Próchnica zębów mlecznych. Częsta choroba opornych na mycie zębów!

26. 6. 2019 · 4 minuty czytania

Jakie są przyczyny zmian próchnicowych u dzieci? Jak powinna wyglądać profilaktyka higieny jamy ustnej? Jak zachęcić pociechę do szczotkowania zębów? Dowiedz się więcej!

Magdalena Głowala
Magdalena Głowala
Próchnica zębów mlecznych. Częsta choroba opornych na mycie zębów!

Zęby mleczne są często zaniedbywane. Rodzice uważają, że skoro wypadną i zastąpią je zęby stale, nie ma potrzeby aż tak przejmować się ich higieną. Z drugiej strony część stomatologów (niestety!) niechętnie leczy ubytki próchnicze zlokalizowane w zębach mlecznych. Mały pacjent zwykle niechętnie współpracuje z dentystą. Trudniej jest też utrzymać wypełnienie ubytku (trudności w utrzymaniu suchości w ubytku). Skąd się bierze próchnica zębów mlecznych i jak sobie z nią poradzić?

Próchnica u dzieci

Nieodpowiednia higiena i zła dieta sprawiają, że coraz częściej w swojej codziennej pracy spotykam się z naprawdę bardzo rozległą próchnicą zębów mlecznych u dzieci. Zatrważające jest to, że w Polsce mamy bardzo duży odsetek występowania próchnicy u dzieci w porównaniu z innymi krajami europejskimi. Według niektórych badań próchnica mleczaków dotyczy nawet 80% dzieci. Mówimy tu już o epidemii!

Sprawdź też, skąd bierze się próchnica u dorosłych.

próchnica zębów mlecznych u dziecka

 

Dziecięca próchnica zębów − przyczyny i zapobieganie

Jak zapobiegać próchnicy w zębach mlecznych? Po pierwsze, już od pojawienia się 1. zęba trzeba szczotkować zęby pastą z fluorem (przeznaczoną dla dzieci ze zmniejszoną dawką fluoru w porównaniu do pasty dla dorosłych, która zawiera 1 000 ppm fluoru). Z racji tego, że taki maluch nie potrafi jeszcze wypluwać pasty, najlepiej nałóż pasty bardzo niewiele – ogranicz się do przysłowiowego „maźnięcia” jej po szczoteczce. Tak myj zęby dziecka do mniej więcej do 3. roku życia dziecka.

Kiedy dziecko nauczy się wypluwać pastę, zwiększ jej ilość pasty do „ziarnka grochu”. Uważaj na pasty o owocowym smaku, ich słodki smak może zachęcać do jej połykania! Po 6. roku życia dzieci tak naprawdę mogą stosować taką samą pastę jak rodzice (z zawartością 1 400 ppm fluoru).

Sprawdź też, jak używać nici dentystycznych.

higiena zębów mlecznych u niemowlaka

 

Ważne!
 

To odpowiednie stężenie fluoru wpływa na odpowiednie działanie przeciwpróchnicze, a nie ilość wyciśniętej z tuby pasty!

 

Po drugie, rodzice powinni „poprawiać” po dzieciach mycie zębów nawet do 8. roku życia! Szczególnie ważne jest to na początku − nie można wymagać od 2- czy 3-letniego malucha, że będzie na tyle sprawne manualnie, że poradzi sobie z umyciem zębów. Warto też po umyciu zębów przez dziecko zastosować specjalne pastylki lub krople wybarwiające pozostałą na zębach płytkę nazębną. Przez to łatwiej będzie dziecku zwrócić uwagę na miejsca, które nie zostały dokładnie oczyszczone i zmotywować je do dokładniejszego szczotkowania.

Najlepiej jeżeli dziecko będzie traktować naukę mycia zębów jako zabawę, która wyrobi w nim prawidłowe nawyki.

jak zapobiegać próchnicy

 

Bardzo ważne jest też, żeby nie uczyć dziecka zasypiania z butelką. Nie podawaj w nocy też do picia słodkich napoi. W nocy produkcja śliny jest zmniejszona, a resztki jedzenia, które oblepiają zęby powodują, rozwój próchnicy butelkowej. Ma ona charakterystyczne objawy: rozpoczyna się od siekaczy górnych, początkowo są to białe smugi, które następnie zmieniają zabarwienie na czarne i obejmują kolejne zęby.

 

Ważne!
 

O ile dorośli powinni stawiać się u stomatologa raz na pół roku, dzieci powinny być kontrolowane co 3 miesiące. Rozwój próchnicy w zębach mlecznych następuje zdecydowanie szybciej niż w zębach stałych, stąd ta różnica.

 

Próchnica zębów mlecznych − leczenie

Leczenie próchnicy zębów mlecznych to niejednokrotnie droga przez męki dla stron dla lekarza, dziecka i rodziców. Mały pacjent jest zestresowany sytuacją i boi się bólu. Rodzice są sfrustrowani i bezsilni. Naciskają zarówno na lekarza, jak i na dziecko, bo chcą jak najszybciej wyleczyć zęby. Z kolei stomatolog musi się nieźle nagimnastykować, żeby najpierw opracować ubytek, a potem go wypełnić.

Dlatego rodzice muszą być świadomi, że już od najmłodszych lat warto chodzić z dzieckiem do stomatologa, nawet wtedy, kiedy nic się nie dzieje. Takie wizyty nazywamy wizytami adaptacyjnymi i pozwalają one dziecku nie tylko przekonać się do lekarza i do gabinetu, ale również w szybko wyłapać wszelkie niepokojące zmiany i zapobiec rozwojowi poważnych ubytków próchniczych przez zastosowanie zabiegów profilaktycznych takich jak np. fluoryzacja. Działaj w myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Taka pierwsza wizyta powinna odbyć się zanim dziecko skończy 1. rok życia.

Sprawdź też produkty do higieny jamy ustnej dzieci.

próchnica mleczaków leczenie

Zęby mleczne i próchnica − po co leczyć, skoro wypadną?

Rodzice bardzo często wychodzą z takiego założenia. Szczególnie ci, którzy sami też boją się dentysty. Próchnica jest chorobą wywoływana przez bakterie, czyli infekcyjną. A w trakcie rozwoju uzębienia i jego wymiany, przez długi okres czasu dzieci posiadają uzębienie mieszane (czyli obecne są zarówno zęby stałe, jak i mleczne). Łatwo wtedy dochodzi do przeniesienia bakterii próchnicotwórczych z zainfekowanych mleczaków na zdrowe zęby stałe.

Zęby mleczne, mocno zniszczone przez próchnicę, niejednokrotnie musza być usunięte, co prowadzi do zaburzeń wzrostu wyrostka zębowego i powstawania wad zgryzu i wad zębowych. Pacjenci mają problem z prawidłowym żuciem i miażdżeniem jedzenia, mogą być też wyśmiewani przez rówieśników.

Dlatego drodzy rodzice apeluje do Was, dbajcie o uśmiech Waszego dziecka już od 1 ząbka!

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Magdalena Głowala
    Magdalena Głowala
    Jestem lekarzem na co dzień zajmującym się leczeniem ortodontycznym dzieci i dorosłych. Nie wystarcza mi wiedza zdobyta na studiach, dlatego ciągle staram się ją pogłębiać. Obecnie jestem w trakcie prowadzenia pracy badawczej, w celu uzyskania tytułu doktora nauk medycznych z dziedziny ortodoncji. Staram się podnosić swoje kwalifikacje, uczestnicząc w różnego rodzaju kursach specjalistycznych, aby jeszcze lepiej leczyć swoich pacjentów. Jestem autorką i współautorką kilku publikacji naukowych w pismach branżowych. Po ortodoncji moją wielką pasją są podróże.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Magdalena Głowala
    Magdalena Głowala
    Jestem lekarzem na co dzień zajmującym się leczeniem ortodontycznym dzieci i dorosłych. Nie wystarcza mi wiedza zdobyta na studiach, dlatego ciągle staram się ją pogłębiać. Obecnie jestem w trakcie prowadzenia...
    Przeczytaj więcej od tego autora