Tętniak aorty brzusznej − jak wygląda leczenie?

30. 11. 2019 · 4 minuty czytania

Tętniak aorty brzusznej nazywany jest „cichym zabójcom”, ponieważ długo nie daje żadnych objawów. Tymczasem im szybciej wdrożone leczenie, tym lepsze rokowania. Poznaj szczegóły na ten temat!

Edyta Jakubik
Edyta Jakubik
Tętniak aorty brzusznej − jak wygląda leczenie?

Tętniak aorty brzusznej to poszerzenie światła naczynia o ponad 50% w stosunku do prawidłowych wartości. W Polsce szacuje się, że tętniak aorty może dotyczyć 4-7% mężczyzn po 65. roku życia, z kolei kobiety chorują 4-8 razy rzadziej i częstość występowania w tej grupie szacuje się między 0,6 a 1,4%.Zobacz, czym jest tętniak aorty i na czym polega jego leczenie.

Tętniak aorty brzusznej − co to jest?

Aorta to główna tętnica w organizmie człowieka, która tłoczy krew z serca do wszystkich narządów i tkanek. Kształt przebiegu naczynia przypomina odwróconą rączkę od parasola. Właśnie ze względu na ten przebieg dzielimy aortę na 2 części: piersiową, która przebiega w klatce piersiowej i brzuszną, znajdującą się poniżej przepony w jamie brzusznej aż do podziału na dwie tętnice biodrowe wspólne.

A czym jest tętniak? Tętniak to każde poszerzenie światła aorty o ponad 50% w stosunku do prawidłowych wartości.

Częstość występowania tętniaków rośnie wraz z wiekiem, może dotyczyć wszystkich tętnic. Natomiast zazwyczaj lokalizuje się w aorcie brzusznej. W Polsce szacuje się, że tętniak aorty może dotyczyć 4-7% mężczyzn po 65. roku życia, z kolei kobiety chorują 4-8 razy rzadziej i częstość występowania w tej grupie szacuje się między 0,6 a 1,4%. Kto ma największe szanse na zachorowanie na tętniaka aorty? Mężczyźni, obciążeni genetycznie występowaniem tętniaków w rodzinie, z nadciśnieniem tętniczym, miażdżycą, palący papierosy.

Sprawdź też, czym objawia się niewydolność serca.

tętniak aorty brzusznej

 

Tętniak aorty brzusznej − objawy

Niestety najczęściej początkowy rozwój tętniaka aorty brzusznej przebiega bezobjawowo, dlatego często nazywa się je cichymi zabójcami. Dopiero, kiedy dojedzie do znacznego poszerzenia aorty brzusznej pacjenci zgłaszają się do lekarza.

Chorzy zazwyczaj odczuwają gniotący ból w okolicy pępka, który może nasilać się po posiłkach, co może świadczyć o niedokrwieniu jelit. Charakterystyczny dla tętniaka jest również ból pleców w okolicy lędźwiowej, przypominający rwę kulszową. W odróżnieniu od bólu korzeniowego, ból związany z tętniakiem aorty brzusznej zmniejsza się w pozycji leżącej po zgięciu nóg.

Sprawdź też objawy miażdżycy.

Pęknięcie tętniaka aorty brzusznej

Duże, objawowe tętniaki są jak bomby zegarowe. Tylko tutaj zamiast wybuchu może wystąpić nagłe pęknięcia naczynia, co bezpośrednio zagraża życiu.

Tętniaki aorty brzusznej mogą pęknąć do tylnej części jamy brzusznej, czyli do przestrzeni zaotrzewnowej. Wtedy dochodzi do silnego bólu brzucha i okolicy lędźwiowej, może pojawić się krwiak krocza i moszny, a następnie w wyniku utraty krwi z powodu wylewania się jej poza naczynie – dochodzi do powiększania obwodu jamy brzusznej i wstrząsu. Tętniaki aorty brzusznej rzadziej pękają do dwunastnicy, co powoduje krwawienie z przewodu pokarmowego.

tętniak aorty brzusznej u osób starszych

Tętniak aorty brzusznej − leczenie

Najważniejsze w leczeniu tętniaków aorty brzusznej jest zapobieganie jego poszerzaniu, co będzie zwiększać ryzyko jego pęknięcia. Dlatego pacjentom zaleca się kontrolne badania obrazowe co ok. 6 miesięcy, w zależności od wielkości zmiany i ścisłą kontrolę ciśnienia tętniczego i zaprzestanie palenia papierosów. Rekomendowanym leczeniem farmakologicznym jest stosowanie leków beta-adrenolitycznych, powszechnie zwanymi beta-blokerami, które zwalniają tempo jego zwiększania.

Sprawdź też leki i preparaty wspomagające serce i krążenie.

tętniak aorty brzusznej leczenie

 

Zasadniczą metodą leczenia jest operacja tętniaka aorty brzusznej. Do wyboru masz 2 możliwości: otwartą operację naprawczą lub wewnątrznaczyniowy zabieg naprawczy.

Otwarta operacja naprawcza jest sprawdzonym zabiegiem chirurgicznym, niestety wymaga okresu rekonwalescencji, bo w celu uzyskania dostępu do naczynia, nacina się jamę brzuszną lub bok. Tętniaka zastępuje się protezą naczyniową, która pełni rolę zastępczego fragmentu naczynia krwionośnego, a podczas jej zakładania wstrzymuje się przepływ krwi przez aortę. Operacja zwykle trwa od 2 do 4 godzin.

tętniak aorty operacja

 

2. możliwością leczenia tętniaka aorty brzusznej jest wewnątrznaczyniowy zabieg naprawczy. W celu uzyskania dostępu do tętniaka lekarz wykonuje małe nacięcie w okolicy bioder, żeby przez tętnicę udową wprowadzić stent-graft i drogą naczyniową umieścić go wewnątrz poszerzonego fragmentu aorty, co spowoduje zamkniecie tętniaka. Stent-graft wewnątrznaczyniowy jest rurką wykonaną ze specjalnej tkaniny (materiału poliestrowego) ze stelażem ze stali nierdzewnej i pozostaje na stałe wewnątrz aorty, tworząc nową ścieżkę dla przepływu krwi. Zabieg trwa zwykle od 1 do 3 godzin. Jego niewątpliwą zaletą jest krótszy okres rekonwalescencji.

Sprawdź też, skąd się bierze zakrzepica.

operacja tętniaka aorty brzusznej

 

Zarówno jedna, jak i druga metoda ma swoje zalety i wady. O wyborze leczenia operacyjnego tętniaka powinien decydować pacjent wspólnie ze swoim lekarzem prowadzącym. Tętniaki są cichymi zabójcami, bo w początkowym okresie nie powodują żadnych dolegliwości, a tak naprawdę mogą pęknąć w każdej chwili doprowadzając do zgonu, dlatego nie lekceważ żadnych objawów i wykonuj badania kontrolne.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Edyta Jakubik
    Edyta Jakubik
    Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z kardiologii oraz doktorantką na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, gdzie prowadzę badania kliniczne oraz uczę studentów. Moja druga specjalizacja to medycyna estetyczna, która jest moją pasją. W wolnym czasie prowadzę swojego bloga na Instagramie (dr.jakubik), związanego z medycyną i zdrowiem.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Edyta Jakubik
    Edyta Jakubik
    Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z kardiologii oraz doktorantką na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, gdzie prowadzę badania kliniczne oraz uczę studentów. Moja druga specjalizacja to medycyna estetyczna, która jest moją pasją....
    Przeczytaj więcej od tego autora