Poród w wodzie − na czym to polega?

23. 3. 2019 · 5 minut czytania

Poród w wodzie uchodzi za mniej bolesny i bardziej naturalny dla dziecka. Czy słusznie? Na czym polega to rozwiązanie? Czy jest bezpieczne dla matki i dziecka? Sprawdź!
 
 

Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Poród w wodzie − na czym to polega?

Rodzenie w wodzie jest coraz bardziej popularną metodą porodu naturalnego. Woda jest środowiskiem bardzo bliskim człowiekowi. W szczególności temu najmniejszemu. Płód przez 9 miesięcy przebywa przecież w wodach płodowych! Poród w wodzie łagodzi też ból rodzącej i zmniejsza ryzyko nacięcia krocza. Jednak wiele przyszłych mam zastanawia się, czy jest to bezpieczny sposób rodzenia. Czy dziecko się nie zachłyśnie wodą? Czy poród  w wodzie mniej boli? Gdzie w Polsce możesz tak rodzić? Sprawdź odpowiedzi na wszystkie te pytania!

Wanna z wodą powinna być odpowiednio duża, żeby rodzącej było wygodnie zmienić pozycję. Na spodzie wanny znajduje się specjalna folią, która ma zapewnić ochronę przed bakteriami. Woda powinna mieć taką temperaturę jak ciało ludzkie, czyli około 36 − 37 stopni Celsjusza. Taką temperaturę wody powinno się podtrzymywać przez cały czas. Temperatura w pokoju powinna zaś wynosić około 27 − 28 stopni Celsjusza.

poród w wodzie jak wygląda

 

Wodę w wannie na bieżąco się wymienia ze względu na to, że dostają się do niej wydzieliny (krew i śluz) z organizmu rodzącej. Żeby wejść do wody musisz mieć rozwarcie szyjki macicy na co najmniej 4 cm i regularną czynność skurczową. Dziecko, po urodzeniu, przez kilka sekund unosi się na wodzie, podtrzymywane przez położną. Ty zaś decydujesz o tym, czy odcięcie pępowiny i urodzenie łożyska też się będzie odbywać w wodzie, czy już nie.

Sprawdź też, jak przygotować się do porodu.

 

    Czy dziecko może się utopić lub zachłysnąć wodą?

    Wiele przyszłych mam obawia się, że dziecko może się zachłysnąć wodą. Nie ma się jednak czego bać! Nie jest to możliwe z prostego względu. Dziecko ciągle otrzymuje tlen przez pępowinę. Pierwszy wdech weźmie dopiero po wyciągnięciu go z wody.

    Zalety porodu w wodzie

    Poród w wodzie ma bardzo wiele zalet.

    Dlaczego taki poród jest korzystny dla rodzącej?

    • Na ciało zanurzone w wodzie w znaczniej mierze nie działają siły grawitacji. To zaś redukuje odczuwany ból. Organizm matki produkuje mniej hormonów stresu, za to więcej endorfin
    • W wodzie łatwiej jest kobiecie się poruszać i zmieniać pozycję
    • Kąpiel reguluje ciśnienie tętnicze
    • W wodzie łatwiej jest wyłączyć się z otoczenia i skoncentrować na porodzie
    • Rodząca w wodzie jest bardziej zrelaksowana. Kto z nas nie lubi się zrelaksować po ciężkim dniu w ciepłej kąpieli?
    • Ciepła woda powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych. Poprawia to przepływ krwi w pępowinie i dzięki temu dziecko dostaje więcej tlenu.
    • Woda powoduje zmniejszenie napięcia nerwowo-mięśniowego. Wpływa to również na szybsze rozwieranie się szyjki macicy, czyli w praktyce skraca pierwszy okres porodu. Rzadziej występuje również tzw. dystocja szyjkowa, czyli sytuacja, w której nie ma postępu w rozwieraniu się szyjki macicy.
    • Dzięki temu, że ciepła woda rozluźnia tkanki krocza, poród w wodzie zmniejsza ryzyko jego nacięcia.
    • Kobiety, które zdecydują się na poród w wodzie, tracą mniej krwi.
    • Poród w wodzie może skrócić okres połogu.

    Sprawdź też, jak przebiega poród naturalny.

    poród w wodzie i jego zalety

    Zalety porodu w wodzie dla dziecka

    Jako że dziecko przez 9 miesięcy przebywa w środowisku wodnym, poród w wodzie jest dla niego mniej stresujący. Dziecko nie jest narażone na masę intensywnych bodźców, takich jak światło, hałas czy niska temperatura. Ponadto, jeżeli mama jest mniej zestresowana podczas porodu, to dziecko to odczuwa.

    „Coraz więcej kobiet ciężarnych pyta ginekologów o możliwość rodzenia w wodzie. Mimo wielu zalet metoda ta jest nadal mało popularna, ponieważ nie daje lekarzowi tak dobrej kontroli nad przebiegiem porodu, jak w przypadku klasycznego porodu naturalnego. W przypadku jakichkolwiek komplikacji akcja porodowa musi zostać przeniesiona z wanny i kontynuowana w tradycyjny sposób”

    − komentuje lek. med. Aleksandra Malewska.

    matka z dzieckiem po porodzie w wodzie

    Przeciwwskazania do porodu w wodzie

    Żeby móc urodzić w wodzie, musisz przed wszystkim być już w ciąży donoszonej (czyli co najmniej po 37. tygodniu ciąży). Ciąża powinna przebiegać prawidłowo, a dziecko być ułożone główką w dół. Musisz być zdrowa. Poród w wodzie jest wykluczony jeżeli przewlekle chorujesz (np. na cukrzycę, nadciśnienie czy choroby serca), masz anemię lub jakąś infekcję. Przeciwskazaniem do porodu w wodzie będą też nieprawidłowości w zapisie KTG, a także nieprawidłowe zabarwienie wód płodowych.  Poród w wodzie będzie trzeba przerwać wtedy, gdy pojawią się jakieś komplikacje, np. krwawienie z dróg rodnych czy nieprawidłowości w tętnie płodu.

    Sprawdź też produkty na pierwszą wyprawkę.

    Czy poród naturalny w wodzie ma jakieś wady?

    Najważniejszą wadą porodu w wodzie jest to, że nie można na bieżąco monitorować funkcji życiowych dziecka za pomocą zapisu KTG. Poza tym, w razie komplikacji, reakcja położnej czy lekarza może być nieco opóźniona.

    Dla rodzącej nieprzyjemne może być to, że w wodzie znajduje się śluz i krew. Dlatego należy zadbać o to, żeby woda byłą regularnie zmieniana.

    wady porodu naturalnego w wodzie

    Poród w wodzie – gdzie w Polsce jest to możliwe?

    Coraz więcej szpitali w Polsce (także tych publicznych, gdzie możesz rodzić za darmo, w ramach kontraktu szpitala z NFZ) daje możliwość porodu w wodzie. Jednak wciąż jest to zdecydowana mniejszość placówek. Musisz zapytać się w konkretnym szpitalu, czy istnieje możliwość porodu w wodzie i w jaki sposób możesz się umówić na taki poród.

    Niestety, w wielu szpitalach wprawdzie jest wanna i można z niej skorzystać, ale tylko w pierwszej fazie porodu.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad, a brak czasu zmusił mnie nieraz do improwizacji. Mimo że bycie mamą to praca na pełen etat, wciąż jeszcze znajduję chwilę na dokształcanie się. Rezultatami moich wielogodzinnych dociekań dzielę się z Tobą właśnie tutaj. Zaoszczędzony czas będziesz mogła poświęcić na zabawę ze swoimi pociechami.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad,...
      Przeczytaj więcej od tego autora