Zapalenie najądrza a skręt jądra – wiesz jak je odróżniać? Warto!

17. 2. 2018 · 3 minuty czytania

Zakażenia bakteryjne i wirusowe, choroby weneryczne, przebyte zabiegi urologiczne – to najczęstsze przyczyny zapalenia najądrza. Czym objawia się to schorzenie i jak je leczyć? Sprawdź!

Piotr Sobolewski
Piotr Sobolewski
Zapalenie najądrza a skręt jądra – wiesz jak je odróżniać? Warto!

Skręt jądra to poważny stan chorobowy, który nieleczony może doprowadzić nawet do usunięcia jądra. Zapalenia najądrza z kolei ma zdecydowanie łagodniejszą postać i zwykle nie wiąże się z tak poważnymi konsekwencjami. Ponieważ objawy bólowe są do siebie bardzo podobne, w obydwu stanach są one często ze sobą mylone. Sprawdź, w jaki sposób odróżniać od siebie te dwie choroby, aby uniknąć ryzyka utraty jądra.

Zapalenie najądrza − objawy i przyczyny

Najądrze jest parzystym, niewielkim narządem zlokalizowanym w mosznie. Przylega do jądra i łączy się z nim za pomocą nasieniowodu. Składa się z głowy, trzonu i ogona, a mikroskopowo zbudowane jest z licznych, krętych kanalików. Zadaniem najądrzy jest magazynowanie nasienia wytworzonego przez jądro oraz produkcja wydzieliny, która umożliwia proces dojrzewania plemników. Zapalenie najądrza nie jest częstą chorobą − pojawia się u około 1 na 1000 mężczyzn, a dotyczy przede wszystkim mężczyzn młodych, między 15. a 35. rokiem życia, częściej również w wieku starszym − po 60. roku życia.

Istnieje kilka możliwych przyczyn zapalenia najądrza:

  • zakażenie bakteryjne,
  • choroby przenoszone drogą płciową (najczęściej rzeżączka, chlamydioza),
  • po zabiegach urologicznych,
  • zakażenie wirusowe (najczęściej jako powikłanie świnki),
  • leczenie amiodaronem,
  • gruźlica (dowiedz się, jak wygląda profilaktyka i leczenie gruźlicy).

Zapalenie najądrza jest chorobą ostrą − w ciągu kilku dni pojawia się ból zlokalizowany w mosznie, najczęściej jednostronny, z towarzyszącym obrzękiem połowy worka mosznowego oraz bolesnością podczas palpacji. Skóra moszny może być zaczerwieniona, a po chorej stronie możesz zauważyć uniesione i powiększone jądro. Dodatkowo mogą występować dolegliwości związane z zakażeniem pęcherza moczowego (częstsze parcie na mocz, ból lub pieczenie podczas oddawania moczu) lub objawy zapalenia cewki moczowej (pieczenie cewki moczowej, wyciek z cewki moczowej).

Zazwyczaj nie stwierdza się objawów ogólnych, takich jak gorączka, ogólne złe samopoczucie, wymioty, ból głowy. Jeżeli takie objawy występują, to zwykle są wynikiem zakażenia układu moczowego.

Sprawdź leki na gorączkę, leki na ból głowy, leki na zakażenie układu moczowego.

śpiący człowiek

 

Skręt jądra − objawy i przyczyny

Skręt jądra jest stanem, w którym dochodzi do obrotu powrózka nasiennego i jądra prowadzącego do ostrego niedokrwienia jądra. Mechaniczne zaciśnięcie naczyń biegnących w powrózku nasiennym, które trwa powyżej 6 godzin, zazwyczaj kończy się martwicą jądra. Statystycznie skręt lewego jądra występuje dwa razy częściej niż prawego.

Objawem skrętu jądra jest nagły, bardzo silny ból jądra z jego wysokim ułożeniem w mosznie. Ból jądra promieniuje często do okolicy pachwinowej i dołu biodrowego po tej samej stronie. Część pacjentów ze skrętem jądra zgłasza ogólne osłabienie, mdłości lub wymioty. W miarę upływu czasu pojawia się obrzęk i zaczerwienienie moszny.

Przyczyny skrętu jadra nie są do końca poznane. Najczęściej wymienia się nadmierną ruchomość jądra w worku mosznowym. Skręt jądra najczęściej występuje u dzieci i młodych mężczyzn. Prawdopodobieństwo wystąpienia skrętu jądra maleje wraz z wiekiem.

Do najczęściej występujących czynników predysponujących do skrętu jądra zalicza się:

  • nadmierną ruchomość jądra,
  • tendencja do przemieszczania się jądra w stronę kanału pachwinowego,
  • zbyt długi nasieniowód.
sen

Co robić, gdy poczujesz ból?

W przypadku pojawienia się wymienionych wyżej objawów konieczna jest pilna konsultacja lekarska, najlepiej urologiczna.

Na podstawie zebranego wywiadu i badania przedmiotowego pacjenta lekarz jest w stanie zdecydować, czy ma do czynienia z zapaleniem najądrza, którego leczenie polega na stosowaniu antybiotyków lub ze skrętem jądra, które potwierdza się badanie USG doppler.

W przypadku ewidentnych objawów skrętu jądra konieczna jest interwencja chirurgiczna wykonana jak najszybciej od momentu pojawienia się objawów. Losy jądra po jego skręcie uzależnione są od czasu niedokrwienia i stopnia skręcenia powrózka nasiennego. Niedokrwienie trwające dłużej niż 6 godzin z reguły kończy się martwicą jądra i podczas zabiegu jest usuwane. Większość jąder po całkowitym skręcie nawet po udanym zabiegu operacyjnym ulega częściowemu lub całkowitemu zanikowi.

 

UWAGA!
 

Jeśli pojawią się bóle jądra, obrzęk moszny, jej zaczerwienienie − bezzwłocznie skontaktuj się z lekarzem , aby wykluczyć skręt jądra i wdrożyć odpowiednie postępowanie terapeutyczne.

 

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Piotr Sobolewski
    Piotr Sobolewski
    Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji w dziedzinie dermatologii i wenerologii, a także lekarzem medycyny estetycznej. Obecnie pracuję jako młodszy asystent w Klinice Dermatologii CSK MSWiA w Warszawie. Z pasją zgłębiam temat dermatologii estetycznej i procesu starzenia się skóry, aby pomóc moim pacjentom utrzymać skórę w zdrowej kondycji przez jak najdłuższy czas.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Piotr Sobolewski
    Piotr Sobolewski
    Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji w dziedzinie dermatologii i wenerologii, a także lekarzem medycyny estetycznej. Obecnie pracuję jako młodszy asystent w Klinice Dermatologii CSK MSWiA w Warszawie. Z pasją zgłębiam...
    Przeczytaj więcej od tego autora