SLS w szamponach: szkodzi czy pomaga?

30. 8. 2018 · 5 minut czytania

SLS to substancja, którą często dodaje się do kremów i balsamów. Co dokładnie kryje się pod tę nazwą i czym różni się o SLES? Czy składnik może podrażniać skórę? Sprawdź!

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
SLS w szamponach: szkodzi czy pomaga?

SLS w szamponach ma bardzo złą sławę. Ale czym tak naprawdę jest SLS i SLES? To detergenty, które odpowiadają za rozpuszczanie tłuszczów z ubrań, naczyń i Twojej skóry czy włosów. SLS może mieć działanie podrażniające. Jednak zawsze zadaję sobie pytanie: skąd ta demonizacja SLS-ów? Postanowiłam zbadać, jak SLS wpływa na kondycję skóry głowy i włosów. Oto, czego się dowiedziałam.

SLS − co to jest?

Co to jest SLS w szamponie do włosów? SLS, czyli Sodium Lauryl Sulfate, jak można przeczytać w wielu opracowaniach biochemicznych, to substancja powierzchniowo czynna, detergent, który odpowiada za tworzenie się piany i rozpuszczanie tłuszczów na skórze głowy, na włosach, a także talerzach, dywanach, ubraniach czy innych powierzchniach. W składzie swojego szamponu (czy też każdego innego środka myjącego − nawet żelu do higieny intymnej) możesz spotkać jeden z tych składników: SLS, SLES (Sodium laureth sulfate), SCS (Sodium coco sulfate), ALS (Ammonium lauryl sulfate), ALES (Ammonium laureth sulfate). Są to detergenty, które odpowiadają za oczyszczanie skóry. Są to związki anionowe.

SLS − co to jest

 

Czym różni się SLS od SLES?

Bardzo często możesz spotkać wymieniane jednym tchem detergenty SLS i SLES. Ale wiedz, że to nie ten sam związek. Po stosowaniu SLS bardzo często zauważano podrażnienia skóry, zaczerwienienia, świąd, a nawet łupież. Kosmetyki z SLS powinny mieć krótki kontakt ze skórą i lepiej szybko je spłukać. Jeżeli więc kupujesz maskę do włosów, którą należy trzymać na głowie przez ok. 20 minut, a w jej składzie jest SLS to lepiej odłóż ją z powrotem na półkę. To nie jest bezpieczny produkt dla Twojej skóry. Unikaj też tego składnika przy skórze wrażliwej i atopowej.

Czym różni się SLS od SLES

 

SLES to substancja dużo delikatniejsza i nie wywołuje podrażnień. Może być go znacznie więcej w kosmetyku. Dowodzą tego badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców z Cosmetic Ingredient Review. Dowodzą oni w badaniach, że aby kosmetyk z SLS nie wywoływał niepożądanych reakcji, jego stężenie w kosmetyku powinno nie przekraczać 1%. Z kolei bezpieczny kosmetyk z SLES może zawierać aż 50% tej substancji.

Sprawdź też, jak poradzić sobie z elektyzującymi włosami.

Czy SLS jest szkodliwy?

To, na co zwraca się uwagę w pierwszej kolejności, to jak wspomniałam podrażnienia i przesuszanie skóry przez związek SLS. Nie jest on przeznaczony do skóry wrażliwej i atopowej. W tym przypadku zdecydowanie wybieraj kosmetyki bez tego typu detergentów. Przy skórze wrażliwej lepiej wybieraj związki niejonowe np. Coco glucoside, Decyl glucoside, Lauryl glucoside.

    SLS rozpuszcza tłuszcze. A więc i Twoją naturalną barierę lipidową. Tak więc, szampony z SLS mogą uszkadzać Twój płaszcz lipidowy i powodować przesuszenie skóry głowy, a nawet łupież. SLS nie będą też pomocne przy skórze tłustej i przetłuszczających się włosach. Choć dobrze odświeżą włosy, weź pod uwagę, że przesuszona skóra zareaguje nadprodukcją substancji łojowych (skóra będzie naturalnie się bronić). W efekcie częste, codzienne mycie przetłuszczających się włosów szamponem SLS będzie sprawiać, że będziesz kręcić się w kółko − im częściej będziesz myć włosy, tym bardziej będą się przetłuszczać.

    Sprawdź też produkty na porost włosów.

    Czy SLS jest szkodliwy

     

    Oprócz podrażnień na skórze, jakie może wywołać SLS, istnieje też przekonanie, że ten detergent może mieć działanie rakotwórcze. Jednak obecnie nie istnieją jednoznaczne wyniki badań potwierdzające tę teorię. Dlatego zdecydowanie jest wciąż teza, którą nie musisz się martwić. Środki z SLS, jak każdy kosmetyk dopuszczany do obrotu, podlegają szczegółowym badaniom bezpieczeństwa, dlatego są one bezpieczne dla Twojego zdrowia. O ile, rzecz jasna, nie szkodzą Twojej skórze w bezpośredni sposób.

    Jakim włosom SLS pomaga?

    SLS sprawdzi się przede wszystkim np. po olejowaniu włosów. Choć i tu polecam raczej innego rodzaju detergenty. Kiedy potraktujesz swoje włosy sporą dawką naturalnych olejów roślinnych i będziesz chciała się pozbyć nadmiernego tłuszczu z głowy, zmyj go odrobiną szampony z SLS. To zdecydowanie pomaga.

    Sprawdź też olejki do włosów.

    Jakim włosom SLS pomaga

     

    SLS możesz też w komponować w pielęgnację przetłuszczających się włosów. Ale zaraz... jak to? Przecież przed chwilą napisałam tyradę na temat tego, że SLS i przetłuszczające się włosy to wrogowie. Tak, jeżeli będziesz stosować te szampony codziennie. Jeżeli jednak 1 lub 2 razy w tygodniu oczyścisz porządnie skórę głowy szamponem z SLS, SLES, ALS czy ALES, to zrobisz skórze głowy tylko przysługę. Pamiętaj, że źle oczyszczona skóra głowy − nieusunięcie zalegającego naskórka, tłuszczy czy co gorsza pozostałości po kosmetykach, może powodować też świąd, a nawet łupież − generalnie o infekcję w takich warunkach nie trudno.

    Jak działają szampony bez SLS czy SLES?

    Ustalmy jedną podstawową rzecz. Nie każdy szampon bez SLS czy SLES to szampon bez żadnego detergentu. Przecież głównym zadaniem szamponu jest umycie skóry głowy (za odżywienie i nawilżenie włosów odpowiadają odżywki, maski i balsamy, które możesz stosować na same włosy). Co więc zawierają szampony „bez detergentów”? Także detergenty. Tylko nieco słabsze. Np. Lauryl Glucoside, o którym już wspominałam. To niejonowa substancja powierzchniowo czynna, która rozpuszcza tłuszcze i oczyszcza skórę, ale robi to delikatnie. Lauryl glucoside jest składnikiem m.in.: ajurwedyjskiego szamponu z imbirem i trawą cytrynową od Orientana, odbudowującego szamponu pszeniczno-owsianego Sylveco, szamponu Biolaven Organic czy nawilżającego szamponu do włosów Vianek. Niekiedy szampony bez SLS zawierają mieszankę detergentów. W polecanych przeze mnie szamponach znajdziesz także Coco glucoside.

    Dla wrażliwej skóry głowy polecane są szampony z detergentami nazywanymi betaninami. Są bardzo delikatne dla wrażliwej i alergicznej skóry głowy i rozpuszczają substancje tłuszczowe. Betaniny znajdziesz w szamponach Orientana, Vianek, Sylveco, Biovelan oraz Pharmaceris H H-Sensitonin szampon do włosów (Cocamidopropyl Betaine). Dodatkowo Pharmaceris H zawiera w sobie łagodzący pantenol. Więcej o prowitaminie B5 przeczytasz: D-pantenol: tajemnica nawilżenia skóry.

    szampony bez SLS czy SLES

      Więcej artykułów na ten temat

      • Właściwości witaminy C w kosmetykach

        Właściwości witaminy C w kosmetykach

        · 5 minut czytania
        Chcesz poprawić wygląd skóry? Sięgnij po kosmetyki z witaminą C. Dowiedz się, czym wyróżnia się ten składnik i dlaczego powinny po niego sięgać posiadaczki cery dojrzałej!
      • Witamina C lewoskrętna - mit czy hit?

        Witamina C lewoskrętna - mit czy hit?

        · 5 minut czytania
        Czy niezwykła substancja, jaką jest witamina C lewoskrętna, istnieje naprawdę? A może to tylko chwyt marketingowy? Odpowiedzi poznasz dzięki lekturze tego artykułu.
      • Parafina ciekła znajduje zastosowanie w kosmetyce przede wszystkim w pielęgnacji cery przesuszonej i potrzebującej szczególnej ochrony. Dowiedz się więcej na jej temat!
      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
      Przeczytaj więcej od tego autora