek i łagodnie go rozpuszczają. Nie przenikają do głębszych warstw skóry, dlatego nie powodują podrażnień i nie naruszają naturalnej bariery ochronnej. To ważna informacja zwłaszcza dla osób z cerą wrażliwą, naczynkową czy suchą.

peeling enzymatyczny do twarzy

Peeling enzymatyczny do twarzy − przeciwwskazania

Zawsze przed pierwszym użyciem kosmetyku warto przeczytać wskazówki zamieszone na opakowaniu, jak stosować dany preparat. Peeling enzymatyczny do twarzy czy ciała nie powinien być nakładany na podrażniony lub uszkodzony naskórek. Warto zachować ostrożność także przy silnym trądziku z wykwitami ropnymi. Pamiętaj, żeby w razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultować się z dermatologiem. Lekarz odpowie na nurtujące Cię pytania i doradzi, jak najlepiej zadbać o Twoją skórę.

Peeling enzymatyczny a ziarnisty – poznaj różnice w działaniu!

Choć zarówno ziarnisty, jak i enzymatyczny peeling do twarzy mają za zadanie złuszczać martwy naskórek, to jednak jest różnica w ich działaniu. Kosmetyki, w których widoczne i wyczuwalne są kryształki cukru, soli lub zmielone ziarna, opierają się na złuszczaniu mechanicznym. Drobinki w każdej postaci zachowują się jak tarka – ścierają zrogowaciały naskórek.

Zupełnie inaczej wygląda złuszczanie za pomocą enzymów. Ich zadaniem jest rozpuszczanie białek tworzących obumarłe komórki naskórka. Taka eksfoliacja martwej warstwy jest precyzyjna i pozwala na szybszą regenerację skóry, która po peelingu szybciej wchłania witaminy i inne składniki pielęgnujące zawarte w serum, kremie czy maseczce.

enzymatyczny peeling do twarzy

Peeling enzymatyczny − co ma w składzie?

Każdy peeling enzymatyczny, jak sama nazwa wskazuje, swoje działanie opiera na enzymach, najczęściej pozyskiwanych z kwasów owocowych. Które z nich cieszą się największą popularnością i jakie mają właściwości?

Papaina, czyli enzym z owoców papai

Jest składnikiem wielu kosmetyków złuszczających, również takich jak peeling enzymatyczny do skóry głowy. Papainę ceni się w kosmetyce głównie za zdolności rozjaśniające przebarwienia i blizny po trądziku. Zawiera ją m.in. peeling enzymatyczny Ziaja Ulga, który delikatnie złuszcza, wygładza i zmiękcza – także skórę wrażliwą i skłonną do alergii. Więcej na temat papainy przeczytasz w artykule: Właściwości papai, jakich nie znasz! Papaina w kosmetyce.

domowy peeling enzymatyczny

Bromelina − złoto z ananasa

Ten składnik także ma silne działanie złuszczające i wygładzające. Delikatnie rozpuszcza martwe komórki naskórka i dba o cerę. Bromelina znajduje się w masce enzymatycznej Ava Beauty Home Care, która łączy w sobie najważniejsze właściwości enzymu – złuszczanie i odżywianie.

naturalny peeling enzymatyczny

Keratynaza – delikatniejsza alternatywa kwasów

Po peelingi z keratynazą mogą sięgnąć także osoby, które borykają się z trądzikiem, po wcześniejszej konsultacji z dermatologiem. Jeżeli dostaniesz od lekarza zielone światło na używanie peelingu enzymatycznego, warto wypróbować Tołpa Dermo Face Sebio Peeling 3 enzymy. Dzięki papainie, bromelinie oraz keratynazie usuwa zrogowaciały naskórek bez konieczności pocierania i powodowania podrażnień.

enzymatyczny peeling do twarzy

Kwas glikolowy – dobrodziejstwo z grupy AHA

Składnik ten nie jest enzymem. Pozyskuje się go z soku trzciny cukrowej, a jego działanie zostało ocenione jako najefektywniejsze, spośród wszystkich kwasów AHA. Nie tylko usuwa martwy naskórek, ale także nawilża cerę suchą. Jest składnikiem peelingu enzymatycznego Hydrain 3 do skóry suchej, bardzo suchej i odwodnionej oraz rozświetlającego peelingu Nuxe Very Rose. Oba kosmetyki nie tylko złuszczają, ale również zapewniają skórze ukojenie.

Peeling enzymatyczny do cery naczynkowej − jak stosować?

Wśród wielu kosmetyków złuszczających znajdziesz także produkty odpowiednie do cery naczynkowej. Warto wybrać wtedy naturalny peeling enzymatyczny, bogaty głównie w składniki roślinne, np. Orientana Kali Musli peeling enzymatyczny. Składa się on w 99% z naturalnych komponentów, w tym z wyciągu z kali musli. Skutecznie rozpuszcza martwy naskórek i nie podrażnia delikatnej cery naczynkowej. To dużo bezpieczniejszy kosmetyk niż domowy peeling enzymatyczny, przy którego produkcji trzeba bardzo uważać z dozowaniem odpowiedniej ilości składników. Polecam Ci także artykuł: Peeling ciała przy cerze naczynkowej – zakazany?.

peeling enzymatyczny do cery naczynkowej

Peeling enzymatyczny − co warto zapamiętać?

Peeling enzymatyczny pomoże Ci odświeżyć cerę i złuszczyć obumarły naskórek. Warto stosować go zwłaszcza przy cerze naczynkowej, suchej i wrażliwej. Przed nałożeniem kosmetyku na skórę, koniecznie przeczytaj ulotkę dołączoną do opakowania i stosuj się do zaleceń producenta.

 

Źródła:

  1. Klimowicz A., Nowak A., Synowiec L., Zielonka-Brzezicka J., Wybrane owoce jako źródło cennych składników stosowanych w kosmetologii., Postępy Fitoterapii, R.2017, nr 2, s. 126-131. Dostępny w internecie: http://www.czytelniamedyczna.pl/5987,wybrane-owoce-jako-zrodlo-cennych-skladnikow-stosowanych-w-kosmetologii.html. [Dostęp: 19.01.2021].

 

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Aleksandra Chojnowska
    Aleksandra Chojnowska
    Z wykształcenia literaturoznawczyni, a prywatnie miłośniczka dobrej kawy, pięknych zapachów i naturalnego, zadbanego wyglądu – oto (prawie) cała ja. Od dawna interesuję się historią powstawania perfum zarówno tych wypuszczanych na rynek z logo wielkich marek, jak i małych perfumerii niszowych. Moją pasją są także kosmetyki naturalne i wpływ poszczególnych składników na skórę. Każdego dnia poszerzam swoją wiedzę związaną z analizą składu kosmetyków zwłaszcza dla skóry wrażliwej. Uwielbiam wszelkie nowości kosmetyczne i odkrywanie nowych zastosowań produktów znanych nam od lat, dlatego z zapałem śledzę blogi urodowe, modowe oraz lifestylowe. Dzięki temu mogę dzielić się z Wami zdobytą wiedzą i polecać tylko to, co naprawdę jest tego warte. Zawsze kieruję się zasadą, że w kwestii dbania o siebie nie ma tematów tabu.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Chojnowska
    Aleksandra Chojnowska
    Z wykształcenia literaturoznawczyni, a prywatnie miłośniczka dobrej kawy, pięknych zapachów i naturalnego, zadbanego wyglądu – oto (prawie) cała ja. Od dawna interesuję się historią powstawania perfum zarówno tych wypuszczanych na...
    Przeczytaj więcej od tego autora