Finasteryd, Finasteridum - dawkowanie, działanie, ulotka, skutki uboczne

  (33)

Finasteryd to lek wykorzystywany w leczeniu przerostu prostaty oraz łysienia androgenowego. Jego działanie związane jest z hamowaniem aktywności enzymu o nazwie 5α-reduktaza, który bierze udział w przekształcaniu testosteronu do jego bardziej aktywnej formy dihydrotestoteronu. 

Sortuj według
Finasteryd

Finasteryd

Wskazania do stosowania finasterydu

Finasteryd jest stosowany u mężczyzn do leczenia przerostu gruczołu krokowego.

  • Łagodzi objawy przerostu prostaty.
  • Zmniejsza ryzyko nagłego zatrzymania moczu.
  • Obniża ryzyko potrzeby operacji, takiej jak resekcja przezcewkowa prostaty lub prostatektomia.
  • Pomaga zmniejszyć rozrost prostaty, polepsza przepływ moczu.

Dodatkowo finasteryd jest używany do leczenia męskiego łysienia androgenowego oraz innych rodzajów łysienia, wspomagając wzrost włosów i zapobiegając ich wypadaniu.

Mechanizm działania finasterydu

Substancja hamuje enzym 5-alfa-reduktazę typu II. Ten enzym przekształca testosteron w silniejszy androgen, dihydrotestosteron. Dzięki finasterydowi proces ten jest blokowany. Lek tworzy stabilny związek z enzymem, który rozkłada się bardzo powoli – w ciągu około 30 dni.

Dawkowanie finasterydu

Lek stosuje się w doustnie. Dawkowanie zależy od schorzenia,m.in. od stopnia rozrostu prostaty lub łysienia. Zalecana dawka dla dorosłych: 1-5 mg dziennie. Leczenie może trwać od 3 miesięcy w przypadku łysienia. Po zaprzestaniu przyjmowania efekty leczenia łysienia znikają w ciągu 9-12 miesięcy. Pacjenci z niewydolnością nerek przyjmują standardowe dawki. Modyfikacja dawkowania nie jest potrzebna. 

Przeciwwskazania do stosowania finasterydu

Finasterydu nie należy stosować:

  • W przypadku występowania nadwrażliwości na ten lek,
  • U kobiet i dzieci,
  • W trakcie ciąży,
  • W okresie rozrodczym.

Ostrzeżenia i środki ostrożności przy stosowaniu finasterydu

Skutki uboczne

Zażywanie leku, tak jak w przypadku wszystkich innych środków leczniczych, może wiązać się z występowaniem określonych działań niepożądanych. Do najczęstszych należą: impotencja, spadek libido, zaburzenia wytrysku, tkliwość sutków, wysypka.

Wpływ na ciążę

Nie należy stosować finasterydu podczas ciąży. Może on zakłócać rozwój narządów płciowych u płodu męskiego z powodu hamowania przekształcania testosteronu.

Wpływ na laktację

Brak dostatecznych danych o przenikaniu finasterydu do mleka matki. Nie zaleca się stosowania leku podczas karmienia piersią.

Interakcje z lekami

  • Nie zaleca się łączenia finasterydu z innymi lekami z tej samej grupy, np. dutasterydem.
  • Jednoczesne stosowanie z takrolimusem może zwiększyć stężenie obu substancji w osoczu.
  • Przyjmowanie równolegle z enzulatamidem może powodować obniżenie poziomu finasterydu w osoczu. Efekt ten może utrzymywać się nawet ponad miesiąc po odstawieniu enzalutamidu.
  • Stosowanie z dabrafenibem stwarza potencjalne ryzyko obniżenia poziomu finasterydu w osoczu.

Inne środki ostrożności

  • Przed leczeniem przerostu prostaty finasterydem należy wykonać badania, które wykluczą raka prostaty, w tym pomiar PSA (poziom PSA może zależeć od wieku pacjenta i wielkości prostaty. Leczenie finasterydem często obniża wartość PSA) oraz przeprowadzić badanie prostaty per rectum.
  • Podczas przyjmowania finasterydu należy monitorować obszar wokół gruczołów sutkowych (informować lekarza o niepokojących objawach: guzki, ból, powiększenie gruczołów).
  • Finasteryd może prowadzić do wzrostu ryzyka rozwoju raka sutka u mężczyzn, a takżę zmian nastroju, w tym objawów depresyjnych.

Portal ma charakter edukacyjny. Staramy się, aby treści były poprawne merytorycznie, jednak nie powinny zastępować porady lekarza lub farmaceuty, dietetyka, kosmetologa czy fizjoterapeuty odnoszącej się do indywidualnej sytuacji pacjenta. Redakcja i wydawca nie ponoszą odpowiedzialności za skutki zastosowania się do zamieszczonych informacji. Prosimy, skonsultuj się ze specjalistą, zanim zdecydujesz o podjęciu danej terapii mającej wpływ na Twoje zdrowie.