Szczotkowanie ciała na sucho: alternatywa dla peelingu?

21. 5. 2018 · 4 minuty czytania

Szczotkowanie ciała to zabieg, który można wykonywać zamiast peelingu. Odblokowuje pory, pobudza krążenie i eliminuje martwy naskórek. Z jakimi jeszcze korzyściami się wiąże? Sprawdź!

Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Szczotkowanie ciała na sucho: alternatywa dla peelingu?

Co daje szczotkowanie ciała na sucho? Eliminację cellulitu? A może to sposób na walkę ze zrogowaciałym naskórkiem? Nie gasną zachwyty związane z działaniem suchego, kilkuminutowego masażu ciała szczotką. Zobacz, jak dobrać szczotkę, jak wykonywać masaż szczotką, a przede wszystkim, czy takie zabiegi mają swoje przeciwskazania.

Szczotkowanie ciała na sucho – nowe odkrycie?

Szczotkowanie ciała na sucho nie jest nowością. Metoda ta pochodzi ze najstarszych praktyk leczniczych medycyny ajurwedyjskiej, czyli wschodnioazjatyckiej.

Kosztuje niewiele, a przynosi dużo lepsze efekty niż zwykły peeling do ciała. Działa na ciało zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz.

Około 1/3 wewnętrznych zanieczyszczeń Twój organizm wydala właśnie przez skórę. Gdy skóra staje się nieaktywna, a martwy naskórek gromadzi się na jej powierzchni, usuwanie toksyn „spada na barki” wewnętrznych organów. Im skóra jest starsza, tym trudniej pozbywa się martwych komórek − to sprawia, że przenikanie składników odżywczych do wnętrza komórek i ich metabolizm nie odbywa się już tak sprawnie, jak kiedyś.

Szczotkowanie ciała na sucho

 

    Co daje szczotkowanie ciała na sucho?

    Codzienne szczotkowanie stymuluje Twoje gruczoły podskórne do produkcji potu i łoju, co zapewnia skórze prawidłowe nawilżenie. Dlatego niekoniecznie musisz używać balsamu po wykonaniu masażu na sucho – wszystko zależy od poziomu nawilżenia i reakcji Twojej skóry.

    Jedni robią masaż na sucho przed kąpielą (dobrze go połączyć z prysznicem pobudzającym krążenie, czyli na zmianę płukanie skóry ciepłą i zimną wodą), inni na początku dnia i to bez użycia środków nawilżających skórę. Dla osób z bardzo suchą skórą polecam lekki, niezapychający porów odżywczy balsam do ciała lub olejek do ciała. Prysznic traktowałabym jako punkt niezbędny po szczotkowaniu, dzięki temu łatwiej usunąć złuszczony naskórek.

    Kilkuminutowe szczotkowanie ciała pomaga skutecznie pozbyć się martwego naskórka, odblokowuje pory oraz pobudza krążenie i przepływ krwi do mięśni. Skóra robi się gładsza, żywa, świeża, znikają krostki i wypryski. Komórki lepiej wchłaniają tlen i składniki odżywcze. Umożliwia to również lepszą dystrybucję tłuszczu, a co za tym idzie − zmniejszenie widoczności cellulitu. Dowiedz się więcej o cellulicie z artykułu Oli: Ujędrnianie ciała: dlaczego mój cellulit nie chce zniknąć?

    Co daje szczotkowanie ciała na sucho

     

    Przy odpowiednim nacisku i regularnym stosowaniu, masaż pomaga uwolnić złogi tłuszczowe pod powierzchnią skóry.

    Szczotkowanie w odpowiednim kierunku, pomaga pobudzić przepływ limfy w całym ciele. Dlaczego to takie istotne? Stymulowanie układu limfatycznego przyczynia się do wzmocnienia Twojego systemu odpornościowego oraz wspiera usuwanie toksyn z organizmu. Układ limfatyczny działa inaczej niż krwionośny – pobudzają go mięśnie całego ciała, a nie jedna pompa, jak to jest w przypadku serca. W ciele człowieka znajduje się mnóstwo węzłów chłonnych, zwłaszcza po wewnętrznej stronie ud i pod pachami. W trakcie szczotkowania warto zwrócić szczególną uwagę na te obszary.

     Sprawdź też maski do ciała.

    Zwróć uwagę, że nie bez powodu ciało powinno się szczotkować w określonym kierunku – układ limfatyczny skierowany jest i przepływa w stronę serca.

    Jak szczotkować ciało na sucho?

    1. Najlepiej robić to rano – wtedy pobudzenia ciała oraz krążenia ma największy sens.

    2. Nie używaj szczotki w tych miejscach ciała, gdzie skóra jest szczególnie wrażliwa lub uszkodzona.

    3. Używaj szczotki z naturalnego włosia z bawełnianym uchwytem na rękę. Do pleców będzie Ci potrzebna szczotka z dłuższym uchwytem.

    4.Zacznij od stóp – masaż wykonuj szybkimi ruchami skierowanymi w górę, w stronę ud. Ważne, żeby cały masaż odbywał się zgodnie z przepływem krwi oraz limfy i zmierzał w stronę serca.

    Szczotkowanie ciała na sucho - jak to robić

     

    5.Teraz przejdź do rąk – masuj ręce w górę, zaczynając od dłoni i kierując się w stronę ramion – dokładnie w taki sam sposób , jak to robiłaś w przypadku nóg.

    6.Plecy szczotkuj sama lub poproś o pomoc partnera. Ruchy powinny być skierowane od lędźwi w górę. Okolice bioder należy szczotkować od kręgosłupa w bok, zataczając łuk w stronę pachwiny, z obu stron osobno.

    Szczotkowanie pleców na sucho

     

    7. Brzuch zaleca się szczotkować zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aby podążać śladem okrężnicy. Dekolt delikatnymi, okrężnymi ruchami lub od szyi w dół, w stronę klatki piersiowej.

    8.Masaż warto zakończyć prysznicem, aby usunąć złuszczone, obumarłe komórki. Każdy z członków rodziny powinien używać własnej szczotki.

    Sprawdź też żele, oleje i oliwki do masażu.

    Szczotka do masażu na sucho

    Szczotka do masażu ciała nie ma metalowych końcówek. Są skonstruowane z myślą o suchym masażu – produkuje się je ze specjalnego włosia (sztucznego lub naturalnego, np. dzika, włosie z kaktusa agawy). Staraj się wybierać te z naturalnego włosia, bo syntetyczne lub nylonowe mogą podrażnić skórę. Szczotka do masażu ciała to koszt w granicach 30 zł − 180 zł − można ją zamówić online lub dostać w dobrym sklepie kosmetycznym.

    Jaką szczotkę do masażu na sucho wybrać
      O autorze
      Natalia Klonowska
      Natalia Klonowska
      Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Natalia Klonowska
      Natalia Klonowska
      Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
      Przeczytaj więcej od tego autora