Przygotowanie do sezonu bikini: jak mieć gładką skórę ud i pośladków?

5. 4. 2018 · 4 minuty czytania

Sezon urlopowy zbliża się wielkimi krokami? To najwyższy czas na intensywną pielęgnację skóry ud i pośladków. Dowiedz się, co zrobić, by dobrze prezentować się na plaży?

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Przygotowanie do sezonu bikini: jak mieć gładką skórę ud i pośladków?

Sezon planowania urlopu uważam za otwarty. Miejsce wybrane? Bilety kupione? Bikini przygotowane? W takim razie czas zacząć wakacyjną pielęgnację. Przystanek nr 1: wygładzanie skóry ud i pośladków, pozbycie się zalegającego zrogowaciałego naskórka i denerwujących krostek. Zobacz, jak mieć gładką skórę na udach i pośladkach już po kilku dniach pielęgnacji!

Pierwsze naprawdę ciepłe promienie wiosennego słońca skłoniły mnie do poszukiwania kolejnego miejsca na wakacyjne wyprawy. Uwielbiam plażę, gorący piasek i kąpiele słoneczne − rzecz jasna zawsze z wysokim filtrem na skórę i włosy. Bilety już prawie kupione, bikini także! Czas więc wziąć się do przygotowywania skóry nóg i pośladków, które będą zabójczo wyglądały na plaży. Tylko jak sprawić, że czerwone kropki na udach znikną?

Sprawdź też kosmetyki do ciała.

Czerwone kropki na udach i wypryski na pośladkach − skąd się biorą?

Główną przyczyną występowania na udach i pośladkach denerwujących czerwonych kropek czy wystających krostek jest zrogowaciały naskórek i zatkane pory. Krostki, które pojawiają się w tych rejonach mogą mieć różną formę. Czasem zdarzają się nawet wtedy, kiedy normalnie nie masz tendencji do zmian trądzikowych na innych częściach ciała. A to dlatego, że w ogóle nie są związane z trądzikiem!

Czerwone kropki na udach i pośladkach

 

Krostki takie to często zmiany spowodowane rogowaceniem okołomieszkowym, zwane także w dermatologii jako zmiany mieszkowe czy po prostu „gęsia skórka”. Na czym polega takie rogowacenie? Twój naskórek ulega nadmiernej keratynizacji, przez co złuszczając się, zatyka mieszki włosowe. Wyrastające w ten sposób krostki mogą mieć kolor zbliżony do koloru skóry lub też być czerwone, a nawet brunatne. Skóra pokryta takimi krostkami bardzo często jest dość sucha, przez co możesz mieć wrażenie, że Twoje uda i pośladki przypominają w dotyku papier ścierny lub nakrapiany tynk.

„Gęsia skórka” narasta najczęściej w okresie jesienno-zimowym, ze względu suche powietrze w ogrzewanych pocieszeniach. Dobra wiadomość jest taka, że słońce samo może pomóc wygładzić Twoją skórę − po wystawieniu zmian na słońce, wygładzają się.

Sprawdź też peelingi do ciała.

Zmiany te mogą mieć podłoże genetyczne, choć nie tylko. Często mogą pojawiać się w związku z inną chorobą, która atakuje Twój organizm. Czasem przyczyną jest zła pielęgnacja, przesuszanie skóry w tym miejscu i nieodpowiednio dobrane kosmetyki. Zmiany okołomieszkowe mogą mieć także związek z AZS lub innymi alergiami.

Sprawdź też maści i kremy na AZS.

Jeżeli więc, pomimo właściwej pielęgnacji, dalej nie radzisz sobie z „gęsią skórką”, dobrym pomysłem będzie udanie się dermatologa na konsultację.

    Jak pozbyć się „gęsiej skórki” na udach i pośladkach?

    Odpowiedzią będzie oczywiście właściwa pielęgnacja. Twoja skóra na pośladkach i udach będzie potrzebowała dobrego nawilżenia. Podczas kąpieli staraj się unikać wysuszających mydeł i żeli pod prysznic. Zamiast tego postaw na delikatne preparaty nawilżające, które będą miały pH zbliżone do pH Twojej skóry. Taki żel pod prysznic możesz zrobić sama w domu − przepis znajdziesz w moim artykule: Przepis na... domowy żel pod prysznic! Staraj się także używać kosmetyków do oczyszczania skóry z dużą dawką emolientów, także naturalnych, takich jak: olej kokosowy, olej z jojoba czy olej z awokado.

    Po drugie, złuszczanie naskórka! Nic tak nie pomoże wygładzić Twojej skóry ud i pośladków, jak właściwie dobrany peeling do ciała. Peeling taki możesz wykonywać na udach i pośladkach nawet 3 razy w tygodniu. Jeżeli nie masz ku temu przeciwwskazań (np. skóra naczynkowa), śmiało możesz używać peelingów cukrowych wzbogaconych o dodatkowe „zdzierające” drobinki. Takim produktem będzie łagodząco-wygładzający peeling do ciała Vianek.

    Inne peelingi do wyładzenia szorstkiej skóry na udach i pośladkach znajdziesz w moim zestawieniu TOP 9 najlepszych peelingów do ciała.

    Dodatkowo, w usunięciu szorstkiego naskórka może pomóc Ci szorstka gąbka lub specjalna rękawica. Tylko pamiętaj! Tego typu przyrządy do masażu mogą być siedliskiem bakterii i grzybów. Dlatego po każdym użyciu takiej gąbki lub rękawicy dobrze ją zdezynfekuj, np. we wrzątku lub spirytusie.

    Jak się pozbyć gęsiej skórki na udach i pośladkach

     

    Kolejnym krokiem w wygładzaniu skóry ud i pośladków będzie dobranie odpowiedniego balsamu. I nie, nie mówię absolutnie o kosmetykach antycellulitowych! Twoja szorstka skóra jest tak naprawdę po prostu wysuszona. Dlatego ważne jest, żebyś ją dobrze napoiła. W zmiękczeniu zrogowaciałego naskórka pomogą Ci wszelkie balsamy z mocznikiem, np. Lefrosch Pilarix balsam ceramidowy z mocznikiem lub Emolium Skin Repair, dermonaprawczy balsam do ciała. Dermatolodzy polecają także kosmetyki zwierające kwas salicylowy lub kwas migdałowy.  

    Pamiętaj także, aby chronić swoją skórę przed ponowną utratą wody. W tym celu wybieraj balsamy, które zawierają emolienty, np. Vichy Ideal Body - mleczko-serum długotrwale nawilżający i wyrównujący koloryt skóry, który jest mieszanką olejów, w tym oleju z jojoba, i kwasu hialuronowego.

    Przygotowanie do sezonu bikini

     

    Nie zapomnij także zabrać odpowiedniego balsamu nawilżającego na wakacje, żeby dbać o swoją skórę, kiedy będziesz dostarczać jej świeżej dawki witaminy D podczas słonecznych kąpieli!

      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
      Przeczytaj więcej od tego autora