Zapalenie dziąseł − leczenie płukankami pomoże?

28. 11. 2018 · 4 minuty czytania

Krwawienie podczas mycia lub szczotkowania zębów wskazuje na rozwijający się stan zapalny. Jak mu zapobiegać? Kiedy zdecydować się na zastosowanie płukanek? Sprawdź!

Magdalena Głowala
Magdalena Głowala
Zapalenie dziąseł − leczenie płukankami pomoże?

Jeżeli w trakcie mycia zębów lub ich nitkowania zauważysz krew, a krwawienie to nie jest spowodowane urazem mechanicznym, to znak, że w Twojej jamie ustnej toczy się stan zapalny. Gdy do kompletu Twoje dziąsła są obrzęknięte i krwistoczerwone, a do tego masz nieświeży oddech, to nie powinieneś mieć już żadnych wątpliwości, że to zapalenie dziąseł. Jak leczyć stan zapalny na dziąsłach?

Zapalenie dziąseł − leczenie domowe

Co stosować na stan zapalny dziąseł w domu? Po pierwsze, wyeliminuj główną przyczynę stanu zalanego, czyli płytkę nazębna. Dokładne, mechaniczne oczyszczenie (przy użyciu szczoteczki elektrycznej lub manualnej, nici dentystycznej, szczoteczki międzyzębowej) wszystkich powierzchni zębów z zalegających osadów jest podstawowym narzędziem w walce z zapaleniem.

prawidłowe czyszczenie zębów

 

Stosowanie płukanek także pomaga w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej, zmniejsza ilość odkładającej się płytki nazębnej, działa bakteriobójczo i usuwa zalegające resztki pożywienia. Jednak zawsze pamiętaj, że jest to działanie drugorzędne i samo płukanie jamy ustnej nie zastąpi mechanicznego usuwanie płytki bakteryjnej.

Sprawdź też leki i płyny na zapalenie dziąseł.

mycie zębów szczoteczką elektryczną

 

Jak leczyć zapalenie dziąseł?

Gdy mimo Twoich starań dziąsła nadal krwawią, koniecznie umów się na kontrolę do swojego lekarza stomatologa. Pomoże Ci on znaleźć przyczynę stanu zapalnego. Być może stosujesz nieprawidłową technikę szczotkowania i tym samym nie usuwasz odpowiednio dokładnie płytki nazębnej. A może przyczyna tkwi głębiej i np. przyjmujesz leki, które potęgują stan zapalny.

Czynnikiem zwiększającym ryzyko powstania zapalenia dziąseł jest palenie papierosów. U palaczy ze względu na słabszą odporność organizmu stan zapalny łatwiej się rozwija i tym samym trudniej leczy się wszelkie zmiany, które powstają w jamie ustnej. Dodatkowo, diagnozę utrudnia fakt, że palenie maskuje oznaki choroby. Nikotyna ogranicza przepływ krwi w naczyniach jamy ustnej, przez co może nie wystąpić krwawienie podczas szczotkowania, czyli główny sygnał alarmowy dla pacjenta, że „coś nie tak dzieje się” z jego dziąsłami. U palaczy inny jest też sam kolor dziąseł. Prawidłowo u osób zdrowych są one koloru różowego, ich zaczerwienienie świadczy o toczącym się stanie zapalnym, osoby uzależnione od palenia papierosów mają blade, a nawet sine dziąsła.

Sprawdź też produkty na problemy stomatologiczne.

kobieta paląca papierosa - zły wpływ na zęby

 

Niezależnie jednak od zaawansowania choroby, pierwszym etapem leczenia jest staranne usuniecie osadu i kamienia (wykonanie zabiegu skalingu i piaskowania). O tym, na czym polega ten zabieg możesz przeczytać w artykule: Czy usuwać kamień nazębny? Co kamień nazębny robi z zębami? Jeżeli stan zapalny nie zrobił zbyt dużego spustoszenia, niekiedy na tym można zakończyć leczenie.

Pamiętaj jednak, żeby utrzymywać nienaganną czystość jamy ustnej i najlepiej bezwzględnie zrezygnować z palenia. Po zabiegu higienizacji warto stosować w domu płukanki antyseptyczne, które pomogą wyciszyć stan zapalny i utrudniają ponowne osadzanie się bakterii na powierzchni zębów.

Co na zapalenie dziąseł pomoże?

Na rynku dostępny jest cały wachlarz produktów wspomagających walkę z krwawiącymi dziąsłami. Co na bolące dziąsła pomoże? Preparaty można podzielić na takie, które używamy jako produkty lecznicze w momencie, gdy zapalenie dziąseł już występuje, i takie, które nadają się do codziennego stosowania i pomagają w utrzymaniu prawidłowego poziomu higieny i zapobieganiu ponownemu powstawania stanu zapalnego.

Składnikiem czynnym w grupie produktów profesjonalnych, zalecanych przez lekarza jest: albo 0,2% glukonian chlorheksydyny, albo chlorowodorek estru etylowego lauroiloargininy (w skrócie LAE).

 

UWAGA!
 

Długotrwałe stosowanie (dłużej niż 2 tygodnie) produktów zawierających 0,2 % glukonian chlorheksydyny może spowodować powstanie żółtych przebarwień na powierzchni zębów. Dlatego po tym czasie należy zmienić płukankę na taką, która zawiera inną substancję czynną. LEA nie powoduje przebarwień zębów.

 

Produkty do codziennego stosowania nie powinny zawierać alkoholu. Za to w ich składzie można znaleźć olejki eteryczne czy fluorek sodu o niskim stężeniu.

płyn do płukania jamy ustnej na umywalce

Pozwalają one nie tylko utrzymać zdrowe zęby ale także:

  • redukują płytkę nazębną
  • chronią zęby przed próchnicą
  • zapobiegają powstawaniu kamienia nazębnego
  • utrzymują naturalną biel zębów
  • usuwają bakterie z trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych
  • zapewniają świeży oddech

Przy zapaleniu dziąseł najważniejsza jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Jednak płukanki mogą pomóc Ci ją utrzymać i poradzić sobie z zalegającą płytką nazębną.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Magdalena Głowala
    Magdalena Głowala
    Jestem lekarzem na co dzień zajmującym się leczeniem ortodontycznym dzieci i dorosłych. Nie wystarcza mi wiedza zdobyta na studiach, dlatego ciągle staram się ją pogłębiać. Obecnie jestem w trakcie prowadzenia pracy badawczej, w celu uzyskania tytułu doktora nauk medycznych z dziedziny ortodoncji. Staram się podnosić swoje kwalifikacje, uczestnicząc w różnego rodzaju kursach specjalistycznych, aby jeszcze lepiej leczyć swoich pacjentów. Jestem autorką i współautorką kilku publikacji naukowych w pismach branżowych. Po ortodoncji moją wielką pasją są podróże.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Magdalena Głowala
    Magdalena Głowala
    Jestem lekarzem na co dzień zajmującym się leczeniem ortodontycznym dzieci i dorosłych. Nie wystarcza mi wiedza zdobyta na studiach, dlatego ciągle staram się ją pogłębiać. Obecnie jestem w trakcie prowadzenia...
    Przeczytaj więcej od tego autora