Piszczenie w uchu: niech ktoś wyłączy tego świerszcza!

30. 7. 2018 · 4 minuty czytania

Na szumy uszne cierpi nawet 1/5 społeczeństwa. Jakie są ich przyczyny? Kiedy udać się do lekarza? Czy zaburzenie może wskazywać na rozwój poważnej choroby? Dowiedz się więcej!

Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Piszczenie w uchu: niech ktoś wyłączy tego świerszcza!

Szumy uszne (z łac. tinnitus auris) to przykra dolegliwość, która doskwiera nawet 1/5 ludzi na całym świecie! To dużo, prawda?  W dzisiejszych czasach szumy uszne to prawdziwy problem, a do laryngologów zgłasza się z tym coraz więcej pacjentów. Czym właściwie są szumy uszne? Co powoduje piszczenie w uszach? A przede wszystkim, czy istnieje skuteczny sposób na piszczenie w uchu?

Piszczenie w uchu − co oznacza?

Objaw piszczenia w uchu stwierdza się, gdy pomimo tego, że do Twojego ucha nie docierają żadne bodźce akustyczne, to słyszysz rozmaite dźwięki. Jak wygląda takie piszczenie w uszach? Chorzy najczęściej zgłaszają szumy, piski, buczenie, dzwonienie czy trzeszczenie w uchu. Problem ten może mieć różne natężenie: od słabego szumu w ciągu dnia, po głośne, niedające się zignorować odgłosy, które paraliżują Twoje życie. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że z pozoru błahe piszczenie w uszach może prowadzić do trudności w zasypianiu, bezsenności, zaburzeń nerwicowych, a nawet depresji!

Sprawdź też preparaty do higieny uszu.

Co oznacza piszczenie w uchu

 

Piszczenie w uszach – przyczyny

Istnieje długa lista chorób, które mogą być przyczyną piszczenia w uchu. Co więcej, problem w tym, że nie tak łatwo dojść tej przyczyny! Oczywiście każdy chory, który doświadcza pisków i szumów usznych, marzy o tym, żeby jego problem zniknął jak za pomocą czarodziejskiej różdżki. Niestety, diagnostyka szumów usznych jest zwykle długa i żmudna. Co gorsza niejednokrotnie, mimo starań, lekarzom nie udaje się stwierdzić przyczyny.

Przyczyny piszczenia w uszach

Dlaczego piszczy w uszach?

1. Uraz akustyczny

Uszkodzenie słuchu przez głośny dźwięk to jedna z częstszych przyczyn szumów usznych. Do takiego urazu dochodzi np. podczas wybuchu petardy, wystrzału z broni palnej, ale też po głośnym koncercie rockowym!

2. Choroby ucha

Przewlekły stan zapalny ucha środkowego może spowodować uszkodzenie jego struktur i dawać subiektywne objawy w postaci piszczenia w uszach. Dlatego tak ważne jest, żeby skutecznie leczyć wszelkie zapalenia uszu.

3. Staw skroniowo-żuchwowy

Chorobą, która może prowadzić do uszkodzenia stawu skroniowo-żuchwowego jest bruksizm, czyli nawykowe, nieświadome zaciskanie mięśni żwaczy. Nocne zaciskanie zębów i zgrzytanie powoduje uraz stawu, co czasem skutkuje szumami usznymi.

Więcej na temat bruksizmu przeczytasz w artykule: Zęby zgrzytają na alarm! Fizjologiczne i psychologiczne przyczyny bruksizmu

Powody piszczenia w uszach

 

4. Zwyrodnienie kręgów odcinka szyjnego

Kręgosłup szyjny składa się z kręgów, które mają w sobie otwory. Te otwory doprowadzają krew do Twojego mózgu. Z wiekiem, w obrębie tych struktur, dochodzi do zmian zwyrodnieniowych i zniekształceń, które mogą uciskać wspomniane naczynia krwionośne. Zaburzony przepływ krwi może więc powodować takie objawy jak zawroty głowy czy piszczenie w uszach.

5. Choroby internistyczne

Czy wiesz, że piszczenie w uszach może też być spowodowane chorobami, które nie mają wiele wspólnego z uszami? Do tych chorób należy nadciśnienie tętnicze, zbyt niskie ciśnienie tętnicze krwi, niedokrwistość, miażdżyca tętnic czy niektóre wady serca.

Sprawdź też leki na nadciśnienie.

Choroby internistyczne przyczyną piszczenia w uszach

 

6. Leki

Co ciekawe, również niektóre leki przyjmowane przez pacjentów są powodem pisków i szumów w uszach. Najlepszym przykładem jest chociażby często stosowany przeciwzapalny kwas acetylosalicylowy, antybiotyki takie jak erytromycyna czy przyjmowane w nadciśnieniu leki moczopędne. Jeśli zauważysz, że po rozpoczęciu terapii nowym lekiem szumi Ci w uszach – skonsultuj to z lekarzem.

7. Przyczyny psychogenne

Ludzka psychika jest niezbadana, podobnie tajemnicze mogą być objawy różnych chorób i zaburzeń psychicznych. Szumy w uszach są niekiedy obserwowane w przebiegu zaburzeń lękowych czy nerwicy. Mogą być też powodowane silnym stresem. 

8. Brudne ucho

Wbrew pozorom, powód pisków w uchu jest czasem błahy i sprowadza się do zalegającej woskowiny w uchu! Nie czyść jednak uszu patyczkiem, zamiast tego udaj się do laryngologa, który zaleci odpowiedni preparat rozpuszczający woskowinę.

Brudno ucho przyczyną piszczenia w uszach

 

Więcej na temat czyszczenia ucha możesz przeczytać tu: Płukanie ucha: w domu czy u laryngologa? [opinia lekarza]

Słyszysz szumy i zastanawiasz się co oznacza piszczenie w uszach? Jak się okazuje, przyczyn może być wiele. Co więc robić, gdy pojawi się taki problem? Najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do lekarza rodzinnego, który zweryfikuje ten objaw i zaplanuje krok po kroku dalszą diagnostykę.

    Więcej artykułów na ten temat

    • Zapalenie ucha – leczenie u dziecka

      Zapalenie ucha – leczenie u dziecka

      · 5 minut czytania
      Zapalenie ucha u dzieci to częsta dolegliwość, ale żeby ją wyleczyć, niezbędne jest dobranie odpowiedniej kuracji. Czy antybiotyk to jedyna forma pomocy? Na co należy uważać, aby uniknąć powikłań?
    • Ucho pływaka – przyczyny, objawy, leczenie

      Ucho pływaka – przyczyny, objawy, leczenie

      · 5 minut czytania
      Objawy ucha pływaka mogą powodować duży dyskomfort. Pojawia się ból ucha, obrzęk stan zapalny i kłopoty ze słuchem. Schorzenie wymaga specjalistycznego leczenia laryngologicznego.
    • Dziecięce zapalnie ucha to częsta dolegliwość. Niestety, czasem wiąże się z powikłaniami, dlatego warto jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie. O czym trzeba pamiętać? Sprawdź!
    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w tym publikacje, dotyczą przede wszystkim pacjentów chorujących na autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej. Nieodłączną częścią dermatologii jest też wenerologia, czyli dziedzina związana z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem. Razem z dwiema koleżankami prowadzę blog o tematyce dermatologiczno-lifestyle’owej: DermaToLook, gdzie prosty w sposób mówimy o problemach dermatologicznych i o tym, jak dbać zdrową i piękna skórę.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w...
    Przeczytaj więcej od tego autora