Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry zimą?

15. 12. 2020 · 10 minut czytania

Zimą skóra wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Podpowiadamy, jakich składników poszukiwać w kosmetykach, by chronić skórę przed chłodem i mrozem oraz co robić, aby ograniczyć przesuszenie skóry zimą.

Aleksandra Chojnowska
Aleksandra Chojnowska
Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry zimą?

Choć z roku na rok zwiększa się świadomość na temat pielęgnacji skóry zimą, to jednak nadal wiele osób nie wie, jak odpowiednio się za nią zabrać. Dowiedz się, jakich składników szukać w składach produktów, żeby jak najlepiej zadbać o skórę podczas zimowych chłodów. Tym razem polecam kosmetyki, które zatroszczą się o Twoją cerę, gdy temperatura za oknem spada. 

Pielęgnacja skóry zimą – na co należy zwrócić uwagę?

Zetknięcie się skóry z dużym chłodem lub mrozem powoduje szereg konsekwencji takich jak przesuszenie, zaczerwienienia, a nawet podrażnienia. Jak dbać o cerę zimą, żeby uniknąć tego, co nieprzyjemne? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na składy kosmetyków i mieć świadomość, co powinno się w nich znaleźć, a co nie.

Ważne, żeby pielęgnacja twarzy zimą oparta była na składnikach, które zabezpieczą naskórek przed utratą wilgoci, odżywią i wzmocnią płaszcz lipidowy, czyli naturalną warstwę ochronną przed zimnem. Dobrze, żeby chociaż delikatnie natłuszczały i miały właściwości regenerujące. Zimą jest to kluczowe, bo głównie podczas mrozów skóra ma tendencję do przesuszania, a co za tym idzie: łuszczenia, pękania lub pieczenia. Odpowiednie kosmetyki są w stanie temu zapobiec, a na pewno w znacznym stopniu to ograniczyć.

Sprawdź też kosmetyki do twarzy.

Krem na zimę - antyoksydanty

 

Natalia Klonowska dodaje:

Jak zimne powietrze wpływa na skórę?

  • Wysusza cerę (skóra staje się szorstka).
  • Prowadzi do jej odmrożeń – zwłaszcza gdy zaraz przed wyjściem na zewnątrz używasz kremów nawilżających. Unikaj tego!
  • Obkurcza naczynka krwionośne – po wejściu do ciepłego pomieszczenia gwałtownie się rozszerzają i mogą pękać (stąd czerwona twarz).
  • Osłabia warstwę ochronną skóry.

Odpowiednia pielęgnacja twarzy zimą polega na zminimalizowaniu negatywnego wpływu zimnego powietrza na cerę poprzez zapewnianie jej bariery ochronnej praktycznie każdego dnia.

 

Kosmetyki do zimowej pielęgnacji twarzy

Poza prawidłowym, dokładnym oczyszczaniem cery zimą, zwróć uwagę na kosmetyki przeznaczone do wzmacniania warstwy lipidowej naskórka. Dzięki nim skóra nie będzie zbyt szybko tracić wilgoci, dzięki czemu przestanie być narażona na uszkodzenia w takim stopniu jak skóra sucha.

Na zimę sprawdzą się kremy:

  • tłuste i półtłuste, najlepiej z lipidami (np. Iwostin Sensitia, krem ochronny z lipidami na zimę),
  • z naturalnymi olejkami lub substancjami odpowiedzialnymi za odbudowę płaszcza lipidowego skóry, np. z olejkiem makadamia, masłem shea (znajdziesz je m.in. w Emolium – krem ochronny na wiatr i mróz).

Kremy przeznaczone do stosowania w okresie zimowym są poddawane testom w bardzo niskich temperaturach, tak jak np. Avene Cold Cream krem. Nie zapominaj także, by dobrać krem do Twojego typu cery i aktualnych potrzeb. W produktach stworzonych z myślą o ochronie skóry zimą nadal obowiązuje podział na te do skóry normalniej i mieszanej (np. La Roche-Posay Toleriane) oraz te do skóry wrażliwej i atopowej (np. Bioderma Sensibio Tolerance Plus). Gdy Twoja skóra jest uszkodzona i pojawia się świąd, potrzebujesz nie tylko regeneracji, ale czegoś, co złagodzi swędzenie oraz utrzyma odpowiedni poziom nawilżenia. Najlepszym rozwiązaniem są kremy hamujące uczucie świądu z dodatkiem naturalnych emolientów (masło Shea). Cerkobaza emolient do codziennej pielęgnacji łączy te dwie zalety i jest przeznaczony do codziennej pielęgnacji suchej  i nadwrażliwej skóry twarzy.

Jeżeli chodzi o lekkie, nawilżające kremy – nie rezygnuj z nich – używaj ich na noc po dokładnym oczyszczeniu cery.

Jak zadbać o skórę zimą? Poznaj składniki, które pielęgnują!

Już wiesz, jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry zimą i jakie są jej potrzeby, gdy za oknem robi się zimno. Czas na szczegółową analizę składników, które powinny znaleźć się w Twoich kosmetykach na mroźne dni!

1. Parafina

Jeśli w składzie produktu znajdziesz: Paraffin, Mineral oil, Paraffin wax lub Paraffin oil, oznacza to, że jest w nim parafina. Choć przez wielu uznawana jest za kontrowersyjny komponent, zwłaszcza w kremach do twarzy na co dzień, to zimą tworzy na skórze warstwę ochronną, która zapobiega utracie wilgoci.

Kosmetyki na zimę do skóry

2. Oleje roślinne

Bardzo cenne są oleje roślinne. Zapewnij swojej cerze odpowiednie odżywienie dzięki olejowi arganowemu i masłu shea. Nie tylko dobrze ochronią naskórek przed chłodem, ale także dostarczą jej niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które opóźniają procesy starzenia.

Butyrospermum Parkii (Shea) Butter, Shea Butter na liście składników INCI oznacza, że kosmetyk posiada masło shea. To prawdziwa witaminowa bomba, która dodatkowo natłuszcza i regeneruje naskórek. Więcej o zaletach masła shea możesz przeczytać w artykule: Masło shea – kosmetyczny skarb Czarnego Lądu idealny na polskie zimy!. Innym olejem, bardzo pożądanym w składzie kosmetyków na zimę i nie tylko, jest olej arganowy. Ma podobne właściwości jak masło shea i tak samo regeneruje płaszcz lipidowy skóry.

    Oba oleje znajdziesz w kremie odżywiającym z olejem arganowym Galenic Confort Supreme i ultrakomfortowym kremie do twarzy Nuxe Reve de Miel. Drugi z wymienionych kosmetyków jest lżejszy, dlatego bez obaw możesz korzystać z niego przez cały rok. Zawiera także miód oraz propolis, które intensywnie regenerują i odżywiają.

    Natalia Klonowska dodaje:

    • Jaki olejek sprawdzi się najlepiej przy pielęgnacji cery w okresie zimowym? Olejek różany - uszczelnia naczynia krwionośne, dostarcza mojej skórze sporej dawki witaminy C, tworzy warstwę ochronną i przyjemnie pachnie. Badania pokazują, że zwalcza różne drobnoustroje przez co zapobiega infekcjom. Mój ulubiony produkuje Bielenda, ale przyznam, że nie próbowałam jeszcze innych – jak na razie ten jest dla mnie optymalny.
    • Olejek konopny - nadaje się do skóry alergicznej, ale też do tłustej i mieszanej. Ma mnóstwo ważnych substancji odżywczych (kwasy omega 6, omega 3, witaminy, minerały), chroni komórki przed utratą wody, wspiera ich procesy regeneracyjne, ma działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Poleca się go na różne dolegliwości skórne, w tym AZS, podrażnienie, trądzik czy egzemy. Pomaga odtworzyć barierę ochronną i naprawia uszkodzenia w cemencie międzykomórkowym. Jednym słowem – zapewnia kompleksową pielęgnację.
    • Olejek awokado - wpływa na prawidłowe funkcjonowanie gospodarki wodno-lipidowej skóry, świetnie nadaje się do cery przesuszonej i wrażliwej, chroni przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, wspomaga procesy odnowy naskórka. Badania potwierdziły, że pomaga eliminować zmiany skórne (łuszczyca) i przyspiesza gojenie ran. Używają go osoby, które chcą zmiejszyć widoczność blizn i rozstępów.
    • Olejek jojoba - polecany do cery mieszanej i tłustej, ma lekką konsystencję, reguluje wytwarzanie sebum, chroni skórę przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych, wspomaga regenerację naskórka (pomaga usunąć suche, złuszczające się skórki). Znajdziesz go w odżywczym kremie z aloesem Aloesove przeznaczonym do nocnej regeneracji i odnowy komórkowej. Olejek jojoba jest dobrze tolerowany przez osoby z problemami skórnymi.”
    Polecane składniki w kremach na zimę

    3. Witaminy

    Bez witamin ani rusz! Witaminy E i A kryją się w składach pod tajemniczymi nazwami Tocopherol oraz Retinol. Odżywiają naskórek, spłycają zmarszczki i mają działanie ujędrniające – tego potrzebuje każda cera. Więcej na temat działania witaminy E dla skóry przeczytasz w artykule: Sekrety witaminy młodości − witamina E w kosmetykach. Z tymi składnikami w kosmetyku pielęgnacja skóry twarzy zimą będzie bajecznie prosta i niezwykle przyjemna.

    Skórę ochronią:

    • witamina A – ogranicza utratę wody ze skóry, przyspiesza procesy regeneracyjne naskórka, wspiera jego funkcje ochronne,
    • witamina E – w dużym stopniu spowalnia procesy starzenia się skóry przez to, że zwalcza wolne rodniki, działa antyoksydacyjnie,
    • witamina F – chroni przed niekorzystnym działaniem mrozu i wiatru, reneneruje naskórek, zapobiega wysychaniu skóry i świetnie sprawdza się, gdy pojawiają się stany zapalne skóry,
    • witamina C – wzmacnia naczynka krwionośne, zwalcza wolne rodniki, wspomaga produkcję kolagenu.

    Witamina C rozpuszcza się w wodzie, więc jeżeli chcesz zwiększyć jej dawkę w swojej diecie, nie musisz się martwić, czy się wchłonie. Jednym z najbardziej polecanych produktów na zimę o wysokiej zawartości wit. C jest rokitnik. Witaminy A oraz E rozpuszczają się w tłuszczach i o tym warto pamiętać, gdy chcesz schrupać kolejną marchewkę czy przyrządzić szpinak. Sporo witaminy E oraz F znajduje się w olejach tłoczonych na zimno, więc surówka z marchewki z łyżką oleju lub oliwy z oliwek będzie najlepszym rozwiązaniem.”

    - dodaje Natalia Klonowska.

    Składniki kosmetyków na zimę

    4. Kwas hialuronowy

    To kluczowy dla nawilżenia skóry składnik kosmetyków. Bardzo ważny jest w szczególności w pielęgnacji skóry wrażliwej i alergicznej. Jeżeli masz właśnie taką cerę, pamiętaj o uzupełnianiu tego składnika nie tylko zimą, ale i przez cały rok. Warto sięgnąć po kosmetyk, który nie tylko odpowie na specjalne potrzeby tak delikatnego naskórka, ale zapewni również pielęgnację przeciwzmarszczkową i nie będzie zatykać przy tym porów. Tutaj pomoże Pharmaceris A Lipo-Sensilium, multilipidowy krem odżywczy do twarzy, ponieważ zawiera kwas hialuronowy poprawiający elastyczność cery alergicznej i wrażliwej. Na noc możesz zastosować Avene DermAbsolu, krem na noc przywracający komfort skóry z polifenolami z wanilii – naturalnym boosterem kwasu hialuronowego. Nawilżenie i złagodzenie podrażnień zapewni Ci także woda termalna, którą znajdziesz m.in. w kremie Avene Tolerance Extreme o delikatnej konsystencji.

    Krem na zimę z zawartością kwasu hialuronowego

    5. Antyoksydanty

    Zimą Twoja skóra w znacznym stopniu narażona jest na kontakt z zanieczyszczonym powietrzem i smogiem. Sprawdź, jak smog wpływa na Twoją cerę: Smog a cera. Czyli jak dbać o skórę przy zanieczyszczonym powietrzu?. W artykule tym dowiesz się, że Twoja cera bombardowana jest przez wolne rodniki tlenowe, które sprawiają, że szybciej się starzeje i szarzeje. Żeby zabezpieczyć ją przed zanieczyszczonym powietrzem, używaj kosmetyków z antyoksydantami, czyli np. witaminą E czy witaminą C. Więcej o antyoksydantach w kosmetykach dowiesz się z artykułu: Antyoksydanty: ochrona skóry mieszczucha!. Ochronę przed smogiem zapewni Ci booster mineralny, który znajdziesz w zestawie Vichy Mineral 89, booster nawilżająco-wzmacniający, 50 ml + Aqualia Thermal, krem nawilżający.

    Jak jeszcze dbać o cerę zimą?

    Natalia Klonowska dodaje:

    Pamiętaj, że cera zimą potrzebuje nie tylko zewnętrznego nawilżenia. Równie ważna jest odpowiednia dieta i wypoczynek. Istnieją specjalne zasady, które pomogą Ci utrzymać zdrową skórę w chłodniejszych miesiącach.

    Nawodnienie organizmu
    Po pierwsze dobrze nawadniaj organizm. Latem łatwiej o tym pamiętać. Zimą pijemy mniej wody, co widać w statystykach sprzedaży wód mineralnych. Woda utrzymuje odpowiednie nawilżenie skóry i wypłukuje toksyny z organizmu. Warto zwrócić uwagę na jakość kupowanego produktu, czyli odpowiednią zawartość ważnych dla organizmu i skóry minerałów.

    Nawilżanie i wietrzenie pomieszczeń
    Centralne ogrzewanie i klimatyzacja, piece na drewno, grzejniki, kominki - wszystko to zmniejsza wilgoć i wysusza skórę. Zima to trudny okres zarówno dla zwykłej, jak i nadwrażliwej skóry twarzy ze względu na niską wilgotność w otaczającym powietrzu i systemy grzewcze, które wtłaczają gorące, suche powietrze do domu lub miejsca pracy. Zadbaj o odpowiednie nawilżenie i codzienne wietrzenie pomieszczenia, w którym spędzasz najwięcej czasu. Odpowiednia dla cery temperatura pomieszczenia to 18 – 20 stopni C.

    Odpowiednia odzież
    Chłodne dni oznaczają zmianę garderoby, przez co Twoja twarz jest bardziej narażona na otarcia. Warto na to zwrócić uwagę przy zakupie szalika, czapki, bandany czy maski ochronnej. Najlepiej unikać drażniących materiałów, takich jak wełna oraz sztucznych tkanin wątpliwej jakości i pochodzenia.

    Kremy z filtrami
    Używaj kremów z filtrami, które blokują oba rodzaje promieniowania: UVA i UVB. Promienie ultrafioletowe mogą być szczególnie intensywne w pogodną zimę. Nawet przy zachmurzeniu nadal przenikają przez chmury, więc skóra jest narażona na dodatkowe obciążenie. Najlepszą propozycją z tej kategorii kosmetyków będzie Iwostin Hydro Sensitia, krem ochronny z lipidami na zimę z SPF 20, 50 ml. Sprawdzi się szczególnie w przypadku delikatnej, alergicznej i wrażliwej cery.

    Kosmetyki sezonowe
    Trzymaj się z dala od chemikaliów i przypadkowych kosmetyków niskiej jakości. Używaj delikatnych środków myjących. Twarz jest delikatniejsza niż inne części ciała i zasługuje na specjalne traktowanie. Produkty niskiej jakości (mydło) wymywają naturalną warstwę lipidową naskórka, nie zostawiając bariery ochronnej. Pielęgnacja skóry twarzy zimą rządzi się innymi zasadami. Dlatego skład produktów przeznaczonych na tę porę roku jest często wzbogacony o dodatkowe składniki ochronne.

    Czego nie zrobić, żeby nie pogorszyć stanu skóry zimą?

    • Zrezygnuj z gruboziarnistych i zbyt częstych peelingów.
    • Pomyśl o delikatnej szczoteczce do oczyszczania twarzy.
    • Nie trzyj skóry ręcznikiem, delikatnie ją osuszaj, najlepiej ręcznikiem papierowym.
    • Nie używaj lekkich, mocno nawilżających kremów przed wyjściem na mróz.
    • Unikaj dotykania twarzy w pracy i poza domem, żeby nie przenosić bakterii.
    • Zrezygnuj z sauny, zbyt gorących i długich kąpieli, zwłaszcza jeśli chwilę po tym planujesz wyjście na zewnątrz.
    • Nie używaj mydła do mycia twarzy ani wysuszających skórę kosmetyków.
    • Nie przegrzewaj pomieszczenia, w którym przebywasz.
    • Nie ogrzewaj twarzy po powrocie do domu, unikaj gwałtownych zmian temperatur.
    • Pamiętaj, że częste branie prysznica lub kąpieli zwłaszcza pod gorącą wodą przez długi czas powoduje zniszczenie bariery lipidowej skóry.”

    Pielęgnacja twarzy – zimą i przez cały rok!

    Pamiętaj, że w pielęgnacji najważniejsza jest systematyczność i nawet dobry kosmetyk stosowany raz na czas nie zapewni efektów, na których Ci zależy. Warto dbać o siebie każdego dnia! 

     

    Źródła:

    1. Matławska I.; Łajs I., Znaczenie spożywcze, lecznicze i kosmetyczne oleju arganowego. Postępy fizjoterapii, R.2010, nr 2, s. 106 – 113 Dostępny w internecie: http://www.czytelniamedyczna.pl/3547,znaczenie-spozywcze-lecznicze-i-kosmetyczne-oleju-arganowego.html. [dostęp: 14.12.2020]. 
      O autorze
      Aleksandra Chojnowska
      Aleksandra Chojnowska
      Z wykształcenia literaturoznawczyni, a prywatnie miłośniczka dobrej kawy, pięknych zapachów i naturalnego, zadbanego wyglądu – oto (prawie) cała ja. Od dawna interesuję się historią powstawania perfum zarówno tych wypuszczanych na rynek z logo wielkich marek, jak i małych perfumerii niszowych. Moją pasją są także kosmetyki naturalne i wpływ poszczególnych składników na skórę. Każdego dnia poszerzam swoją wiedzę związaną z analizą składu kosmetyków zwłaszcza dla skóry wrażliwej. Uwielbiam wszelkie nowości kosmetyczne i odkrywanie nowych zastosowań produktów znanych nam od lat, dlatego z zapałem śledzę blogi urodowe, modowe oraz lifestylowe. Dzięki temu mogę dzielić się z Wami zdobytą wiedzą i polecać tylko to, co naprawdę jest tego warte. Zawsze kieruję się zasadą, że w kwestii dbania o siebie nie ma tematów tabu.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Aleksandra Chojnowska
      Aleksandra Chojnowska
      Z wykształcenia literaturoznawczyni, a prywatnie miłośniczka dobrej kawy, pięknych zapachów i naturalnego, zadbanego wyglądu – oto (prawie) cała ja. Od dawna interesuję się historią powstawania perfum zarówno tych wypuszczanych na...
      Przeczytaj więcej od tego autora