Pielęgnacja skóry trądzikowej – podstawowe zasady

26. 10. 2021 · 9 minut czytania

Jak pielęgnować skórę trądzikową krok po kroku? Czym myć twarz, o czym pamiętać, jakich kosmetyków używać? Sprawdź w naszym wpisie!

Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Pielęgnacja skóry trądzikowej – podstawowe zasady

Wielu dorosłych wciąż zmaga się z pielęgnacją skóry trądzikowej. Jak walczyć z trądzikiem? Sprawdź, czym myć skórę trądzikową, jakie składniki powinny się znaleźć w skutecznych kosmetykach na trądzik oraz jak prawidłowo pobudzić krążenie, oczyścić i dotlenić cerę.

Skąd się bierze trądzik i jak go leczyć?

Głównymi przyczynami trądziku są stany zapalne gruczołów łojowych i mieszków włosowych. Gruczoły łojowe to małe gruczoły znajdujące się w pobliżu powierzchni skóry. Są one przymocowane do mieszków włosowych, z których wyrasta pojedynczy włos. Rola gruczołów polega na nawilżaniu skóry, przez co zapobiegają jej wysychaniu. Robią to, wytwarzając oleistą substancję zwaną sebum.

Trądzik może się pojawić, gdy gruczoły zaczynają wytwarzać zbyt dużo sebum. Nadmiar sebum miesza się z martwymi komórkami skóry i obie substancje tworzą czop w mieszku włosowym. Na ogół nieszkodliwe bakterie żyjące na skórze mogą zanieczyścić i zainfekować zatkane mieszki włosowe, stąd grudki, krosty, guzki lub cysty. 

Gruczoły łojowe są szczególnie wrażliwe na działanie hormonów. Uważa się, że zwiększony poziom testosteronu powoduje, że gruczoły produkują znacznie więcej sebum, niż potrzebuje skóra.

Nieestetyczne krostki i zaskórniki mają wpływ nie tylko na Twój wygląd, ale także na samopoczucie i kontakty z innymi. Jak więc dbać o cerę trądzikową, żeby osiągnąć zamierzony cel?

pielęgnacja skóry trądzikowej

Jak pielęgnować cerę trądzikową? 

Aby raz na zawsze skończyć z trądzikiem, zacznij od wizyty u dermatologa, który obejrzy Twoją skórę. Schemat kuracji zalecany przez lekarza zależy od Twojego wieku, rodzaju i nasilenia trądziku oraz jego przyczyny. Czasem konieczne jest mycie i nakładanie leków na dotkniętą skórę dwa razy dziennie przez kilka tygodni. Leki miejscowe i te przyjmowane doustnie często stosuje się łącznie. Możliwości leczenia kobiet w ciąży są ograniczone ze względu na ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. 

pielęgnacja skóry trądzikowej

Jeżeli problem jest nasilony, możliwe, że lekarz zaproponuje jedną z poniższych metod leczenia:

  • terapię antybiotykami – stosowane ogólnie lub miejscowo,
  • leczenie hormonalne – dla osób, u których terapia antybiotykami nie przynosi rezultatu lub jest niewskazana.

Leki na trądzik działają poprzez zmniejszenie produkcji sebum i obrzęków. Wspomagają także leczenie infekcji bakteryjnych. W przypadku większości preparatów na receptę efekty mogą być widoczne nawet po kilku tygodniach. Jednak całkowite usunięcie trądziku może zająć wiele miesięcy lub nawet lat.

Jeśli choroba przybrała łagodną postać lub zakończyłaś już leczenie dermatologiczne, nie zapominaj o codziennej pielęgnacji skóry. Sięgaj po odpowiednie, przeznaczone do tego typu skóry dermokosmetyki na trądzik.

jak dbać o skórę trądzikową

Kosmetyki na trądzik – niezbędne składniki i ich działanie

Jakie kosmetyki do cery trądzikowej sprawdzą się najlepiej? Poszukiwanie odpowiedniego zestawu do pielęgnacji cery trądzikowej często wymaga sporo cierpliwości. Nie każdy od razu trafia na „swój kosmetyk”. Ale przestrzeganie zasad pielęgnacji i zdrowa dieta (z ograniczeniem cukru) pomogą przyspieszyć drogę do celu.

Przy lżejszych postaciach trądziku czasami wystarczy domowa pielęgnacja. Jednak zanim wybierzesz odpowiednie środki do pielęgnacji cery trądzikowej, zwróć uwagę na to, czy mają w swoim składzie poniżej wymienione składniki i czy:

  • działają przeciwbakteryjne i hamują stany zapalne (np. siarka, siarczan dekstranu, czarne błoto, olejek z drzewa herbacianego, kwas azelainowy),
  • redukują ilość wolnych kwasów tłuszczowych i hamują łojotok (np. siarka, cynk, olejek z drzewa herbacianego, węgiel aktywny),
  • przywracają skórze odpowiednie pH,
  • ściągają (np. cynk, fiołek trójbarwny, czarne błoto),
  • koją i łagodzą (np. fiołek trójbarwny),
  • przyspieszają gojenie (wąkrotka azjatycka, filtrat ze śluzu ślimaka),
  • nawilżają i pomagają utrzymać odpowiedni poziom wilgotności w naskórku (np. ceramidy, które posiada oczyszczający żel do mycia Cerave czy olej sojowy w kremie oczyszczająco-łagodzącym Avene Cleanance Hydra).
jak dbać o skórę trądzikową

Szukaj produktów zawierających jako składnik aktywny nadtlenek benzoilu. Jego skuteczność oceniana jest dość wysoko, choć ma także swoje minusy, jak większość tego typu substancji. Wysusza skórę, uwrażliwia ją na słońce i przyspiesza jej starzenie się (podobnie jak opalanie). Dlatego ta substancja zdaje się być lepszą opcją dla osób młodych. Krem z dodatkiem nadtlenku stosuje się miejscowo, raz dziennie i najlepiej na noc. 

Możesz również wypróbować kosmetyki z dodatkiem kwasu salicylowego, kwasu glikolowego lub alfa-hydroksykwasów. Naturalne kosmetyki do cery trądzikowej są łagodniejsze, ale to nie znaczy, że nie działają. Przykładem jest normalizujący tonik do twarzy, taki jak Vianek normalizujący tonik do twarzy. Pamiętaj, że może upłynąć kilka tygodni, zanim zauważysz jakąkolwiek poprawę. Poszerz swoją wiedzę i zapoznaj się z artykułem: Kwas glikolowy pomaga w leczeniu trądziku i głębokich zmarszczek.

Jeśli Twoja cera jest bardzo zanieczyszczona, skutecznym wsparciem terapii mogą okazać się także zabiegi kosmetyczne.

pielęgnacja cery trądzikowej

Jak dbać o skórę trądzikową? Medycyna alternatywna

Niektóre metody medycyny alternatywnej mogą być pomocne w redukcji trądziku:

  • Olejek z drzewa herbacianego. Żele zawierające co najmniej 5% olejku z drzewa herbacianego (np. Sylveco żel punktowy na wypryski) mogą być tak samo skuteczne jak balsamy zawierające 5% nadtlenku benzoilu. Jednak olejek z drzewa herbacianego działa trochę wolniej. Możliwe skutki uboczne to niewielkie swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie i suchość. Olejek nie będzie więc najlepszym wyborem dla osób z trądzikiem różowatym. Przeczytaj więcej na ten temat w tekście: Olejek z drzewa herbacianego likwiduje wypryski trądzikowe.
  • Chrząstka bydlęca (bovine cartilage). Kremy zawierające 5% chrząstki bydlęcej, nakładane na skórę dwa razy dziennie, mogą być skuteczne w zmniejszaniu trądziku.
  • Drożdże piwowarskie. Szczep drożdży piwnych o nazwie Hansen CBS pomaga zmniejszyć trądzik, gdy jest przyjmowany doustnie. Jednak może powodować wzdęcia.

Zapamiętaj!

Porozmawiaj z lekarzem o zaletach i wadach konkretnych zabiegów, zanim je wypróbujesz.

Pielęgnacja cery trądzikowej krok po kroku

Odpowiednia pielęgnacja stanowi podstawę w walce z trądzikiem. Dlatego warto wiedzieć czego używać i jak poprawnie ją wykonać.

Krok pierwszy – czym myć twarz?

Pierwszy krok to dokładne oczyszczenie twarzy. W tym celu użyj np. mydła siarkowego Barwa siarkowa, które posiada właściwości antybakteryjne i mocno ściągające lub emulsji zawierających olejek z drzewa herbacianego. Możesz również dodać kilka kropli olejku do swojego ulubionego kosmetyku do mycia twarzy i tym samym wzbogacić jego recepturę.

pielęgnacja cery trądzikowej

Równie skuteczne mogą okazać się antybakteryjne żele do mycia twarzy czy płyny dedykowane do cery trądzikowej. Dostępne kosmetyki do oczyszczania twarzy, które warto wypróbować, to np. żel do mycia SVR SebiaClear, lub Dermedic Normacne Preventi

Po umyciu twarzy osusz ją ręcznikiem papierowym lub wacikiem. Do wycierania buzi nie używaj tego samego bawełnianego ręcznika, po który sięgasz, przy kąpieli. W ten sposób unikniesz ewentualnego przenoszenia bakterii.

Mycie twarzy możesz też połączyć z peelingiem. Zanim zdecydujesz się na konkretny produkt, zwróć uwagę na jego opis. Koniecznie powinien być przeznaczony do cery tłustej i trądzikowej, złuszczać i odblokowywać pory oraz normalizować pracę gruczołów łojowych tak jak peelingi). 

W cięższych przypadkach, gdy trądzik jest już w stadium zaawansowanym, unikaj peelingów mechanicznych. Ogólnie zaleca się stosowanie raczej peelingów enzymatycznych. 

Czy wiesz, że...

Zbyt częste mycie i szorowanie twarzy może podrażnić skórę. Twarz najlepiej myć nie więcej niż dwa razy dziennie!

Krok drugi – tonik na trądzik

Tonik jest bardzo istotnym krokiem w pielęgnacji cery trądzikowej. Hamuje rozwój bakterii, przywraca odpowiednie pH skóry i toruje drogę innym składnikom aktywnym. Dlatego po oczyszczeniu twarzy za pomocą żelu lub mydła, przemyj ją płynem lub tonikiem (np. Aknicare treatment lotion). Szukaj produktów ze składnikami o wyżej opisanym działaniu.

Krok trzeci – krem na trądzik

Ostatni krok, który dopełni pielęgnacji, to nałożenie kremu. Znajoma, która przetestowała wiele produktów do cery trądzikowej, bardzo poleca krem nawilżająco-matujący Cetaphil DermaControl. Jego dodatkowym atutem jest filtr UV (SPF30).

Ważnym składnikiem kosmetyków na trądzik jest kwas salicylowy, używany również przy peelingu chemicznym. Nie dość, że wspomaga złuszczanie naskórka, to działa przeciwbakteryjnie oraz lekko ściągająco. Dowiesz się więcej, czytając tekst: Kwas salicylowy – przyjaciel w walce z trądzikiem.

pielęgnacja cery trądzikowej krok po kroku

Gdy zaobserwowałaś, że Twoja skóra jest wyraźnie narażona na powstawianie blizn potrądzikowych, a stan zapalny wyjątkowo silny, możesz wypróbować krem Uriage Hyseac Al. Działa przeciwzapalne, a jego dodatkowym atutem jest lekka konsystencja, dzięki czemu dobrze się wchłania. 

Do precyzyjnego, punktowego nakładania najlepiej nadaje się żel punktowy na miejscowe zmiany mikrozapalne, Pharmaceris T Medi Acne-Pointgel 2% H₂O₂.

    Inny, warty uwagi krem na trądzik o łagodniejszym działaniu to Acnefan. Zawiera on, wspomniany już wcześniej, olejek z drzewa herbacianego. Produkt przeznaczony jest do regularnego, codziennego stosowania.

    Jeśli zażywasz leki (retinoidy lub antybiotyki) i zależy Ci na kremie, który będzie wspierał farmakoterapię, wypróbuj Dermedic Normacne

    pielęgnacja cery trądzikowej krok po kroku

    Zabiegi kosmetyczne na trądzik

    Podczas leczenia trądziku w gabinecie kosmetycznym z powodzeniem stosuje się takie zabiegi jak: mikrodermabrazję, peeling kawitacyjny, peelingi chemiczne, darsonwalizację (masaż szklaną elektrodą, który prowadzi do uwalniania się ozonu), laseroterapię, fototerapię i jonoferezę (za pomocą prądu wprowadza się do tkanek jony leków).

    Każdy z zabiegów pomaga zredukować zmiany trądzikowe m.in. poprzez regulację wydzielania sebum, obkurczanie porów, stymulowanie złuszczania martwego naskórka oraz pobudzanie regeneracji skóry. Sprawdź, na czym polega mikrodermabrazja przy trądziku.

    Pielęgnacja cery trądzikowej – mity 

    Pomimo tego, że trądzik jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych schorzeń skóry, jest również jednym z tych najsłabiej poznanych. Istnieje wiele mitów na temat przyczyn jego powstawania:

    jak dbać o cerę trądzikową

    Trądzik jest spowodowany niewystarczającą higieną

    Większość reakcji biologicznych, które wywołują trądzik, zachodzi pod skórą, a nie na jej powierzchni, więc mycie twarzy więcej niż dwa razy dziennie może tylko pogorszyć stan skóry. Natomiast nieodpowiednia pielęgnacja może stać się przyczyną powstania trądziku. Przykładowo, dzieje się tak przy doborze złych kosmetyków do danego typu cery lub przy zbyt intensywnej pielęgnacji skóry. Dowiedz się, jak opalić twarz i zachować młody wygląd.

    Trądzik jest zakaźny

    Trądziku nie można przenieść na inne osoby.

    Opalanie skóry pomaga złagodzić objawy trądziku

    Nie ma jednoznacznych dowodów na to, że przedłużona ekspozycja na światło słoneczne może poprawić stan skóry trądzikowej. Wiele leków stosowanych w leczeniu trądziku zwiększa wrażliwość skóry na światło, więc ekspozycja może powodować bolesne uszkodzenia, a także potęgować ryzyko raka skóry. U niektórych osób słońce pogarsza przebarwienia, które czasami utrzymują się jeszcze po ustąpieniu trądziku”.

    jak dbać o cerę trądzikową

    Pielęgnacja twarzy trądzikowej – o czym warto pamiętać?

    Trądzik często dotyka nastolatków, ale może wystąpić w każdym wieku. Jest to dość powszechna choroba skóry, w której pory zostają zablokowane przez włosy, sebum (substancję oleistą), bakterie i martwe komórki skóry. 

    Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła trzy rodzaje tabletek antykoncepcyjnych do leczenia trądziku. Wszystkie zawierają kombinację estrogenu (podstawowego żeńskiego hormonu płciowego) i progesteronu (naturalna forma steroidu, która pomaga regulować miesiączkę).

    Pielęgnacja skóry trądzikowej musi odbywać się regularnie. Ale zbyt mocne jej szorowanie lub używanie silnych produktów, takich jak środki ściągające i maski, może pogorszyć objawy choroby. Obszary problemowe wymagają delikatnego oczyszczenia letnią wodą i specjalnym mydłem, najlepiej dwa razy dziennie. 

    Źródła:

    1. Cleveland Clinic: Acne. Last reviewed by a Cleveland Clinic medical professional on 09/01/2020, https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/12233-acne, Dostęp: 22.10.2021.
    2. Mayo Clinic: Acne. 12.09.2020, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/acne/diagnosis-treatment/drc-20368048, Dostęp: 22.10.2021. 

    3. Brent A. Bauer: Natural acne treatment: What's most effective?, W: mayoclinic.org. 03.10.2020, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/acne/expert-answers/natural-acne-treatment/faq-20057915, Dostęp: 22.10.2021. 

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Natalia Klonowska
      Natalia Klonowska
      Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Natalia Klonowska
      Natalia Klonowska
      Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
      Przeczytaj więcej od tego autora