Podkład higieniczny - niezbędne akcesorium w opiece nad leżącym seniorem

20. 1. 2021 · Kamila Waberska · 5 minut czytania

Opieka nad seniorem leżącym w łóżku bądź jeżdżącym na wózku, to wyzwanie. Każdego dnia opiekunowie osób starszych z niepełnosprawnościami zmagają się z wieloma problemami, nad którymi większość z nas się nawet nie zastanawia. Jedną z niedogodności jest utrzymanie odpowiedniej higieny i komfortu snu w przypadku problemu inkontynencji — nietrzymania moczu. Czy można sobie z tym poradzić w łatwy sposób? Tak, np. korzystając z podkładów higienicznych!

Nietrzymanie moczu - problem wielu leżących seniorów

Inkontynencja według Międzynarodowego Towarzystwa Kontynencji to bezwiedny wyciek moczu. Ten problem dotyczy znacznie większej grupy pacjentów, niż podejrzewamy. Szacuje się, że dotyka nawet 5% populacji. Dolegliwość jest szczególnie widoczna u kobiet po 65 roku życia; z tą przypadłością zmaga się 15% badanych, a według niektórych źródeł nawet 45%.

Powody nietrzymania moczu są różne, ale do najczęstszych z nich, stanowiących 90% przypadków, należy nadreaktywność i powysiłkowe osłabienie mięśni. Kolejno wymienia się niektóre choroby, jak np. dysfunkcja wypieraczowo -zwieraczowa w chorobach neurologicznych oraz przebyte operacje w obrębie miednicy. Do nich należą zabiegi operacyjne wykonywane w przebiegu nowotworów prostaty czy przerostu tego gruczołu oraz u kobiet zabieg histerektomii.

Sprawdź też leki i tabletki na nietrzymanie moczu.

podkład higieniczny dla dorosłych - zastosowanie

Problem nietrzymania moczu to nadal temat tabu. Nierzadko do czasu konsultacji lekarskiej mija wiele czasu, podczas którego senior traci dobre samopoczucie. Zachęcajmy więc naszych rodziców czy podopiecznych do wizyty u lekarza, a w międzyczasie i podczas leczenia korzystajmy z szerokiej gamy środków higienicznych, do których należą m.in. podkłady higieniczne.

Dowiedź się więcej na temat higieny osób starszych.

 

     

    Podkład higieniczny dla dorosłych — kiedy warto po niego sięgnąć?

    Podkład higieniczny na łóżko to rzecz absolutnie niezastąpiona podczas opieki nad starszą osobą niepełnosprawną ruchowo czy umysłowo. Znajduje swoje zastosowanie w wielu różnych momentach życia codziennego w domu, a nawet w szpitalu. Stanowią nieocenioną pomoc podczas codziennej pielęgnacji pacjenta leżącego, w higienie osobistej oraz podczas drobnych zabiegów wykonywanych w domu.

    Podkłady higieniczne mają z zadanie chronić materac i pościel przed zabrudzeniem wydzielinami takimi jak mocz, kał czy krew i doskonale spełniają się w tej roli. Przy okazji zapewniają komfort w już i tak często ciężkim życiu pacjenta leżącego. Jest to szczególnie ważne nocą, gdy czas między czynnościami higienicznymi wydłuża się.

    podkład higieniczny nieprzemakalny

    Rodzaje i sposób działania podkładów higienicznych

    Podkład higieniczny nieprzemakalny może być jednorazowy lub wielorazowy. Wspólnymi cechami obu typów jest to, że nie przemakają, nie podrażniają i nie alergizują. Wyroby przechodzą badania dermatologicznie – analizie podlegają różne czynniki mogące mieć wpływ na zdrowie seniora, głównie bada się, jak materiał oddziałuje na wielogodzinny kontakt ze skórą, niejednokrotnie już podrażnioną lub uszkodzoną (np. odleżyny). To ważne,  ponieważ skóra osób starszych jest bardziej podatna na wszelkie uszkodzenia.

    • Wyroby wielorazowe mają przeważnie formę dużych podkładów, np. Akuku, podkład ceratkowy na materac, średni. Ich zaletą jest możliwość wielokrotnego użytkowania, wystarczy je umyć w ciepłej wodzie z mydłem.
    • Dla osób ceniących jeszcze większą wygodę z pomocą przychodzą produkty jednorazowe. Najczęściej jest to bawełna lub inna włóknina, która na spodzie ma nieprzemakalną folię, dodatkowo niepozwalającą podkładowi na przemieszczanie się.

    Jednorazowe podkłady dla dorosłych są dostępne w wielu różnych wymiarach i chłonnościach. Poczynając od tych wyglądających jak wkładki, po duże podkłady pokrywające znaczną część łóżka.

    podkłady higieniczne dla seniorów

    Podkłady higieniczne — refundacja

    Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 18.01.2018 podkłady higieniczne zostały objęte refundacją. Wystarczy uzyskać zlecenie na zaopatrzenie w środki higieniczne od lekarza pierwszego kontaktu czy specjalisty, np. geriatry. Limit to 90 sztuk miesięcznie. Lekarz ma możliwość zapisania zapotrzebowania na kilka miesięcy. Więcej informacji na temat refundacji pieluchomajtek, podkładów i pieluch dla dorosłych znajdziesz w naszym wpisie.

    Wprowadź podkład higieniczny do codziennej higieny seniora

    Każdy opiekun leżącej osoby starszej to bohater, który codziennie zmaga się z wieloma trudnościami fizycznymi i psychicznymi. Opieka nad seniorem nie musi należeć do nieprzyjemnych obowiązków – wystarczy poszukiwać akcesoriów i produktów ułatwiających dbanie o zdrowie i komfort podopiecznego. Podkłady higieniczne nie tylko zaoszczędzą pracę, ale i poprawią samopoczucie osoby starszej.

     

    Źródła:

    1. Zbrzeźniak M., Postępy Nauk Medycznych, nr 1 (2014), s. 22-26.
    2. http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20180000281. [dostęp 18.01.2021].
    3. Jędrzejczyk S., Lau K., Rutkowska B., Rżanek A., Bobeff A. Wieczorek M., Nietrzymanie moczu po operacjach ginekologiczno-położniczych w świetle badań urodynamicznych, 81 (2010), s. 370-373.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Kamila Waberska
      Kamila Waberska
      Z wykształcenia jestem inżynierem biomedycznym. Pasjonuje mnie biologia molekularna, immunologia oraz farmakologia. Uwielbiam zaczytywać się w prasie naukowej, dowiadywać się coraz to nowych rzeczy. Kolekcjonuję książki, a czas wolny spędzam na świeżym powietrzu, jeżdżąc konno lub biegając.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Kamila Waberska
      Kamila Waberska
      Z wykształcenia jestem inżynierem biomedycznym. Pasjonuje mnie biologia molekularna, immunologia oraz farmakologia. Uwielbiam zaczytywać się w prasie naukowej, dowiadywać się coraz to nowych rzeczy. Kolekcjonuję książki, a czas wolny spędzam...
      Przeczytaj więcej od tego autora