Mydła naturalne, w płynie, bez SLS

  (298)
Sortuj według
Mydła

Mydła

Mydło − jak go dobrze używać?

Choć wydawać mogłoby się, że każdy wie, w jaki sposób używać mydła, odpowiedź na to pytanie wcale nie jest oczywista. Czy mydła można używać do mycia twarzy lub czy można je wykorzystywać do mycia okolic intymnych? Czy każde mydło nadaje się do każdego rodzaju skóry?

Mydła od dawna znane są jako skuteczne i wydajne środki myjące do twarzy i ciała. Jednak nie każde mydło będzie nadawać się do mycia twarzy, a szczególnie nie do każdego rodzaju cery. Aby nie podrażnić swojej skóry twarzy, do oczyszczania najlepiej wybrać mydła specjalnie do tego przeznaczone lub przynajmniej mydła o bardzo delikatnym składzie. Przede wszystkim jednak pamiętaj, żeby unikać bezpośredniego kontaktu mydła z oczami.

Patrząc na mydło pod kątem chemicznym, mydło to substancja, która powstaje w procesie zmydlania trójglicerydów przy pomocy wodorotlenków. Najczęściej na rynku występują mydła sodowe. W lecznictwie stosuje się także mydło potasowe, które ma odczyn pH zbliżony do neutralnego (lekko zasadowy), przez co jest delikatniejsze dla skóry.

Mydło, dzięki swojemu chemicznemu składowi, jest środkiem higienicznym, który pozwala na usuwanie z powierzchni skóry otoczki tłuszczowej wraz zanieczyszczeniami. Mydła mają przede wszystkim działanie antybakteryjne i odkażające. Pamiętaj jednak, że niektóre mydła wysuszają skórę, dlatego warto zawsze po etapie oczyszczania dobrze nawilżyć skórę.

Do oczyszczania okolic intymnych nie powinno stosować się zwykłych mydeł, a jedynie środków, na których wyraźnie jest zaznaczone, że nadają się one do takiego celu. Jeżeli masz problemy skórne, np. problem z AZS lub łuszczycą, dobrze jest udać się na konsultację do dermatologa. Lekarz taki może doradzić Ci wybór odpowiedniego mydła. Być może zaleci Ci stosowanie specjalnego preparatu, jakim jest np. mydło hipoalergiczne, żeby załagodzić objawy choroby.  

Dobrze dobrane mydło jest podstawą codziennej pielęgnacji skóry na twarzy, jak i na całym ciele.



Mydła w piance, mydło w kostce, mydło w płynie − jakie są rodzaje mydeł?

Mydło do kąpieli, a także mydło do mycia rąk może występować w różnej postaci. Producenci oferują różnego rodzaju produkty tego typu, które występują w wielu zapachach i formułach.

Różni je także skład − wybrać możesz mydła syntetyczne oraz mydła naturalne. Te drugie w całości złożone są z wyciągów roślinnych, np. mydła oliwkowe lub mydło z Aleppo. Mydło takie może występować jako mydło w kostce lub naturalne mydło w płynie. Mydła dzielone są zwykle na dwa rodzaje: mydła w płynie i mydła w kostce. Formuła nie ma żadnego wpływu na działanie, ale różnicuje sposób aplikacji.

W drogeriach i aptekach  można znaleźć też mydła antybakteryjne w płynie, które usuwają wszelkie zanieczyszczenia i silnie dezynfekują. Przykładem takiego preparatu są mydła siarkowe w płynie, przeznaczone do skór problematycznych. Ich zadaniem jest silne oczyszczanie i wysuszanie ewentualnych zmian na ciele, np. ropnych wyprysków.

Popularne są także mydła w płynie bez SLS (naturalne mydła), przeznaczone do skór wrażliwych i skłonnych do alergii. Osoby obserwujące częste podrażnienia na swoim ciele, powinny skonsultować się z dermatologiem, który dobierze odpowiednie mydła hipoalergiczne korzystnie wpływające na stan skóry lub zaleci używanie produktów tradycyjnych, takich jak mydło szare.



Mydło z nanosrebrem − jak działają mydła specjalistyczne?

Na półkach sklepowych najczęściej możesz spotkać zwykłe mydła zasadowe, które mają za zadanie usunięcie zanieczyszczeń i tłuszczu z powierzchni skóry. Jeżeli jednak dbasz o pielęgnację swojej skóry dobrze jest dobrać mydło do potrzeb swojej cery.

W przypadku skór trądzikowych i tłustych warto przywiązywać dużą wagę do pielęgnacji i oczyszczania skóry. Tu osoby borykające się z trądzikiem często popełniają błąd nadmiernego osuszania skóry mydłami zasadowymi. Kiedy myjesz skórę mydłem zasadowym pozbawiasz ją naturalnej ochrony w postaci płaszcza lipidowego. Co więcej, skóra trądzikowa bardzo często potrzebuje nawilżenia, ponieważ nadprodukcja sebum jest oznaką tego, że skóra nadmiernie się przesusza. Dlatego warto stosować w tym przypadku mydła, które przeznaczone są typowo do skóry trądzikowej. Przy takiej pielęgnacji możesz zmniejszyć częstotliwość występowania zmian trądzikowych i przetłuszczania się skóry.

Do skóry trądzikowej lekarz może polecić Ci stosowanie preparatu myjącego, jakim jest mydło ze srebrem. Działa ono silnie bakteriobójczo − potrafi zahamować rozwój nawet 650 szczepów różnych kultur bakterii. Już w starożytności używano srebra jako środka, który przyspieszał gojenie się ran i podrażnień. A to dlatego, że srebro ma działanie przeciwgrzybiczne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Mydło ze srebrem może być wykorzystywane nawet przy leczeniu schorzeń skóry (np. łuszczycy), o ile zaleci Ci je lekarz.

Innym rodzajem specjalistycznego mydła jest mydło Aleppo, czyli specjalne mydło laurowe komponowane według tradycyjnej receptury z Syrii. To mydło laurowo-oliwkowe może mieć silne właściwości osuszające, matujące, a nawet peelingujące. Drugim rodzajem specjalistycznego mydła jest czarne mydło, które ma formę brązowej mazi. Może mieć ono wiele różnego rodzaju zastosowań − nie tylko do mycia ciała. Mydło to może służyć do różnego rodzaju peelingów, a nawet jako kosmetyk, który służy do golenia nóg czy innych części ciała. Czarne mydło może być też stosowane, jako maska do twarzy.

Dziś niektóre mydła mają bardzo bogatą recepturę. Mogą zawierać w swoim składzie różnego rodzaju zioła i wyciągi. I tak np. mydło z wyciągami z alg morskich nawilża skórę i zabezpiecza skórę przed utratą wody. Mydła z olejami mogą działać także jako środek wzmacniający ochronę lipidową skóry.

Niektóre delikatne mydła emolientowe nadają się nawet do stosowania u dzieci od 1. dnia życia. Pamiętaj, aby wybór kosmetyków dla noworodków i niemowląt dobrze jest wybierać po konsultacji z pediatrą, który określi, czy dany preparat jest odpowiedni do skóry niemowlęcia.



Marki powiązane z kategorią: Mydła