Zapalenie kaletki maziowej kolana – leczenie zacznij od odciążenia kolana

9. 5. 2018 · 4 minuty czytania

Uraz lub nadwyrężenie to najczęstsze przyczyny zapalenia kaletki maziowej. Co zrobić, by wrócić do całkowitej sprawności? Jak się leczyć? Sprawdź w naszym artykule!

Irmina Turek
Irmina Turek
Zapalenie kaletki maziowej kolana – leczenie zacznij od odciążenia kolana

Zapalenie kaletki maziowej często najczęściej pojawia się w wyniku urazu lub nadwyrężenia kolana. Nie powinno być ono ignorowane. Kiedy lekarz potwierdzi zapalenie kaletki maziowej, warto dać kolanu odpocząć. Wtedy szybciej powrócisz do pełnej sprawności. Jak leczyć zapalenie kaletki maziowej kolana i jak poradzić sobie z problemami z błoną maziową w stawie kolanowym?

Zapalenie kaletki maziowej w kolanie − co to właściwie jest?

Co to jest zapalenie kaletki maziowej w kolanie

 

Żeby zrozumieć, czym jest zapalenie kaletki maziowej w kolanie, najpierw wyjaśnię może, czym sama kaletka jest. Kaletki maziowe to struktury, które zmniejszają tarcia między narządami podczas ruchu. Mają istotny wpływ na poruszanie się, bo wspomagają m.in. pracę stawu łokciowego i kolanowego.

W kolanie kaletka maziowa umiejscowiona jest między rzepką a skórą. Zbudowana jest z maziowej warstwy wewnętrznej oraz włóknistej warstwy zewnętrznej.

Oprócz zmniejszania tarcia podczas ruchów pełni również funkcje ochronne, przez co często jest narażona na urazy. I to one w głównej mierze powodują stan zapalny kaletki maziowej w kolanie. Dotykające kaletki procesy zapalne zwykle nie mają podłoża bakteryjnego i wynikają głównie z nadwyrężeń i kontuzji.

Zobacz też maści i preparaty na układ kostno-szkieletowy.

Kiedy nadwyrężysz kolano lub doznasz jakieś kontuzji, może wystąpić zapalenie kaletki przedrzepkowej. Możesz wtedy zauważyć obrzęk na swoim kolanie. W niektórych przypadkach może towarzyszyć Ci ból. Pojawiający się obrzęk jest efektem gromadzenia płynu w kaletce. Płyn ten produkowany jest przez wewnętrzną błonę kaletki i powoduje zwiększenie objętości całej struktury. Jeśli nie jest go dużo, wystarczy, że odciążysz kolano, a płyn ma szansę wtedy sam się wchłonąć.

Kiedy możesz mieć problemy z kaletką przedrzepkową? Najczęściej dolegliwości związane ze stanem zapalnym tej struktury dotykają osoby często obciążające staw kolanowy. Może to mieć związek z wykonywaną pracą (częste przebywanie w pozycji klęczącej) czy rodzajem uprawianego sportu.

Zobacz też maści na ból mięśni i stawów.

Zapalenie kaletki maziowej w kolanie

 

Zapalenie kaletki maziowej kolana − jak je leczyć?

Jeśli obrzęk kolana jest duży i odciążenie stawu nie daje zadowalających rezultatów, możliwe, że lekarz zaleci Ci punkcję. Dzięki temu z Twojego kolana usunięty zostanie wysięk, a kolano szybciej będzie się goić.

Jak leczyć zapalenie kaletki maziowej

 

Jak wspomniałam wcześniej, zapalenie kaletki maziowej nie jest spowodowane infekcją bakteryjną. Ale może dojść do zainfekowania kaletki przez urazy skóry w okolicach kolana, np. jeżeli stan zapalny wdał się po upadku i otarciu kolana. Jak rozpoznać takie zakażenie bakteryjne? Zazwyczaj możesz odczuwać wtedy znaczący ból, Twoja skóra w tej okolicy może być zaczerwieniona i gorąca (miejscowe podniesienie temperatury skóry).

Jeśli zachodzi ryzyko, że stan zapalny kaletki ma podłoże bakteryjne, zwykle zalecana jest punkcja i zbadanie pobranego płynu. Po potwierdzeniu infekcji, lekarz przepisze Ci antybiotyki.

Sprawdź też, czym jest gonartroza kolana.

Usunięcie kaletki maziowej kolana − czy to konieczne?

W przypadku nawracającego czy przewlekłego stanu zapalnego kaletki przedrzepkowej lekarz może zaproponować Ci operacyjne usunięcie tej struktury. Zwykle decyzje taką podejmuje się, gdy pomimo wielokrotnego usuwania nagromadzonego płynu, obrzęk kaletki odnawia się, opuchlizna jest znaczna i ponadto odczuwasz ból i ograniczenie sprawności stawu kolanowego.

O tym, czy pacjent może poddać się zabiegowi decyduje lekarz. Decyzję taką podejmie, mając na uwadze choroby towarzyszące, które u Ciebie występują, a także Twoje uwarunkowania fizjologiczne.

Usunięcie kaletki maziowej z kolana

 

Po zabiegu okres rekonwalescencji zwykle trwa do 6 tygodni. W tym czasie lekarz zaleci Ci odciążenie stawu i stopniowy powrót do aktywności fizycznej.

Przerost błony maziowej kolana − czy zawsze kończy się rehabilitacją?

W wyniku powtarzających się stanów zapalnych kaletki maziowej może dochodzić do przerostu błony maziowej w kolanie. Wewnętrzną warstwę torebki stawowej (błonę maziową) tworzą komórki, które mają zdolność produkowania mazi stawowej. W fizjologicznej ilości zapewnia odżywienie chrząstce stawowej i niezbędny do poruszania się poślizg powierzchni stawowych.

W efekcie urazów czy przebytych stanów zapalnych błona maziowa może przerastać i sprawiać Ci ból. Przerastać mogą również występujące czasem zafałdowania błony. Przy przeroście, zaburzeniu może ulec wydzielanie mazi przez błonę, co będzie skutkować zmienionymi właściwościami tej wydzieliny.

Zaburzone będzie więc i odżywianie chrząstki i poślizg w Twoim stawie. Zwykle, jeśli dochodzi do takich nieprawidłowości, lekarz może zalecić Ci ograniczenie aktywności i odciążenie stawu, często również stosowanie preparatów przeciwzapalnych. Pomocne mogą okazać się także zabiegi u fizjoterapeuty.

Sprawdź też, po czym poznać reumatyzm.

Rehabilitacja po zapalenia kaletki maziowej

 

Jeśli zastosowane metody leczenia nie dadzą zadowalających efektów, konieczne może okazać się leczenie artroskopowe, które ma usunąć nadmiar przerośniętej błony. Po tego typu zabiegach zalecana jest odpowiednia rehabilitacja.

Kiedy odczuwasz ból kolana, ale nie chcesz rezygnować z aktywności, sprawdź, jakie ćwiczenia możesz wykonywać przy bolących kolanach w artykule Adriana: Jak się odchudzić, gdy bieganie boli? Czyli proste ćwiczenia na bolące kolana.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Irmina Turek
Irmina Turek
Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny czas przeznaczam na podróże, bo nic tak nie cieszy, jak poznawanie nowych miejsc, smaków i ludzi.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Irmina Turek
Irmina Turek
Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny...
Przeczytaj więcej od tego autora