Trądzik kosmetyczny − jak źle dobrane kosmetyki mogą zepsuć Ci cerę

11. 11. 2018 · 3 minuty czytania

Czy wiesz, że krostki i grudki mogą wynikać z niewłaściwe dobranych kosmetyków? Dowiedz się, jak to zmienić. Sprawdź, na co uważać, kupując fluidy, szminki i inne preparaty do pielęgnacji cery!

Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Trądzik kosmetyczny − jak źle dobrane kosmetyki mogą zepsuć Ci cerę

Grudki, krostki czy zaskórniki to klasyczne objawy trądziku zwykłego (łac. acne vulgaris), który może spotkać Cię w wieku dojrzewania. Dlatego właśnie nikogo nie dziwi trądzik u nastolatka. A co jeśli takie zmiany pojawiają się na skórze osób dorosłych? Dość powszechnym zjawiskiem jest trądzik kosmetyczny, który jest efektem nieprawidłowej pielęgnacji i do złudzenia może przypominać trądzik z lat młodzieńczych. Czym on dokładnie jest i co go wywołuje? Czy szkodzą nam barwniki kosmetyczne, a może alergeny w kosmetykach? Poznaj trądzik kosmetyczny!

Co to jest trądzik kosmetyczny?

Acne cosmetica, czyli trądzik kosmetyczny to zjawisko, które po raz pierwszy zostało opisane w 1972 r. przez Alberta M. Kligmana i Otto H. Millsa − dwóch dermatologów, którzy zauważyli, że u niektórych pacjentów, wskutek stosowania kosmetyków, na twarzy pojawiają się zmiany trądzikowe.

Kogo dotyczy ten problem? Okazuje się, że trądzik kosmetyczny dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Z uwagi na to, że to kobiety stosują większą ilość kosmetyków, zwłaszcza do makijażu, trądzik kosmetyczny częściej dotyka kobiet. Najczęściej może Cię spotkać w przedziale wieku od 20. do 50. roku życia. Co ciekawe, wcale nie musisz wcześniej zmagać się z problemem trądziku zwykłego, żeby doświadczyć trądziku kosmetycznego.

Sprawdź też leki, kremy i kosmetyki na trądzik.

damskie kosmetyki

 

Jak rozpoznać trądzik kosmetyczny?

Na twarzy osoby z tym problemem pojawiają się najczęściej prosaki, grudki zapalne, krosty, krostki, a także zaskórniki. Zmiany te są wynikiem zaczopowania ujść gruczołów łojowych, które z tego powodu nie mogą funkcjonować w sposób prawidłowy. Lokalizacja zmian jest ściśle związana z okolicą, gdzie stosujesz szkodliwe kosmetyki. Najczęściej ten problem dotyczy dolnych części policzków, czoła i brody, czasem też skóry dekoltu czy nawet pleców.

objawy trądziku kosmetycznego - skóra twarzy

Co jest przyczyną trądziku kosmetycznego?

Najogólniej mówiąc, zmiany o charakterze acne cosmetica powodują kosmetyki o właściwościach komedogennych, czyli zatykających ujścia gruczołów potowych i łojowych. Często dotyczy to substancji takich jak barwniki zawarte w kosmetykach kolorowych, takich jak pudry, podkłady, cienie czy róże do policzków.

Sprawdź też kosmetyki i preparaty na problemy skórne.

Lista substancji o działaniu komedogennym:

  • acetylowany alkohol lanolinowy
  • kwas lanolinowy
  • kwas oleinowy
  • masło kakaowe
  • stearynian butylu
  • olej lniany
  • olej ze słodkich migdałów
  • oliwa z oliwek
  • bezwodna lanolina
  • lanolina kosmetyczna
  • olej rycynowy
  • olej z awokado
  • olej sezamowy
  • olej kokosowy
  • olej parafinowy
  • tokoferol
  • alkohol i olej lanolinowy
środki o działaniu komedogennym

 

Komedogenność kosmetyków nie zależy jednak tylko od samych składników w nich zawartych. Na zdolność wywoływania objawów trądziku kosmetycznego ma również wpływ ilość nakładanego produktu, jego formuła (krem, żel, emulsja, pasta itd.) i częstość stosowania. Okazuje się, że nawilżająca maseczka może mieć dobroczynny wpływ na Twoją skórę. Jednak pozostawiona na skórze zbyt długo powoduje powstawanie grudek i krostek.

Pewną rolę w powstawaniu trądziku kosmetycznego odgrywa też Twoja predyspozycja do rozwoju zmian skórnych − to co u jednej osoby wywoła zmiany trądzikowe, u innej będzie całkowicie nieszkodliwe.

Sprawdź też preparaty na trądzik różowaty.

kobieta wyciskająca pryszcze

Jak radzić sobie z trądzikiem kosmetycznym?

Jak zatem uniknąć powstawania zmian trądzikowych pod wpływem kosmetyków? Po pierwsze, żeby unikać stosowania substancji komedogennych, zwrócić uwagę na skład kosmetyków, których na co dzień używasz. Jeśli zauważysz, że dany kosmetyk wywołuje powstawanie krostek, grudek czy zaskórników, lepiej taki preparat natychmiast odstawić.

W przypadku pojawienia się na skórze zmian trądzikowych najlepiej udać się do dermatologa, który wykluczy inne przyczyny problemów skórnych. Trądzik kosmetyczny jest stosunkowo łatwy do wyleczenia. Najważniejsze jest zidentyfikowanie i oczywiście odstawienie szkodliwego kosmetyku. Dermatolog zalecić Ci może też odpowiednie leczenie już istniejących zmian trądzikowych, doradzi też jak prawidłowo pielęgnować skórę.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w tym publikacje, dotyczą przede wszystkim pacjentów chorujących na autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej. Nieodłączną częścią dermatologii jest też wenerologia, czyli dziedzina związana z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem. Razem z dwiema koleżankami prowadzę blog o tematyce dermatologiczno-lifestyle’owej: DermaToLook, gdzie prosty w sposób mówimy o problemach dermatologicznych i o tym, jak dbać zdrową i piękna skórę.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w...
    Przeczytaj więcej od tego autora