Przepis na kotlety z kaszy gryczanej i indyka. Samo zdrowie!

18. 11. 2018 · 4 minuty czytania

Jeśli chcesz zachęcić Twoją rodzinę do jedzenia kaszy, ten przepis z pewnością przypadnie Ci do gustu! Sprawdź, jak wykona pyszne kotlety ze zdrowymi dodatkami!

Jolanta Chojnowska
Jolanta Chojnowska
Przepis na kotlety z kaszy gryczanej i indyka. Samo zdrowie!

Uwaga! Przepis na kotlety z indyka testowany na dorosłych i dzieciach! Sprawdź go, szczególnie jeśli szukasz  sposobów na przemycenie kaszy do dań w swojej kuchni. To świetna alternatywa dla bezwartościowych fast foodów. Poznaj mój przepis.

Jak przemycić do obiadu kaszę?

Masz wrażenie, że dzieci za nic w świecie nie zjedzą jakiejkolwiek kaszy do obiadu? Sama jeszcze pamiętam, jak to jest być dzieckiem − jedyne, co chciałam jeść to makaron lub kluski śląskie. Tak było do czasu wyjazdu na studia, kiedy wreszcie zaczęłam eksperymentować w kuchni i odchodzić od tradycyjnych polskich przepisów. Wtedy odkryłam, że kasza wcale nie musi być nudna i bez smaku.

Od kilku lat w mojej kuchni regularnie pojawiają się właśnie te kotlety, które w połowie składają się z niepalonej kaszy gryczanej. Dlaczego tak bardzo smakują dzieciom i dorosłym? Sekretnym składnikiem jest moja ulubiona przyprawa – słodka wędzona papryka. Dzięki niej potrawy nabierają niepowtarzalnego smaku, kojarzącego się z chipsami paprykowymi i pysznościami z fast foodów.

Sprawdź też, przepis na kaszotto z warzywami.

 

Przepis na kotlety z indyka i kaszy gryczanej

Składniki na 6 kotletów (2 porcje):

  • Pół torebki kaszy gryczanej białej
  • 200 g mielonego mięsa z indyka
  • Mały pęczek natki pietruszki
  • Płatki jaglane (jako panierka)
  • Przyprawy: 2 łyżeczki mielonej wędzonej słodkiej papryki, pół łyżeczki ziół prowansalskich, 2 szczypty soli
  • 2 łyżki oleju rzepakowego
Przepis na kotlety z indyka i kaszy gryczanej - składniki

Wykonanie:

1. Zagotuj w garnku około 1/2 szklanki osolonej wody. Wsyp kaszę i gotuj ją na małym ogniu przez 15 minut, z półotwartą pokrywką, aż cała woda wyparuje, a kasza stanie się miękka.

2.Pod koniec gotowania co jakiś czas przemieszaj kaszę, żeby się nie przypaliła. Przełóż ją do miski i poczekaj aż ostygnie.

3.Natkę pietruszki umyj, osusz i poszatkuj jak najdrobniej. Dodaj ją do wystudzonej kaszy.

4. Do miski z ugotowaną kaszą gryczaną dodaj mielone mięso, przyprawy i dokładnie wszystko wymieszaj.

5. Na płaski talerz wysyp trochę płatków jaglanych – posłużą Ci za panierkę.

przygotowanie panierki

 

6. Uformuj małe spłaszczone kotleciki i obtocz z dwóch stron w płatkach jaglanych. Kotlety smaż po 3 minuty z każdej strony, z czego ostatnie 2 minuty pod przykryciem, żeby upewnić się, że mięso z indyka nie jest surowe.

uformowanie kotlety

 

7.Kotlety możesz podać z ulubionymi dodatkami. U mnie to puree ziemniaczane i surówka z białej rzodkwi.

propozycja podania - kotlety z kaszy gryczanej i indyka

A tak właściwie to po co tu ta kasza?

Dzięki kaszy w tym przepisie nie potrzebne było dodawanie jaj, które normalnie sprawiają, że kotlet dobrze się formuje i nie rozpada się na patelni. Jeżeli ugotujemy 1 część białej kaszy gryczanej w 2 częściach wody, wtedy podczas gotowania cała woda wyparuje, a kasza rozklei się. To znaczy, że nie będzie sypka jak zwykła kasza czy ryż. Dzięki kleistej konsystencji kasza dobrze połączy się z mięsem drobiowym i świetnie zastąpi jajko. Taki zmodyfikowany kotlet może stanowić idealną częścią dania obiadowego, na przykład dla osób z uczuleniem na jajka kurze.

Czy osoby na zwyczajnej diecie też mogą skorzystać z takiej zamiany zwykłego kotleta na wersję z dodatkiem kaszy? Jak najbardziej! Kasza gryczana zawiera sporo błonnika potrzebnego między innymi do regulacji pracy przewodu pokarmowego. Oprócz tego jest dobrym źródłem węglowodanów złożonych, białka, witamin z grupy B i składników mineralnych, np. żelaza. Więcej o właściwościach zdrowotnych kasz znajdziesz w artykule Izy: Dlaczego warto jeść kaszę? Dla zdrowia, intelektu i urody!.

Kilka trików przy przygotowywaniu kotletów z kaszą gryczaną!

  • Niektóre dzieci tak na prawdę nie lubią jeść kaszy nie ze względu na jej smak, lecz po prostu nie akceptują jej faktury. W takim wypadku możesz spróbować lekko zblendować kaszę tuż po ugotowaniu i dopiero wtedy połączyć ją z mięsem.
  • Pamiętaj, żeby przestudzić kaszę przed połączeniem jej z mięsem. To zapobiegnie gotowaniu się mięsa już w misce. Dzięki temu kotlety nie będą się rozpadać.
  • Taki kotlet może śmiało zastąpić tradycyjny kotlet wołowy w burgerach! Największym fanem takiej wersji jest mój tata – typowy mężczyzna w średnim wieku, kręcący nosem na wszystko co zdrowe i „zbyt zielone”.
kotlety z kaszy gryczanej i indyka - kanapka

Wartość odżywcza 1 porcji

WW: 2,7

WBT: 2,8

 Miara domowaMasa (g)Energia (kcal)Tłuszcz (g)Węglowodany (g)Białko (g)Błonnik (g)
Kotlety z indyka i kaszy gryczanej3 sztuki167,539119,9826,9124,922,17
Kasza gryczana biała1/4 torebki25860,7515,253,251,48
Indyk mielony1/4  opakowania1001548,50,219,5
Natka pietruszkiMały pęczek17,56,50,141,110,520,21
Olej rzepakowy1 łyżka109010
Płatki jaglane1 1/2 łyżki1554,50,5910,351,650,48

 

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Jolanta Chojnowska
    Jolanta Chojnowska
    Jestem dietetykiem po Warszawskim Uniwersytecie Medycznym i współautorką bloga "Easy with food". Moją pasją jest zdrowe odżywianie, a przede wszystkim wymyślanie zdrowszych wersji klasycznych słodyczy i fast foodów. W wolnych chwilach relaksuję się przy malowaniu ścian, odnawianiu starych mebli i innych pracach remontowych.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Jolanta Chojnowska
    Jolanta Chojnowska
    Jestem dietetykiem po Warszawskim Uniwersytecie Medycznym i współautorką bloga "Easy with food". Moją pasją jest zdrowe odżywianie, a przede wszystkim wymyślanie zdrowszych wersji klasycznych słodyczy i fast foodów. W wolnych...
    Przeczytaj więcej od tego autora